- WIADOMOŚCI
Prezydent podpisał ustawę o utworzeniu Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności w ramach KPO
Prezydent Karol Nawrocki podpisał ustawę o utworzeniu Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności w ramach KPO - poinformowała w czwartek KPRP. Pieniądze z funduszu mają być przeznaczone na obronność, budowę schronów i nowe miejsca pracy w firmach działających w tych obszarach.
Chodzi o ustawę o szczególnych zasadach realizacji zadań związanych z inwestycją w zakresie bezpieczeństwa i obronności realizowaną w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Powstanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności ma stanowić wypełnienie jednego z tzw. kamieni milowych wymaganych w ramach KPO.
Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności ma wspierać wzmacnianie mocy produkcyjnych w firmach poprzez modernizację ich zaplecza technologicznego, cyfryzację procesów i rozbudowę mocy wytwórczych. Szczególnie istotne będzie wsparcie dla firm zlokalizowanych poza głównymi aglomeracjami, co będzie służyć lepszemu rozwojowi małych i średnich miast.
Fundusz będzie także wzmacniać rozwój start-upów, które działają w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem. W ten sposób ma stymulować innowacje i zwiększać konkurencyjność polskiego przemysłu obronnego na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Nowe przepisy przewidują, że Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) utworzy tzw. przedsiębiorstwo specjalnego przeznaczenia (SPV), aby finansować inwestycje dotyczące obronności i bezpieczeństwa, a ponad połowa z jego środków będzie mogła trafić do samorządów na budowę oraz modernizację schronów.
Priorytety inwestycyjne funduszu określi Komitet Sterujący, a w jego skład wejdą m.in. minister funduszy i polityki regionalnej, minister obrony narodowej, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz minister finansów i gospodarki.
Przyjęcie strategii inwestycyjnej FBiO, która określi priorytety, ramy operacyjne i zasady rozdzielenia środków dla przyszłych naborów planowane jest, do końca 2025 r. Uruchomienie pierwszych naborów rozpocznie się w drugiej połowie 2026 r. Środki funduszu będzie można wykorzystywać także po 2026 r., czyli po tym, jak rozliczony zostanie Krajowy Plan Odbudowy.
Pod koniec listopada minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz tłumaczyła, że po uchwaleniu ustawy środki z KPO zostaną przekierowane na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności. - Przeznaczymy na obronność ok. 22,5 mld zł (5,3 mld euro) - wskazała minister. Zaznaczyła, że Polska jako jedyny kraj w Unii Europejskiej dokonała innowacyjnej zmiany z KPO. Dodała, że co dziesiąta złotówka z planu odbudowy idzie na fundusz.

WIDEO: Stado Borsuków w WP | AW149 z polskiej linii | Defence24Week #140