Reklama

Polityka obronna

Polsko-słowacka współpraca nabiera tempa. Połączą nas F-16 i wspólna obrona?

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Budujemy wspólnie system obrony, który gwarantuje bezpieczeństwo Polsce i Słowacji, ale także całej wschodniej flance NATO – podkreślił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas spotkania ze swoim słowackim odpowiednikiem Jaroslavem Nadem. Ministrowie podpisali podczas spotkania porozumienie bilateralne, dotyczące współpracy lotnictwa wojskowego w ramach szkoleń i ćwiczeń oraz realizacji zadań stojących przed państwami-członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Podczas części oficjalnej wizyty słowackiego ministra w Warszawie wielokrotnie podkreślano kwestie dobrych stosunków między obydwoma krajami i potrzebę współpracy. - Nasze kontakty są bardzo dobre. Pojawiają się nowe inicjatywy, które  je pogłębiają. Jako przykład mogę podać współpracę w ramach CEK, pomiędzy wojskami specjalnymi oraz dzisiejsze porozumienie – oświadczył minister Jaroslav Nad.

Porozumienie o którym wspomniał dotyczy kooperacji w sił powietrznych Polski i Słowacji w kluczowych zagadnieniach. Wymieniono wśród nich szkolenie i ćwiczenia oraz obronę przeciwlotniczą. Oczywiście porozumienie nakreśla pewne ramy, które mogą zostać wypełnione konkretnymi, wspólnymi działaniami. Otwiera jednak pewne możliwości, takie jak wzajemne korzystanie z lotnisk i wspólne szkolenia oraz ćwiczenia, a także działania w systemie obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO NATINAMDS (to w jego ramach realizowane są m.in. misje Air Policing, które Polska wykonuje nie tylko nad własnym terytorium, ale także - w ramach rotacji - nad krajami bałtyckimi).

Jest to o tyle istotne, że Słowacja niebawem stanie się użytkownikiem czternastu samolotów F-16 w najnowszej wersji Block 70, które zastąpią eksploatowane nadal w tym kraju maszyny MiG-29. Słowacja z pewnością skorzysta chętnie z polskich doświadczeń w kwestii przejścia pomiędzy tymi typami maszyn. Wspólne szkolenia czy ćwiczenia z pewnością będą generować synergię we współpracy sił powietrznych obu krajów. Warto przypomnieć, że Polska dysponuje nie tylko F-16C/D Jastrząb ale również dostosowanymi do szkolenia pilotów dla maszyn 4 generacji samolotami szkolenia zaawansowanego M-346A Bielik. Niewykluczone, że polsko-słowacka współpraca otworzy też drogę do szerszej partycypacji Bratysławy w misji Air Policing.

Nie należy też pozostawiać bez komentarza faktu, że z Warszawy minister obrony Słowacji wyruszył do Bydgoszczy, gdzie znajdują się Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2. Posiadają one pewne kompetencje w zakresie wsparcia eksploatacji F-16. Jest to z pewnością kwestia istota dla Bratysławy, szczególnie w przypadku tak niewielkiej floty jaką będzie dysponować już w 2024 roku.

Oba nasze kraje, leżące na wschodniej rubieży NATO i biorą udział w programach takich jak Zintegrowany System Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO (NATINAMDS – ang. NATO Integrated Air and Missile Defence System). Zarówno Polska, jak i Słowacja dysponują obecnie posowieckimi przeciwlotniczymi systemami rakietowymi i stoją przed potrzebą zastąpienia ich sprzętem lepiej przystającym do potrzeb współczesnego pola walki. Oba państwa mają m.in. zestawy Kub, które w Polsce ma zastąpić system Narew.

Wspólne działania w tym zakresie mogłyby nie tylko wpłynąć na spójność systemu w naszej części Europy ale też zwiększyć efekt skali, jeśli uda się wspólnie pozyskać system obrony powietrznej krótkiego zasięgu. W tym zakresie, jak również w innych kwestiach konkretne deklaracje nie padły, jednak można spekulować, że działania te mieszczą się w ramach porozumienia.

