Reklama

Polityka obronna

Norwegia wybierze nowy czołg do końca roku [DEFENCE24 NEWS]

K2NO podczas testów polowych w Norwegii
K2NO podczas testów polowych w Norwegii
Autor. Torbjørn Kjosvold / Forsvaret

Norweskie ministerstwo obrony odpowiedziało na pytania redakcji Defence24.pl dotyczące obecnie prowadzonego postępowania przetargowego na nowy czołg podstawowy dla tamtejszych sił zbrojnych, który zastąpi obecnie używane Leopardy 2A4NO.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Kiedy Norwegia planuje ogłosić ostateczną decyzję w sprawie zakupu czołgu podstawowego? Czy to możliwe, że decyzja może zostać podjęta już w październiku?

Norwegia planuje podpisać umowę z wybranym producentem pod koniec 2022 roku. Czas ogłoszenia decyzji jest uzależniony od wyniku ostatecznych negocjacji umowy i czasu trwania tych negocjacji.

Reklama

Jakie rozwiązania rozważa Norwegia (K2NO firmy Hyundai Rotem, Leopard 2A7 firmy KMW), czy są jakieś inne rozwiązania?

Oceny techniczne i operacyjne są wykonywane przez Agencję Materiałów Obronnych i Armię. Produkty obu kandydatów zostaną porównane z dokumentacją wymagań, a zalecenie zostanie przekazane przez Sztab Obrony do ministerstwa obrony (Forsvarsdepartementet przyp. red.).

Czytaj też

Jakie czynniki będą brane pod uwagę w procesie wyboru czołgu podstawowego w Norwegii?

Norwegia od dawna deklaruje, że w procesie selekcji będzie brane pod uwagę kilka czynników. Cena i wydajność czołgu podstawowego to dwa z kilku czynników. Inne czynniki podlegające ocenie to współpraca przemysłowa, szkolenie operacyjne z krajem dostawcy, współpraca logistyczna itp.

Jaka jest planowana liczba czołgów do zakupu, szacowany harmonogram dostaw i budżet?

Jak stwierdzono w Propozycji 1 S (2021-2022) do Parlamentu, s. 79, budżet programu wynosi 19,3 mld koron (1,8 mld USD). Dostawy planowana są od 2025 rok. Ilość czołgów do zakupu będzie częścią rekomendacji Sztabu Obrony.

Czytaj też

Obecnie Norwegia ma posiadać na uzbrojeniu 44 egzemplarze Leopardów 2A4NO pozyskanych z nadwyżek magazynowych holenderskiej armii w 2001 roku. Przeprowadzono ich modyfikację polegającą m.in. na montażu nowych radiostacji, systemu zarządzania polem walki oraz uchwytów na broń. Obecnie w służbie ma pozostawać tylko 36 z nich, a pozostałe znajdują się w rezerwie sprzętowej. Po przeprowadzeniu szeregu analiz przez norweski resort obrony podjęto działania mające na celu wyłonienie ich następcy, a nie modernizacji obecnie posiadanych wozów ze względów na nieopłacalność takiego przedsięwzięcia. O miano nowego norweskiego czołgu podstawowego walczy południowokoreański K2 oraz niemiecki Leopard 2A7, które brały udział m.in. w testach terenowych na terenie Norwegii.

Leopard 2A7
Autor. Torbjørn Kjosvold/Forsvaret
Reklama

Komentarze (12)

 1. rwd

  My już wybraliśmy a oni mają czas. Ach ci Norwegowie, żeby tylko ruskie pobudki im nie zrobili.

  1. Mama Leona

   Nie no, wybraliśmy wybraliśmy.... gdzie tam, my idziemy szeroko - grube miliardy w modernizację T72, jednocześnie jeszcze droższe podnoszenie standardu posiadanych Leo, potem decyzja o zakupie Abramsów, i dodatkowo jeszcze K2... miejmy nadzieję, ze to nie koniec... może kupimy wreszcie Challengery oraz Leclerc, plus koniecznie Merkavy?

  2. Ryszard56

   docelowo mamy mieć Abramsy i K2PL

  3. xawer

   Ruski przez parę lat nie będą mieli "budzików", żeby zrobić Norwegom pobudkę:-) Oprócz tego w klimatyzowanych jaskiniach Norwegii są magazyny pełne Abramsów, samochodów pancernych itp

 2. Valdi

  Hyundai Rotem ma r&d contract z Nammo Norwegia na 155mm pocisk typu xm1113 Doskonała propozycja dla K2pl

  1. Qba

   K2PL ma mieć armatę 120 mm

 3. Valdi

  Przypomnijmy 25 mln euro to cena za 18 sztuk Rafael asop trophy wersji Heavy do 18 leopardów2. K2NO również posiada ten asop. K2PL posiada KASP koreański asop

  1. sebaa

   Przypomnijmy cena sprzętu to nie cena telefonu telewizora czy pralki albo lodówki :) To cena kontraktu w którym wartość samego sprzętu to cześć kwoty :) w która wchodzi jeszcze integracja serwis gwarancja dodatkowe wyposażenie zapasy części na określony okres czasu szkolenia amunicja itd itd itd

 4. Valdi

  Finlandia po Norwegii to kolejny nabywca K2NO., W wersji 55ton czyli na atak manewrowy przez pojezierze Finlandii Coś Ala Mazury Podwozie hydropneumatyczne tym kusi Korea Norwegię

  1. Qba

   Oba kraje kupią Leopardy

  2. VIS

   @Qba zobaczymy co kupią, jeszcze nic nie wiadomo

 5. Qba

  Za wyborem Leopardów przemawia współpraca przemysłowa, szkolenie operacyjne z krajem dostawcy, współpraca logistyczna itp.

