Reklama

Polityka obronna

Koniec przemarszu Grupy Wagnera

Autor. wikimedia commons/emblematWagnera

Właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oświadczył w sobotę wieczorem, że oddziały najemników rozpoczynają odwrót i kierują się do obozów polowych, aby uniknąć przelewu krwi - podał niezależny portal Mediazona.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Niezależny rosyjski portal Meduza podał, również powołując się na oficjalny Mińsk, że Łukaszenka prowadził rozmowy z Prigożynem w porozumieniu z Władimirem Putinem. Prigożyn potwierdził, że Grupa Wagnera rozpoczyna odwrót i wraca do obozów - informuje niezależny rosyjski portal Mediazona.

Czytaj też

Prigożyn w oświadczeniu audio oznajmił, że Grupa Wagnera dotarła na odległość 200 km od Moskwy i w tym czasie "nie przelała ani jednej kropli krwi swych żołnierzy". Dodał, że "teraz nastąpił moment, gdy może dojść do tego przelewu krwi", wobec czego "zdając sobie sprawę z odpowiedzialności" za taką sytuację najemnicy rozpoczynają odwrót.

Reklama

"Idziemy z powrotem, do obozów polowych" - oznajmił Prigożyn.

Krótko wcześniej kancelaria Alaksandra Łukaszenki podała, że rozmawiał on z Prigożynem i ten zgodził się zatrzymać kolumnę najemników idącą na Moskwę. Łukaszenka prowadził te rozmowy w porozumieniu z Władimirem Putinem - oświadczył Mińsk.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (24)

 1. Paweł P.

  A w nocy 💥

  1. drzewo

   W USa jest inaczej- sfingowany atak na Capitol. Kilka dowodow na falszwanie wyborow. Oskarzenie bylego prezdenta a takze zablokwanie mu mozliwosci wystapien na FB i Twiterze. Tak to sie robi w cywilziwanym swiecie

 2. Macorr

  Wczoraj był mądry post na Twitterze, wyjaśniający po co Prigożyn mówił o braku agresji Ukraińskiej na Donbas po 2014 i fałszywych powodach rozpoczęcia "Specjalnej troski operacji wojskowej". W tym Tłicie była mowa o tym że Prigożyn atakuje najsłabsze ogniwo w postaci ruskiego MON'u by pokazać siebie jako ten najsilniejszy, silniejszy nawet od putina którego musi wziąć w obronę, przed szachrajami typu szojgu. Celem takiego pokazania się jako tego najsilniejszego i najtwardszego było zmuszenie putina do przekazania mu władzy, tak jak wcześniej jelcyn przekazała władze putinowi. Sam filmik nie wystarczył i putin postanowił się postawić. Skończyło się na zajęciu Rostowa i Woroneża i dotarciem wagnera do obwodu moskiewskiego przy anemicznych działaniach ruskiego lotnictwa. To że najemnicy sie na razie zatrzymali to znaczy ni mniej ni więcej niź to że putin rzeczywiście zrzekł się władzy co prigowi przekazał baćka. Teraz poczekamy i popatrzymy czy ten deal rzeczywiście się zmaterializuje...

  1. Sorien

   Niewiele razy przyznam ci rację ale teraz ci przyznam i niedługo Prigożyna zobaczymy na tronie .

  2. asymetria

   Teza do rozpatrzenia- zobaczmy . Jedna z kilku

  3. leiter84

   Prigo rozegrał wszystkich. Umiejętnie wycofał się z wojny którą Rosja lada moment przerżnie i nie będzie kojarzony z klęska i upadkiem. A jednocześnie ustawił się na czas po wojnie. W oczach Zachodu będzie teraz biednym, internowanym na Białorusi opozycjonistą, nie bojącym się otwarcie krytykować Putina i przyczyny wybuchu wojny. W oczach Rosjan zaś patriotą, zwycięskim zdobywcą Bachmutu, odważnym liderem, człowiekiem miłującym swój naród ponad wszystko. Stąd te słowa o ani jednej przelanej kropli rosyjskiej krwi. Poprą go wszyscy od nazioli po zwykłych ruskich. Teraz będzie spokojnie z Białorusi kontrolował swoje afrykańskie biznesy i patrzył jak Szojgu i reszta dostają lanie.

 3. Pucin:)

  No i Walkiria nie wyszła!!!! Przekupili Prigożyna (zaradny-zarobił)!!!!! Dobry był ten film!!! Popcorn zjedzony colllla wypita sobota minęła z dreszczykiem!!!! można TV wyłżczyć!!!!! Kiedy w końcu jakiś nowy scenariusz lub ten odgrzany tylko raz jak rewolucja październikowa 1917 roku i ścięcie cara!!!! Czekam z utęsknieniem!!!! :)

  1. yakotaki

   Przekupili ? Ale czym ? Przecież on od wielu lat zarabiał dolary na tony, czym takiego można przekupić ? Ja myslę że się po prostu o###ł, albo jest po prostu głupszy niż myślałem i dał sie urobić Łukaszence... Jak sie chce robić pucze, to trzeba sie liczyć z rozlewem krwi po obu stronach. A nie najpierw zaczynać a potem przerywać, bo 'ojej, ktoś moze zginąć'. W efekcie swojej decyzji w niedługim czasie zapewne straci zarówno swoją 'grupę Wagnera', jak i życie - bo teraz już jest niewiarygodny i nie jest Putinowi ani nikomu innemu do niczego potrzebny, a przykład ze zdrajcy trzeba zrobić, żeby następni się 2 razy (a jeszcze lepiej 22 ) zastanowili zanim coś podobnego odwalą.

  2. Davien3

   @yakotaki najpierw ten bandyta mówi ze Putin zabił mu 2000 zołnierzy rosjanie ostrzeliwuja i bombarduja jego oddziały a potem nagle taka zmiana bo nie chce zabijac tych co masakruja jego ludzi? Do tego wygnanie na Białorus?

 4. usart

  Cała ta checa wydaje się nie mieć sensu. Zwróćcie jednak uwagę, że teraz Grupa Wagnera będzie na Białorusi. Już w mediach odzywają się głosy, że Wagnerowcy powinni iść na Warszawę, a nie na Moskwę. Co, jeśli cała ta szopka miała na celu umożliwienie Putinowi odcięcie się od działań Prigożina. NATO nie będzie mogło ukarać Rosji. Przecież Polskę zaatakował zdrajca i wróg Putina. Jeszcze Putin zaoferuje Polsce pomoc wojskową. Putin znany jest ze swojej mściwości. Dlaczego dotąd nie wystrzelono jednego strzału w kierunku buntowników.

  1. Rusmongol

   Chyba nie sądzisz ze wagnerowcy są tak szaleni żeby iść a Warszawę? Zresztą taka wycieczka to już że sciama jak na Kremlu Rosji nie przejdzie. No chyba że wmówią nato że takich wagnerowcow można kupić w każdym sklepie z wagnerowcami 😂

  2. Davien3

   @usart zabicie 2000 Wagnerowców przez rosyjskie rakiety nazywasz zerem strzałow??? No,no czego to sie człowiek nie dowie:))

  3. Pucin:)

   @usart - niestety ale kiepska teoria - już widzę Rosję walczącą na dwa fronty UA + RP (NATO). Tego nawet Baćka nie chce. A poza tym to na Białoruś pojechał tylko Prigożyn a nie cła wataha : morderców, gwałcicieli, złodziei, pijaków = najemników. Czy ty sądzisz, że Baćka ich przyjmie z otwartymi rękoma. :0

 5. Wolfik16

  "Pieskow poinformował, że "sprawa karna przeciwko Prigożynowi zostanie umorzona". - Wyjedzie na Białoruś - dodał rzecznik Kremla. To tylko potwierdza moje wczesniejsze wpisy - odstawiono teatrzyk na potrzeby dyktatora.

