Reklama

Polityka obronna

Polski generał w amerykańskim korpusie. Ważne zmiany kadrowe

Gen. Dyw. Maciej Jabłoński
Gen. Dyw. Maciej Jabłoński
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Generał dywizji Maciej Jabłoński, obejmie stanowisko zastępcy dowódcy amerykańskiego V Korpusu. To niedawno sformowana jednostka, której wysunięte dowództwo znajduje się w Poznaniu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Gen. Jabłoński obejmie stanowisko zastępcy dowódcy ds. interoperacyjności w miejsce generała dywizji Adama Joksa, który pełni tą funkcję od sierpnia 2021 roku. Gen. Jabłoński będzie drugim polskim oficerem na tym stanowisku.

Czytaj też

Podczas ceremonii zmiany dowodzenia, z udziałem szefa MON Mariusza Błaszczaka i dowódcy V Korpusu generała broni (generała porucznika) Johna Kolasheskiego odbędzie się też przekazanie stanowiska zastępcy dowódcy korpusu ds. wsparcia, które z rąk generała dywizji (generała majora) Jeffery'ego Broadwatera obejmie amerykański generał brygady Kevin J. Lambert. Odchodzący ze służby w V Korpusie oficerowie zostaną uhonorowani odznaczeniami. Ceremonia odbędzie się w Fort Knox w amerykańskim stanie Kentucky, gdzie ma miejsce główna siedziba jednostki.

Reklama

V Korpus US Army to odtworzone w 2020 roku najwyższe dowództwo US Army  (czyli wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych) szczebla taktycznego w Europie. Jego głównym zadaniem jest koordynowanie działań jednostek wzmacniających obronę w Europie Środkowo-Wschodniej. Korpus posiada stałe, wysunięte dowództwo w Poznaniu. Struktura ta została dodatkowo wzmocniona w 2022 roku, po pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

Czytaj też

Warto dodać, że nazwa V Korpusu nawiązuje do czasów Zimnej Wojny, bo to on odpowiadał za dowodzenie wojskami US Army na tzw. przesmyku Fuldy (Fulda Gap), w obszarze Niemiec Zachodnich uznawanym za najbardziej zagrożonym rosyjską inwazją. V Korpus uczestniczył też w ćwiczeniach z serii Victory Strike, organizowanych tuż po wejściu Polski do NATO, z udziałem śmigłowców Apache, wyrzutni M270 MLRS i zestawów przeciwlotniczych Patriot.

Rozformowany został w 2013 roku, przed rosyjską aneksją Krymu, a ponownie sformowany – w roku 2020. Od tego czasu wielokrotnie wspierał kierowanie i dowodzenie operacjami US Army w Europie, w tym także ćwiczeniami z serii Defender-Europe. Uczestniczy też w trwających działaniach z zakresu wzmocnienia obecności wojsk lądowych USA w Europie w reakcji na pełnoskalową agresję Rosji na Ukrainę.

Czytaj też

Gen. dyw. Maciej Jabłoński jest Inspektorem Wojsk Lądowych od października 2020 roku, jest też pełnomocnikiem MON ds. programu czołgów Abrams. Przed objęciem stanowiska Inspektora Wojsk Lądowych był między innymi dowódcą 12. Dywizji Zmechanizowanej, szefem zarządu P3/P7 (planowania użycia Sił Zbrojnych i szkolenia) w Sztabie Generalnym oraz dowódcą 10. Brygady Kawalerii Pancernej. Awans na stopień generała brygady otrzymał w 2015 roku z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego, na stopień generała dywizji w 2018 roku z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Gen. Jabłoński ukończył w 1992 roku Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Pierwsze stanowiska służbowe obejmował w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej. Był słuchaczem Akademii Obrony Narodowej w latach 1999-2001 i ponownie w 2013 roku, gdy ukończył Podyplomowe Studia Polityki Obronnej.

Czytaj też

Gen. Jabłoński służył też w Dowództwie Wojsk Lądowych, w tym jako Szef Oddziału Operacyjnego, oraz w grupie organizacyjnej i strukturach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W 2011 roku wziął udział w X zmianie PKW Afganistan jako Szef Sztabu – Zastępca Dowódcy Polskich Sił Zadaniowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama