Polityka obronna

Rusza wycofywanie „sił pokojowych” z Kazachstanu?

Fot. Ministerstwo Obrony Rosji

Rzecznik Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, w skład której wchodzą Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan poinformował, iż wycofanie wojsk z Kazachstanu rozpocznie się 13 stycznia i zakończy w ciągu dziesięciu dni. Dzisiaj odbędzie się wideokonferencja przedstawicieli wojskowych państw układu, na której omówią przebieg operacji w Kazachstanie.

Obecnie w Kazachstanie przebywa międzynarodowy kontyngent składający się z jednostek z:

  • Rosji - ponad 1.500 żołnierzy z 98. Gwardyjskiej Swirskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej im. 70-lecia Wielkiego Października, 31. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Desantowo-Szturmowej i 45. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Specjalnego Przeznaczenia;
  • Armenii - około 100 żołnierzy;
  • Białorusi - kompania ze 103. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Powietrzno-Desantowej imienia 60-lecia ZSRR;
  • Kirgistanu - około 150 żołnierzy jednostki sił specjalnych Skorpion, osiem pojazdów opancerzonych i 11 samochodów;
  • Tadżykistanu.

Czytaj też

Kontyngent rozmieszczony jest głównie w rejonach miast Nur-Sułtan i Ałmaty, gdzie mieści się jego dowództwo. Jego żołnierze nie wzięli udziału w bezpośrednich działaniach, a tylko ochraniają strategiczne obiekty państwowe, przemysłowe i lotniska.

Fot. Ministerstwo Obrony Rosji
Fot. Ministerstwo Obrony Rosji
Fot. Ministerstwo Obrony Rosji

Tymczasem władze Kazachstanu poinformowały o zniesieniu „czerwonego" poziomu zagrożenia na terenie większości kraju. Dalsze działania wojska i sił wewnętrznych Kazachstanu będą kontynuowane tylko w niektórych rejonach. Prawdopodobnie jest to powodem zapowiedzi stopniowego wyprowadzania wojsk Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Czytaj też

Równocześnie trwa ewakuacja kolejnych obywateli Rosji z Kazachstanu. W dniu 12 stycznia przewieziono kolejną grupę liczącą 146 Rosjan. Łącznie ewakuowano już 2 241 obywateli Rosji i cudzoziemców. Dzięki systematycznemu publikowaniu zdjęć z ewakuacji widać, iż tylko niektóre samoloty Ił-76MD są wyposażone w wyrzutnie flar APP-50.

Wyrzutnia flar APP-50 na samolocie transportowo-desantowym Ił-76MD.
Fot. Ministerstwo Obrony Rosji
Wyrzutnia flar APP-50 na samolocie transportowo-desantowym Ił-76MD.
Fot. Ministerstwo Obrony Rosji

Najbliższe godziny i dni pokażą, czy rzeczywiście wojskowy kontyngent sojuszników Kazachstanu opuści ten kraj. Jednakże obojętnie, kiedy to się zacznie wydaje się, iż cele wojskowe, polityczne, a przede wszystkim propagandowe Moskwy zostały zrealizowane, przynajmniej na tym etapie.

Czytaj też

Komentarze