  1. Rusmongol

   Całkowity blamaz pupina i Kremla. Teatrzyk który pokazał światu że Rosja to państwo teoretyczne. Watazka idący na Moskwę nie zatrzymany przez wojska rosyjskie i dostający ułaskawienie od Łukaszenki... Ależ żałosne.

  2. Rusmongol

   To upadek wiarygodności Kremla. No chyba że ten teatrzyk miał to na celu, kazanie słabości wojsk rządowych, bezradność Kremla którego w negocjacjach musiał wyręczać Łukaszenka. Totalny upadek...

  3. Sorien

   Ogulnie twierdzę że to nie był faka (chociaż to wszystko tak szybko tak łatwo się zakończyło i poszło )ale to tak 51/49 bo brew pozorom taki fake mógł się przydać. Pierwszy cel to sprowokowanie UA do pochopnych decyzji na froncie - co UA zrobiła rzuciła wszystkie siły na front i pokazała prawdziwy kierunek ataku . Drugi cel to wysondowanie nastrojów społecznych przez realnie rządzących (Putin może być tylko ich rzecznikiem) i to co mówią dziś główni propagandyści - "trzeba nasycić front żołnierami z poboru i kraj służbami by nigdy pucz się nie powtórzył - ale nie pucz wagberwcow którzy chcą totalnie walczyć z UA jesczcze mocniej niż Putin ale pucz ludzi chcących przeciwstawić się poborowi bądź wojnie

 6. Sorien

  Prigożyn niedługo na tronie a to co się stało to nie żaden fake pucz ale rozpoznanie bojem i przegrupowanie

 7. Szczupak

  Ustawka? Poważnie? Pokazane własnemu narodowi trzymanemu przez Omon za twarz że można iść na Moskwę? Przemarsz wojskowy 900 kilometrów, płonące magazyny, brak walki żołnierzy przeciwko bunrownikom, zabijanie obywateli i pokazywanie strąconych samolotów i śmigłowców a następnie zażegnanie wojny domowej przez kogoś z zewnątrz nazywacie ustawką? Pogratulować tylko znajomości działania reżimu Putina. To było prawdziwe ale się skończyło. Dlaczego? Może kiedyś się dowiemy. Popcorn zjedzony, ubaw po pachy a teraz czas na niedzielny obiad.

 8. młodygrzyb

  No i podpuścili zachodnie wywiady Załatwili jak dzieci. Ci polecieli do Ukraińców, ci zaś ruszyli na całego z ofenswa bo u ruskich rewolucja a tu bach, koniec rewolucji . Teraz jeszcze tylko czekam jak się okaże że wagnerowcy będą szpicą ruskiej kontrofensywy.

  1. yogin

   Tak, to kolejny błyskotliwy plan mistrza putina. Co prawda musiał zrobić z siebie tchórzliwego frajera na oczach całego narodu, i zbłaźnić armię do imentu, a potem prosić łukaszenkę o ratunek, ale na pewno było warto. Co za geniusz.

  2. Rusmongol

   Możesz się nie doczekać grzybku 😁. Ale doczekałeś się całkowitej ponownej klęski carewicza z kgb. Kalaszenka negocjować za niego z jakimś najemnym watazka żeby nie wszedł do Moskwy i nie robił zadymy. Całkowity upadek wierchuszki kremlowskiej...

  3. Rusmongol

   Tak podpuścili zachód ze patrzył zdziwiony co się dzieje w tej bananowej republice 😁. A żeby o tym strategicznym sukcesie w Rosji nikt się nie dowiedział to Kreml zablokowała Rosji wiadomości Google. Bo po co mieli się chwalić tym wielkim sukcesem jak są skromni 🤪

 9. Wolfik16

  Wygląda na to, że cały ten "pucz" to kopia wydarzeń z Turcji, kiedy to Erdogan sam na siebie zrobił pucz by mieć pretekst do czystek w armii. Prigożyn okazał się przydatnym narzędziem. Nie zdziwię się, że teraz Putin w białych rękawiczkach odpali Szojgu i Gierasima ogłaszając że uratował kraj od wojny domowej. On boi się armii a teraz będzie okazja by pozbyć się niewygodnych. Wyjdzie na wygranego, nawet jeśli niczego na Ukrainie nie osiągnie. Ot, odwalili teatrzyk na potrzeby samca alfa. A większość łyknęła tą bajeczkę....

