Reklama

Siły zbrojne

Gen. Kolasheski w DG RSZ. Wkrótce ważne ćwiczenie V Korpusu

Fot. Mirosław C. Wójtowicz/DGRSZ
Fot. Mirosław C. Wójtowicz/DGRSZ

Dowódca V Korpusu US Army, gen. broni John Kolasheski wraz z delegacją złożył wizytę w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Równolegle US Army poinformowała o planowanym ćwiczeniu V Korpusu, mającym na celu jego certyfikację a następnie uzyskanie pełnej gotowości bojowej.

Jak podało DG RSZ, w trakcie wizyty przywitał dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Jarosław Mika. Podczas spotkania, które miało miejsce w środę 15 września Dowódca Generalny RSZ omówił kwestie związane z obecną oraz przyszłą współpracę wojsk sojuszniczych na terytorium Polski. W spotkaniu uczestniczyli również I Zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, gen. broni Tadeusz Mikutel oraz oficerowie z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na zakończenie wizyty nastąpiła wymiana upominków okolicznościowych między Dowódcą Generalnym RSZ oraz Dowódcą V Korpusu US Army, a następnie gen. broni John Kolashecki dokonał wpisu do Księgi Pamiątkowej DG RSZ.

V Korpus to najwyższy związek taktyczny US Army, zajmujący się teatrem europejskim i zarazem jedna z czterech jednostek tego poziomu w wojskach lądowych USA. Została sformowany na nowo w październiku 2020 roku, w ramach procesu wzmacniania obecności wojskowej Stanów Zjednoczonych w Europie. Miejscem stacjonowania V Korpusu jest Fort Knox w stanie Kentucky, a wysunięte dowództwo tego związku taktycznego znajduje się w Poznaniu.

Wcześniej, od czasów Zimnej Wojny do 2013 roku V Korpus bazował w Niemczech, a w czasach rywalizacji pomiędzy NATO a Układem Warszawskim odpowiadał za obronę tzw. przesmyku Fuldy (Fulda Gap), uznawanego za jeden z najbardziej zagrożonych obszarów. Jego nazwa nawiązuje więc do zadania, jakie ma pełnić również dziś, czyli wsparcia obrony kolektywnej na Starym Kontynencie.

Jak podała niedawno US Army, od 27 września do 6 października korpus ma realizować ćwiczenie Warfighter 22-1. Po zakończeniu certyfikacji V Korpus w listopadzie br. ma osiągnąć pełną gotowość bojową. 

image
Fot. Mirosław C. Wójtowicz/DGRSZ
Reklama

Komentarze (1)

 1. Viktor

  Jedynka vto dywizja 1 Bravo Janek

  1. mm

   A tak bardziej zrozumiale? Jaką myśl chciałeś przekazać?

  2. viktortanslator

   Brawo Janek z 1 dywizji. (choć mogę się mylić)

Reklama