Reklama

Polityka obronna

Rosja: dożywocie dla dywersantów

Autor. Rosyjska Federalna Służba Więzienna/Telegram

Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, uchwaliła w środę ustawę, przewidujący karę nawet dożywotniego więzienia za „skłanianie i wciąganie do dywersji”, a także za jej finansowanie i utworzenie grupy dywersyjnej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zgodnie z komunikatem na stronie internetowej Dumy "za skłanianie, werbowanie bądź innego rodzaju wciąganie do dywersji, a także jej finansowanie grozić będzie kara pozbawienia wolności łącznie z dożywotnim więzieniem". Taka sama maksymalna kara będzie grozić za utworzenie grupy dywersyjnej i za szkolenie się w kierunku prowadzenia dywersji.

Za udział w grupie dywersyjnej grozić będzie kara do 10 lat pozbawienia wolności. "Wspieranie" działalności dywersyjnej będzie karane wyrokami od 10 do 20 lat więzienia.

Reklama

Czytaj też

Projekt został wniesiony pod obrady parlamentu 8 grudnia, a 14 grudnia przyjęty w pierwszym czytaniu. Nad zmianami w przepisach pracowali wszyscy deputowani rządzącej partii Jedna Rosja, łącznie z przewodniczącym Dumy Wiaczesławem Wołodinem, który oświadczył, że przyjęcie ustawy jest "niezbędne do obrony kraju" i że "kary dla dywersantów będą maksymalnie surowe".

Do tej pory kara dożywotniego więzienia za działalność dywersyjną możliwa była tylko w przypadku, gdy akt dywersji spowodował ofiary śmiertelne.

Czytaj też

Zaostrzenie kar za dywersję zbiega się z prowadzoną przez Rosję od lutego wojną przeciwko Ukrainie. Duma przyjęła w ostatnich miesiącach m.in. przepisy o karach więzienia za dobrowolne poddanie się i odmowę udziału w działaniach wojennych. Na fali mobilizacji rezerwistów na front doszło w Rosji do podpalania budynków wojskowych komend uzupełnień. Sprawcy karani byli najczęściej na podstawie przepisów o wandalizmie czy niszczeniu mienia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. SpalicKreml

    Zaklady karne pustoszeja gdy Prigozyn wysyla kolejne fale miesa do Bachmutu. Mieso sie konczy, pyk i jest ustawa. Dywersja to szerokie pojecie, w kacapii moze oznaczac dowolna aktywnosc -lub brak aktywnosci. Zepewne obecnosc -lub nieobecnosc tez. "dajcie mi czlowieka a wina sie znajdzie"

  2. Monkey

    Podejrzewam, iż przede wszystkim bolą ich te wszystkie eksplozje na terenie Rosji i na Krymie. I super, mają boleć.

Reklama