  1. yogin

   Czyli putin zainscenizował fałszywy zamach stanu, wysłał wagnerowców na Moskwę na oczach milionów rosjan, pokazał wszystkim nieudolność regularnej armii, sam spieprzał jak wystraszony zając, a na koniec pozwolił łukaszence aby ten ratował mu tyłek negocjacjami z watażką, Wszystko to aby pozbyć się paru generałów... Brzmi legitnie. Plan godny mistrza strategii.

  2. chahras

   Patrząc na to gdzie dziś jest Rosja (politycznie, gospodarczo, społecznie) a gdzie mogłaby być, gdyby Putin faktycznie był mistrzem strategii jestem w stanie uwierzyć w każdy nawet absurdalny scenariusz. Putin to, patrząc z dużego dystansu, idiota a nawet jeśli nie, to przynamniej jest bardzo mocno odklejony od otaczającej go rzeczywistości, przez co nie potrafi podejmować racjonalnych decyzji. On jest gwarantem słabości Rosji. Niech żyje jak najdłużej.

  3. Rusmongol

   @yogin. Napisałeś 100% prawdy. Ale uwierz że pewni ludzie i tak doszukuja się tu sromotnej klęski zachodu i Ukrainy a umocnienia władzy carewicza z kgb. Mistrzostwo strategii hahaha.

 10. Rusmongol

  Sytuacja ta pokazuje że Rosja to państwo teoretyczne któremu bliżej do afrykańskich plemion niż cywilizacji.

 11. Pucin:)

  Dlatego w RP obywatele (przy obecnej władzy) nigdy nie będą mieli swobodnego dostępu do broni - Waszyngton-Kapitol-atak 2021 i Walkiria Prigożyna-2023!!!!! Ale dreszczowiec!!!! :)

 12. Kustosz

  Swoją drogą jeżeli Putin przetrwa, to Prigożyn podpisał na siebie wyrok śmierci. Zastanawiam się tylko co to będzie , herbatka z polonem , kawa z nowiczokiem? a może coś bardziej tradycyjnego: seria z kałacha na moście w centrum Moskwy alby wypadnięcie z okna?. Liczę na jakąś nowinkę pokazującą że Rosja wciąż się rozwija w tym temacie, kiedyś czytałem, że Słońce Narodu Korei Pn kazał rozstrzelać swojego oponenta za pomocą działka przeciwlotniczego więc jak widać pomysłowość ludzka w tym temcie jest ogromna. A może po Wagnerowsku? czyli młotem kowalskim

 13. Ralf_S

  Jak to śpiewał Rysiek Riedel: "Krótki to był zryw..." :] Zapowiadała się drama, a wyszła farsa. W sumie nie wiadomo na ten moment czy to dobrze czy źle.

 14. leiter84

  Rozpoznanie bojem wagnerowców zakończone sukcesem. W kraju gdzie każdy kłamie na każdym kroku to jedyny sposób na poznanie nastrojów wśród społeczeństwa i armii. Wyszło na to że z putinowskiej Rosji nie jest zadowolony dosłownie nikt.

 15. Wicher999

  To był zwykły teatrzyk. Do czego miał posłużyć, zapewne dowiemy się za jakiś czas

  1. Wolfik16

   Zgadzam się. Ma to posłużyć dyktatorowi do przeprowadzenie czystek w armii. Coś jak Erdoganowi.

  2. Igor Aretano

   Ale jakże zachwycony był cały Zachód!

  3. Rusmongol

   @wolfik16. Nie sądzę żeby agent carewicz musiał cokolwiek odstawiać żeby zrobić czystkę w Rosji. Całkiem dobrze robił to przez cały okres swej władzy. Ten gość ma tam pełnię władzy a dekretami sypie z rękawa jak ja solą do jajecznicy.

 16. Pucin:)

  To jest przestroga dla różnej maści lokalnych dyktatorków!!!!! :)

 17. yogin

  Sytuacja powoli się klaruje. Nadal jednak mamy trzy możliwe scenariusze: 1. naciskany przez Szojgu i generalicję Prigożyn zagrał va banque, bojąc się utraty kontroli nad swoimi najemnikami, a potem pewnie lotu koszącego z okna na wysokim piętrze 2. zawarł pakt z oligarchami lub którąś z frakcji w wywiadzie, ale potem się osrał gdy wsparcie okazało się za małe, lub sojusznicy się wycofali i postanowił ratować co się da 3. jak wyżej, ale groźba rzeczywiście poskutkowała i putin musiał iść na ustępstwa- jakie i wobec kogo, to się okaże dopiero za jakiś czas.

 18. Adam86

  A już się podniecali niektórzy kanapowi fantaści że w Rosji kolejna rewolucja.Prigożyn to jednak ma zimną krew,taką grą va banque odstrzelił nieudaczników szojgu i gierisamowa😱

  1. Rusmongol

   Większość uważała to tylko za dobry skecz i dopełnienie dna na jakim jest kacapia....

  2. yakotaki

   Zobaczymy. Na razie to na niego Putin wydał wyrok śmierci, a nie na Szojgu ani nie na Gerasimowa. Ja stawiam że za niedługo Prigożyn będzie martwy, pytanie tylko czy po pokazowym procesie, czy bez niego.

  3. Adam86

   Oczywiście możesz mieć rację,ale jednak Putin stracił już z wiekiem całą pewność siebie i żeby ukazać się jeszcze jako silny i zwycięski przywódca potrzebuje(przynajmniej chwilowo) kogoś takiego jak Prigożyn,zwycięzca spod Artiomowska

 19. Pt

  Z ukraińskiego punktu widzenia niewiele się zmieniło. Wg. Prigożyna spadły podobno 2 mi-8 do walki elektronicznej, ale to bez znaczenia. Na froncie to się nie nadaje bo żeby być skuteczne potrzebuje wysokości, a Ukraina ma niezły zachodni p-lot więc pewnie latało na tyłach. 1 mi-35 można odżałować. No szkoda ewentualnie strat osobowych w doświadczonych załogach - chyba, że wypełzli z wraków.

 20. Wolfik16

  To zwykła ściema. Rozwinąłbym, ale nie chce mi się pisać dwa razy.

 21. rwd

  Sprawy zaszły zbyt daleko by wszystko mogło pójść w niepamięć. Jeden z tych gangsterów jest już skończony, nie będzie przebaczenia a grabarz już dostał zlecenie.

 22. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  To koniec pierwszego etapu gry na szczycie - gdzie Prigożyn i wagnerowcy to tylko wystawione na świat dzienny narzędzia. Bo w tle jest operacyjna gra konkurujących specsłużb - GRU kontra FSB. Putin wyleciał z Moskwy [a przynajmniej tak oficjalnie rzecz przedstawiono] - i teraz zaczyna się właściwy etap "gry o tron" - twarde negocjacje między wierchuszkami specsłużb o nowy podział rosyjskiego torta. Jeżeli jednak układ nie zostanie zblatowany - znów dojdzie do siłowych działań "na widoku publicznym". Prigożyn na razie dostał rozkaz trwania w oczekiwaniu na wynik negocjacji wierchuszek specsłużb. Być może zostanie zlikwidowany z tytułu wypełnienia swojej roli - np. gdy służby dogadają się co do wystawienia np. Nawalnego - i "nowego otwarcia" wobec USA/Zachodu.

 23. Mumia

  Podobno to fejk, a Wagner idzie dalej na Moskwę. Zobaczymy.

 24. Sebseb

  He, he ale sądząc po dzisiejszych komentarzach większość łyknęła bajkę.

  1. Buczacza

   Jaką bajkę?

  2. Stefan1

   Fakt

  3. Sebseb

   Buczacza - jaką bajkę? - nie będę tego komentował

Reklama