Polityka obronna

Rząd zamówi pięć gier wojennych

Ćwiczenia Dragon 19. Fot. st.chor.szt. Waldemar Młynarczyk "Combat Camera" DO RSZ
Ćwiczenia Dragon 19. Fot. st.chor.szt. Waldemar Młynarczyk "Combat Camera" DO RSZ

Do pierwszego października br. można składać oferty do postępowania na przeprowadzenie pięciu symulacji strategicznych z zakresu obronności. Wszystkie gry wojenne mają zostać przeprowadzone do końca przyszłego roku. Ogłoszenie na ten temat zostało opublikowane na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przedmiotem zamówienia jest „przygotowanie i przeprowadzenie do pięciu symulacji strategicznych z zakresu obronności wraz z przygotowaniem na ich podstawie zbiorczych raportów”. Udział w postępowaniu mogą wziąć dowolne podmioty, jeżeli tylko udowodnią, że w czasie ostatnich trzech lat przeprowadziły co najmniej trzy usługi polegające na przygotowaniu i przeprowadzeniu symulacji strategicznej w dziedzinie obronności.

Wykonawca usługi musi też dowieść, że dysponuje zespołem co najmniej trzech osób, z których każda w okresie ostatnich pięciu lat uczestniczyła w przynajmniej trzech symulacjach strategicznych w dziedzinie obronności. Liczba tych specjalistów może być większa od minimalnej i za to przewidziane są dodatkowe punkty w wysokości do 40 proc. oceny całościowej. Pozostałe 60 punktów może zostać przyznane za korzystną cenę. Kancelaria premiera przewiduje wydać na to przedsięwzięcie 200 tys. PLN plus VAT.

Strona rządowa ma dostarczyć do gier wykazy sił i środków jakie mają zostać użyte w symulacji, informacji terenowych, tła operacyjnego i ogólnie zarysowanych scenariuszy poszczególnych rozgrywek. Z kolei usługodawca będzie zobowiązany do rozpoczęcia symulacji w terminie siedmiu dni od momentu przekazania tych właśnie danych.

Wykonawca ma posiadać odpowiednie oprogramowanie komputerowe służące wsparciu działań grających stron i za pomocą odpowiednich tabel do modelowania współczesnego pola walki, uwzględniających szczegółową charakterystykę platform bojowych oraz charakterystyk terenowych ma opracowywać rezultaty działań grających stron. Raport na zakończenie każdej symulacji powinien zostać opatrzony mapami, szkicami i tabelami w formie papierowej i elektronicznej.

Na życzenie zamawiającego, w szczególnych przypadkach powinno być możliwe rozegranie elementów symulacji na szczeblu taktycznym (kompanii/plutonu) tak aby możliwa była bardziej szczegółowa analiza wybranego epizodu. Na życzenie zamawiającego wykonawca będzie też musiał dokonać, podczas oddzielnej sesji w gronie osób zaproszonych przez zamawiającego, omówienia każdego przeprowadzonego ćwiczenia.

O sprawie jako pierwsza informowała "Rzeczpospolita".

Komentarze (13)

 1. Davien

  CD Projekt zamiast robić gierki dla dzieci typu Cyberpunkt 2137 powinien tworzyć symulatory wojskowe w stylu ARMA III albo Euro Truck Simulator

  1. asc

   Czesi to robia, nasi tez. Trzeba bylo pogadac z ludzmi na targach.

  2. michalspajder

   Aby potem przystapic do przetargu ogloszonego i odwolanego przez IU jedyne, powiedzmy ile? A, niech bedzie 6-7 razy na przestrzeni ilu? A, powiedzmy 5-6 lat z powodu braku funduszow... Widze, ze podobnie jak ja lubisz pomarzyc. Po prostu zapomniales, ze to by zadzialalo w kazdym innym kraju, ale w Polsce tak nie ma... Co do idei, w punkt. Co do ich dzialalnosci biznesowej, zamiast wspolpracy z IU jest niestety duzo bezpieczniej robic gry dla dzieci. Przynajmniej w kraju bedzie jedna firma o mozliwosciach produkcji takiego software. Moze kiedys, kto wie, czasy zmienia sie:-)))

  3. Obywatel D

   A czym się różni zabawa w żołnierza na symulatorze (starym już) typu Arma? Od komercyjnej fikcji, na której zarabia się prawdziwe pieniądze jak Cyberpunk? Praktycznie niczym... jedno i drugie jest fikcją... Podział na ,,gry dla dzieci i gry dla mężczyzn"... jest cechą mentalnego chlopca ,,jak czegoś nie lubię, to jest be - moje zainteresowanie dobre". Poza tym, jaki to ma związek z artykułem dotyczącym sztabowych gier wojennych?

