Reklama

Polityka obronna

Rusza formowanie batalionu 1 Dywizji Piechoty Legionów. Dostanie nowe Rosomaki?

Błaszczak Kolno Rosomak ZSSW 1 Dywizja
Autor. Leszek Chemperek CO/MON

W sobotę w Kolnie, szef MON otworzył pierwszą z formowanych jednostek wchodzących w skład 1 Dywizji Piechoty Legionów.

Reklama

Formowanie 1 Dywizji Piechoty Legionów zapoczątkowano we wrześniu 2022 r na mocy decyzji ministra obrony narodowej. Ten 5 związek taktyczny ma zwiększyć potencjał odstraszania we wschodniej części Polski.

Reklama
Reklama

Nie ma informacji szczegółowych co do tego, jak będzie uzbrojony nowy batalion. Na jednym ze zdjęć udostępnionych przy okazji uroczystości widać jednak kołowy transporter Rosomak z wieżą ZSSW-30. Być może to takie pojazdy staną się wyposażeniem jednostki w Kolnie. Na razie, w 2022 roku podpisano umowę wykonawczą na dostawę 70 takich wozów, pierwszych pięć ma być przekazanych armii w tym roku. Umowa ramowa obejmuje jednak 341 transporterów. Pierwotnie planowano, że trafią do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 12 Brygady Zmechanizowanej, ale plan ten może zostać zmodyfikowany lub też zakres umowy może zostać zmieniony.

Czytaj też

Czytaj też

W wywiadzie dla Defence24.pl gen. bryg. Norbert Iwanowski mówił: " Przykładowo, jeśli mamy w założeniu, że określony pododdział otrzyma sprzęt bojowy za półtora roku, musimy zacząć tworzyć struktury i szkolić już teraz, by wszystko było gotowe do przyjęcia przedmiotowej techniki bojowej w zakładanym czasie. Dlatego nie możemy czekać ". W wywiadzie znajdują się szczegółowe informacje o rozwoju planowaniu jednostki.

Reklama

Komentarze (9)

 1. RD

  Zamówiono 70 Rosomaków z ZSSW-30. To wyposażenia dla pełnych 5 kompanii. Mamy tyle batalionów Rosomaków w 17WBZ i 12BZ. Najrozsądniejszym byłoby w każdym z tych batalionów zastąpić 1 kompanię typowych Rosomaków kompanią Rosomaków z ZSSW-30 a wycofane Rosomaki przekazać do nowego batalionu w 1DP. Myślę że lepiej mieć 5 batalionów dobrze wyszkolonych i ze średnimi zdolnościami ppanc. niż 5 batalionów dobrze wyszkolonych ale o słabych zdolnościach ppanc. i 1 batalion słabo wyszkolony ale o ponadprzeciętnych zdolnościach ppanc.

  1. anton1

   Chcę przypomnieć że Spików kupiliśmy tylko 3600 i nic nie zapowiada dalsze ich pozyskiwanie. Z tego część została zużyta . rozłóż je na wieże , przenośne wyrzutnie to sie okaże , że pełnej jednostki ognia nawet nie będziemy mieć. Taka to ponadprzeciętna zdolność obrony pPanc.

 2. Realista.

  I słusznie , nie możemy czekać . Dlatego ten sprzęt już powinien tam stać . Wojsko już powinno się szkolić na nim a nie kiedyś . Wojnę za granicą mamy teraz a nie za półtora roku . Kto da gwarancję , że wojna nie rozszerzy się np : jutro ? A my co robimy , tworzymy dywizje na papierze i oddajemy sprzęt wojskowy Ukrainie . Już potajemnie jak w przypadku śmigłowców , aby ludzie się nie burzyli . Teraz jest tak , że oddaliśmy w znacznej ilości stary a nie mamy nowego , oby ewentualny przeciwnik z tej głupoty nie skorzystał . Rezerwiści nie mieli by czym walczyć . Sojusz NATO istnieje tylko wtedy jaka jest polityka USA , gdy ograniczy się tylko do swej obronności a w jej historii już tak było , to po Europie . O Nas nie wspomnę . Boże coś Polskę ..jak patrzę na to wszystko . .

  1. wert

   Andrew Michta- pesymista szacuje odbudowę kacapskiej armi na 3-4 lata. Optymiści mówią o 10 latach. Czyli zakupioe dekle będą w terminie Michty. Za starocie będą nowoczesne i groźne. Żeby sprzęt stał trzeba go kupić i jeszcze zaplacić. Krajowy producent (o dziwo) też potrzebuje zapłaty. Ta ekipa dała budżetowi 206 mld w 6 lat a uwzględniająć ostatnie 2 inflacyjne wyjdzie ponad 300 mld. POprzednicy w 8 lat dodali 53 mld. Skomentujesz? Czy dalej będziesz jojczył? Jest znacznie lepiej niż mogło by być że wspomnę tylko negowanie zapory na granicy POdparte: "wpuśccie tych biednych ludzi, Potem się ich sprawdzi". Od początku wysyłąmy potajemnie, mimo że często tematy wypływają. Czyli taka jest strategia. Dobra/zła? Konsekwentna. Nie czekamy

  2. Krzysztof33

   Wert - żadna "ekipa" nic nie "dała" tylko płacą podatnicy. Obecnie także inflacją i będą spłacać zaciągnięte teraz długi, Dlatego zakupy powinny być dobrze przemyślane..

