Reklama

Polityka obronna

Gen. Surawski dla Defence24.pl: rosyjskie groźby niedługo będą nieuzasadnione [Defence24 TV]

<p>Szef Sztabu Generalnego WP gen. Leszek Surawski. Fot. Marta Rachwalska / Defence24.pl</p>
<p>Szef Sztabu Generalnego WP gen. Leszek Surawski. Fot. Marta Rachwalska / Defence24.pl</p>

Za krótki czas rosyjskie groźby być może będą nieuzasadnione – powiedział w rozmowie z Defence24.pl szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Leszek Surawski. W ten sposób ocenił podpisaną w środę umowę na elementy pierwszego etapu systemu obrony powietrznej Wisła.

Zdaniem szefa Sztabu Generalnego zakup systemu Patriot w ramach programu Wisła ma dla wojska pierwszorzędne znaczenie, bowiem pozyskiwane są nowe zdolności, przede wszystkim przeciwrakietowe. Jak ocenił gen. Surawski, stawiają one Polskę wśród państw wiodących i najbliższych współpracowników Stanów Zjednoczonych.

Według generała pozyskanie systemu Patriot sprawi, że niedługo groźby strony Rosji przestaną być uzasadnione.

Przypuszczam, że powoli należy tak to traktować, że groźby ze strony rosyjskiej, które do tej pory są, będą za krótki czas być może groźbami nieuzasadnionymi.

szef Sztabu Generalnego WP gen. Leszek Surawski

Szef SGWP ocenił, że szkolenie żołnierzy na nowym sprzęcie zajmie minimum dwa-trzy lata. Jego zdaniem cztery lata na realizację kontraktu (dostawy są przewidywane na 2022 r.) to z perspektywy wojska okres niezmiernie krótki.

Reklama

Komentarze (26)

 1. janpytalskipl

  Teraz pytanie czy ten super nowoczesny system można oszukać dwiema bateriami Gradu tzn wypsztykać go w parę minut za pomocą takiego środka? Jak ktoś jest obeznany w temacie proszę o komentarz.

  1. Davien

   A niby jak te Grady ze swoim \&quot;zabójczym\&quot; zasiegiem 40km znajda sie w środku Polski?? Do artylerii rakietowej tego typu nikt nie strzela z Patriotów bo to nie ma sensu.

 2. Andrzej

  Tak optymistycznych wniosków choć pozbawionych głębszych podstaw to po Panu generale się nie spodziewałem . Jako Szef Sztabu Generalnego Pan generał doskonale wie jaki obszar tymi dwoma bateriami możemy chronić ale stwarza wrażenie że za moment może już zagrożenie zniknąć bo MY będziemy mieli środki odpowiedzi . \&quot;Powoli \&quot; to znaczy kiedy jaki przedział czasowy 4 lata czy 20 lat ?. To raczej wlewanie optymizmu w serca żołnierzy a nie budowanie realnych środków odstraszania w akceptowalnym przedziale czasowym .Za nim osiągniemy pułap 16 baterii z dookólnymi radarami ( bo tyle ich trzeba do zabezpieczenia Polski ) to potencjalny przeciwnik będzie dysponował już o 2 generacje lepszymi środkami napadu powietrznego . No cóż można by powtórzyć wrześniowy slogan że \&quot;czapkami ich nakryjemy \&quot; .

 3. Meszuge

  Rozumiem, że wojsko dowartościowało się nowymi zabawkami, a Rosjanie poczekają z 5 lat, aż Polacy się naumią obsługiwać te rakiety? Warszawa i Redzikowo będą bronione, a co z Wrocławiem, Poznaniem, Szczecinem? A był taki gen. ZACHARSKI Marian i za PRL, jako pracownik wywiadu PRL zdobył i kupił dokumentacje od nie tylko \&quot;patriot\&quot; i czy Rosjanie nie mają teraz dostępu do tej technologii?

  1. 123xyz

   Ta pierwsza dostawa pokryje polowe terytorium Polski, a rosjanie maja ale tylko propagande. Putler teraz musi wpakowac pieniadze, ktorych nie ma w swoje systemy aby moc kogokolwiek straszyc. Narazie wymyslili rakiete \&quot;hipersoniczna\&quot; =&gt; ruska rakieta \&quot;hipersoniczna\&quot; polega na tym, iz iskander podczepiony pod samolot hipersoniczny staje sie rakieta \&quot;hipersoniczna\&quot; hahaha.

  2. Bla bla bla

   Jaką połowę nawet 1-4 nie pokrywa warszwe i okolice i to wszystko

 4. Wernyhora

  Niemcy 80 lat yemu zajeli Polske w 2 tygodnie a dowodca pplskiego wojska mowi ze wdrazanie rupieci w 2-3 lata to norma. Gdzie ja zyje?

 5. xiom

  Powoli idzie normalność. Tak trzymać.

 6. stroskany

  W dzisiejszej technice wojskowej 6 lat na wdrożenie tych rakiet do wojska to czas stracony, ponieważ technika szybkimi krokami zmienia się na coraz to nowocześniejsze środki napadu i obrony, czas nie stoi w miejscu, te rakiety juz są wiekowe /z 1969 r./ i żadne dodawanie literek nie zmieni tego faktu.

  1. Autor

   Czyli kupmy nie tego co dostępne będzie za 4 lata tylko coś nowszego co będzie dostępne za 10 lat, dogonimy wówczas czas ?

 7. Redsa

  Polski generał-armia goła i muzealna a ten zadowolony bo kupiliśmy DWIE baterie. ...już wielkie EGO i machanie szabelka. ..żenada

 8. agri

  ja mam tylko jedno pytanie ,kto będzie miał dostęp do kodów źródłowych?.

