Reklama

Polityka obronna

Prezydent podpisał ustawę upraszczającą formalności przy przekazywaniu uzbrojenia

Autor. Krzysztof Gumul/KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, która ma uprościć formalności przy przekazywaniu uzbrojenia innym państwom - poinformowała w środę KPRP.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ustawa uproszczającą formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo, nowelizuje zapisy ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, a także ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (AMW).

Czytaj też

Nowelizacja uchwalona została przez Sejm na początku marca. W ubiegłym tygodniu Senat wprowadził do niej zaakceptowaną później przez posłów poprawkę, zgodnie z którą na dwa miesiące wyłączone będzie stosowanie ustawy o działalności gospodarczej i samej nowelizacji w przypadku sprzedaży, wywozu i tranzytu niektórych kategorii sprzętu opancerzonego i ochronnego na Ukrainę, a także nabywania w celu wywozu na terytorium Ukrainy kamizelek kuloodpornych, hełmów wojskowych i policyjnych, ochraniaczy twarzy, kończyn i innych części ciała; wywóz i tranzyt na tych zasadach mogą być dokonane po uzyskaniu oświadczenia końcowego użytkownika potwierdzonego przez przedstawicielstwo dyplomatyczne Ukrainy w RP.

Reklama

Czytaj też

Według obowiązujących dotychczas przepisów przy wykonywaniu dostaw towarów, technologii i usług o znaczeniu strategicznym był obowiązek uzyskania od ministra gospodarki zezwolenia na ich wywóz. Do wniosku o udzielenie zezwolenia należało dołączyć certyfikat importowy (CI) lub oświadczenie końcowego użytkownika (OKU).

Wprowadzona nowelizacją zmiana polega na wprowadzeniu wyjątków umożliwiających niedołączanie CI i OKU do wniosku o udzielenie zezwolenia na obrót towarami o znaczeniu strategicznym. Chodzi o sytuacje nieodpłatnego przekazywania takich produktów i uzbrojenia siłom zbrojnym państw obcych na podstawie przepisu ustawy o AMW.

Nowelizacja wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. ito

    Ale dla Polaków już nie. Bo "komplikują pracę policji" (jakoś tak to brzmiało). Polacy zostaną postawieni do obrony swojej ojczyzny bez kamizelek. To się nazywa akceptowalne straty.

Reklama