Reklama

Polityka obronna

Szef MON podpisał Program Rozwoju Sił Zbrojnych

Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał w środę zarządzenie ustanawiające "Program Rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-2026". Jego priorytety to m.in. przyspieszenie formowania nowej 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, budowa wojsk cyberobrony i kontynuacja tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. – Prace nad nowym Planem Modernizacji Technicznej już trwają – zapewnił minister obrony.

O podpisaniu programu MON poinformowało w komunikacie przesłanym m.in. do Defence24.pl. Sam program jest dokumentem niejawnym, ale resort potwierdził priorytety, o których mówił nam w ubiegłym tygodniu wiceminister Wojciech Skurkiewicz.

MON podkreśla, że założeniem nowego programu jest wzmocnienie potencjału bojowego oraz doskonalenie zdolności operacyjnych, w tym przez priorytetowe traktowanie północno-wschodniej części kraju. MON zwraca uwagę na przyspieszenie formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, która została formalnie utworzona we wrześniu. Podkreśla również decyzję o wzroście ukompletowania 16 Dywizji Zmechanizowanej w Białobrzegach, której jednostki znajdują się na północ i wschód od Warszawy. Częścią programu jest też odtworzenie pułku artylerii przeciwpancernej w Suwałkach, a więc w newralgicznym dla NATO miejscu, tuż przy granicy z Litwą. Decyzję o odtworzeniu jednostki (dziś w Suwałkach jest dywizjon artylerii przeciwpancernej) Błaszczak ogłosił pod koniec kampanii przed wyborami samorządowymi.

Resort zwrócił też uwagę, że w programie uwzględniono także kontynuację formowania Wojsk Obrony Terytorialnej, budowę "wojsk cyberobrony" i wdrożenie nowego sytemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, który zacznie obowiązywać 23 grudnia.

W komunikacie MON podkreślono również wprowadzenie nowoczesnych systemów obrony powietrznej (zapewne chodzi głównie o programy Wisła i Narew) oraz artylerii rakietowej dalekiego zasięgu (program Homar), a także osiągniecie gotowości bojowej przez dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, które w tym i w przyszłym tygodniu przechodzi certyfikację w ramach ćwiczenia Anakonda 2018. Ostatni wymieniony przez MON priorytet to poprawa zdolności wsparcia i zabezpieczenia bojowego naszych dywizji poprzez sformowanie pułków logistycznych i batalionu rozpoznawczego w dywizjach.

Program rozwoju sił zbrojnych określa szczegółowo m.in. zakres modernizacji Sił Zbrojnych RP oraz plany harmonijnego rozwoju dotyczące wszystkich zdolności operacyjnych, systemu szkolenia i dyslokacji jednostek wojskowych na najbliższe lata. Dokument definiuje także liczebność oraz skład bojowy poszczególnych komponentów naszych Sił Zbrojnych – poinformowało MON.

Program stanowi podstawę do wydania tzw. planów pochodnych, z których najważniejszy jest Plan Modernizacji Technicznej na lata 2017-26. Szef MON napisał, że prace nad tym dokumentem już trwają. Zgodnie z wewnętrznymi regulacjami resortowymi powinny one zakończyć się w ciągu trzech miesięcy.

Zarówno podpisany przez szefa MON program rozwoju sił zbrojnych, jak i czekająca na opracowanie nowa wersja PMT dotyczą lat 2017-26, czyli okresu, który rozpoczął się prawie dwa lata temu. Wciąż obowiązuje więc PMT na lata 2013-22. Z tego powodu resort był niejednokrotnie krytykowany przez opozycję.

Opóźnienie w przyjęciu nowej edycji programu rozwoju sił zbrojnych MON tłumaczy Strategicznym Przeglądem Obronnym, który został przeprowadzony w 2016 i 2017 r., a także zmianą na stanowisku szefa MON – w styczniu 2018 r. Mariusz Błaszczak zastąpił Antoniego Macierewicza.

Dopóki nie będzie nowej edycji PMT MON nie może zaciągać zobowiązań finansowych wykraczających poza rok 2022, czyli koniec okresu obowiązywania ostatniej przyjętej edycji planu. Bez nowej wersji tego planu nie ma bowiem żadnych podstaw prawnych, by podpisywać umowy, których realizacja będzie wykraczała poza rok 2022.

Obecnie przepisy przewidują, że rząd co cztery lata określa szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej sił zbrojnych na kolejny, 10-letni okres planistyczny. W tym miesiącu Sejm i Senat przyjęły ustawę, która wydłuża okres planistyczny do 15 lat. Dokument został skierowany do podpisu prezydenta. Jego przepisy nie wzbudziły w parlamencie kontrowersji.

Przepisy przejściowe przesądzają jednak, że nadal będą obowiązywały dokumenty wydane na podstawie przepisów dotychczasowych. Oznacza to – jak wskazują generałowie ze Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – że pierwszy 15-letni plan zostanie wydany na lata 2021-35 (gdyby nie zmiana ustawy, byłby to plan na lata 2021-30).

Komentarze (17)

 1. Rambo

  Kiedy worki na ziemniaki i farbowane prześcieradła zostaną zakazane ? Przecież to nie działa

 2. Okręcik

  W podpisywaniu, w projektach i obietnicach to jesteśmy pierwszą armią świata. Ja wolałbym konkrety, np zakup 60 śmigłowców wielozadaniowych i co najmniej 40 szturmowych. Do tego sporej ilości broni ppanc i plot. 3 lata zmarnowano na obietnice i projekty.

 3. Domestikos_Strategos

  Program rozwoju SZ RP w latach 2017-2026. Ciekawe jak armia funkcjonowała w 2017 roku skoro nie było programu. Na jakiej podstawie rozwijał się nowy rodzaj SZ RP WOT skoro nie podpisano aneksu do starego programu. Jeżeli podpisuje się dokument z datą 2017 to nie jest antydatowanie? Ale bardzo dobrze że został podpisany Program wreszcie są jakieś tory po których ta rozchybotana kolejka SZ RP wreszcie pojedzie i żadne lipne koncepcje spod palca nie będą wykładnią do rozwoju SZ. Brawo Minister ON.

 4. Dumi

  Powstanie nowego Planu Modernizacji sprawi, że będziemy wiedzieli jakie PiS ma priorytety. Szkoda, że czynią to dopiero pod koniec kadencji (mam nadzieję, że nie jest to polityczna zagrywka). Nie wiadomo co będzie za rok po wyborach dlatego politycy powinni wspólnie ustalać plany dla armii tak, by po zmianie ekipy w armii zachowana została ciągłość założonych planów i konsekwencja w dążeniu do celu. W tym czasie powinny być realizowane, krok po kroku, kolejne punkty w Planie Modernizacji Techniczne zamiast kolejnych analiz (często czytaj brak pieniędzy), modyfikacji i zmian. No i najważniejsze: panie Morawiecki bez DODATKOWYCH PIENIĘDZY NA PMT, Z DODATKOWYMI WYDATKAMI, NIE MA SZANS NA PRZYSPIESZENIE MODERNIZACJI ARMII. Zachęcam do dodatkowych 3 mld zł każdego roku przez okres 5 lat ( ten czas jest kluczowy, później można ograniczać) co da nam 15 mld zł na realizacje jednego dużego lub kilku mniejszych programów. Myślę, że 15 mld zł starczyłoby na Orkę z rakietami i 4 okrętami z offsetem a przynajmniej na 3-5 lat pozwoli na spłacenie większości kosztów. PANIE MORAWIECKI : nie ma czasu...

 5. History ,am.

  Przez 3 lata dobrej zmiany żaden z 16 głównych projektów nie został zrealizowany nawet w połowie , chociaż obietnic było do groma ; ŚMIGŁOWCE , NOWE ROSOMAKI,ORKA ,POCISKI Pp,HOMAR,1000 DRONÓW itd...A rząd się ciągle chwali że 99 procent budżetu zostało wydane .Moje pytanie brzmi na co poszła ta cała kasa , czy ktoś na to umie realnie odpowiedzieć .

 6. Marek1

  Zastanawiam się jak bardzo multispektralne jest maskowanie pojazdów oparte na pociętych workach po ziemniakach ? Jak widać, ten żenujący obrazek obwieszonych szmatami KTO, czy Raków na stałe już wiązać się będzie z WP ...