  1. MadMax

   Wyłącznie amerykanie. ICBS dla nas jest blackboxem. Nie wiemy co jest w środku, nie kontrolujemy, tylko używamy.

 9. yaro

  Jak czytam takie wypowiedzi generalicji to juz wiem dlaczego nasza armia jest w takim a nie innym miejscu. Ten stan nie trwa trzy lata jak rządzi PiS tylko był wprowadzany latami po 1989 roku. Nie ważne czy to generałowie z PiS, poprzednia ekipa była równie sprawna.

 10. Jożin

  Szanowny panie generale, gdyby Jagiełło w 1409 roku podpisał umowę na dostarczenie mieczy i tarcz a ich dostawa miała by mieć miejsce w 1414 roku to prawdopodobnie nie pisał bym tego komentarza w języku polskim. Podobnie jest z tym systemem. Proponuje wysłać Pana w delegacje do Putina z prośbą aby wstrzymał się do 2026 roku z jakimkolwiek działaniem.

  1. SOWA

   Bajkopisarstwo w wykonaniu MON. Panie generale niech pan uważa aby Rosjanie nie wyrwali panu guzików z munduru. W 1939 generałowie też mówili, że nie oddadzą ani jednego guzika. Nie zmienia to faktu, że zakup Patriotów nie jest na rękę Moskwie. Natomiast nie podnosi znacząco naszego bezpieczeństwa. Stąd taki kąśliwy komentarz. Ludzie na wysokich stanowiskach powinni być odpowiedzialni za swoje słowa.

 11. WERBEL....

  bez emocji......wierność to istota honoru .....wszak za tym idą pieniądze...a honor bez pieniędzy to tylko choroba

 12. ede

  To doktryna Rosji.

 13. tomm

  PANIE generale ....to nie solidarnosc sojusznicza tylko BIZNES

 14. AIS

  Jak słyszę takie tempe wypowiedzi to mnie krew zalewa. Zbrojmy się i odpowiadajmy kiedy grożą, a nie udajmy debesciakow z zimnym łokciem w golfie II. Długa droga jeszcze panie generale, trochę pokor. Sam czas wdrożenia jest odpowiednio długi...

  1. pragmatyk

   Obsługi już były wyszkolone pamietacie Patroit jeżdził po Polsce ,a teraz wszystko od nowa...

 15. ssss

  Generał musi jakoś uzasadnić swoje istnienie i zarobić na chlebek z szyneczką. Czy ten system będzie także wykrywał izraelskie rakiety??? Czy będzie je raktował jako \&quot;friendly\&quot;?

 16. Jaksar

  Wiecej bzdur jeszcze nie slyszalem,oto jak wyglada pisowska generalicja. Niedlugo nas beda straszyc zielonymi ludkami z kosmosu by usprawiedliwic decyzje podejmowane w interesie USA i dla budowania pozdrow w imie taniego \&quot;patriotyzmu\&quot;

 17. Lucjan 3

  Hola, hola, wstrzymać konie ! Gdzie jeszcze do czego. Ten cały system jeszcze nawet tak do końca, to nie działa. Może za 5 lat takie stwierdzenia będą uzasadnione ale na pewno nie wcześniej.

  1. dropik

   za 5 lat to będą działać 2 baterie, a to optymistyczny termin na wdrożenie tych 2 baterii.

 18. dropik

  nie wiem o czym pan generał mówi. Wszak to nie długo to minim 2022 , a realnie te 2 baterie wejdą do użycia ok. 2024. A 2 baterie to z zasadzie nic. kolejne 6 , o ile bedą kupowane wejdą do użycia ok 2030 czyli za 12 lat.

 19. ed

  Tak trzymać. Po pozyskaniu tarczy i produkcji SkyCeptorów, przyjdzie potrzeba na więcej mieczy (JASSMY to dobry początek). Musimy pozyskać technologię produkcji broni ofensywnej czyli rakiet o zasięgu ok. 1,5kkm i więcej. Uniezależnić się od ich gazu. Wtedy zgodzę się z szefem sztabu.

 20. Mateusz

  Tam z tyłu za panem generalem obok flag stoi Jelcz 8x8?

 21. BUBA

  Jeżeli Rosjanie maja stare R-17 to moze i generał sie nie myli ale to oznacza że jego umysł zatrzymał się 30 lat temu. Szkoda było czasu na taka amatorszczyznę.

 22. AMM

  A teraz co? Ruskie groźby są uzadadnione?

 23. ale osso

  Co to w ogóle znaczy? Rozumiem że teraz rosyjskie groźby są uzasadnione?

 24. AAK

  Po Radzieckie uzbrojenie powinno być unowocześnione ( zamienione ) - czy to wykorzystamy wydaje się że tak ! Skoro nabytek z USA ma być nowy - i zintegrowany z USA ( NATO ) - czego jeszcze oczekiwać ? By został postawiony na Polskiej ziemi! Trzeba pamiętać że Kreml ma coraz nowoczesne uzbrojenie - a my nadal w krzakach ( stare po radzieckie uzbrojenie ) - offset - licencja , na nowe technologie ( stare technologie jakie mamy powinne iść do lamusa ) . Trampa trzeba wykorzystać że jest nam przychylny - i to jest nasz czas ? Świat szybko się zmienia - przykład spotkania po cichu Pekin ( Chin = Korea ) . Kim - pomimo to spotyka się i planuje ? A gdzie znajduje się Rosja - nawet my nie wiemy !

 25. Dc

  A kiedy i co ten system obroni ? Bo chyba 2 baterie za 5 lat nie dają powodów do zadowolenia ???

Reklama