Reklama

Polityka obronna

Norweska artyleria dla Ukrainy?

Autor. www.forsvaret.no

Norwegia rozważa przekazanie części swoich samobieżnych armatohaubic Ukrainie, byłby to kolejny system artyleryjski 155mm dostarczony do tego kraju.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Mowa o 20 egzemplarzach samobieżnej armatohaubicy M109A3GN. Norwegia obecnie posiada 56 wozów tego typu, jednak tylko 14 znajduje się w linii. Pozostałe 42 armatohaubice są w rezerwie sprzętowej. Najpewniej to właśnie z niej zostanie wybranych 20 maszyn, które zostaną przekazane Ukrainie. Byłby to czwarty proponowany Ukrainie samobieżny system artyleryjski kalibru 155 mm po niemieckich PzH2000, belgijskich M109A4BE i francuskich kołowych armatohaubicach CAESAR.

Obecnie M109A3 są przewidziane do wycofania armii norweskiej, a ich następcą ma zostać koreańska samobieżna armatohaubica K9 Thunder. Norwegowie zamówili 24 egzemplarze tej ostatnio bardzo popularnej konstrukcji, której podwozie stanowi bazę dla naszych rodzimych AHS Krab.

Reklama

Czytaj też

M109A3 to amerykańska samobieżna armatohaubica kalibru 155 mm powstała po modernizacji poprzednich wersji do nowego standardu. Jej głównym uzbrojeniem pozostaje haubica 155 mm o długości 39 kalibrów, pozwalająca na rażenie przeciwnika na dystansie 18,5-23,5 km w zależności od użytej amunicji. Obecnie jest to dość przestarzała artyleria o zasięgu ognia na poziomie 2S3 Akacji, zatem jej przekazanie nie zwiększyłoby znacząco możliwości rażenia sił ukraińskich względem posiadanych obecnie konstrukcji. Na korzyść takiej formy pomocy przemawia kaliber natowski , pozwalający na ewentualne uruchomienie większej pomocy w zakresie amunicji artyleryjskiej przez państwa nieposiadające w swoich magazynach pocisków w kalibrach postsowieckich jak 122 mm .

Reklama

Komentarze (6)

 1. Ech...

  Taka mysl- dlaczego kraje zachdnie nie przekzwalu sprzetu np Afgastanowi zeby obronbic go przed okupacja USA? Wydaje sie ze najpierw jest kfestja przekoania wlasnego spoleczestwa do tego co jest dobre co jest zle.. Podobnie w czasie podboju Stanow - Indianie byli w mediach przedswiani jako "dzicy" ktorych dla ich wlasnego dobra "lepszy martwy indianin to dobry indian" - jakos tak. Dopiero spoleczestwo przekonane ze to prawda moze dzialc. Choc np w Tanczocuch z Wilkami - Zdazaly sie jednostki widzace sprawe szerzej ( np ja)

  1. Zenio

   Kraje zachodnie przekazywały całkiem sporo sprzętu Afganistanowi zeby mógl pokonac okupujacy go, i nie uznawany w zasadzie przez caly cywilizowany swiat (także przez was -rusków) rezim talibów.. USA nigdy nie okupowała Afganistanu. Interwencja w Afganistanie miała charakter międzynarodowy (Brało w niej udziel ponad 40 państw).

  2. Adam S.

   Ale fajny komentarz! Pogratulować szerokiego widzenia spraw. A może Europa uzbroi wilki, żeby Amerykanie już nie tańczyli bezkarnie z wilkami?

 2. Fantasta

  Czy nasza zbrojeniówka, już jest przygotowana do zwiększenia mocy produkcyjnych, choćby najprostszych pocisków 155 mm, nawet uruchomić na nowo 152 mm i rakiety do Gradów. Pociski 23 mm, a na to powinno być stworzony fundusz NATO-Ukraina, aby to szybko produkować i pchać na front. Po parę milionów euro z każdego MON bardzo pomoże w tym.

  1. Zenio

   Nasza zbrojeniówka produkuje amunicja 152 mm pełna para.. Cokolwiek wyprodukuje jest wysyłane bezzwłocznie na Ukrainę

 3. Ajot

  Czy celowniczego można tak np. w 2 tygodnie wyszkolić na nową armatohaubicę, czy trzeba na to raczej miesięcy?

 4. szczebelek

  Jeśli faktycznie Belgia, Norwegia, Holandia i Francja wyślą to co ogłosiły to będzie z 80 sztuk, podobno Wlk. Brytania też miała wysłać kilkanaście sztuk, a Słowacja sprzedać swoje Zuzanny Ukrainie do tego słynne 100 sztuk od Niemców.

  1. DON MARZZONI

   No i my mamy jeszcze okolo 200 Goździków. Ciekawe jak z pestkami do nich.

 5. wert

  może DF uszczegółowi że niemiec oferuje pełne 7 ( SIEDEM) Pzh2000. Mają na stanie ponad 100 z czego na chodzie ok 40 szt. Stąd wielki opór bundeswehry przed przekazaniem tak dużej ilości sprawnych haubic.

  1. Valdore

   @wert i znowu zwyczajnei kłameisz:) Bundeswehra ma w na chodzie 94 PzH2000 z posiadanych wcześneij 121 sztuk.

  2. Ols Sailor

   To nie jest opór Bundeswehry tylko prezydenta Niemiec i jego otoczenia powiązanego z Rosją,.

 6. Piotr Skarga

  Każdy sprzęt się liczy aby walczyć z agresją Rosji. 20 takich nawet nie najnowszych haubic to jednak aż 20 dział o dużej sile ognia. No i kaliber pozwalający dostarczyć amo z dowolnego magazynu amunicji NATO! A tej powinno być bardzo dużo, podczas gdy 152mm amo może być już mało. Szkoda , że na razie nikt nie przekazuje jakichś zmagazynowanych systemów rakietowych o większym zasięgu. Takie systemy mogłyby skutecznie zwalczać rosyjsą artylerię, która to dziś wydaje się być najgroźniejsza!

  1. Valdore

   @Piotr Skarga, jedyne systemy rakietowe jakie nie sa w słuzbie w Europie to stare neizmodernizowane wersje MLRS o zasięgu 35/45km. Wiec nei daja żadnej przewagi nad BM-27/30.

Reklama