Nie bez znaczenia są też okoliczności w jakich miała miejsce wizyta. Polska od początku lipca br. przewodniczy Grupie Wyszehradzkiej (V4). Priorytetem  w ramach V4  jest m.in. współpraca w zakresie wymiany doświadczeń dotyczących zwalczania epidemii koronawirusa. Kontynuowane będą prace nad utworzeniem Grupy Bojowej Unii Europejskiej, której dyżur został zaplanowany na pierwszą połowę 2023 roku. Obaj ministrowie podkreślili, że Polskę i Słowację łączą szczególnie dobre stosunki a minister Jaroslav Nad jest pierwszym oficjalnym gościem zagranicznym ministra Mariusza Błaszczaka po okresie epidemii.

Reklama

Komentarze (30)

 1. Piotr ze Szwecji

  Słowacja produkuje modyfikację Dan w 155 mm kalibrze o nazwie Zuzanna. Nawet Czesi tego nie robią ze swoimi Danami. HSW i Jelcz może wiele zyskać w takiej przemysłowej współprodukcji ze Słowacją. Polska jest od lat użytkownikiem Dan, a w ramach projektu Kryl HSW nadal nie ma odpowiednika szwedzkiego działa Archer.

 2. Paranoid

  Nie wiem po co się tak rozpalać. Artykuł brzmi jak jakiś sukces MON a wydaje się raczej porażką. Podane programy współpracy są związane z NATO a nie wynikiem relacji dwustronnych czy też wielkiej idei 3-morza. Pamiętajmy, że PIS nie rządzi 2 lata i "nic nie mógł zrobić". Bajki o współpracy z Czechami czy Słowacją są opowiadane przez MON/PGZ od kilku lat a jakichś dwustronnych realnych przykładów współpracy brak. Przypominam też o idei euroregionów, które też w dużym stopniu były zainicjowane przez UE a nie PIS. Aha, zapomniałem - nowe lotnisko PIS ma być też portem dla Czechów/Słowaków i w końcu będą mogli gdzieś polecieć ...

 3. Tor

  Przed 5 laty Maciarewicz rozbił polsko-słowackie centrum kondrwywiadu NATO, w odwecie Słowacy zrezygnowali z naszych Rosomaków i zakupili 70 fińskich wozów. Jakie to wzruszające że wracamy do współpracy z Słowakami.

  1. hermanaryk

   "Centrum kondrwywiadu NATO"? Raczej centrum wywiadu wojskowego FR w NATO :)

  2. Perla Lubelska

   Antonio oddaj papier toaletowy

  3. wert

   To Centrum z matrosem pytlem ktory w czasie "wolnym" zajmował się pisaniem "ekspertyz" dla łopozycji albo biesiadami z oficerami KGB?

 4. Sam

  Już Rosomaka kupili.

  1. Tomek pl

   Kupili by tylko chcieli gwarancji rządowych ale Beatce nie chciało się ruszyć 4 liter i kupili orginalnego od patri

  2. mc.

   Nie kłam - to było w czasach Pani Kopacz. Słowacy chcieli żebyśmy kupili od nich Zuzanny 2.

  3. mc. - nie twórz fake newsów. Słowacja podjęła decyzję odnośnie KTO w 2017 roku. Sugerujesz, że zwycięzca przetargu kupił Zuzanny 2???

 5. Navigator

  Słowacja juz NAS dogoniła 14-sztuk v70

 6. Ceska Meska

  Przecież nikt taki głupi nie jest

 7. Tor

  Przed 5 laty Maciarewicz storpedował polsko-słowacką wspólpracę rozbijając centrum kondrwywiadu NATO. W rewanżu Słowacy zrezygnowali z naszych Rosomaków i zakupili 70 fińskich wozów. Jakie to wzruszające że wracamy do wspópracy z Słowakami.

  1. myślenie nie równa się amnezji

   Bzdury POlitycznych bajkopisarzy.Może tak przypomnij powody likwidacji CEK, bo hulały tam służby państwa spoza i wrogiego NATO.

  2. Ruski A2/AD

   Hulalem i znalazłem menu dla kota PREZESA Hultaje

 8. Zibi

  hmm, czyżby szykowal sie kontrakt stulecia na słowackie Mig-29? na czymś do czasu wprowadzenia F-35 musimy jeszcze latać, zaczynam się bać....

 9. Pograbek

  No i pojechali obejrzec myjkę F16. Sukces na miarę naszych mozliwości!

