Reklama

Polityka obronna

Piątkowy przegląd mediów: syreny alarmowe w Izraelu; Chińska flota krąży wokół Tajwanu

Fot. Mass Communication Specialist 1st Class Shannon Renfroe/US Navy
Fot. Mass Communication Specialist 1st Class Shannon Renfroe/US Navy

Codzienny przegląd mediów sektora bezpieczeństwa i obronności.

Sławek Zagórski, wiadomosci.wp.pl: Tajne/poufne. Na uzbrojenie wydajemy miliardy, a nie wiemy za co

Za czasów kierowania Ministerstwem Obrony Narodowej najpierw przez Antoniego Macierewicza, a potem przez Mariusza Błaszczaka otrzymanie jakiejkolwiek informacji na temat zakupów graniczyło z cudem. Przejrzystość działań i wydatków nie istniała. Co prawda zaczęły pojawiać się komunikaty dotyczące potencjalnych zagrożeń ze strony statków powietrznych naruszających polską przestrzeń powietrzną. Więcej można było się również dowiedzieć o planach wojska. Więcej, ale nadal niewystarczająco, aby obywatele mogli patrzeć władzy na ręce.

W grudniu, na pytania dotyczące liczby zakupionych MQ-9B SkyGuardian - zaawansowanych bezzałogowych statków powietrznych - wraz z wyposażeniem dodatkowym za niemal 1,270 mld złotych, Agencja Uzbrojenia odpowiedziała, że informacja jest niejawna. A to dość kluczowa kwestia, bo nie wiadomo czy kupiono dwa bezzałogowce i znacznie przepłacono, a może cztery i była to okazja. Polski podatnik ponownie więc dowiedział się, na co rząd wydaje pieniądze dzięki Amerykanom. Dlaczego tak się dzieje, choć jeszcze przed dekadą transparentność była znacznie większa, a przetargi na zakup sprzętu były obowiązkowe, jak zjedzenie śniadania?

Reklama

Marcin Jan Orłowski, wydarzenia.interia.pl: Rośnie napięcie wokół Tajwanu. Chiny wysyłają okręty i samoloty

Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało o kolejnych niepokojących manewrach samolotów bojowych i okrętów chińskiej armii w okolicach wyspy. Jak przekazano, jeden z chińskich myśliwców wleciał we wschodnią strefę obrony powietrznej kraju. Armia Tajwanu pozostaje w stanie gotowości.

Kilkanaście godzin wcześniej rzecznik resortu obrony Tajwanu Sun Lifang poinformował o kolejnym zwiększeniu liczby okrętów wojskowych chińskiej armii w okolicach wyspy. Jak przekazał Sun Lifang, skala obecnego rozmieszczenia chińskiej marynarki wojennej jest największa od manewrów organizowanych w 1996 roku, kiedy to trwały przygotowania do wyborów prezydenckich na Tajwanie. Od 9 grudnia tajwańskie wojsko postawione jest w stan gotowości. Związane jest to z doniesieniami o aktywności Chin w przestrzeni powietrznej, a także rozmieszczeniu statków marynarki wojennej i straży przybrzeżnej. „Obecne ćwiczenia są największe, porównując je z czterema poprzednimi. Niezależnie od tego, czy je ogłosili, czy nie, stanowią dla nas ogromne zagrożenie” - mówił wówczas Sun Lifang.

wiadomosci.onet.pl: Syreny alarmowe w Izraelu. Podali przyczynę

Izraelska obrona powietrzna przechwyciła rakietę wystrzeloną z Jemenu, która została zestrzelona, zanim wleciała w przestrzeń powietrzną Izraela — poinformowała w piątek nad ranem izraelska armia. W związku z tym incydentem w centralnej części Izraela włączyły się syreny alarmowe.

Wcześniej izraelska armia potwierdziła, że w czwartek zaatakowała z powietrza cele rebeliantów Huti w Jemenie, m.in. międzynarodowe lotnisko w Sanie i port w Al-Hudajdzie. Według rebeliantów w wyniku tych ataków zginęło co najmniej sześć osób, a 40 zostało rannych.

W środę premier Izraela Beniamin Netanjahu oświadczył, że „także Huti odbiorą tę samą lekcję co Hamas, Hezbollah i reżim Asada”. Dzień później dodał, iż władze Izraela „są zdeterminowane odciąć to terrorystyczne ramię osi Iranu”. Iran finansował i wspierał szyickich Huti podczas rebelii wymierzonej w rząd Jemenu. Z kolei rebelianci Huti poinformowali w czwartek, że Izrael ostrzelał cele w stolicy Jemenu, Sanie i porcie Al-Hudajda. Przez ostatnie dni Huti ostrzeliwali Izrael — przypomniała agencja Reutera, 16 osób odniosło obrażenia. Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że atak miał miejsce w momencie, gdy delegacja z ONZ i WHO wsiadała do samolotu.

Reklama

wiadomosci.wp.pl: NATO deklaruje pomoc Estonii i Finlandii. Podejrzenia padły na Rosję

NATO deklaruje wsparcie dla Estonii i Finlandii po awarii podmorskiego kabla elektrycznego, do której doszło w Boże Narodzenie - zadeklarował Mark Rutte. O incydent podejrzewany jest rosyjski tankowiec.

W chwili awarii kabla EstLink 2, w rejonie znajdował się tankowiec Eagle S, należący do rosyjskiej „floty cieni”. Jednostka po zatankowaniu kilkudziesięciu tysięcy litrów rosyjskiej benzyny realizowała kurs z Petersburga w kierunku portów w Egipcie. W czwartek na pokład tankowca weszły fińskie władze. Zatrzymany przez statek patrolowy straży granicznej Eagle S znajduje się na wodach Zatoki Fińskiej.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, pochwaliła szybkie działania Finlandii. „Wczorajszy incydent na Morzu Bałtyckim uwypukla zagrożenia dla infrastruktury UE” - napisała w mediach społecznościowych. „Razem zwiększymy naszą wspólną ochronę europejskiej infrastruktury krytycznej, w tym kabli podmorskich”. Prezydent Łotwy, Edgars Rinkevics, zaapelował o zwiększenie ochrony infrastruktury krytycznej przez NATO na Morzu Bałtyckim. - Uszkodzenia podmorskich kabli między Finlandią a Estonią to prawdopodobnie nie zbieg okoliczności, delikatnie mówiąc - oznajmił.

Reklama
Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (3)

  1. Sebseb

    Ponoć Chiny testują nowy model samolotu.

    1. Davien3

      A kto tak twierdzi? Bo chyba nie Chińczycy?

  2. GB

    Ruscy twierdzą, po przesłuchaniu załogi statku Ursa Major, że odkryli oni otwór (wymiary 50x50 cm) w burcie statku skierowany do wewnątrz statku. Takie uszkodzenia wskazują na to ze coś trafiło w burtę od zewnątrz. Mogła to być torpeda lub jakiś dron podwodny.... Jesli to prawda to ukraińskie krążowniki pomocnicze działają juz poza M. Czarnym. ale w tym przypadku mogly to byç nawet jakieś małe kutry rybackie lub jachty....

  3. Rusmongol

    Od państw terrorystycznych pokazuje coraz bardziej na co ich stać. Chińskie i rosyjskie okręty atakują infrastrukturę podmorska Europy, Rosjanie zestrzelili kolejny w tej wojnie samolot pasażerski. Chiny terroryzują Tajwan. Nie chcemy takiej PRZYSZŁOŚCI

Reklama