Reklama

Polityka obronna

Jach: Więcej pieniędzy na wojsko. "Potrzebujemy sprzętu teraz, a nie za 10 lat" [Defence24 TV]

Autor. Defence24.pl

W rozmowie z Defence24 TV przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach mówi o konieczności szybkiego przyjęcia ustawy o obronie Ojczyzny, którą obecnie zajmuje się powołana w tym celu nadzwyczajna podkomisja Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (20)

 1. Adamhapi

  Z tzw. półki kupić trzeba tylko to co krótkim przeszkoleniu można będzie efektywnie wykorzystać. Ale nie możemy stawiać wszystkiego na produkcję krajową i do niej offset - pamiętać należy co się stało po wrześniu 1939 roku - nowe fabryki broni dostały się w ręce niemców , w zasadzie nic nie dając obronie naszego kraju. Za ciężkie pieniądze kupiona flota spier...ła do Anglii nie zatapiając żadnego okrętu niemieckiego. UR - nie zostały wydane armii i wpadły w Dęblinie w ręce niemieckie itp itd....

  1. GEN Tychus SeaWolf

   Oczywiście, że tak. To co możemy sami produkować i doby się zrobić poprzez szybkie wdrożenie do produkcji jak najbardziej powinniśmy robić sami. W dodatku był czas i należało pomyśleć o tym by fabryki tworzyły swoje zdublowane oddziały bardziej na zachodzie. U siebie powinniśmy mieć możliwość dynamicznego podwojenie a nawet potrojenia produkcji broni dla piechoty. Karabiny, granatniki, wyrzutnie ppk i manpads wraz z pociskami. Ważne są zdolności serwisowe sprzętu, i DOLe dla lotnictwa. Szybko za to powinniśmy pozyskać sprzęt rozpoznania w tym samoloty oraz wielowarstwową A2/AD.

 2. Amator

  Nie ma na co pieniędzy wydawać? Kraj idzie na dno a tu na bzdury wydawać pieniądze chcą. Armia Ukrainy z o wiele gorszym sprzętem i wyszkoleniem leje ruskich aż miło i to bez wydawania miliardów!

  1. GEN Tychus SeaWolf

   Rozczaruje cie. Armia Ukrainy ma więcej potrzebnego sprzętu niz my. U nas mówi się że spr et mamy lub będziemy mieli lepszy, ale co z tego jak w ilości 10-20% tego co potrzebujemy. Dodatkowo tylko Polacy są tak rozbrojonym narodem. Na Ukrainie bardzo dużo ludzi ma dostęp do broni w tym automatycznej i jest z nią obeznanych.

 3. GEN Tychus SeaWolf

  A ostatnie 6 lat to co robiliście, poza torpoedowaniem pozyskiwania sprzętu z ofsetem, licencja czy transferem technologii, czy pozyskiwania sprzętu od polskich producentów. Odrzuciliście oferty z produkcja lub znaczącym udziałem w produkcji polskich zakładów takich sprzętów jak okręty, okręty podwodne, śmigłowce, samoloty, bwp czy czołgi. Teraz mówicie, że sprzęt potr,eBay na wczoraj, to dlaczego od inwazji na Krym środki z MON były transferowane do MSWIA czy na socjale? Po co kupowaliście ławeczki patriotyczne, ur,adziscie obchody I uroczystosci, po co huczne defilady i wystawy jak trzeba było inwestować w polskie fabryki, polskich producentów i zakup sprzętu za granicą z ofsetem i transferem technologii.

 4. Telamon

  "Potrzebujemy sprzętu teraz, a nie za 10 lat". To dlatego wasza ekipa kupowała sprzęt bez przetargów ("aby było szybciej." i drożej)? Tylko sęk w tym, że godziliście się na wieloletnie terminy dostaw. Patriotów jeszcze nie ma (kupno w 2017), Himarsów nie ma (2019), a F-35 osiągną gotowość ok. 2030... dziesięć lat po zakupie. To co zrobiliście do tej pory jest klasycznym przykładem zdrady narodowej. Oczywiście już dawno temu zakupiliście nowe samoloty do wożenia rządu więc jest czym uciekać...