 10. Seba

  Dobry ruch. Zacieśnić też współpracę z też z Czechami i Estonią, a na Ukrainę sprzedać MGI za psi grosz.

 11. isk

  Czyli co wyniknie dla nas z tego porozumienia, gdy towarzysz Orban wyda rozkaz zajęcia Górnych Węgier? Komu będziemy pomagać i jak?

  1. y

   Orban to NIE towarzysz Putin!

 12. Pro

  Haha wspolbe lotniska. Rany!! I teraz patrzcie to mega duze i niepotrzebne nigdy lotnisko urojone na potrzeby głosow i na to co wczesniejszy rzad wybudowal tj. 7lotnisk.. Bysmy jak golasy przyszli do nich teraz "my nic nie mamy ale mamy honor i glowy zadarte zelaszcza wsrod decydentow"

  1. y

   A teraz napisz to raz jeszcze. Po polsku. Tak by można było zrozumieć o co Ci chodzi...

 13. PL

  Hehe.. Moze Slowacka armia? Złotowka leci to tam masz podwyzki juz za sama lepszą walute. Ale sie pozmienialo... Kiedys Niemcy do Polski na zakupy a teraz to wszscy w naszej kraju pt. Biedronka robią zakupy. Tylko my wiecznie Biedronka i uzywany trup z De a tam żyją i maja znacznie lepsze perspektywy niż my, jakies pokrętne wschodnie..

  1. redox

   Tlumacz ci sie popsul. Zasuwaj bukwami

 14. koff

  "Połączy" ich 50 letni amerykanski szmelc. Tak trzymac i do ........dołu.

  1. oświecony

   Zawsze lepszy, niż upudrowany 50-letni szmelc rosyjski...pod numeracją 30, 34, 35, itd.

  2. Kochasz Rosję?

  3. redox

   Jak tam MIG70 i 1/4. Lata? Czy tak jak 50 najlepiej do dolu?

 15. Polish blues

  Przedwyborcza ustawka bez jakiegokolwiek znaczenia

  1. oświecony

   PrzyPOmnij sobie ustawki z kampanii Bronisława, z Patriotem w tle.

 16. Blaszak

  Współpraca sił powietrznych??? oni będą mieć 14 sztuk F-16 a my mamy 48 sztuk no to będziemy siłą że HO HO.A jaką oba nasze kraje posiadają obronę przeciwlotniczą,inni mogą tylko pozazdrościć :)

  1. Xaxa

   A niby po co coś robić? Ani USA ani Rosja nie pozwolą na coś takiego. Co za bzdury.

 17. tagore

  No i dobrze ,koordynacja nadzoru nad przestrzenią powietrzną to oczywista konieczność.

 18. tagore

  Prawdziwy nalot trolli.

 19. andys

  "Oba nasze kraje, leżące na wschodniej rubieży NATO i biorą udział w programach takich jak Zintegrowany System Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej NATO (NATINAMDS – ang. NATO Integrated Air and Missile Defence System). " Przyznam, że nie rozumiem - co to znaczy uczestniczyć w programach i jednoczesnie być członkiem NATINAMDS, albo inaczej, co to za konstrukcja logiczna - program Zintegrowanego Systemu..? Albo program, albo System! Przecież te ustalenia , które podpisali ministrowie to , z definicji, elementy działajacego juz ( mam nadzieję) Systemu (elementy planowania, logistyki itd). Teraz powstanie problem - jak "wkleić" ustalenia ministrów w pracę NATINAMDS, zasady którego akceptował kiedys polski minister, może premier?

 20. hobbymilitia81

  Swoja droga jakaś grupa bojowa V4 w ramach EU moglaby funkcjonować.

  1. ryba

   powinna obowiązkowo jako że mamy wspólne zagrożenie .

  2. A.

   Nie - dla Węgier Rosja to partner. Historycznie dla Czech również. Słowacja poszła na Rosję ale na nas też, więc trzeba z nimi ostrożnie. Generalnie zawsze w historii byliśmy rywalami w grupie V4

  3. AZIA

   Bułgarzy Rumuni Czesi Węgrzy także i co w związku z tym. Putin ich nie meczy za to na przemówieniach.

 21. vcvb

  Lubię Słowaków i Czechów ! ;)

  1. inż.

