Reklama

Polityka obronna

Ławki zamiast kolumn, czyli pomysł MON na stulecie niepodległości

<p>Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl</p>
<p>Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl</p>

Ławki Niepodległości to ogłoszony w piątek przez MON pomysł na pomniki, które uczczą stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W zamyśle resortu taka multimedialna forma upamiętnienia może spodobać się wszystkim i stanąć prawie wszędzie. MON ogłosiło właśnie konkurs na projekt ławki-pomnika.

To drugie w ostatnich miesiącach podejście do tematu. Poprzednie kierownictwo MON proponowało bowiem program Kolumny Niepodległości.

Konkurs w ramach programu Ławki Niepodległości jest otwarty, skierowany do wszystkich osób, które chciałyby zaprojektować taki pomnik, byle tylko nie prowadziły działalności gospodarczej. MON czeka na propozycje do 22 maja. Autor najlepszego projektu otrzyma 30 tys. zł. Przewidziane są też dwa wyróżnienia po 8,5 tys. zł.

Na czerwiec ministerstwo zapowiada konkurs dla samorządów na dofinansowanie na budowę pomników. MON zakłada, że sfinansuje 80 proc. kosztów budowy Ławek Niepodległości, resztę wyłożą samorządy. Ponadto resort udostępni bezpłatnie licencję na projekt tak, by mogły z niego skorzystać np. osoby prywatne, organizacje samorządowe, podmioty kościelne i wspólnoty mieszkaniowe.

Finasowanie budowy pomników umożliwia uchwalona pod koniec ubiegłego roku nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Niedawno do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia MON, które określi procedury przyznawania dotacji. Nie zostało ono jeszcze podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka.

Z projektu rozporządzenia wynika, że w tym i przyszłym roku MON zamierza przeznaczyć na pomniki po 5 mln zł, a w latach następnych po 1 mln zł. W piątek przedstawiciele MON podawali nieco inną kwotę – 4,2 mln zł w 2018 r. Wspominali też o ponad 30 tys. zł na jedną ławkę.

Szef MON powiedział dziennikarzom, że program zakłada powstanie jeszcze w tym roku ponad 100 Ławek Niepodległości. Wspomniana ustawa pozwala MON także dofinansowywać remonty pomników upamiętniających tradycję, chwałę i sławę oręża polskiego.

Ławki-pomniki mają być multimedialne. Obowiązkowym elementem każdej z nich ma być możliwość odsłuchania fragmentu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, którą stanowią wybrane fragmenty Marsza Pierwszej Brygady, oraz fragmentu depeszy naczelnego wodza Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległej Polski wysłanej 16 listopada 1918 r.

Na każdej ławce ma znaleźć się także okolicznościowa inskrypcja: "Ławka niepodległości pamięci wybitnych patriotów, dowódców i mężów stanu oraz czynu zbrojnego żołnierza polskiego w stulecie odzyskania niepodległości".

Z każdym pomnikiem mają być także związane historyczne informacje regionalne i lokalne. W zależności od regionu MON przewiduje kilka szlaków tematycznych związanych z Legionami Polskimi 1914-18, powstaniem wielkopolskim, armią gen. Józefa Hallera, powstaniami śląskimi, udziałem polskich lotników w walkach o niepodległość, wojną polsko-bolszewicką i bitwą warszawską 1920 r. W województwach zachodnich i północnych prezentowana będzie synteza materiałów z pozostałych szlaków tematycznych.

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Trzecia część prezentacji ma być przeznaczona dla samorządów do prezentacji treści związanych z historią lokalną.

MON informuje, że decydując się na pomysł Ławek Niepodległości, kierowało się "poczuciem, że żyjemy w XXI wieku, a pomniki muszą to odzwierciedlać". Ten typ pomnika ma nie tylko upamiętniać polską państwowość, ale także posiadać walory edukacyjne i praktyczne. Ławki maja mieć fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych, oraz ułatwienia takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot Wi-Fi.

Jesteśmy przekonani, że taka formuła – bardzo miła, bardzo przyjemna, a jednocześnie niosąca w sobie przekaz bardzo ważny dla naszej tożsamości narodowej i państwowej – zostanie bardzo przychylnie przyjęta przez opinię publiczną – powiedział w piątek Błaszczak.

Program Ławki Niepodległości to pomysł obecnego kierownictwa MON. Poprzednie, na czele z odwołanym 9 stycznia ministrem Antonim Macierewiczem ogłosiło w październiku 2017 r. program Kolumny Niepodległości. Zakładał on budowę w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn.

W styczniu 2018 r., tuż przed dymisją Macierewicza MON przyznało, że żadna z nadesłanych prac nie spełniła wymagań, ale zaprzeczało informacjom o fiasku programu i podkreślało wolę jego realizacji.

W piątek ostatecznie okazało się, że pomysł budowy Kolumn Niepodległości nie zostanie zrealizowany. – Poprzednio w Ministerstwie Obrony Narodowej był program dotyczący Kolumn Niepodległości. Nie byliśmy zadowoleni z projektów, które napłynęły, a więc postanowiliśmy, żeby setną rocznicę odzyskania niepodległości uczcić w tej właśnie formie (Ławek Niepodległości – przyp. red.) – powiedział szef MON.