 7. Gts

  Karolek, ja wiem za rok niecaly wyboru, bedziemy przerahiac to samo co niedawno jak ministrem zostal Antoni. Wtedy przerabialismy karuzele zakupowe zeby ludzie naprawde mysleli ze cos kupimy. Tymczasem kazdy z tematow od samolotow przez smikgowxe, czolgi do okretow obrocil sie z 5 razy aby potem umrzec. Blaszczak zaczyna robic to samo zeby grac na wynik wyborczy i premie ktore sie im naleza. Do wyborow da sie jeszcze kilka razy zmeinic prezesow, czlonkow zarzadow, generalow i wsadzic tam swoich potrzebujacych dotacji. To zjawisko nazywa sie Karuzela. To jest jedyny cel tych dzialan. Kasy nie ma bo przejadaja ja beneficjenci socjalu, gornictwo itp wiec zakupow dla armii tez nie bedzie. Bajki o VAT czy nadwyzce mozna wciskac wyborcom dlugo i najlepiwj az do wyborow. Jak ktos mysli inaczje to niech lepiej zapozna sie chocby z iloscia wakatow, ktorych nie da sie juz obsadzic z powodu niskich poborow. One stale lawinowo rosna kilkanascie procent rocznie. Polska nie jest w stanie konkurowac z europejskimi pracodawcami sektora zbrojeniowego, bezpieczenstwa, funkcjonariuszy i zolnierzy. Ba, Polska ( jako pracodawca sektora wojskowego) nie jest w stsnie konkurowac z sektorem prywatntm. Imigrantami tez nie da sie ich zastapic jak chociaz budowlancow. Bedzie bardzo ciekawie w przyszlym roku.

 8. Jacenty

  Co z multispektralem z Lubawy? Ile jeszcze faza analityczno koncepcyjna ma trwać? Pocięte worki po pyrach to jakaś abberacja, może pomocować zamiast tego śmieci z sortowni, będą lepiej kamuflować, naśladując nielegalne wysypiska w rodzimym krajobrazie.

 9. Paw

  Witam Wszystko fajnie ale są potrzebne pieniądze ....spec ustawa na modernizacje która spowoduje dodatkowe duże środki finansowe

 10. Ułan1981

  To dać mu T72 i Bwp1 czy Rosomaki to są mobilne jednostki.

 11. Gość

  Trzeba przyspieszać modernizację , jest coraz bardziej niebezpiecznie w naszym regionie.

 12. Sceptyk

  Ja tam się nie znam, wydaje mi się, że idzie to w kierunku: powołajmy 100 dywizji: stan osobowy: 1 generał+2 sztabowców:) Nie lepiej w 100% wyposażyć w to co najlepsze, to co już mamy? Ps. przypomniało mi się coś jeszcze nowe jednostki potrzebują sprzętu, w tym transportowego. Jelcz, Star, Autosan i Solaris (a może też i FSO Warszawa), dostarczy kilka-kilkanaście tysięcy pojazdów transportowych. Tym samym, wydamy więcej niż wymagane 2% przez nato i usa (w marzeniach: 2,000000001%) i wspomożemy polska gospodarkę. Ps2. Tym samy zwiększą się wpływy budżetowe z Vat (no bo przecież państwowe przedsiębiosrtwa luki vatowskiej nie beda wykorzystywac - oddadzą co do złotówki, każdy należny podatek) - kraj mlekiem i miodem plynacy:)

 13. Kozi

  Pseudo modernizacja poco nam nowa dywizja bez nowego sprzetu, pozostałe to skansen. Potencjalny przeciwnik zawsze będzie miał kilku krotna przrwage jeśli chodzi o ilość powinniśmy bardzo dobrze uzbroić to co mamy krótko mówiąc pójść w jakość

 14. Rzyt

  Gdzie są zieloni... Mon niszczy tereny zielone swoją niekompetencja... Plan 15 letni był też przed końcem 2 RP

 15. KrzysiekS

  Kupimy z USA WIŁĘ, HOMARA, HARPIĘ reszta będzie tak tajna że jej nie zobaczymy.

 16. karolek

  Śmigłowców wybranych dla polskiej armii nie ma, okrętów podwodnych nie ma, marynarka wojenna dysponuje okrętami o średniej wieku 30 lat. Natomiast rząd myśli o wyborze nowych myśliwców. Ktoś wie o co w tym wszystkim chodzi?

 17. Willgraf

  czyli co ? więcej bandaży do kamuflażu Rosomaka made in prowizorka