Polityka obronna

Morawiecki: po dostawie Patriotów w 2022 r. kolejne w 2024 r. "Dowód na bliską sojuszniczą solidarność"

<p>Premier Mateusz Morawiecki Fot. W. Kompała / KPRM</p>

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził we wtorek, że pierwsze baterie systemu obrony powietrznej Patriot trafią do Polski w 2022 r., i jednocześnie zapowiedział, że kolejne będą dostarczane od 2024 r. Jego zdaniem kontrakt jest dowodem na bliską współpracę Polski i USA.

W wywiadzie dla TVP Info szef rządu nie odpowiedział na pytanie o wartość kontraktu. Zawiera się ona – według nieoficjalnych informacji Defence24.pl – w przedziale między 4,5 mld a 5 mld dolarów (15,2-17 mld zł).

Za tę cenę, w ramach pierwszego etapu programu obrony powietrznej, w tym przeciwrakietowej, średniego zasięgu Wisła, MON kupuje zestawy Patriot produkowane przez koncern Raytheon wyposażone w systemu zarządzania obroną powietrzną IBCS (ang. Integrated Air and Missile Defense Battle Command System) rozwijany przez Northrop Grumman oraz uzbrojone w pociski PAC-3 MSE, które z kolei są produktem koncernu Lockheed Martin.

MON już w lutym poinformowało, że obie baterie pozyskiwane w pierwszej fazie Wisły, trafią do Polski w 2022 r. We wtorek Morawiecki powiedział, że następne dostawy są przewidziane na 2024 r.

Pierwsze systemy Patriot dotrą do Polski w 2022 r., a kolejne już dwa lata później, w 2024 r. To są systemy, które w sposób bezprecedensowy zapewnią nam bezpieczeństwo, bezpieczeństwo naszego nieba, systemy antyrakietowe i przeciwlotnicze.

premier Mateusz Morawiecki

Choć szef tego nie powiedział, można się domyślać, że 2024 r. dotyczy rozpoczęcia dostaw w drugiej fazie programu Wisła. Tymczasem MON jeszcze nie zaczęło jej negocjować. Rozmowy mają się rozpocząć w połowie kwietnia.

Morawiecki przekonywał, że umowa została wynegocjowana bardzo dobrze, zarówno jeżeli chodzi o zakup, jak i o offset. Podkreślał też, że nie pozyskujemy technologii, która wychodzi z produkcji, lecz najnowszą wersję Patriota. – Jest to najnowsza technologia amerykańska, jest to technologia, której Amerykanie nie sprzedają innym, a więc właśnie dowód na naszą bliską sojuszniczą solidarność, że Amerykanie ufają Polsce, że jesteśmy jednym z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych w tej części świata i jednocześnie będziemy mieli możliwość rozwoju niektórych elementów tego systemu, serwisowania, nadzoru nad tym systemem – powiedział Morawiecki.

Szef rządu zaznaczył też, że wraz ze zestawami Patriot Wojsko Polskie pozyskuje system zarządzania obroną powietrzną IBCS, który ma zostać zintegrowany z obroną powietrzną krótkiego zasięgu; program jej pozyskania nosi kryptonim Narew.

Morawiecki zwrócił też uwagę, że Polska będzie pierwszym krajem, który będzie miał najnowsze elementy systemu Patriot równolegle z USA. Chodzi właśnie o system IBCS, który Polska pozyskuje przed wejściem do produkcji seryjnej, w ramach procedury yockey waiver.

Zawarcie umowy na elementy I fazy systemu Wisła zostało zaplanowane na środę w Warszawie. Kontrakt podpisze szef MON Mariusz Błaszczak, a w ceremonii wezmą udział prezydent Andrzej Duda oraz prawdopodobnie także premier Morawiecki.

W piątek MON zawarło natomiast dwie niezbędne przed zakupem umowy offsetowe z firmami Raytheon i Lockheed Martin. Wzięły one na siebie w sumie 46 zobowiązań offsetowych w ciągu 10 lat. Zostały one wycenione na 950 mln zł.

Lockheed Martin zgodził się na 15 zobowiązań wycenionych na 725 mln zł. Obejmują one produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE, produkcję wybranych elementów tych pocisków, budowę laboratorium dla badań pocisków rakietowych, a także zdolności związanych z utrzymaniem samolotów F-16, które także są produktem koncernu.

Raytheon wziął na siebie 31 zobowiązań offsetowych wycenionych na 224 mln zł. Dzięki temu Polska ma pozyskać zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł IBCS, produkcji i serwisowania wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, utworzenia certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu Wisła i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej. Częścią umowy jest także pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30-mm armat Bushmaster.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.