Reklama

Polityka obronna

Przewodniczący komitetu NATO: Państwa Sojuszu powinny przejść do „gospodarki wojennej”

Autor. Defence24.pl

W następstwie niesprowokowanej agresji Rosji na Ukrainę państwa członkowskie NATO powinny w czasie pokoju przejść do „gospodarki wojennej”, powiedział w niedzielę holenderski admirał Rob Bauer, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO w rozmowie z portugalską stacją RTP, poinformował Ukrinform.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Musimy zwiększyć produkcję przemysłu obronnego i już teraz na szczeblu krajowym toczy się coraz więcej rozmów na ten temat. Może to oznaczać priorytetowe traktowanie niektórych surowców, pewnych zdolności produkcyjnych potrzebnych przemysłowi obronnemu. Priorytety te powinny być dyskutowane" – powiedział Bauer.

Czytaj też

W ciągu ostatnich 25 lat światowa gospodarka działała na zasadzie „od czasu do czasu", ale znaczne straty materialne i techniczne związane z wojną pokazały, jak słabe jest to podejście, stwierdził admirał.

Reklama

Czytaj też

„Obie strony zużywają dużo amunicji, czołgów bojowych i samolotów. Obie strony muszą kupować dużo surowców i amunicji, aby walczyć dalej. Problemem dla obu stron jest to, że zachodni i rosyjski przemysł obronny muszą zwiększyć produkcję" — przekonywał Bauer.

Czytaj też

„Musimy dopilnować, aby Rosjanie nie wygrali wojny na Ukrainie. Jeśli wygrają, będziemy mieli znacznie większy problem finansowy i obronny: Rosjanie będą na naszych granicach" – ostrzegł przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. rwd

  Niektóre państwa jeszcze łudzą się, że to tylko chwilowe, że szybko minie i nie ma co robić zamieszanie w gospodarce. A to najwyższy czas powiedzieć wszystkim, że czekają nas krew, pot i łzy. Okres spokoju i dobrobytu w Europie minął i nic nie wskazuje, ze szybko wróci.

 2. Thorgal

  Dlatego Niemcy próbują zwiększyć produkcję amunicji i chcą produkować HIMARS...... :)

  1. bc

   Niemcy to powinni teraz udostępnić licencję(na 80% elementów przykładowo bez silnika i SKO) sojusznikom na Leoparda 2A5(poprzednia generacja ale wystarczająco dobry), Finowie na starszą wersję AMV, a Szwedzi na CV90 itp. I produkować to w Europie jak parówki jak kiedyś T72 i MTLB. I tak swoje zarobią na łańcuchu logistycznym a przy okazji rozkręci się PKB w UE.

 3. bc

  A jeszcze taka Korea, Japonia, Pakistan czy Egipt amunicji pewnie nie sprzedadzą ale puste skorupy/półprodukty to przecież nie powinno być żadnego problemu. A przemysły tam amunicyjne mają niezłe.

 4. bc

  No z tą produkcją ammo to już wygląda na cyrk, przecież to jest zwykła rura nagrzana jakąś indukcją, roztłoczona na formie, ostudzona i obrobiona na tokarce. Trotylu raczej nie brakuje, prochów? ładunków? zapalników? te ostatnie można uprościć maksymalnie pojedyncze zabezpieczenie wystarczy. Dać dotację, zebrać po kilku prywaciarzy z kilku państw po 500szt dziennie i na UA starczy z nawiązką.

 5. Avengers

  A to nie byla przadkiem Rosyjska proaganda ze NAto z nimi walczy?

 6. Antonioo

  Już w kwietniu poprzedniego roku powinni o tym rozmawiać. A może rozmawiali, tylko teraz słyszymy efektyu

Reklama