 5. Fencer

  Jeśli uda nam się uniknąć konfrontacji militarnej z Rosją w obecnym czasie, to sowieci wykrwawią się na Ukrainie i będą potrzebowali 5-6 lat , żeby odbudować się militarnie, zanim rozpoczną kolejną zawieruchę!.....Pozwoli nam to zwiększyć i unowocześnić siły zbrojne (F-35, Abramsy, Himarsy, Patrioty, Mieczniki, Orki...itd.).....

 6. Chrisde

  Przede wszystkim by to magazynowane było bezpiecznie ... bo pare iskanderów i po magazynie np. Jakies bunkry czy ukryte składy podziemne i oczywiscie zamaskowane...

 7. Ernst

  Nie obejdzie się bez zakupów z półki. Dalsze zakupy CLU oraz Spike dla Rosomaków z wieżami Hitfist i uzupełnienie tego, co zabrano na przesmyk Suwałski (produkcja licencyjna Spike lr2 dla ZSSW-30), Javeliny dla WOT, granatniki M72 lub C90 (później stopniowo na licencji) , Bonus dla Kraba, Ah-64e i kolejne zakupy Himars.

 8. Daniel

  Polska potrzebuje sprzętu, który mogła by sama produkować, uzupełniać i modernizować oraz by pieniądze z tego zostawały w jak największym stopniu w Polsce. Nie powinniśmy kupować tylko i wyłącznie sprzętu z granicą z pułki bo wtedy zero własnych modernizacji a naprawy będą nas kosztować więcej niż sam zakup sprzętu.

  1. RAF

   Nie wprowadzaj w błąd. Wszystko co możliwe jest kupowane w polskim przemyśle zbrojeniowym. Niestety większości rzeczy nie potrafimy sami wyprodukować, a sprzęt potrzebujemy na wczoraj jakbyś nie zauważył.

  2. Krab

   RAF.. Wiadomo że potrzeba mnóstwo sprzętu na wczoraj, ale nie dajmy się zwariować. Rosja nas nie zaatakuje, jesteśmy w NATO. Putin nie jest samobójcą by wojować z USA i całą Europą. Kupować sprzęt z głową, tylko z offsetem. Polski przemysł musi się rozwijać,

  3. nyx

   Jak się patrzy, kogo do wojny posyła Putin i z jakim morale, sprzętem i umiejętnościami to Polska nie jest bezbronna i jest całkiem nieźle uzbrojona w stosunku do Ukrainy... mamy Kraby, Raki, Leopardy, Spike'i Javeliny Pioruny, Gromy (Poprad, Pilica), mamy F-16 które dysponują przecież rakietami AMRAM, Sidewinder, czy AARGM, JASSM, JASSM-ER. Mamy pociski NSM w nadbrzeżnym dywizjonie rakietowym, a okręty uzbrojone w pociski RBS-15. Do tego przecież Warmate, Flyeye i w drodze kolejne uzbrojenie, jak Patriot (w tym roku), Abramsy (w tym roku), Bayraktery, F-35, i więcej uzbrojonych rosomaków - w nową wieżę ZSSW-30 z pociskami Spike. Kormorany już są. Borsuk jest na ukończeniu (przypomnę o ofercie dla Słowacji). Pirat na ukończeniu, Miecznik właśnie podpisany, Narew już blisko podpisania. No i mamy TOPAZ!!!

 9. Antonioo

  Obudzili się dopiero teraz! Od dłuższego czasu wszelkie analizy wskazują na pogarszanie się sytuacji na świecie, już dawno było to prognozowane a rząd który od 2015 kieruje krajem, zrobił dokładnie zero, null. Rząd zajmował się przekupywaniem obywateli, robieniem pieniędzy, uwłaszczaniem się a teraz nagle przebudzili się. To oni są odpowiedzialni, że nasza armia nie jest gotowa na obecną sytuacją, a powinna być.

  1. KrzysiekS

   Antonioo Wszyscy narzekali na A.M. wyrzucili go i nie zrobili prawie nic. Już nawet USA na portalu JANES pisze jak bardzo nieporadnie prowadzona jest modernizacja WP. Chyba nadszedł czas żeby się obudzić i zacząć robić to za co się bierze grube pieniądze.

