Reklama

Polityka obronna

Litwa zwiększy finansowanie organizacji samoobrony cywilnej

Autor. Lietuvos šaulių sąjunga/Facebook

Ze względu na zmieniającą się sytuacją geopolityczną i rosnącą liczbą członków Litewskiego Związku Strzelców (LSS), dobrowolnej organizacji samoobrony cywilnej, rząd Litwy zwiększył finansowanie LSS. W 2023 roku na ten cel zostanie przyznanych 10,8 mln euro, o ponad 3 mln więcej niż w roku bieżącym – informuje resort obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Musimy stworzyć obywatelom należyte warunki do wyboru sposobu przyczyniania się do bezpieczeństwa kraju" – oświadczył minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas, którego cytuje komunikat resortu.

Minister zaznaczył, że „niektórzy wybierają zawodową służbę wojskową, inni wstępują do Ochotniczych Sił Obrony Narodowej lub Litewskiego Związku Strzelców". „Powszechny udział w obronie kraju jest bardzo ważnym elementem skutecznej obrony narodowej" – dodał Anuszauskas.

Reklama

Czytaj też

Według resortu obrony, jednym z głównych priorytetów przy finansowaniu LSS w najbliższych latach będzie poprawa jego wyposażenia w karabiny automatyczne, kamizelki kuloodporne, hełmy i mundury polowe.

Sejm Litwy na początku grudnia rozszerzył działalność LSS, zwiększając jego wkład w strukturę obronną państwa. Znowelizowana ustawa przewiduje m.in. ściślejsze włączenie organizacji w strukturę zbrojnej obrony państwa, a także w cywilny opór w czasie stanu wojennego lub agresji.

Czytaj też

W nowej wersji ustawy zapisano, że w czasie stanu wojennego LSS będzie uczestniczyć w zbrojnej obronie państwa i w cywilnym oporze. W warunkach obrony cywilnej Strzelcy będą wspomagać administracje samorządowe lub dowódców wojskowych. Nowelizacja przewiduje też powstanie ośrodków szkoleniowych, które wzmocnią szkolenia LSS.

Obecnie Litewski Związek Strzelecki liczy około 13 tys. członków. Oczekuje się, że po wejściu w życie zmian ustawowych i zwiększeniu finansowania organizacja wzrośnie do 50 tys. członków.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Pucin:)

  Mała Litwa wie lepiej jak zmobilizować obywateli do obrony niżli jej duży sąsiad (RP) dzielący obywateli na lepszy i gorszy sort!!!!! Komedia!!!! :)

  1. farfozel

   a kto podzielił ?

 2. Sorien

  Można mieć najlepiej wyposażoną armię z nowoczesnym sprzętem itp.... jeżeli nie ma się mięsa armatniego chociaż trochę wyszkolonego. Ma się armię na parę tygodni potem tragedia .

Reklama