Reklama

Polityka obronna

Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle Ukrainie czołgi Leopard

Autor. Piotr Miedziński/Defence24

Niemcy nie będą się sprzeciwiać, jeśli Polska wyśle niemieckie czołgi Leopard 2 na Ukrainę - powiedziała w niedzielę minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock w wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zapytana o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec, Baerbock stwierdziła: „Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie" – poinformowała agencja Reutera.

W piątek w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2 – na co przed spotkaniem bardzo liczyła Ukraina.

Reklama

Również w piątek w rozmowie z PAP polski premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w przypadku braku zgody Niemiec na przekazanie Leopardów na Ukrainę, Polska będzie budować "mniejszą koalicję" państw, gotowych przekazać część swoich nowoczesnych czołgów dla walczącego sąsiada. „Nie będziemy patrzeć biernie, jak Ukraina się wykrwawia. Ukraina i Europa wygrają tę wojnę – z Niemcami czy bez" – podkreślił premier.

Czytaj też

„Wysłanie Leopardów na Ukrainę to kwestia polskiej i europejskiej racji stanu. Nie pozwolimy, żeby Rosja zdobyła Kijów, a potem podpaliła całą Europę. Decyzja o wsparciu wojska ukraińskiego ma uzasadnianie i polityczne, i moralne. Mam nadzieję, że Niemcy zrozumieją to prędzej niż później" – wyjaśnił stanowisko polskiego rządu premier Mateusz Morawiecki.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. DDR

  Nie radzę traktować poważnie tego co mówi ta kobieta od feministycznej polityki zagranicznej gdyż nie posiada żadnych kompetencji To jak zrobić w Polsce ministrem Jachirę lub Spurek

 2. Chyżwar

  Bardzo pięknie bardzo ładnie. Tylko skąd pan premier zamiaruje pozyskać dla nas czołgi w zamian? TVP-1 wspominała co prawda, że mamy ekwiwalent w postaci K2, Jest ich bodajże aż 10 szt.

  1. Anty 50 C-cali

   Bardzo bardzo pięknie - Niemcy bodajże "zlepili do kupy" PIERWSZY Leo2a4 Słowakom, do tegosz grudnia, ub roku. 10-tego miesiąca wojny. Szybciej ROZBROILI się z szrotu - przygotowanego do złomowania- czyli geparda na podwoziu Leo1. Dali 30, przy 7 kolejnych majstrują. Brak 14 kolejnych obiecanych. Kolego , wiesz co, ja wiem od tygodnia, że i Finlandia gotowa jest się "rozbroić" z LEo2....popili czy jak? Wd 40 pomaga, jak mróz zcina

  2. wert

   da się zrozumiec obawy ale co zrobisz jak kacapy złamią UKR i staną na naszej granicy? 11% chce walczyć, 13% będzie sabotować ew partyzancić 19% poprze werbalnie. RESZTA zwieje za granicę. Widziałes kolejki pod biurami paszportowymi po wybuchu wojny ustawiające się już o 4 rano? Ilu masz wyszkolonych w tych 11 procentach PATRIOTÓW? KIM CHCESZ walczyć? Czy poczekasz za Wisłą az sie wyszkola?

  3. hermanaryk

   Zostało jeszcze parę abramsów po USMC. Nie mów, że zapomniałeś.

 3. Kleofas03

  SPD kumple Kremla boją się transferu jak diabeł Czym ich nastraszyła rosyjska cywilizacja?

  1. hermanaryk

   Towarzysze z SPD, poczynając od młodzieżówki, od dziesięcioleci chętnie robili sobie wycieczki do ZSRR/FR. Nawiązywali przy tym wiele przyjaźni - biznesowych i o charakterze intymnym. KGB/FSB skrzętnie to dokumentowało i teraz lubi im przypominać o tych kompromatach.

 4. Facetoface

  Baerbock stwierdziła: „... gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie" czas zweryfikuje chociaż ta babka wydaje się najbardziej kompetentna w tym niemieckim grajdołku.

  1. Anty 50 C-cali

   Bo BYŁA w Charkowie i widziała 10 miesięcy "demilitaryzacji" - dużego miasta?! Gdy Makrelę "zapraszano" ---do Buczy i Irpienia, widziano ją bodajże w.....Italii, raczej. A ta (Italia) "ROZBRAJA" się teraz , bo panzerhaubicę od nich widziano w 43 bryg. artylerii. Którą to "widziano" z kolei w młótce pod Bachmutem. i Sołedarem

  2. Otas

   Z tym, że to nie od niej zależy ta decyzja. W rozmowie z dziennikarzem to można wszystko opowiadać.

 5. Golf

  Czyli Niemcy się zgadzają, Polska nie wystąpiła nawet z zapytaniem o zgodę a Morawiecki w mediach w kółko to samo…

  1. yeti65

   Nie, nie zgadzają się. Niemieckie MSZ nie ma kompetencji w tym temacie.

  2. Extern.

   No jak się zgodziły, jedna pani coś nieoficjalnie powiedziała do dziennikarza. To zachęta abyśmy to zrobili bez ich zgody aby byli czyści wobec Rosjan, a potem się ostentacyjnie obrażą i zerwą z nami współpracę w sprawie LEO2PL.

 6. Pola

  Pojawia się szansa na wymianę wszystkich naszych Leo na używane Abramsy. Transakcja mieszana - my płacimy za rozkonserwowanie i transport, Amerykanie za remont Abramsów ze swoich zapasów, Niemcy za remonty tych naszych rozgrzebanych Leo, też u siebie i centra serwisowe w Pl albo na Słowacji. Cała operacja do zrobienia w rok, przez ten czas USA dowożą do Pl 2-3 kompanie swoich Abramsów, na których szkolą się nasze załogi. Ukr. powinna dostać setkę naszych Leo w kwartał, resztę w ciągu roku. Polityczne lewary na USA i Niemcy są oczywiste - gęby im się nie zamykają, jak to chcą pomagać, ale nie mogą, bo... Terminy może zbyt optymistyczna, ale tak to mniej więcej widzę

 7. Kremlin

  Dożyłem likwidacji Polskich Sił Pancernych. Chyba, że ktoś wierzy iż mamy fundusze na te wszystkie bombastyczne projekty obecnego rządu. Ja absolutnie nie.

  1. Anty 50 C-cali

   A ja nie dożyłem ceny chleba powszedniego po 10 zł, (prognozowane!). Co ma piernik do wiatraka?! Jakoś FINOWIE, wolą trzymać russkich na dystans, w gotowości do wsparcia zielonej Ukrainy - swoimi....Leo2!! Dożyjemy jak i Dania "rozbroi"się , jak ROZBRAJA swą artylerię samobieżną (ledwie co Kupioną??!). Jaką granicę z russkim ma ta Dania?

 8. Spinoza

  Niemcy nie będą się sprzeciwiać...Teraz siła woli i determinacja polskiego rządu jest wystawiana na próbę.

  1. yeti65

   Nic nie będzie wystawiane. To była podpucha. Niemcy nie zgodziły się na wysyłanie Leopardów, ani Polskich, ani żadnych innych.

 9. Golf

  Czyli Niemcy się zgadzają, Polska nie wystąpiła nawet z zapytaniem o zgodę a Morawiecki w mediach w kółko to samo…

Reklama