 10. Obserwator

  Wykorzystajmy moment dziejowy! Wysłać wszystki post-sowiecki sprzęt na UA, który tylko możemy - osłabiają naszych wrogów, a my chwilowo jesteśmy nie do ruszenia, więc trzeba wykorzystać! Warunek oczywisty - wymiana 1:1 za nowy sprzęt (ewentualnie używany, ale z perespektywą sprawności bez remontów z 10 lat. Nasza armia POTRZEBUJE wymiany sprzętu - teraz wszystkim zmiękła rura - niemców i amerykanów TRZEBA przycisnąć - zgodzą się bez wielkich ceregieli. Jak nie to zrobić nacisk PR na nich i będą się musieli tłumaczyć przez kongresem i opinią publiczną. Tego nie chcą robić i się zgodzą.

 11. Jato

  Do tej pory przewodniczącemu Sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michałowi Jachowi wystarczylo uzbrojenie na papierze, bo nie było słychać by protestował, iż nie ma go w realu. Panie Jach, gdzie są te F-35, Patrioty, czy Himarsy, które podobno PiS kupił ? Czy aby nie na papierze ? A gdzie jest skuteczna obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa ? Te dwie papierowe baterie Patriotów, być może obronia Warszawe, a co z reszta Polski ? A co ze skuteczna obroną przeciwpancerną ? Tych kilkaset Javelinów i Spike`ów maja obronić Polske przed rosyjska pancerna nawałą ? Gdzie jest polski Pirat, ktory podobno jest, a którego nie ma ? Gdzie jest nowe uzbrojenie z polskich fabryk ? Czy Pan Jach obudził się z głębokiego snu i przypomniał sobie w końcu za co bierze pieniądze podatników., czy też za jakis czas znowu uśnie ? Tyle pytań ciśnie się na usta, że aż słów brakuje.

 12. Norman

  Podsumiwanie. 4 lata faza analityczno.koncepcyjna! na 3 rodzaje granatników. 6 lata faza analityczno-koncepcyjna samochód terenowy 18 lat wierzą dla rosomaka 12lat Tytan 12 lat Gawron bez uzbrojenia. 10 lat następca mi-2 ..i wszystkie przetargi bez testów porównawczych które nawet Czesi robią...tylko testy katalogowe.

 13. inżynier zbrojmistrz

  A co to ppłk Jach nagle się po 8 latach obudził !!?? Przez 8 lat drzemał? Coś niebywałego, kto kieruje tym tzw. przemysłem zbrojeniowym i polityką zakupową.. Może to spowoduje poważną dyskusję i wymianę na ludzi kompetentnych i zaangażowanych.

 14. Pseudo

  Jak dla mnie powinniśmy brać przykład ze Szwajcarii jeżeli chodzi o chodzi o pobór. Każdy dorosły mężczyzna co roku odbywa szkolenie wojskowe. U nas jeśli nie każdy to na pewno przymusowo powyinni raz w roku wszyscy policjanci, kolejarze leśnicy itd. rolnicy zima tak samo powinni odbywać szkolenie i nie ma lipy łatwiejszy dostęp do broni jest niezbędny. Co do działań rządu to zawsze działania po fakcie. Jednymi co na plus to że powoli jednak uniezależnia my się od ruskich dostaw i przekop mierzei wiślanej. Reszta masakra jakas

 15. Był czas_3 dekady

  Mamy polityków bez wyobraźni i do tego krótkowzrocznych. Opóźniali rozwój i modernizację armii i naszego przemysłu zbrojeniowego, a teraz inni na nas zarobią krocie przez dekady. Wszyscy politycy/decydenci odpowiedzialni za ten stan do wymiany.

  1. Monkey

   @Był czas_3 dekady: To wszystko prawda, o czym napisałeś. Ale to nie tylko obecnie rządzący, ale także wszyscy poprzednicy. Rządy do roku 2004 jeszcze od biedy tłumaczy fakt, że nie będąc do tego czasu członkiem UE nie mielismy do dyspozycji pieniędzy z budżetu tej organizacji. Ale potem już jednak można było to i owo przyspieszyć, czego w zasadzie nie robiono do conajmniej 2013-2015 roku. I teraz jest jak jest, budzimy się z ręką w nocniku. Dlatego nie czas na kłótnie. Należy przyjąc ustawę i procedować, a do tego obecny rząd musi naprawić stosunki z UE, żeby uwolnić kolejne transze środków dla naszej gospodarki z funduszy europejskich. Wtedy będzie można przeznaczyc więcej środków z naszego budżetu na obronę. Nie ma się co sprzeczać, tylko w obliczu nieprzewidywalności Rosji trzeba bez względu na róznice polityczne tą ustawę uchwalić i realizować cele w niej zawarte.

