Reklama

Polityka obronna

Niszczyciel rakietowy już w Gdyni. "Będą wzmacniać naszą obronę"

Autor. Jarosław Ciślak/D24

Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do przybycia do Gdynia włoskiego okrętu „Caio Duilio”. Szef BBN Jacek Siewiera podkreślił, że jednostka ta, to jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie.

Reklama

W sobotę rano Błaszczak poinformował na Twitterze, że do Polski przybył włoski sojuszniczy niszczyciel rakietowy Caio Duilio z silnym uzbrojeniem przeciwlotniczym i przeciwrakietowym, który wzmocni obronę polskiego wybrzeża i krytycznej infrastruktury.

Reklama

Czytaj też

Reklama

W kolejnym wpisie szef MON doprecyzował, że Włosi będą wzmacniać polską obronę przeciwlotniczą przez co najmniej pół roku. "Obecność włoskiego okrętu to efekt moich rozmów z Guido Crosetto, włoskim ministrem obrony. Włosi będą wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą co najmniej pół roku" - poinformował Błaszczak, który przebywał w środę z wizytą w Rzymie.

Na Twitterze, do przybycia włoskiego okrętu, odniósł się też szef BBN Jacek Siewiera.

"Kilkadziesiąt godzin po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę postanowienia, do portu w Gdyni wchodzi włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio. To jeden z najnowocześniejszych okrętów w Europie: 48 wyrzutni rakiet i zdolności radiolokacyjne sięgające setek kilometrów" - napisał Siewiera.

Dodał, że Włochy dołączają do sojuszników - USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec - współdziałając w obronie przestrzeni powietrznej RP.

Czytaj też

Włoski okręt, który przypłynął do portu Marynarki Wojennej w Gdyni ma 153 metry długości i 20,3 szerokości. Niszczyciel jest uzbrojony w system rakietowy PAAMS z 48 pionowymi wyrzutniami pod pociski przeciwlotnicze Aster 15/Aster 30 (zasięg zwalczania - 30 i 120 km). Okręt posiada też osiem wyrzutni pocisków przeciwokrętowych Otomat oraz jest wyposażony w armaty 25 i 76 mm oraz wyrzutnie torped.

Autor. Jarosław Ciślak/D24

"Caio Duilio" osiąga prędkość 29 węzłów (ok. 54 km/h). Posiada lądowisko i hangar dla śmigłowca. Załoga jednostki liczy 230 osób.

Okręt wszedł do służby we włoskiej marynarce wojennej 22 września 2011 roku. Jednostce nadano imię rzymskiego dowódcy z okresu wojny punickiej, który w 260 roku p.n.e. zwyciężył w bitwie morskiej pod Mylae.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (13)

 1. Jarema

  Czy nie możemy odkupić od Włochów tego niszczyciela albo wydzierżawić dwa na okres trzech lat aż wybudujemy swoje równie dobre ! Bardzo mi się podoba ten okręt i jego uzbrojenie w tym 24 lekkie torpedy ale chyba uniwersalne i śmigłowce do walki z okrętami podwodnymi. Bo niszczyciel z każdym wrogim okrętem czy samolotem, śmigłowcem, rakietą czy dronem musi sobie poradzić ! Mój ojciec Św.p. służył w Polskiej Marynarce Wojennej na trałowcu za czasów jej świetności i był nawet z wizytą kurtuazyjną w Londynie w kilka okrętów.

  1. Davien3

   @jarema Włosi maja tylko dwa Hozirony wiec chyba zartujesz z tym wypozyczeniem lub dzierzawa:))

  2. Seb66

   Jedynym sensownie uzbrojonym okrętem jaki moglibyśmy mieć była oferta włoskich fregat porównywalnych z Arleigh Burke! Ale MON nawet nie dopuścił tego projektu do przetargu na Mieczniki ostatecznie wybierając najgorszy, najsłabszy ogniowo spośród wszystkich ofert projekt "zastępczej, taniej fregaty eskortowej" z UK. Tym samym NIGDY nie osiągniemy zdolności plot/prak oferowanych przez ten okręt.

  3. Davien3

   @Seb nie było zadnej ofertywłoskich fregat w Mieczniku a juz na pewno nie porównywalnych z Burkami włochy takich okretów nie maja i długo miec nie bedą Pomyliło cisie z hiszpańska oferta na F-100 Navantii Wybralismy istotnie najsłabsza oferte z trzech ale akurat zdolnosci plot/Prak maja lepsze od Horizonów bo SM-2 MR bl IIIA jest lepszy w te klocki od Aster 30 a ESSM bl II bijja aster-15 na głowe. ale my oczywiscie ich nie kupilismy bo wybrqismy CAMM słuzace jedynie do samoobrony

 2. Grejpfru

  Czy może chodzi o Królewiec ?

 3. KrzysiekS

  Wydaje się że jest to odpowiedź NATO dla Rosji po teście z rakietą wystrzeloną w kierunku Bydgoszczy. Swoją drogą ten niszczyciel ma OPL na wypasie.