Reklama

Komentarze (20)

 1. Tylda

  100 ławek na 100-lecie odzyskania niepodległości!

 2. a taki jeden

  No cóż, było \&quot;tysiąc szkół na 1000-lecie\&quot; to może być \&quot;sto ławek na 100-lecie\&quot;.

 3. generał

  Powinno być 100 samolotów i śmigłowców, 100 Krabów, 100 Homarów i 100 czołgów... a oni ławki stawiają.

  1. dropik

   Z tej okazji ze 100 homarów i krabów z pewnością pójdzie i ze 2 tony ośmiorniczek

 4. As

  Nie 100 lat niepodległości, tylko sto lat odzyskania niepodległości. Polska istniała wcześniej i nie róbmy z naszego państwa kaleki większej niż jest. Ławka jest dobrym pomysłem, bo świat idzie do przodu, a my siedzimy w miejscu i patrzymy na innych, tych wszystkich, którzy nas za koleją wyprzedzają.

 5. Fred

  Ławki zamiast karabinów! Brawo! I jeszcze nagrody, i jeszcze medale za ten wspaniały pomysł!

  1. Gts

   Poczekaj na nowy kwartal, uroczystosc Cudu nad Wisla albo najlepiej na Swieto Wojska Polskiego. Sypna sie medale i po 50 tys premii dla takich pomyslodawcow.

 6. mosze

  Mon za 4 mln kupi śpiewające ławki. W tym samym czasie maluje 40 letnie hełmy stalowe, bo nie ma pieniędzy na kompozytowe. Brawo, panie ministrze.

  1. Gts

   Kompozytowe helmy nie sa yak medialne jak lawki, poza tym helmu na oczy nikt nie widzi a lawke tak, ba starsze pokolenie moze usiasc i bedzie mu audiowizualnie przypominane na kogo ma glosowac.

 7. Gts

  A moze byc tak zamiast lawek i kolumn to jakies smiglowce, samoloty, okrety albo chociaz nowoczesne helmy dla wojsla zeby wyjsc z lat 50 ubieglego wieku chociaz w tej materii.

 8. Kóma

  Zacznijcie porządnie nauczać historii (i nie tylko) w szkołach, poczynając od podstawówki, a kończąc na uczelniach wyższych, a takie durnowate pomysły nie będą potrzebne ! To pieniądze wyrzucane w błoto, to w Polsce potrafimy !!!

  1. watpie

   Nie historii, a ekonomii.

  2. SAS

   To MON ma nauczać historii w szkołach? Nauczanie zależy tylko i wyłącznie od nauczyciela - kto chodził do szkoły ten wie i żadne okólniki z ministerstwa nie pomogą.

 9. Obywatel

  Bardzo dobry pomysł....szczególnie że zakończylismy wymianę BWP1 na nowoczesny Bwp, produkcja w Łabędach nowoczesnego czołgu zapełniła bataliony czołgów. Wycofano F 16 jako przestarzałe na nowoczesne. USA oraz wywiad rosyjski robią wszystko żeby zdobyć dane odnośnie polskich rakiet plot i ppanc produkowanych masowo . Czyli czas na wydawanie pieniędzy na ławeczki. Będzie miał gdzie rosyjski dyplomata przycupnąć i ze łzami w oczach pomarzyć ...żeby armia rosyjska miała takie wyposażenie jak Wojsko Polskie.

 10. Janek23

  Najlepszym uczczeniem stulecia niepodległości byłyby inwestycje w armię żebyśmy za paręnaście lat nie musieli znowu świętować pierwszej rocznicy.

 11. oko

  Ciekawy pomysł, który można opatrzyć hasłem: \&quot;Dzięki odzyskaniu niepodległości mamy miejsce (symboliczne ławki), w (na) którym możemy spocząć z przyjaciółmi, bliskimi, dziećmi\&quot;

 12. Michał Knapik

  Proponuję wymontować ławki ze Starów 266, wystarczy odmalować. Stary i tak ledwo jeżdżą albo w ogóle nie jeżdżą.

 13. aaa

  Najlepszym pomnikiem jest nowy sprzęt dla wojska.

 14. Masz

  ziarnko do ziarnka i 2% na obronność się uzbiera

 15. huba

  Brawo MON - w końcu czuję się bezpieczny

 16. artur

  lepiej, żeby MON zajęło się zakupem amunicji dla wojska, której brakuje, a nie wyrzucało pieniędzy w błoto na jakieś pomniki.

 17. DoktorCebula

  Projekt na miare naszych mozliwosci ;-)

 18. alkaprim

  Az miło popatrzeć na tych żołnierzy-szczupli,,wysportowani, atletycznie zbudowani....

 19. Harry 2

  Czy naprawdę MON nie ma na co wydawać pieniędzy, czy może nie wie jak wydać na unowocześnienie armii?

 20. 12 krzeseł

  W PRL, w 1966 roku na 1000-lecie Państwa Polskiego zbudowano 1000 szkół. W III RP na 100-lecie niepodległości będą ławki. Jakie państwo, takie obchody.

Reklama