  2. Monkey

   @Był czas_3 dekady: To wszystko prawda, o czym napisałeś. Ale to nie tylko obecnie rządzący, ale także wszyscy poprzednicy. Rządy do roku 2004 jeszcze od biedy tłumaczy fakt, że nie będąc do tego czasu członkiem UE nie mielismy do dyspozycji pieniędzy z budżetu tej organizacji. Ale potem już jednak można było to i owo przyspieszyć, czego w zasadzie nie robiono do conajmniej 2013-2015 roku. Dlatego nie czas na kłótnie. Należy przyjąc ustawę i procedować, a do tego obecny rząd musi naprawić stosunki z UE, żeby uwolnić kolejne transze środków dla naszej gospodarki z funduszy europejskich. Wtedy będzie można przeznaczyc więcej środków z naszego budżetu na obronę. Nie ma się co sprzeczać, tylko w obliczu nieprzewidywalności Rosji trzeba bez względu na róznice polityczne tą ustawę uchwalić i realizować cele w niej zawarte.

 16. Darek S.

  Trzeba było tej lekcji, żeby w końcu decydenci to zrozumieli. Trzeba jeszcze wytępić korupcję w Wojsku, bo 1/2 naszego budżetu jest marnotrawiona

 17. Flaczki

  "Potrzebujemy sprzętu teraz" Co zad robil of 2015 ze miemamy sprzetu, amunici uzbrojenia? Rosja zawsze bedzie zagrozeniem nawet kiedy bedziemy rozmawiac z Rosjanami. Dlanich jestesmy wrogiem numer jeden! Dlatego Polska musi byc uzbrojona w drony, rakiety dalekiego zasiegu 300+ kilometruw, Mysliwce f16, F35 a w przyszlosci jakies 100+ F35, samoloty MRTT, E7 AWACS, okrenty podwodne, pociski CAMM, preciw pancerne! Rosja bedzie atakowala Polske w porzyszlosci!

  1. DIM

   Mnie też sam się scyzoryk w kieszeni otwiera, gdy to słyszę, a już zwłaszcza to nazwisko. A co gość robił przez poprzednie lata ? Nagle wpadł na swą genialną ideę ? Czemu taki szary obywatel jak ja wiedział, że wojna zacznie się zaraz po ukończeniu NS2, ale nie wiedzieli tego członkowie najważniejszej komisji R.P. ?

  2. ggnago

   bez mitomaństwa proszę, włącz korektę " błędóf" w kompie i zauważ istnienie USA, Chin Niemiec. ratlerka zazwyczaj kopem sie odpędza

  3. szalony Antek

   Gdzieś ty się języka polskiego uczył gamoniu?

 18. Palmel

  a czy są garnizony aby to zrobić wszystko polikwidowane i sprzedane tam gdzie byłem to są już prywatne firmy tylko został murek z bramy a na nim tablica pamiątkowa n jednostkami tam stacjonującymi od ok. 1840 roku

 19. NAVY

  A 10 lat temu dla czego nie pomyślano o tym !?

 20. ANDY

  jak zawsze prowizorka ... kto odpowiada za ślimaczące się tempo unowocześnienia i dozbrojenia Polski ... za co płacimy całej rzeszy urzędników i oficerów ...??? czy szybkie drogie zakupy zagranicznego sprzętu 5 po 12 stej mają sens - w pierwszej kolejności powinny być na więcej niż 100% zakupy broni od polskich producentów ... i to prywatnych jak i państwowych ze szczególnymi preferencjami "prywaciarzy" tak dyskryminowanych przez nasze??? inspektoraty a oferujący nowoczesne systemy ... a zza granicy ściągnąć sojuszniczy sprzęt do obrony wschodniej flanki NATO ...

Reklama