Reklama

Inauguracja Defence 24 Days. "Polska armia musi być silna i odstraszać"

Władysław Kosiniak Kamysz podczas Defence24 Days
Władysław Kosiniak Kamysz podczas Defence24 Days
Autor. Defence24

Na PGE Narodowym Warszawie rozpoczęła się dziś siódma edycja konferencji Defence 24 Days. To największe wydarzenie obronne zostało zainaugurowane m.in. w obecności wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, Jakuba Jaworowskiego, ministra aktywów państwowych.

Podczas inauguracji Defence24 Days głos zabrali Władysław Kosiniak Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji, Jakub Jaworowski, minister aktywów państwowych, gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego oraz Piotr Małecki, prezes zarządu Grupy Defence 24.

Reklama

Defence24 Days to największa konferencja dotycząca bezpieczeństwa w tej części Europy, którą organizujemy dzięki wsparciu wielu partnerów, w tym ministerstw i innych instytucji. Jestem dumny, że udaje nam się kontynuować organizacje konferencji, która z roku na rok stale się rozrasta i przyciąga kolejnych zainteresowanych - tak panelistów jak i słuchaczy. - powiedział na rozpoczęciu wydarzenia Piotr Małecki, prezes Defence24.

„Obecna edycja jest wyjątkowa, gdyż minister obrony wsparł nasze wydarzenie wystawą sprzętu wojskowego produkcji polskiego przemysłu obronnego. To szczególnie ważne w tworzeniu proeksportowego środowiska, ale i pokazanie tempa modernizacji technicznej Siły Zbrojnych RP - dodał Małecki”

„Defence24 Days to jest wielkie wydarzenie, coś co skupia uwagę nie tylko w Polsce, ale wśród naszych sojuszników - pokazuje to obecność ponad 50 zagranicznych delegacji. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń na świecie, ze względu na zasięg docieralości portalu Defence24. To co robi Defence24 od siedmiu lat to wielki podkład edukacyjny, i podkład pod budowanie zdolności militarnej całego społeczeństwa. Zagrożenie płynące z Rosji jest największe od kilkudziesięciu lat. Są trzy filary przeciwdziałaniu zagrożenia - silne społeczeństwo, silna armia oraz silne sojusze.” - powiedział podczas inauguracji wicepremier i minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Potrzebujemy solidarności, braterstwa. NATO to właśnie braterstwo. Niektórzy próbują przeciwstawiać sobie Unię i NATO. Ale nie możemy na to pozwolić. Polska jest liderem wydatków zbrojeniowych. Staramy się zwiększać nakłady na obronę m.in. przesunięcie 26 miliardów z KPO na wzmacnianie bezpieczeństwa. Nasza liczna obecność na poziomie rządowym na Defence24 Days pokazuje zaangażowanie w sprawy bezpieczeństwa tego rządu. To priorytet dla polskiego rządu.”- powiedział wicepremier.

„Pracujemy nad ustawą, która pozwoli przyśpieszyć inwestycję w zakresie produkcji zbrojeniowej. Dzięki zmianom w niej zawartym, m.in. w zakresie zgód środowiskowych, pozwoli to skrócić nawet trzykrotnie czas na realizację inwestycje w sektorze obronnym.” - dodał Kosiniak-Kamysz.

Reklama

„Geopolityka zmienia się na naszych oczach. Inaczej wygląda sytuacja za Atlantykiem, zmienia się rozwój technologiczny. Technologia staje się kluczowym zasobem. Przyszły konflikt nie zacznie się nie od nalotów, ale od ataków w cyberprzestrzeni. Rozwój sztucznej inteligencji, komputery kwantowe. I inne obszary technologicznie muszą znaleźć zainteresowanie w wojsku. Cyberprzestrzeń jest polem walki. Jesteśmy najbardziej atakowanym krajem w UE. W 2024 roku było zgłoszone 600 tys. incydentów w cyberprzestrzeni, ponad 100 tys. wymagało reakcji służb. To wzrost o 60 procent względem roku poprzedniego. Dzisiaj głównym celem infiltracji Rosji jest Polska. I na polach dezinformacji, polach odpowiedzialności za infrastrukturą krytyczną, a w ostatnich miesiącach w zakresie demokracji. Obecnie jesteśmy świadkami bezprecedensowej ingerencji Rosji w proces wyborczy. Nie po stronie konkretnej partii i siły, ale ogólnie na płaszczyźnie polskiej sceny politycznej. Rosja widzi w nas cel. - powiedział podczas przemowy inauguracyjnej Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