 2. tut

  Taa... Zlecamy coś co powinni robić sami wojskowi. Co więcej nie mamy oprogramowania dla gier.... Co prawda nie zawsze jest ono potrzebne, ale czasami jest konieczne. Takie oprogramowanie mogli byśmy sami zrobić. Chyba mamy paru programistów w kraju? A ta jednostka cyber to jest? Nie ma? Tak wiem że to nie jest jej główne zadanie.

  1. Marek1

   Oczywiście, ze mamy dobrych programistów/informatyków, ale przy budżecie 200k PLN wystarczy co najwyżej na paru gimnazjalistów /licealistów. Cała ta zajawka, to jakaś groteska lub kiepski zart ...

  2. Mr.x

   Za 60 zł w promocji będzie WW3, niech sobie pobierają po Złotych Tarasach na TDM Warszawa.

 3. michalspajder

  Zapewne beda to:Plowce 1331,Grunwald 1410,Chocim 1621,Wieden 1683 i Warszawa 1920.Albo w opcji zastapienie Wieden 1683 przez Zielence 1792;-))))

  1. LOL

   A kto ci sprzeda "licencję na całość", z dostępem do technologii i prawami do modyfikacji? Jak chcesz mieć kontrolę nad uzbrojeniem, to system dowodzenia MUSI być twój własny.

  2. BUBA

   Rosjanie, Ukraina...Chiny.

  3. mobilny

   To jak wyszło dzięki naszym "elitom" to jedno i im należy za to "podziękować" ale nie podlega chyba dyskusji że pewne systemy JESTEŚMY w stanie zrobić i POWINNIŚMY takowe robić sami i KONTROLOWAĆ je. OPL nie będzie pod naszą kontrolą a naszego "sojusznika" Zakup F-35 to tylko spotęguje dramat. OBRONNOŚĆ NIE PODLEGA DYSKUSJI tu MUSEM jest pełna NIEZALEŻNOŚĆ

 4. Woola

  Wy gacie i kalesony kupcie wojsku, bo wstyd na pół świata. Kapselki na głowy , a nie durszlaki !!! Wam kury paść!

 5. Senator polak

  Niech zrobią realna grę wojenna zmobilizować dwie dywizje wysłać na poligon jedna atakuje druga się broni itp żadnych gier realia pokażą wszystko co może nasze wojsko bez sciemy

  1. Gds

   Obecnie nawet jednej pełnej brygady z kuchtami, szpitalem i intendenturą na poligon nie można wysłać. Dać termin alarmowy i sprawdzić ile warty jest szytab i logistyka danej jednostki. Kto nie zdąży, to są to straty wojenne. Ciekawe ile % stanu będzie zdolne wykonywać zadania?

 6. Staljer

  To jest chore, armia sama nie potrafi prowadzić takich gier, niech zwrócą się do USA, za kasę pomoga

 7. Ceska Meska

  Mamy juz grę wojenną Obrona Zaolzia mark IV Wielospektralne zobrazowanie zaawansowana konfiguracja

 8. Robert

  Znaczy się 5 wiedźminów.

 9. Zawisza_Zielony

  Sztabu Generalnego to już WP nie ma?

 10. ktos

  Chwileczek czy grami wojennymi nie powinni zajmowac sie sztabowcy? Po co mamy generalow skoro nie potrafia zrobic zwyklej gry wojennej?

 11. say69mat

  Pozostaje pewna istotna wątpliwość, mianowicie, czy liczba zakupionych gier przełoży się na zdolność przedstawicieli naszego rządu do myślenia w kategoriach stricte strategicznych??? A, nie ... ideologicznych, gdzie paradygmat ideologiczny determinuje modus operandi rządu. Vide ... budząca kontrowersje kwestia zakupu ex-australijskich fregat dla naszej MW.

 12. Sucholski.

  Tymczasem w Komputerowym Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych.... kolejna próba zrobienia symulacja na grze planszowej klasy Monopoly albo komercyjnej gry klasy Cold Waterr / Harpoon (ale to już byłby postęp)

 13. thousandfaces

  Na złożenie ofert przewidziano 7 dni. Termin upływa jutro o 10. Ogłoszenie opublikowała instytucja, która zazwyczaj tego nie robi. Ciekawe kto wygra.