  1. MiP

   OPL w całej Polsce się chowa

 4. Prezes Polski

  Czegoś nie rozumiem. Przecież pan minister już grudniu, czy nawet listopadzie 2022 ogłosił, że cyt. "zbudowaliśmy skuteczną, wielowarstwową opl nad Polską". A teraz takie coś? Może to dla zmylenia nieprzyjaciela?

 5. Endres

  Cudnie, no to będziemy wiedzieć, SKĄD, przyleci do nas wraży pocisk/ rakieta, o ile nam of course nasi sojusznicy przekażą dane, wleci na nasze terytorium. I będziemy z MIEJSCA wiedzieli, gdzie to potem spadnie, nie trzeba będzie za długo szukać, jak z tą ruską rakietą, która służyła do zmylenia OPL ukrainy, a przez przypadek wleciała do Polski. Bo zestrzelić tego nie jesteśmy w stanie, nie ma czym. A zanim się nasi piloci w trybie alarmowym wzniosą w powietrze, to to już dawno uderzy w glebę, i to oby w glebę w lesie, nie w chałupę, z ludżmi, w środku.

 6. MiP

  Po kompromitacji z rakietą i teraz z balonem MON się obudził i wyjął rękę z nocnika i włoski niszczyciel z silną OPL do Polski zaprosili.Lepiej późno niż wcale...

  1. Rusmongol

   A co powiesz na kompromitacja Rosji w której krozownik moskwa polknac dwa neptun jak pelikan a don zestrzelili dopiero nad Kremlem? Ile jest z Kremla do Ukrainy? Ile te drony przeleciały niezauważone?

  2. Davien3

   @rusmongol ten dron nad Kremlem to była zwykła ustawka Putina bo jedyne drony o takim zasiegu jakie ma Ukraina to tu-141 a ten by narobił "nieco" wiekszych szkód i to łagodnie mówiac

  3. Rusmongol

   @davien. A moskwa też była ustawka? W jaki sposób rosyjskie radary nie zauważyly dwóch Neptunow?

 7. Flaczki

  Jerzeli Slazak mial by swoje rakiety jak to bylo orginalnie planowane to bysmy nie blagali o pomoc w obronie powietrznej.

  1. PolskiPolak

   Ślązak ze swoim uzbrojeniem, nie przetrwałby 15 minut wojny na Bałtyku. Czy naprawdę II wojna światowa nic nas nie nauczyła?

  2. Davien3

   @Flaczki Ślazak miał miec z OPL 8x Sea Sparrow lub 8x MICA VL wiec do tego niszczyciela to mu lata swietlne by brakowało i to mówimy o pierwotnym projekcie Gawron A juz na pewno nic poza soba by nie obronił

 8. stasi

  Jednak Włosi są szybcy. W kilka dni po podpisaniu porozumienia ich okręt jest u nas . ,,Kilkadziesiąt godzin po podpisaniu przez Prezydenta @AndrzejDuda postanowienia, do portu w Gdyni wchodzi włoski niszczyciel rakietowy ITS Caio Duilio." U nas to przez rok by nie wypłynął

 9. S0ket

  Ja się pytam kiedy będziemy sami mogli zapewnić sobie bezpieczeństwo. Działo by się coś i pierwsi sojusznicy by uciekali przed kobietami i dziećmi. Nawet nie możemy uderzenia wyprzedzającego zrobić bez nich a nawet bez ich zgody

  1. Rusmongol

   Co to znaczy sami sobie? Ile krajów świata jest w stanie sami sobie zapewnić bezpieczeństwo? Proszę wymienić...

  2. Rupert

   Są konkretne daty zakończenia poszczególnych programów OPL i innych.

  3. S0ket

   USA, Chiny, Izrael kiedyś myślałbym że Rosja. Może Turcja. Chodzi mi o to że nie musimy w 90% polegać na NATO . Okey wiem że w 100% nie damy rady . Ale jak OP będzie działać mieczniki od Bałtyku nas będą chronić plus samoloty + rakiety dalszego zasięgu to zawsze tak lepiej by świadczyło o nas . Moglibyśmy mieć awacs plus samolot do tankowania żeby móc zamknąć przestrzeń lotnicza naszego państwa.

 10. zibi

  No niezłą tą tarczę zbudowali, na lubelszczyźnie Patrioty z Luftwaffe, wybrzeże obronią makaroniarze, a nieba strzegą jankesi, narodowa tarcza jak się patrzy.....

  1. X

   "Sukcesywnie", ma się rozumieć ! ;)

  2. rwd

   Nie zapominaj o Rumunach z ich lufami, oni też stoją na straży naszego nieba, by Polacy mogli spać spokojnie.

 11. Zenek2

  Błaszczak to człowiek renesansu. Wszystko samodzielnie załatwia. Czekam na info, że skręca osobiście Groty i Pioruny.

 12. rwd

  Najsilniejsza armia w Europie wzywa na pomoc włoski niszczyciel, bo nie może zapewnić bezpieczeństwa własnym portom.

 13. Paweł P.

  Witamy w 🇵🇱 i dziękujemy. 👏.🇮🇹

Reklama