„Mamy idee opartą na wizji piastowskiej, aby wartości były podparte silną armią, silną gospodarką oraz silnymi sojuszami - z USA i Europą. Te elementy ogniskują się w filarach bezpieczeństwa. Droga do budowy silnego przemysłu obronnego jest trudna, nie zaczynamy z łatwego miejsca, nie mamy dobrego środowiska geopolitycznego. Ale mamy też wiele atutów, które wiążą się z siłą spółek, znajdujących się pod nadzorem MAP.” - powiedział Jakub Jaworowski, szef MAP.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby produkcja amunicji wielkokalibrowej odbywała się w 100% w Polsce. Zarówno kalibrów 120 jak i 155 mm. Jestem pewny, że w ciągu 2-3 lat jesteśmy w stanie w pełni spolonizować produkcję amunicji w polskich zakładach zbrojeniowych.” - dodał Jaworowski.

„Aktualnie realizuje w SZRP największą w dziejach transformację. Tranformacja ta obejmuje zmiany we wszystkich aspektach funkcjonowania sił zbrojnych. Jest ona możliwa, dzięki zapewnieniu finansowania na poziomie powyżej 4% PKB. Dalsza transformacja będzie możliwa przy utrzymaniu tego poziomu, a nawet, na co liczę, przy zwiększeniu tych nakładów. Liczymy na stworzenie sił, które będą silne, nowoczesne. Naszym zasadniczym celem jest odstraszanie i nie dopuszczenie do wybuchu konfliktu zbrojnego.” - powiedział szef sztabu generalnego WIesław Kukuła.

Reklama

Defence 24 Days to coroczna konferencja poświęcona bezpieczeństwu i obronności. W 2025 roku odbywa się 7. edycja tego dwudniowego wydarzenia. W tym roku w ramach wydarzenia przeprowadzonych zostanie ponad 70 sesji panelowych i dyskusyjnych.

Czytaj też

Na terenie PGE odbędzie się również wystawa największych globalnych firm zbrojeniowych. Na błoniach „Narodowego” wystawiona został sprzęt wojskowy wykorzystywany przez Siły Zbrojne RP - w tym BWP Borsuk, M1A1 Abrams, K2, AHS Krab i K9, systemy rakietowe HOMAR-K oraz HOMAR-A.

W tegorocznej edycji Defence 24 Days weźmie udział ponad 4000 gości z całego świata, w tym ponad 400 panelistów.

WIDEO: Defence24 Days 2024 - Podsumowanie największego forum o bezpieczeństwie
Reklama

Komentarze (2)

  1. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

    Panie KK - jako MERYTORYCZNA osoba w sprawach analizy systemowej - proszę NATYCHMIAST zarządzić MERYTORYCZNY i KRYTYCZNY Strategiczny Przegląd Obronny na BAZIE DOŚWIADCZEŃ wojny na Ukrainie Wyrzucić wszystkie post-zimnowojenne programy modernizacji technicznej. W nowym Programie Modernizacji Technicznej proszę o NATYCHMIASTOWE i PRIORYTETOWE zbudowanie kompleksu C5ISTAR/EW-AI od podstaw na bazie maszyn fotolitografii 2 nm zakupionych od ASML i TSMC i na bazie PRIORYTETOWO potraktowanych programów całkowicie polskich komputerów kwantowych. C5ISTAR/EW-AI winien real-time spinać wszystkie sensory [POLSKIE]-wszystkie efektory[w 95% PRECYZYJNE i POLSKIE]-wszystkie nosiciele[w 99% ZDRONIZOWANE i POLSKIE] wszystkich domen - w jedną metadomenę - jednocześnie na poziomie taktycznym/operacyjnym/strategicznym. Czyli militarny Internet Rzeczy. I KONIECZNIE od razu o MASOWE zamówienia MON liczone w MILIONACH sztuk. A przemówienia - PO WYKONANIU POWYŻSZEGO.

  2. Seb66

    WP ma "odstraszać". Czym? Rozpoznawczymi dronami latającymi? Rozpoznawczymi pełzającym Tatantulami? Nieuzbrojonymi KLTV? Nieuzbrojonym Żmijami? Transportowymi samolotami? A może tankującymi? Czy może śmigłowcami szkolnymi które dołączą do ponad DWUSTU innych nieuzbrojonych śmigłowców w WP? A może nędznymi 265 wyrzutniami Spike których MON n I e dokupił ANI 1 szt. od...2006 roku? A może bezbronnymi niszczycielami min i holownikami? Moze 2 szt okrętów rozpoznania elektronicznego, hydrografem i ratownikiem?

Reklama