 6. Thorgal

  Strasznie jestem ciekawy co wybiorą, moim faworytem jest K2 :)

  1. Qba

   Wybiorą Leopardy ze względu na współpracę przemysłową, wspólne szkolenie i bliższą logistykę.

 7. Grzyb

  A tymczasem Norwescy decydenci żeby nie urazić Niemców i Koreańczyków, wybiorą czołg amerykanski...

  1. Qba

   Odrzucili Abramsa

 8. Ed Kim

  Old Polish saying: "I wish for the Mongols to invade Poland again!" "Why?" "Because I know they will have to invade Russia four times to get to Poland!"

 9. RAF

  Norwegowie planują dostawę na 2025 rok. Do 2025 to my będziemy mieli 180 k2 (nie wspominając o Abramsach) i rozpoczniemy dalszą produkcję K2PL u siebie. I właśnie to tempo tak boli niemiecko-ruska agenturę.

  1. Markus

   Dokładnie. A najbardziej wkurza jak ktoś się cieszy że armia niemiecka się wzmacnia - przecież ten kraj miał, ma i będzie miał wrogie interesy względem nas, dokładnie tak jak Rosja. Różnica jest tylko w stosowanych metodach.

  2. AVI

   Wydaje mi się, że jesteś rosyjskim trolem, bo główny cel działania rosji teraz to rozbicie europejskiej solidarności i napuszczenie sojuszników na siebie. I widzę, że wysiłek jaki wkłada w to kreml jest naprawdę imponujący.

  3. Kącik historii

   A jak się przejawia ta solidarność? Nakazem zamknięcia stoczni i kopalń? Blokowaniem dostępu do pieniędzy ze WSPÓLNIE wziętej pożyczki? I to w takich czasach? Nie dania złamanego grosza na utrzymywanie uchodźców z Ukrainy, chociaż tak hojnie obdarowano Turcję kilka lat temu za utrzymywanie uchodźców z bliskiego wschodu (która nawet nie jest częścią "wspólnoty"). Niemieccy członkowie partii rządzącej zasiadający w zarządach ruskich spółek z Shroederem na czele, budowa nord streamów aby ominąć polski gazociąg jamalski to nie niemiecko-ruska agentura. Bądźmy świadomi, bo nie obejrzymy się jak znowu będziemy w d...pie jak w 39 a potem w 45 roku. Umiesz liczyć licz ma siebie, nie pseudo sojuszników...

 10. zigzak

  MON norwegii ODPOWIEDZIAŁO na pytanie nienorweskiej redakcji.Ciekawe czy polskie MON zechciałoby gdyby pytali np. Norwegowie czy tak jak to bywa olaliby pytajęcego jak to potarfią nasi przewracacze papierków z lewej kupki na prawą

 11. Jaszczur

  Po co kupować czołg za 8mln $ o zasięgu 3-4km strzału jak można kupić w jego cenie 40 wyrzutni javelin o zasięgu 5km ? Ot cały sens Istnienia dziś czołgów ....

  1. Adam S.

   Spróbuj Javelinami zrobić ofensywę.

  2. vaultsuit

   Ot wielki ekspert... Przy pięciu kilometrach i nowoczesnym systemie soft-Mill można postawić zasłonę dymną i uciec a przy Hard-kill po prostu przechwycić pocisk. Javeliny obsługuje piechota a nie jakieś roboty, których nic się nie ima, a tak można wysnuć z Twoich banialuk. K-2 to również nie T-72(B3) co dalej obala Twoją tezę. Nikt POWAŻNY i znający się na sztuce wojennej i realiach pola walki NIE WIESZCZY KOŃCA CZOŁGÓW.

  3. Bellcross

   Po co kupować javeliny skoro można dokończyć pirata :)

 12. szczebelek

  To nasza szansa na Leo 2a4 heh

  1. Chyżwar

   @szczebelek Dostawa M1A1 to doraźny zastrzyk. Wszystko wskazuje, że będzie realizowany w ramach nowego LL. A i tak są to czołgi lepsze od Leosia M1A6. Po co norweski zastrzyk? Nie wiem jaka wersja produkcyjna A4 jest w Norwegii. Ale Norwegowie nie chcą ich modernizować. Pewnie nie bez przyczyn. U nas jest najstarsza wersja A4. Jak faktycznie wygląda Leo2Pl. nikt nie wie. Starsze wersje Leopardów to pod każdym względem przestarzałe czołgi, których podwozie bez wymiany specjalnego pancerza w kadłubie pozostawiają sporo do życzenia. A prócz tego poza powerpackiem należałoby tam modernizować każdy inny detal. Posiadane MBT należy rozsądnie modernizować. Ale zamiast pozyskiwania kolejnych przestarzałych pudeł wolę nowoczesne K2. Bez problemu można je dopancerzyć. Reszta jest ultra nowoczesna i tego nie trzeba będzie ruszać. Mankament w postaci braku izolowanego magazynu amunicji będzie taki jak w każdym euro czołgu. Reszta jest nowocześniejsza.

  2. sebaa

   Na 40 letnie czołgi :P ex Holenderskie :))

  3. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   Finalanidia również nabyła 100 sztuk Leopardów 2A6 od armii holenderskich, a wycofane Leopardy 2A4 skierowali do magazynów. Zwraca uwagę, że bogaty kraj policzył, że nie opłaca mu się remontować Leopardów 2A4.

Reklama