Reklama

Polityka obronna

Nigeria otrzymała czołgi od Jordanii

FV107 Scimitar (zdjęcie poglądowe)
FV107 Scimitar (zdjęcie poglądowe)

Defense News Nigeria poprzez swoje konto w serwisie Twitter zakomunikowało o otrzymaniu przez armię nigeryjską nieokreślonej liczby lekkich czołgów FV107 Scimitar. Informację tą podał także serwis Army Recoginiton.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jordania miała posiadać 175 czołgów rozpoznawczych FV107 Scimitars (z czego ponad 100 w ramach umowy z 2006 roku, kiedy to za 20 milionów dolarów nabyła je od Wielkiej Brytanii). Obecnie wozy tego typu użytkują siły zbrojne (poza wyżej wymienionymi państwami) Wielkiej Brytanii, Łotwy czy w ostatnim czasie Ukrainy, która otrzymała je od Brytyjczyków w liczbie 5 egzemplarzy.

Czytaj też

Według Military Africa, w styczniu 2020 roku attaché obrony Nigerii w Egipcie gen. dyw. Umar Yahaya wraz z ambasadorem Nigerii w Jordanii Ambasador Faruk Yabo odwiedził Jordan Design and Development Bureau (JODDB) w Jordanii. Firma ta zajmuje się konserwacją i naprawą ciężkich i lekkich pojazdów opancerzonych dla jordańskiej armii. Podczas wizyty kilka pomalowanych na zielono Scimitarów w fabryce JODDB, gotowych do dostarczenia, było widocznych na fotografii opublikowanej na Facebooku przez Ambasadora Faruka Yabo.

Reklama
Wizyta oficjeli w zakładach JODDB w Jordanii, w tle czołgi rozpoznawcze FV107 Scimitar
Wizyta oficjeli w zakładach JODDB w Jordanii, w tle czołgi rozpoznawcze FV107 Scimitar
Autor. Military Africa

FV107 Scimitar to czołg rozpoznawczy/lekki używany pierwotnie przez armię brytyjską. Został wyprodukowany przez firmę Alvis w Coventry. Pojazd powstał w ramach projektu FV100, zakładającego stworzenie lekkiego czołgu rozpoznawczego i na jego bazie wielu innych wersji specjalistycznych. Uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna L21 Rarden kal. 30 mm i sprzężony z nią karabin maszynowy 7,62 mm L37A1. Wozy te były kilkukrotnie modyfikowane ale obecnie nie są one rozwiązaniem nowoczesnym. Jednak zważywszy na warunki konfliktów w Afryce i potencjału militarnego tamtejszych krajów, dostarczone czołgi pozwolą na zwiększenie potencjału jednostek ich używających.

Czytaj też

Obecnie nigeryjskie wojska lądowe posiadają głównie przestarzałe czołgi takie jak AMX-30 w liczbie 16 egzemplarzy, lokalną odmianę Vickers MBT nazwaną Eagle, której liczebność szacowana jest na 106 wozów czy 24 egzemplarze T-54/55. Największą siłą tamtejszych pancerniaków są czołgi z rodziny T-72 (w różnych wersjach) pozyskane od krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ciężko obecnie określić ich liczbę z uwagi na brak dokładniejszych danych dotyczących strat poniesionych podczas walk z Boko Haram. Poza czołgami podstawowymi Nigeryjczycy użytkują brytyjskie czołgi lekkie rodziny FV101 Scorpion i FV107 Scimitar w liczbie około 150 maszyn. W przypadku tych drugich mowa o zaledwie 5 egzemplarzach, zatem wozy dostarczone od Jordańczyków sprawią, że liczebność czołgów tego typu w nigeryjskiej armii zostanie wielokrotnie zwiększona.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Lycantrophee

  Użytkują jeszcze chińskie czołgi VT-4

  1. zygix

   No, pod spodem jest nawet o tym artykuł..

  2. Lycantrophee

   Fakt,nie zauważyłem,ale w tym nie ma nawet wzmianki.

Reklama