   Wszyscy Słowianie powinni się połączyć w jedno państwo.

  2. oPOrtunista

   Zapewne, pod wodzą Moskwy? Nie dziękuję, już to przerabialiśmy. Bliższa współpraca i odwoływanie się do wspólnych korzeni na niwie kulturowej oczywiście tak.

  3. SOWA

   Oj to nie byłby dobry pomysł bo wiemy kto by nimi przewodził. Idea rosyjskiego panslawizmu wiecznie żywa. Ja jestem skłonny zaakceptować utworzenie w regionie strefy stabilizacji i współpracy gospodarczej.

 22. Navigator

  Polska Słowacja 14:14 Bravo BŁASZCZAK Cześci zapasowe JESZCZE nie kupione?

 23. Ślązak

  Podpisy porozumienia ciekawe co z tego będzie? Co do Słowacji gdyby po 1989 była polityczna wola i decyzja rozwijania Dany w Zuzannę być może jeszcze z Czechami to możliwe że nowoczesna artyleria w natowskim kalibrze byłaby już czymś normalnym w Europie Środkowej dzięki wspólnym zgodnym działaniom sąsiadów, potem jeszcze był temat modernizacji Mi-24 i też nic z tego nie wyszło

  1. Nesher

   Nic się nie wydarzy, z wyjątkiem kilku wspólnych ćwiczeń. V4 to chimera; oprócz 40 lat komunizmu państwa V4 mają niewiele wspólnego. Każdy z nich podąża własną linią. Na przykład. Węgrzy marzą o zniesieniu Trianonu, co jest w bezpośrednim konflikcie ze słowackimi interesami (w południowej Słowacji żyje około 500 000 etnicznych Węgrów), dlatego można by kontynuować w każdym kraju. Historycznie jesteśmy rywalami, a nie sojusznikami.

  2. Bolek

   Slowacja z Hitlerem napadli na Polske 1939

  3. asdf

   napadli to napadli po co to ciagle przypominac tak jak nam Zaolzie? bylo minelo komu moze na tym zalezec zeby ciagle to rozdrapywac?

 24. dsw

  Przecież jest NATO każdy powinien współpracować bez Niemców ;)

  1. Zbigniew

   Przykro że Słowacy nie przeprosili Polaków za pomaganie Niemcom w agresji na nasz kraj, tak samo jak Armia Czerwona. Pamiętamy że to Słowacy zajęli wtedy Zakopane i okolice, oby to nigdy już nie wróciło.

  2. Rlrkrrkrktk

   Było minęło i czy by w tym uczestniczyli na siłę czy nie i tak wehrmacht i rkka zrobiły by co zrobiły. Niestety większość Polaków z większością Słowaków łączy jedynie granica

  3. Zdenek Pžehlapanek

   Przeprosiłeś Czechosłowaków za zajęcie Zaolzia w 1939 r. ? A za 1968 r. kiedy: "...W Hradcu Kralovem, w Hradcu Kralovem Dudnią polskie tanki. W Hradcu dni są niespokojne I noce zatrute, Miażdży bruk polski żołnierz Swym podkutym butem....", Krótko: przeprosiłeś ?

 25. Telecor

  A może Pan minister powiedział kiedy zmodernizujemy nasze efy do wersji Block 70 bo będzie trochę wstyd z nimi latać......

  1. Dawo

   MLU planowane jest na lata 2028-2032. Jest to informacja od początku eksploatacji dostępna na stronie sił powietrznych w zakładce F-16. Kolejny umysł, co siedzi przed komputerem, i zaśmieca sieć nie fatygują się aby poszukać informacji. Można tez było skorzystać z biura prasowego sił powietrznych.

  2. SimonTemplar

   Nie zmodernizujemy. A co do kwestii latania to tylko 3/4 tych maszyn lata. Reszta czeka na remont.

  3. alo

   Za 10 lat tak będzie.. o ile nie przeprowadzimy MLU. Na razie Block 52+ są adekwatne do zagrożeń i jeszcze nie ma potrzeby ich modernizować. Rosja nie ma niczego lepszego, F-16 z AIDEWS bije na głowę wszystkie te Chibiny i inne przereklamowane rosyjskie cuda

Reklama