Reklama

Polityka obronna

Generał Błazeusz spotkał się dowódcami V Korpusu

Autor. Sztab Generalny WP via Twitter

W ostatnich dniach Sztab Generalny WP poinformował, że gen. broni Piotr Błazeusz spotkał się z gen D. Womackiem będącym zastępcą dowódcy V Korpusu (V Corps US Army) i jego następcą gen. bryg. K. Lambertem. Głównym tematem rozmów było omówienie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO oraz wspólne ćwiczenia.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

8 marca br. Sztab Generalny za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych poinformował, że w tym dniu odbyło się spotkanie gen. broni Piotrem Błazeuszem z gen D. Womackiem będącym zastępcą dowódcy V Korpusu (V Corps US Army) i jego następcą gen. bryg. K. Lambertem. Jak czytamy we wpisie opublikowanym na portalu Twitter, głównym tematem rozmów było wzmocnienie i zwiększenie obecności sił zbrojnych USA w Polsce oraz na wschodniej flance NATO, współpraca militarna oraz przeprowadzenie wspólnych szkoleń.

Nie ma wątpliwości, że Polska, jako bezpośredni sąsiad Ukrainy, pełni kluczową rolę dla wojsk USA i NATO. Polsko-amerykańska kooperacja dotyczy obecnie wspólnych wysiłków na rzecz wsparcia Ukrainy oraz przede wszystkim wzmocnienia zdolności odstraszania NATO. Kilka dni temu Sztab Generalny poinformował, że na poligonie w Bemowie Piskim trwa szkolenie ogniowe pod nazwą „Headhunters", który stanowi trzon Batalionowej Grupy Bojowej NATO (NATO enhanced Forward Presence Battle Group Poland) stacjonującej na tym terenie. Obok amerykańskich żołnierzy w skład tejże Grupy Bojowej NATO wchodzą wcześniej wspomniana 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana oraz żołnierze z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji, wzmacniając dzięki temu potencjał obronny w tej części Europy.

Reklama

Czytaj też

Atak Rosji na Ukrainę wzmocnił apele państw wschodniej flanki NATO o wzmocnienie obecności sojuszniczej w krajach sąsiadujących z Rosją. Wysuniętą obecność NATO, inicjatywę utrzymywania na terytorium państw sojuszu ograniczonej obecności wojskowej w postaci batalionowych grup bojowych, przyjęto w trakcie szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. W jej skład wchodzą dostosowana Wysunięta Obecność (tFP) w Bułgarii i Rumunii oraz wzmocniona Wysunięta Obecność (eFP) w Polsce, Estonii na Litwie oraz Łotwie.

Najwięcej wojsk sojuszniczych spośród państw graniczących z Rosją stacjonuje w Polsce – około 10 tys. W ich skład wchodzą oddziały działające w ramach dwóch struktur dowodzenia: natowskiej oraz amerykańskiej. Wśród nich są m.in. piloci myśliwców F-15, operatorzy systemów przeciwlotniczych Patriot oraz żołnierze dywizji powietrznodesantowej. Ponadto wojsko USA tworzy w Polsce m.in. magazyny sprzętowe.

Czytaj też

Reklama

Komentarze

    Reklama