Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Myśliwce dla Ukrainy?; Zmiany w polityce Szwajcarii?

Autor. United States Air Force

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „F-16, nowe marzenie Wołodymyra Zełenskiego": Od paru dni toczy się debata nad przekazaniem myśliwców władzom w Kijowie. Nie tylko USA myśli nad przekazaniem myśliwców Ukrainie, ale inne europejskie kraje również. „Myśliwce czwartej generacji dla Ukrainy? Temu będzie poświęcone kolejne spotkanie państw wspierających Kijów w bazie Ramstein w połowie lutego. Olaf Scholz wyznaczył w środę nową czerwoną linię. \[...\] O ile jednak w przypadku czołgów to Niemcy musieli rozstrzygnąć o stanowisku Zachodu, bo z ich zakładów wyszedł najlepszy i najbardziej powszechny czołg Europy, to w przypadku F-16 jest inaczej: Republika Federalna ani ich nie wytwarza, ani ich nie posiada. O tym, czy NATO odpowie na najnowszy apel Wołodymyra Zełenskiego o przekazanie myśliwców, zadecyduje Ameryka."

Reklama

Piotr Rudzki, Rzeczpospolita, „Dobry kwartał amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego": Wojna na Ukrainie podbiła wyniki amerykańskiej zbrojeniówki. „Koncerny Lockheed Martin i Raytheon Technologies oraz konglomerat General Dynamics miały lepszy ostatni kwartał 2022 r. dzięki hojnemu budżetowi wojskowemu USA. \[...\] Głównymi problemami minionego roku dla Lockheeda Martina, Raytheon Technologies, Northropa Grummana i General Dynamics były rosnące koszty i wąskie gardła w dostawach podzespołów. Tegoroczne wydatki w USA na obronę nie będą już tak duże, bo kraje sojusznicze zwiększyły własne budżety po inwazji Rosji na Ukrainę."

Rzeczpospolita, „USA wyślą Ukrainie nowocześniejszą wersję czołgu Abrams": Prezydent USA, Joe Biden ogłosił, że USA wyślą na Ukrainę 31 czołgów Abrams. Wcześniej rząd Niemiec podjął decyzję o przekazaniu ukraińskiej armii 14 czołgów Leopard 2. „31 czołgów Abrams, które trafią na Ukrainę z USA, to będą czołgi w wersji M1A2, nowocześniejsze niż czołgi M1A1 - zapowiedziała na konferencji prasowej sekretarz prasowa Pentagonu, Sabrina Singh. Singh tłumaczyła, że USA nie mogą wysłać Ukrainie czołgów, które amerykańska armia już posiada, ponieważ siły zbrojne USA 'nie mają nadwyżki tych czołgów w swoich magazynach'. \[...\] czołgi dla Ukrainy muszą dopiero zostać wyprodukowane, da Ukraińcom czas na przeszkolenie się do obsługi zaawansowanej technicznie wersji czołgu Abrams."

Reklama

Rzeczpospolita, „Palestyńczycy wystrzelili rakiety, Izrael zbombardował Strefę Gazy": W nocy z czwartku na piątek w południowym Izraelu, przy granicy ze Strefą Gazy, rozległy się syreny alarmowe. „Palestyńscy bojownicy wystrzelili w piątek dwie rakiety z terytorium Strefy Gazy w stronę południowego Izraela - obie rakiety zostały przechwycone przez izraelską obronę przeciwrakietową. W odpowiedzi Izrael przeprowadził atak powietrzny na cele w Strefie Gazy. \[...\] Kilka godzin po ataku rakietowym z terenu Strefy Gazy, izraelska armia poinformowała o przeprowadzeniu uderzeń powietrznych na cele w enklawie. Jak podaje Reuters, powołując się na Palestyńczyków, izraelskie samoloty zaatakowały ośrodek szkoleniowy Hamasu. Na razie nie ma informacji o ofiarach."

Rzeczpospolita, „Zbrojna agresja Rosji na Polskę? Wiceszef MON: Takiej sytuacji nigdy nie można wykluczyć": Wiceminister obrony narodowej - Wojciech Skurkiewicz - został w Radiu Plus zapytany, czy dzisiaj agresja na Polskę jest mniej czy bardziej prawdopodobna. „My dzisiaj robimy wszystko, żeby do zbrojnej agresji na Rzeczpospolitą i na NATO nie doszło - powiedział wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, pytany w Radiu Plus o to, czy w niespełna rok od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę wzrosło zagrożenie ataku na Polskę. \[...\] Proszę mieć świadomość, że my jesteśmy krajem przyfrontowym, jesteśmy krajem, który również musi mieć odpowiednie zabezpieczenie jeżeli chodzi o kluczowe kwestie operacyjne - mówił Skurkiewicz."

Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Czołgi dla Ukrainy polskim gwarantem bezpieczeństwa": Wywiad z Bartoszem Kownackim, byłym wiceministrem obrony narodowej oraz obecnym wiceszefem sejmowej komisji obrony narodowej. „Nie ulega wątpliwości, że te czołgi w liczbie kilkuset sztuk, także dzięki patriotom, prędzej czy później doprowadzą do zwycięstwa Ukrainy. A jak to wpływa na bezpieczeństwo Polski? My, przekazując te stare czołgi, które w perspektywie następnych lat i tak zostałyby zapewne zezłomowane, oraz kilkanaście, kilkadziesiąt czołgów nowszej generacji, zapewniamy sobie sami bezpieczeństwo. Dzięki temu będziemy mieli przewidywalnych sąsiadów, bo Ukraina będzie państwem niepodległym i to skróci potencjalną linię frontu na polskiej granicy. Jestem przekonany, że spowoduje to także upadek reżimu białoruskiego i osłabienie rosyjskiego."

Karina Strzelińska, Wirtualna Polska, „Lex Ukraina. Szwajcaria przed historycznym krokiem": Szwajcaria dotychczas nie wyrażała zgody na dostawy broni do Ukrainy ze względu na politykę neutralności kraju. „Rząd w Bernie pracuje nad nowelizacją ustawy o materiałach wojennych. Reforma dotyczy przede wszystkim zezwolenia na eksport uzbrojenia do Ukrainy - ze względu na politykę neutralności Szwajcarzy blokowali dotychczas dostawy broni wyprodukowanej w kraju. \[...\] Niemcy od wiosny apelowały do rządu w Bernie o zgodę na dostawy amunicji dla Kijowa do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard, którą wyprodukowała firma z Zurychu. Z podobną prośbą do kraju zwróciły się też Dania i Hiszpania."

Edyta Żemła, Onet, „Lawina odejść z wojska. Sprytny ruch Ministerstwa Obrony Narodowej, ale spóźniony": Jaka jest realna skala odejść z wojska? „Plan budowy wielkiej, 300-tysięcznej armii jest priorytetem ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka. Jego realizacja może jednak napotkać problemy. Z nieoficjalnych informacji Onetu wynika, że w tym roku z wojska odchodzi prawie 9 tys. doświadczonych żołnierzy. Ta skala byłaby jeszcze większa, gdyby resort obrony nie wprowadził bezprecedensowych zmian w podwyżkach i dodatkach."

Reklama

Komentarze (3)

  1. raczek

    A PO nie mialoby problemu z odejsciem wojskowych do cywila poprostu swim sposobem rozwiazaliby jednostki wojskowe i po problemie oni tylko toby potrafili.

  2. Sorien

    Zachód idzie w technikę i sprzęt -bo go ma . Rosja pójdzie też w to co ma - przewagę liczebna piechura oraz prosta broń artyleryjską i pancerna . Technika vs ilość. Putin i jego świta na ruchy zachodu jest obecnie w stanie tylko reagować na jeden sposób zwiększać liczne mobilizowanych oraz zwiększać ilość produkcji prostego sprzętu . Pytanie kto wygra wyścig czy technika zabije tyle ruskich by UA starczyło ludzi czy mimo zabicia tak wielu ruskich UA już skończą się ludzie do obrony . Jedno jest pewne niedługo po jednej przynajmniej stronie liczbę żołnierzy na froncie będzie liczyło się w mln

  3. Ma_XX

    Amerykański portal Politico, powołując się na opinie ekspertów wojskowych, przewiduje, że rozpoczynająca się dyskusja o dostawach myśliwców dla Ukrainy skupi się na ewentualnym dostarczaniu samolotów F-18 lub szwedzkich Gripenów. Nie potrzebują one bowiem długich pasów startowych, jak amerykańskie F-15 i F-16, a takich pasów nie ma w Ukrainie.

    1. Czytelnik

      Witam, też to czytałem. Nasuwa się pytanie, odnośnie szkoleń. Te muszą trwać minimum kilka miesięcy (normalnie dwa lata) a jeśli wierzyć w doniesienia, to od zeszłego roku Ukraińcy się szkolą w USA. Jeśli to prawda to najbardziej naturalnym wyborem do szkolenia, wydawały się wtedy F-16.

    2. Bender

      Mig-29 do wylądowania potrzebuje porównywalnie długiego lądowiska jak F-16, czyli ten argument jest chybiony. Mój ulubiony rocznik statystyczny online twierdzi, że przed inwazją na Ukrainie było 108 lotnisk z utwardzonym pasem startowym, z czego 80 wystarczających dla F-16. Pewna przewaga Rosjan w powietrzu wynika z używania pocisków do walki BVR. Nawet starsze wersje F-16 w pakiecie z AIM-120 pozwolą zniwelować tę przewagę, a razem z bogatą opcją uzbrojenia typu standoff również na mniej ryzykowne misje wsparcia powietrznego. Problemem jest wyszkolenie personelu do statusu combat ready, bo przekazanie samolotów pilotom bez właściwych nawyków będzie skutkowało bolesnymi wizerunkowo stratami.

Reklama