Polityka obronna

Łotwa chce zwiększenia wydatków na obronność do 3 proc. PKB, wcześniej niż planowano

Fot. srž. Ēriks Kukutis/Aizsardzības ministrija

Możliwe, że Łotwa zwiększy wydatki na obronność do 3 proc. PKB wcześniej niż planowano, czyli przed 2027 r. - oświadczyła w poniedziałek minister obrony tego kraju Inara Murniece.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Zgodnie z projektem budżetu na bieżący rok wysokość wydatków na obronność na Łotwie ma wynieść 2,25 proc. PKB, zaś w latach następnych odsetek ten ma wzrosnąć odpowiednio do 2,4 proc. i 2,5 proc. PKB.

Czytaj też

Jak podkreśliła szefowa resortu obrony, Łotwa planuje zakup pocisków przeciwokrętowych Naval Strike Missile (NSM), systemów obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu i artylerii rakietowej.

Czytaj też

"Mamy osiągnąć 3 proc. PKB do 2027 r., ale biorąc pod uwagę te projekty, które muszą przyspieszyć, myślę, że osiągniemy poziom 3 proc. przed 2027 r. Ma to na celu jedynie wzmacnianie krajowej obronności" - powiedziała w poniedziałek minister, cytowana przez agencję BNS.

Czytaj też

Serwis przypomina, że Łotwa planuje przeznaczyć na obronę powietrzną 600 mln euro w latach 2023-2025. Na szczycie NATO w Madrycie w ubiegłym roku Łotwa i Estonia podpisały list intencyjny w sprawie wspólnego zakupu systemu obrony przeciwlotniczej średniego zasięgu. Jesienią zaś łotewski resort obrony rozpoczął rozmowy w sprawie zakupu NSM. Ministerstwo także planuje nabyć sześć systemów HIMARS.

YouTube cover video
Źródło:
PAP

Komentarze