Reklama

Polityka obronna

Prezydent Łotwy chce obowiązkowej służby wojskowej niezależnie od płci

Autor. Aizsardzības ministrija/Facebook

Prezydent Łotwy Egils Levits opowiedział się w poniedziałek za zwiększeniem wydatków na obronność i wprowadzeniem w kraju obowiązkowej służby wojskowej, niezależnie od płci - pisze agencja Reutera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Wydatki Łotwy na obronność są na poziomie ok. 2 proc. PKB, ale do 2025 roku mają wzrosnąć do 2,5 proc. PKB. Plany budżetowe przewidują budowę większej liczby baz wojskowych przeznaczonych dla kolejnych żołnierzy z krajów sojuszniczych NATO. Takie zwiększenie personelu przewidziano podczas niedawnego szczytu NATO w Madrycie.

Czytaj też

Prezydent nie wykluczył jednak konieczności dalszego zwiększania wydatków na obronność. "Bezpieczeństwo jest teraz dla naszej polityki priorytetem" - zaznacza. "Już teraz jest zadeklarowane 2,5 proc. (PKB), ale możliwe, że nie będzie to wystarczające, i powinniśmy być na to gotowi" - powiedział szef państwa.

Reklama

Reuters przypomina, że łotewski minister obrony Artis Pabriks zaproponował przywrócenie obowiązkowej służby wojskowej, którą zniesiono w latach 2000. Według resortu obowiązkowa służba miałaby zacząć obowiązywać od 2028 r.

Czytaj też

Prezydent Levits uważa, że służba powinna obejmować wszystkich obywateli, niezależnie od płci. "Myślę, że w tej kwestii powinna być równość i popieram ten pomysł dla wszystkich obywateli łotewskich w danej grupie wiekowej, powinno to być niezależne od płci" - zaznacza.

Zmiany dotyczące służby wojskowej i budżetu będzie rozpatrywać parlament.

Czytaj też

Szef państwa, pytany o to, czy według niego może dojść do bezpośredniego konfliktu między krajami bałtyckimi a Rosją, odpowiedział przecząco. "Nie... Przede wszystkim dlatego, że NATO jest zdolne do obrony każdego kraju członkowskiego i jest do tego bardzo silna polityczna wola" - oświadczył.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Grzyb

  Jestem za podobną ustawą dla Polski! Jednocześnie byłby rozwiązany problem bezpieczeństwa narodowego oraz niżu demograficznego!

  1. Operator

   Ogólnie jestem za, ale z tym niżem demograficznym to mnie zaskoczyłeś, sugerujesz że jak do wojska pójdą razem mężczyźni i kobiety, to do cywila będą już wychodzić z dziećmi na rękach?...... :) o tym nie pomyślałem, brawo Ty.

  2. Jur

   Do Operator: chodzi o to, że posiadanie dziecka chroniłoby kobietę przed poborem.

 2. Tytan

  Na komandosow kobiety sie raczej nie nadaja. Napewno sa tekie ktore chca ryzykowac zdrowiem dla ambicji. A do sluzby medycznej w wojsku jak najbardzie.j

 3. Prof Ciekawski

  Jaro89, jakieś konkretne informacje, czy takie incelowe zmyślanki?

  1. Jaro89

   Naprawdę? Dopiero co jak wyszedł fejk, że w Polsce mają brać kobiety do wojska to momentalnie wybuchło o to larum.

 4. Extern.

  O i to mi się podoba, równi w prawach, równi w obowiązkach. Pamiętam oglądałem dawno temu jakiś poniedziałkowy teatr telewizji. Akcja działa się gdzieś na kresach Rzeczypospolitej w XVII wieku. W małym miasteczku kobiety zdobyły władzę nad mężczyznami, same przywdziały kaftany, czapki i karabele, a facetom kazały nosić sukienki, gorsety i czepce na głowach. Rozkazywały, zarządzały, słowem upajały się prawami, a faceci musieli się słuchać i całymi dniami wyszywali chusteczki :-) W końcu faceci nie mogąc tego dłużej wytrzymać wysłali posłańca który wpadł do miasta i darł się "Turczyn, Turczyn nadchodzi, kto czapkę nosi, niech na koń wsiada". Kobiety wtedy hyc czapki z głów i zaczęły prosić mężczyzn by na powrót przejęli obowiązki władzy, przywdzieli swoje ubrania i wzięli na siebie obowiązek obrony. Mam nadzieję że dziś tak nie będzie, bo niestety z tego co słyszałem to kobiety w WP mogą odmówić brania udziału w działaniach zbrojnych. Co na start może pozbawić nas z 10% żołnierzy.

 5. Wicher99

  Przy Łotewskiej demografii, wychowaniu, zdrowiu, pobór tylko mężczyzn nie dałby dużo rekruta.

 6. Jaro89

  Feministki. Chcemy równych praw. Łotwa: Wprowadza obowiązkową służbę wojskową dla wszystkich Feministki: Nie no tyle to nie.

 7. DIM1

  Prezydent Republiki Łotwy prawdopodobnie czytuje nasze forum. I wziął i przeczytał także mój niedawny komentarz. W którym to właśnie postulowałem :)

Reklama