 3. GPAS

  Kiedy ruszy produkcja tych Rosomaków ? Zanim zaczną one trafiać do 1DL to czy uzupełnicie te Rosomaki które zostały zabrane i przekazane ukraińcom (w tym Raki)? Czy wcześniej przezbroicie 21BSP ? Jeżeli nie to na czym w/w będą działać ?

  1. PGR

   na koniach

 4. Seb66

  Rusza formowanie nowej "dywizji" a tymczasem istniejące nie mają obsady, a ostatnio także sprzętu, bo oddały go Ukrainie. Zatem mamy sytuację , że dla gawiedzi "z pompą" ogłasza sie SUKCES rozpoczęcia formowania nowych jednostek, ukrywając skrzętnie informacje o powszechnych brakach w istniejących formacjach. Sukces medialny goni...sukces medialny!

  1. Stefan1

   Jak skrzętnie ukrywa, skoro wiedzą wszyscy zainteresowani?

  2. Extern.

   No to poczekaj na, po wyborach. Nie ważne kto wygra. Już widać że nowe pomysły z dobrowolną służbą zasadniczą słabo działają więc politycy nie będą mieli wyboru i prawdopodobnie będzie ogłoszony powrót do jakiejś formy służby przymusowej.

  3. Chyżwar

   @Extern. Inaczej sobie tego nie wyobrażam, Choć z "pewnymi częściami roweru położonymi na rurkach z kremem" będzie lekki problem. Fala odpada bo to był instrument przydatny w PRLu produkującym mięso armatnie dla sowietów. Konieczna jest dobrze wyszkolona kadra podoficerska, których tacy ludzie będą respektowali bardziej od Pana Boga.

 5. SAS

  Lepiej późno, niż wcale. Już myślałem, że to taka dywizja bez batalionów będzie.

  1. majorkom

   Ta będzie. Ale bez batalionów będzie inna dywizja z której te bataliony będą wyciągnięte.

  2. skition

   Dywizja to jest w zasadzie twór administracyjny jak kiedyś okręg wojskowy. Zajmuje województwo podlaskie ,cześć północną mazowieckiego i województwo kujawsko pomorskie.. 7 batalion strzelców konnych wielkopolskich jest w zasadzie niepotrzebny w Międzyrzeczu . Chwilowo może stacjonować w Kolnie. jako organiczny pododdział 1 dywizji piechoty Legionów.

 6. robbo2k

  Przecież to dywizja dla etatów oficerskich. Nie ma sprzętu dla 3 istniejącej dywizji więc zrobiliśmy dwie nowe. Rodziny generałów i pułkowników się wyżywią i o to chodzi. Od przenoszenia sprzętu nie robi się go więcej.

  1. majorkom

   Sprzęt to pikuś. Są plany zakupów. Gorzej z ludźmi.

 7. Box123

  Nie ma co się oszukiwać. Trzeba przezbroić wszystkie rosomaki ze starymi wieżami w zssw-30, a stare wieże dać do tych z, obrotnicami. Nie mówiąc już o tym, że produkcja 70szt w pięć lat jest niepoważna. Niech coś się wreszcie ruszy. Przecież my tych wież potrzebujemy tysiące. Przynajmniej 1 tys borsukow, ok 600 kto i min 400 ciężkich bwp

  1. Davien3

   @Box roczny limit produkcji dla ZSSW=30 to 120 sztuk do tego głównym ich odbiorca beda Borsuki Nie przewiduje sie też wymiany wiez na Rosomakach, te co maja Hitfist 30P z nimi zostana noiwe dostana ZSSW-30 I jeszcze jedno wieza z 30mm działkiem robi z KTO KBWP więc nie da sie zastapic obrotnic wiezami bo zmieniasz klase pojazdu,

  2. skition

   Co to za jakieś durnoty? Nie liczy się przecież klasa pojazdu a jego efektywne wykorzystanie na polu walki. Klasy nie można zmienić w szkole. Trzeba uzyskać promocję do następnej klasy. W przypadku kombinowanych grup bojowych dobór sprzętu zależy od sił i środków które posiadamy oraz od zadania do którego zostanie przeznaczony.

  3. KPS1

   Jak widzę te obrotnice na Rosomakch to mi się niedobrze robi. Trzeba to wymienić na ZSSW-30 albo choć ZSMU a3/a5.

 8. KPS1

  Przydało by się spore zamówienie na Rosomaki.

 9. bezreklam

  Z tym ze Zelinski powiedzial ze oni dostana 200 Rosmakow z Polski. Wiec czy da rade te 70 do Legionow dac zoabczmy.

Reklama