Reklama

Polityka obronna

Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (06.02-12.02)

Fot. Marine Nationale, BBN, ليبي صح (domena publiczna),  wc via Wikipedia (CC BY-SA 4.0)
Fot. Marine Nationale, BBN, ليبي صح (domena publiczna), wc via Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Błaszczak po rozmowie z Austinem. Zwiększenie ilości amerykańskich wojsk w Polsce jest przesądzone, zobowiązania poprzedniej administracji zostają utrzymane powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który 11 lutego rozmawiał z nowym sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Minister powiedział też, że pierwsze F-35 zostaną rozmieszczone w Łasku, zadeklarował również podpisanie kontraktów związanych z obroną powietrzną i Marynarką Wojenną.

Błaszczak przedstawia lokalizację F-35 i zapowiada ważne kontrakty


Będzie modernizacja Jastrzębi. Polskie samoloty wielozadaniowe F-16C/D Block 52+ Jastrząb są przewidziane do modernizacji – dowiedziało się Defence24 11 lutego. Jaki może być jednak zakres tego rodzaju zabiegów i kiedy to nastąpi?

Niejawna modernizacja F-16. Polskie Jastrzębie dostaną drugie życie?


Wydalenie rosyjskiego dyplomaty. W odpowiedzi na nieusprawiedliwione wydalenie przez Rosję polskiej dyplomatki MSZ podjęło dzisiaj zgodnie z zasadą wzajemności i w koordynacji z Niemcami i Szwecją  decyzję o uznaniu za persona non grata pracownika Konsulatu Generalnego Rosji w Poznaniu - poinformowano 8 lutego.

Polska, Niemcy i Szwecja odpowiadają na wydalenie dyplomatów przez Rosję


Zmiana w BBN. Gen. dyw. Dariusz Łukowski został 9 lutego wyznaczony na stanowisko Dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Przez kilka ostatnich miesięcy gen. Łukowski był doradcą w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, gdy poprzedni dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad SZ - gen. dyw. Andrzej Reudowicz - objął stanowisko zastępcy szefa BBN.

Nowy dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN


Koniec wojny domowej w Libii. Podczas rozmów w Genewie strony konfliktu w Libii powołały 5 lutego nowy rząd tymczasowy, którego celem będzie przeprowadzenie w grudniu ogólnopaństwowych wyborów i tym samym zakończenie dekady chaosu, podziału i przemocy w tym kraju.

Libia: Rząd tymczasowy utworzony


Francuski okręt wspiera USA na Morzu Południowochińskim. Francuska minister obrony Florence Parly poinformowała w poniedziałek 8 lutego wieczorem, że należący do Marine nationale uderzeniowy okręt podwodny „Émeraude” prowadzi w tej chwili misję na Morzu Południowochińskim. Ma to być dowód zdolności francuskiej marynarki wojennej do działania daleko do Francji i przez długi czas, w połączeniu ze swoimi australijskimi, amerykańskimi i japońskimi partnerami strategicznymi.

Francja wspiera USA na Pacyfiku. Okręt podwodny blisko Chin


Wypadek japońskiego okrętu podwodnego. 8 lutego okręt podwodny JS Soryu uderzył kioskiem o dno zarejestrowanego w Hong Kongu statku Ocean Artemis. W wyniku uderzenia jednostka podwodna została poważnie uszkodzona, a trzech marynarzy odniosło rany.

Japoński okręt podwodny poważnie uszkodzony


Turecka operacja w Iraku. Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Turcji, tureckie siły zbrojne rozpoczęły 10 lutego zbrojną operację wojskową o kryptonimie "Orli Szpon-2" w irackim Kurdystanie. Jej głównym celem ma być oficjalnie wykrycie i likwidacja niedobitków bojówek tureckich Kurdów z Partii Pracujących Kurdystanu (PPK), którzy mają ukrywać się w górach w północnym Iraku.

Turecka operacja wojskowa w irackim Kurdystanie


Rusza produkcja chińskich silników do myśliwców. Należąca do Aero Engine Corporation of China (AVIC) chińska firma Aviation Power poinformowała o ukończeniu budowy nowej linii produkcyjnej odrzutowych silników lotniczych „średniego ciągu” należących do 3. generacji. Spekuluje się, że chodzi o linię produkcyjną silników WS-13, które mają napędzać produkowane w Pakistanie lekkie myśliwce JF-17 Thunder, ale  nowe myśliwce 5. generacji – Shanyang J-31. O sprawie informowaliśmy 10 lutego.

Nowoczesne myśliwce bez Rosji? Chiny ruszają z produkcją silników

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama