Reklama

Polityka obronna

Jak będzie wyglądać Wojsko Polskie w 2035 roku? Jest decyzja prezydenta

Fot. 21bsp.wp.mil.pl
Fot. 21bsp.wp.mil.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie dotyczące określenia głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych w perspektywie do 2035 roku. To podstawa do tworzenia dokumentów planistycznych obejmujących tą perspektywę, w tym związanych z rozbudową i modernizacją armii.

O podpisaniu przez prezydenta postanowienia ws. określenia głównych kierunków rozwoju SZ RP Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało we wpisie w portalu społecznościowym. Zaznaczono, że dokument został opracowany we współpracy BBN, Ministerstwa Obrony Narodowej i Sztabu Generalnego.

Dokument podpisany przez Andrzeja Dudę jest podstawą do uruchomienia dalszych prac, związanych z programowaniem rozwoju Sił Zbrojnych. Zgodnie z ustawą, modernizacji technicznej i finansowaniu SZ RP to właśnie na podstawie „głównych kierunków...” oraz zobowiązań Polski przyjętych w ramach planowania w NATO Rada Ministrów określa w drodze uchwały, szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na 15-letni okres planistyczny.

Wspomniana uchwała jest następnie podstawą do przygotowania w MON Programu Rozwoju Sił Zbrojnych na dany okres, a Program – bazą do opracowania centralnych planów rzeczowych, w tym Planu Modernizacji Technicznej. Postanowienie prezydenta przesądza więc o uruchomieniu bardziej szczegółowego procesu planowania rozwoju Sił Zbrojnych.

Po raz pierwszy postanowienie ws. „głównych kierunków...” przyjmowane jest na wydłużony, 15-letni okres planistyczny, zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją ustawy o przebudowie i modernizacji Sił Zbrojnych oraz ich finansowaniu. Wydłużenie okresu planistycznego miało w założeniu ułatwić realizację programów modernizacji i rozwoju Sił Zbrojnych, które swoim zakresem (w tym finansowym) często wykraczają poza dotychczasową 10-letnią perspektywę planowania rozwoju Sił Zbrojnych.

Zatwierdzenie przez prezydenta postanowienia ws. głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych na prawie półtora roku przed rozpoczęciem okresu planowania daje szanse na przygotowanie bardziej szczegółowych dokumentów, w tym planu modernizacji, do 1 stycznia 2021 roku, lub nawet znacznie wcześniej.

To powinno ułatwić harmonijną realizację nowych programów w całej perspektywie planistycznej. Wiadomo, że w MON i w Sztabie Generalnym już trwają prace nad dokumentami planistycznymi na lata 2021-2035. Ich elementem jest inicjatywa Szefa SG NUP 2X35 (Nowe Urządzenie Polskie), która – w założeniu – ma być platformą do szerokiej debaty w sprawach obronności, również z udziałem ekspertów i instytucji poza MON.

Obecnie obowiązuje Plan Modernizacji Technicznej na lata 2017-2026, przyjęty w lutym 2019 roku. Jak łatwo zauważyć, dokument zaakceptowano z pewnym opóźnieniem, powinien przecież obowiązywać od początku okresu planistycznego. Program rozwoju Sił Zbrojnych, będący bazą dla PMT, zaakceptowano w listopadzie 2018 roku, natomiast Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. szczegółowych kierunków przebudowy i modernizacji SZ na początku czerwca 2018 roku. Wcześniej obowiązywały, oczywiście wielokrotnie modyfikowane i uaktualniane, dokumenty na perspektywę planistyczną 2013-22.

Reklama

Komentarze (37)

 1. pomz

  Najwazniejsze pytanie? Czy po najblizszych wyborach beda znowu podwyzki wynagrodzenia dla wojska?

  1. BUBA

   On żyje w innej rzeczywistości w której prawa fizyki nie maja zastosowania.

 2. ursus

  Moim zdaniem ta decyzja oznacza po prostu dostęp do kredytów na realizację PMT. W 2035 armia dalej będzie zacofana, bo pojawią się nowe zagrożenia, a my jakoś szczególnie intensywnie nie szukamy nowych sposobów zaskoczenia przeciwnika. My dziś przykładowo marzymy o Narwi, czy Wiśle, ale mało kto zastanawia się jak zmienią się parametry pocisków które te systemy będą musiały zwalczać. Tu właśnie jest problem, bo trudno dokładnie przewidzieć - może obok PAC-3 trzeba w kooperacji opracować rakietę PAC-4 Laser? Zmierzam do tego, że pozyskujemy sprzęt który w chwili wprowadzenia może posiadać już pewne ograniczenia względem rozwiązań konkurencji i w niektórych przypadkach może być warto przeinwestować celem przeskoczenia potencjalnych niedostatków nawet kosztem innego programu. Nie można tylko gonić, trzeba też czasem wyprzedzać np. przechodząc na większy kaliber armat czołgowych.

  1. dim

   póki co, jest dokładnie odwrotnie - to Kurganiec przechodzi już na działko 50 mm, gdy my dopiero rozważamy 40mm, a i to tylko jako opcję i to dla naszego dopiero przyszłościowego rozwiązania.

 3. Genowefa

  No to już jestem spokojna, będzie tak samo jak w 1939. Silni, zwarci, gotowi.

  1. Krzys

   Prostuję, WP w 1939r. dysponowało wieloma nowoczesnymi środkami walki jak również wieloma jeśli nie najnowocześniwjszymi to skutecznymi środkami. W tamtych uwarunkowaniach wpływu na wynik kampanii nie mogły mieć czynniki ilościowe ani jakościowe. Spotkanie z nowatorską doktryną agresora przy niemożliwości zastosowania skutecznej własnej (nikt nie wiedział jak się jej przeciwstawić) - to faktyczna przyczyna klęski. Ale nie przegranej bo agresor mimo pozornego zwycięstwa nie osiągnął zamierzonych celów. Jakich? Było to przedmiotem wielu dyskusji więc sprawa jest znana.

 4. z fusów prezesa

  jak będzie ta sama władza, co teraz ? to t-72 przejdą kolejną modernizację 3.0. wot zastąpi wojska specjalne. a śmigłowców jak nie było, tak nie będzie.

  1. raKO

   A co dla obronności zrobiła poprzednia władza? Nie zmodernizowała lotnictwa, obrony plot ani marynarki wojennej. Pozyskała zużyte niemieckie czołgi z demobilu na których remontach zarabiają Niemcy i z których część była przestarzała już w momencie ich pozyskania(leopard 2a4), a reszta stała się przestarzała po kilku latach(leopard 2a5).

  2. Ok bajdur

   Pancerniacy pozostałych polskich jednostek z zazdrością patrzą na sprzęt z Wesołej. Życzyłbym sobie by co roku chociaż po plutonie wymieniano na nowoczesne Leopardy lub K2 BLACK PANTHER. niestety kołdra za krótka. Priorytetem jest OPL i Artyleriia i słusznie. Po nich przyjdzie kolej na lotnictwo zmech i marynarkę. Czołgi możemy systematycznie modernizować do najnowszych standardów byleby środków w trakcie nie odcięto.

 5. KONFEDERACJA

  Nie martwcie się ORP Orzeł będzie na swoim miejscu.

 6. Ubawiony

  A czy w tym nowym dokumencie jest obietnica nowych butów? Zdążą kupić do 2035? Bo, że kupią F35 to pewne, ale co z butami żołnierskimi ??? Pamiętam jeden komentarz Anglika pod Monte Cassino- gdy zabrakło mleka skondensowanego do jego herbaty- jak nie mogą zapewnić mleka, to niech nie prowadzą wojny!! A jak u nas nie potrafią zapewnić zolnierzowi nowych butów, to niech nie kupują ani Patriotów ani F35!!

  1. raKO

   Buty nie zwiększają potencjału militarnego kraju. Zawsze można je kupić samemu lub ściągnąć z zabitemu wrogowi, a nowoczesnej broni nie kupisz "w każdym sklepie z militariami".

 7. Michał

  Kształt wojska polskiego w 2035 roku. - Całe wojsko zostało zamienione w WOT. - 3 modernizacja T-72. W ramach modernizacji dodano stojaki na chorągiewki i tablice. Czołgi pomalowano na tęczowy kolor. - 5 modernizacja tj. malowanie stalowych hełmów, tym razem na kolor fioletowy (ten kolor był najtańszy). - W ramach oszczędności logistykę powierzono lokalnym sklepom Lidl'a i Biedronki. - 4 00 kompletów spadochronów, producent: Koło Gospodyń wiejskich - W ramach oszczędności ochronę wojskowych obiektów powierzono ,Emeryt 70 Plus Dozór i Ochrona mienia Sp. z o.o. - Zamówiono 3 sztuki laserów przeciwlotniczych., 5 czołgów Leopard 3, 1 norweską łódź podwodną - na defilady.

  1. Jabłko

   Obyś nie wykrakał

 8. Zły

  Dokument powstał przy współpracy BBN (z dokonaniami typu chory, ale mocno forsowany pomysł sprowadzenia fregat z Australii, czy przecieki najtajniejszych dokumentów z BBN do prasy opozycyjnej) oraz MON (20 lat korwety rakietowej Ślązak, 12 lat "integracji" Spike z Rośkiem, 15 lat wybierania granatnika ppanc, brak jakiejkolwiek skutecznej amunicji ppanc dla artylerii i czołgów, 25 lat decydowania o nowym BWP, 14 lat braku ppk na Mi24, niezdolność do kupienia następcy Honkera czy... kamizelek taktycznych)! No to jak nic, takie coś, to musi TO być wstrząsający, elektryzujący, łamiący kanony, wiekopomny dokument do.... toalety. Oby tylko na jakimś miękkim "przyjaznym" naszej "D" papierze. Na tyle oceniam subiektywnie wartość tego "czegoś"!!

  1. Gts

   Można tylko ręce załamać.

  2. Smuteczek

   Brak ppk do mi24 to chyba bliżej już 25 lat

 9. Człowiek walczący o starą dobrą Polskę

  Kiedy wróci obowiązkowa służba wojskowa? Bo teraz w tych czasach ludzie nie mają za grosz szacunku do starszych ludzi, dzieci siedzą przy komputerach, młodzież nie wie co ze sobą zrobic... Kiedyś to było lepiej ale nikt nie próbuje o to walczyć co było kiedyś, świat ile w drugą strone. Powinniśmy walczyć o to co kiedyś było, a nie tylko narzekać jak sie ten świat zmienił. Ja jestem bardzo zainteresowany wojskiem i chciałbym tam służyć. Walczmy o obowiązkową służbę wojskową!

  1. lolo

   twoim zdaniem lepiej by bylo jakby dzieci byly katowane na koszarach? zapomniales o fali? powrot sluzby wojskowej - stanowcze nie. no chyba, ze ktos by opracowal sensowny program szkolenia, wyeliminowal fale i kupil w miare nowoczesny sprzet na ktorym mlodzi by sie szkolili. po co komu 300 000 czy nawet milion zolniezy jak nie ma dla nich nowoczesnego sprzetu? chcesz im dac odmalowane helmy stalowe i kalachy i wyslac na ruskie czy niemieckie czolgi? swoje dzieci tam wysylaj a nie cudze!

  2. Gort

   Nie ma dla nich sprzętu.

  3. SimonTemplar

   Zasadnicza służba wojskowa.to relikt minionej epoki i poza Izraelem nie sprawdzi sie w zadnej nowoczesnej armii. Ja bylem w MON w latach 90tych i juz wtedy to byl cyrk. Czlowiek zmuszony i wcielony sila do nowoczesnego wojska nie prezentuje soba zadnej wartosci bojowej. ZADNEJ. To jest wrecz smieszne co piszesz. Armia polska to zolnierze zawodowi oraz ci co chcą slużyć w jednistkach pomicniczych takich jak WOT. Bo chca z wlasnej woli. Niewolnik z armatą lub czołgiem to nic dobrego.

 10. Rzyt

  Śmiechu warte...ile ta farsa mnie kosztowała pieniędzy? Co będzie 300mysliwcow, 200 śmigłowców uderzeniowych, 16 baterii Wisły, Narwi, Homara, 6 orek z rakietami manewrujacymi, 4samoloty wczesnego ostrzegania, broń elektromagnetyczne, hipersoniczna, 1000 różnego rodzaju robotów i dronow? Będą T72 i bwp 1 po modyfikacji oraz Leo 2pl...zreszta opcja polityczna się zmieni i wszystko się zmieni...po czeka by się odgryzc za caracale...a tu tylko PiS i PO, PiS i PO...po i PiS...bezalternatywizm pełną parą. Nie jest źle, ale na możliwości naszego kraju mogłoby być o wiele lepiej. CWP

  1. mat

   Zaloz wlasna partie, oglos przetargi sam, zakup uzbrojenie wedlug wlasnej wiedzy i zaplac za to.

  2. To jest sztuka, nie ma sprzetu, nie ma kasy. zabawa w znikanie. nawet najlepszy sztukmistrz nie potrafi rozgryzc tajemnicy tego tricku.

  3. dejfid koperfilc

   czli jest obywatelem, placi 70-80 proc swoich przychodow w podatkach i nie moze niczego wymagac i narzekac? 'zaloz swoja partie i zrob lepiej' - kpina? slusznie ze wymaga racjonalnego wydawania kasy, efektow i przejrzystosci dzialania panstwa. wszyscy powinnismy sie tego domagac.

 11. Jacek

  Czy te plany mają jakikolwiek sens?? Czy nie robimy czegoś po ich myśli ( mam na uwadze wrogów Polski, których ona drażni i chcą ją tylko ograbic!!). Mając takiego sąsiada za rywala lub wroga jak Rosja, która posiada tak potężne przewagi militarne (włosy jeża się na głowie), można już tylko złamać ręce i czekać na smutny koniec. Czy cała ta obecna sytuacja nie przypomina powstania styczniowego, w którym Polacy przegrali resztki swojej państwowości a sami stali się obywatelami drugiej kategorii Imperium rosyjskiego, skazanym na rusyfikacje i wynarodowienie. Przecież wtedy też było Wsparcie i poparcie z zachodu, ale rezultat dla Polski był katastrofalny!!! Rosja nie jest słaba a z każdym dniem Polacy coraz bardziej będą się o tym przekonywać. Polska zepchnieta na ścieżkę rywalizacji militarnej skazana jest na klęskę, jakiekolwiek zbrojenie rozłoża gospodarkę na łopatki (Polska nie ma rezerw strategicznych ani bazy przemysłowej żeby to przeprowadzić). Zachodzi pytani co robić ?? Odpowiadam nie brońmy za wszelką cene z góry straconych pozycji, oddajemy je ale nie za darmo! Musi nastąpić zmiana w polskiej polityce względem Rosji( nie tylko względem Rosji ale całej Europy) zejdźmy na ziemię i uderzmy się w piersi. Polski jak obecnie nie stać na politykę średniego mocarstwa Europejskiego jak to było na przełomie XV-XVI wieku i prezydent Polski powinien być tego świadomy. Zyskajmy czas i Rubmy dobra gospodarkę i nowoczesny przemysł, modernizujemy, tworzymy nowe technologie, dopiero wtedy mówmy o zbrojeniach. .

  1. mm

   Nie ma żadnej analogii z powstaniem styczniowym. Nie mieliśmy państwa a sympatia Europy miała źródło społeczne a nie polityczne oparte na wspólnocie interesów. Nie ma zresztą potrzeb szukania analogii, ona nie wyjaśni obecnej sytuacji. Dzisiejsza Rosja prowadzi działania zewnętrzne w dużej mierze na potrzeby polityki wewnętrznej, utrzymania reżimu. Im dłużej poparcie dla Putina będzie w stanie równowagi, tj bez nadmiernej euforii, z elementami ryzyka niezadowolenia tym lepiej dla nas. U nas z kolei narracja polityki wewnętrznej to: " było źle, jest lepiej, będzie dobrze" Wynika z dyletanctwa kolejnych ekip i zwyczajnego tchórzostwa. Odnoszę wrażenie, że jeśli nawet mamy plan tego jak ma wyglądać obrona państwa to już wypełnienie tego planu terminami oparte jest na chciejsctwie. Zbrojeń nie można odkładać, tak może napisać tylko ktoś niespełna rozumu lub egzaltujący się wojennymi przekazami medialnymi. To nie deser z którego można zrezygnować. Inną sprawą jest jak są organizowane. Rzecz nie w środkach bo zawsze ich za mało a kompetencjach, odpowiedzialności i konsekwencji czyli biurokracji. To jedno słowo wystarczy by mieć koszmary.

 12. As

  Wojsko będzie wyglądało jak dziś. A media będą informowały o zbliżającym się terminie, planowanych uroczystościach przekazania pierwszych 4 samolotów F35, 6 pierwszych wyrzutni Homar i o tym że remont T72 w PGZ nie przyniósł zakładanego wzmocnienia potencjału tych pojazdów. Smaczkiem będzie informacja o wycofaniu ze służby wszystkich posiadanych okrętów podwodnych i praktycznym brakiem możliwości finansowych aby zakupić choć jeden używany.

 13. matrioszka

  Popieram ,,Jacek" . Wątpię jednak by trzeźwy osąd sytuacji dotarł do głów naszych decydentów . Co do planów rozwoju naszego wojska do 2035 roku - to fikcja . Nam silna i zmodernizowana armia potrzeba jest na dziś a nie za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat . Jeśli Rosjanie nie podejmą agresji teraz to za kilka lat będzie o to trudniej . USA się zbroją , podobnie kraje skandynawskie i Europy Środkowo -Wschodniej . Wprawdzie w Polsce za obecnego ministra obrony narodowej rozwijamy głównie armię defiladową , ale może po wyborach się to zmieni . Jednym słowem za kilka l lat Rosji będzie trudniej wywołać konflikt , bo reszta Europy i USA znacznie się wzmocnią militarnie . Czyli albo teraz agresja / np. lokalny konflikt hybrydowy / albo później żadnej wojny nie będzie .

 14. Luk

  Slabo, MW nie bedzie istniala, SP bedzie mialo 24 latajace F16, Armia bedzie miala 100 rosomakuw, 50 czolguw. W mojch oczach Polska sie rozbraj na rozkaz obcych wywiaduw.

  1. mat

   Z MW to nam potrzeba dwoch okretow atomowych z USA, a te kupimy jak wybudujemy elektrownie atomowa. To idzie w.parze.

 15. Okręcik

  A wyjdzie jak z tysiącami mieszkań, milionem aut elektrycznych, tymi dziesiątkami helikopterów co to juz maja być, itd.

 16. Pilot

  Jak bedzie wyglądać ? Już mówie .Bedziemy mieli najwiekszą....liczbę dialogów technikcznych w toku , koczońce się remonty T-72 i Kobbenów oraz 130 tyś armi ( z tego 1/3 to będzie generalicja 1/3 urzędasy a wojska jak na płakał,Czyli dalej tak samo.

  1. Ale takze zostana powolane wojska obrony powiatowej i dodatkowo zabiora pieniadze na modernizacje...

 17. WJ

  Jak będzie wyglądać Wojsko Polskie w 2035 roku? --- będzie miało żółte i pomarańczowe kamizelki odblaskowe.

 18. ZHDŚL

  Panowie generałowi zacznijcie mówić prawdę polityką o sprzęcie którym dysponują nasze SZ i który za wszelką cenę chcą modernizować i kupować politycy...…………..70 %sprzętu w SZ RP to złom nadający się na pomniki i do muzeum ……………………….. Bumar ……..przez 20 lat próbował wyprodukować podwozie ahs KRAB ………….efekt zakup podwozia w Korei...…….Radmor i Poprad posadowiony na żałosnym nośniku o nazwie ŻUBR ………...nadaje się na parady 15 sierpnia ……..……………………...modernizacja T-72 bez komentarza itd. itp. Panowie Jeżeli macie w sobie odrobine HONORU TO ZACZNIJCIE MÓWIĆ PRAWDE I NIE POTAKUJCIE tym którzy oprócz partyjnych i chwilowych politycznych zysków nic dobrego dla obronności naszej wspaniałej Ojczyzny nie zrobią ,

  1. Tata

   Kolego już nie przesadzaj! Nawet T72 przebije wszystko prócz nowoczesnego czołgu

  2. ZHDŚL

   Uderzyłem w czuły punkt? ………...najgorsza prawda jest lepsza od doskonałego kłamstwa...…….. na ZW znajduje się sprzęt który już dawno powinien być w AMW np. BM-21...…. a HSW zakończyła produkcję LANGUST można było je nimi zastąpić ……..Kolega sprawdził MSBS na strzelnicy po oddaniu 4tys strzałów lufa zaczęła się odkręca …………..teraz trochę historii w 1996 na zebraniu oficerskim podjęliśmy decyzję o napisaniu listu otwartego o degradacji SZ zostaliśmy olani przez wszystkie opcje polityczne...…………...teraz mam satysfakcję że to MY mieliśmy rację …...nadal Pan twierdzi że przesadzam?

  3. Tak myślę

   Masz rację! Po 1989roku nastąpiło rozbrajanie naszej armii a co niektórym wojskowym i politykom marzyły się śmigłowce APACZ i F16. Drugi wyrób zakupiliśmy, a pierwszy podobny wyrób mógł wyprodukować nasz przemysł zakupując za granicą niektóre podzespoły. Podobnie było z innym sprzętem dla wojska z naszych zakładów ale wszystko było torpedowane na starcie: Loara. Pluszcz, modernizacje BWP, Modernizacje czołgów i produkcja nowego (GORYL) itp, itd

 19. Ałtor

  papier wszystko przyjmie, można pisać co się chce

 20. Były Zielony

  W 2035 roku zespół analityczno- prognostyczny poda specyfikację, do ogłoszenia przetargów na następców MI-2, MI-17, MI-24, T-72, BMP-1, Kobbenów, fregat OHP, Honkerów, i tak dalej...

  1. Gts

   Nie, ten zespół poda założenia do przejściowej modernizacji sprzętu poradzieckiego.

 21. Ho ho ho

  Minęły 4 lata i co mamy? Pardon, NIE mamy: Orki, Miecznika, Czapli, Plomykowki, Rybitwy, Kruka, Geparda, Wilka, Borsuka, Orlika, Ważki, Gryfa, Zefira, Kryla, Pirata, Karabeli, Homarow, i setki innych ważnych rzeczy jak nowe buty, czy kamizelki taktyczne o Tytanie tylko wspomnę. Za to MAMY: defilady, obietnice, samoloty dla VIP, medale, nagrody, dialogi techniczne, coraz więcej i więcej generałów. To "jest nasz MIŚ, i my tym misiem dajemy odpór wrażym siłom reakcji...."!!

 22. Polak

  Szeregowi zawodowi 2, 5, 10,13 lat służby stopień max st. Szer zawodowy na szkołę dostaje się ten co ma się dostać. W WOT rok czasu i na kurs Kpr który trwa 16dni. Takim podejściem ze MON zapomina o szer. Zawodowych wywołuje wojnę w wojsku między ludźmi bo traktuja szer. Jak śmieci do roboty i serce boli widząc jak cywile awansują zieloni a zawodowych szeregowych mają gdzieś !

  1. biały

   właśnie brawo , o co chodzi w tym bagnie ??

  2. Ojciec

   Też mnie to boli, ale już sobie odpuściłem, jak Cię to frustruje to szukaj zmiany, na to masz wpływ, to Twoje życie, nie jesteś niewolnikiem MON-u.

  3. Wilga

   Jak ktoś chce to i od szer. dojdzie do ppłk i przestańcie miernoty biadolić.

 23. razdwatri

  Oby to nie było tak jak w tym powiedzeniu : ,,Myślał indyk o niedzieli a w sobotę łeb ucięli ''.

 24. wojak

  nic się nie zmieni - BWP1 i T-72 będą miały po 60 lat, F16 - 30 lat, Rosomaki 30 lat, Mastery 16 lat, Kraby po 20

  1. lafing - smiech

   dokładnie tak.

  2. xyz

   do tego bedzie mod T72 do PT91M2 + nowy MBT + Patriot + F35 i moze jeszcze pare innych zabawek ;))). Ps. iranski sklad amunicki wlasnie sobie wzial i sie chyba sam zbombardowal bo ich radary nie wykryly zadnego samolotu w powietrzu ;))))

  3. M.

   No i być może zostanie wdrożony "Ślązak"!

 25. Rexio

  Jest to tak pewne - jak pewna jest prezydentura .... Proponuję krótko, realnie, bez fantazji.

Reklama