Reklama

Polityka obronna

Gen. Błazeusz na ważnym stanowisku w NATO

Gen. Błazeusz podczas wręczania nominacji na stopień generała dywizji. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP.
Gen. Błazeusz podczas wręczania nominacji na stopień generała dywizji. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP.

Generał dywizji dr Piotr Błazeusz, do niedawna szef sztabu w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, objął stanowisko zastępcy szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE).

SHAPE to najwyższe dowództwo NATO do spraw operacji, znajdujące się w Mons w Belgii. Dowództwo odpowiada za koordynację wszystkich operacji, podejmowanych przez siły Sojuszu zarówno na terytorium traktatowym, jak i poza nim. Na czele SHAPE stoi SACEUR - Naczelny Dowódca Sił NATO w Europie (i jednocześnie dowódca sił USA na kontynencie) generał Tod Wolters. Zastępcą SACEUR jest brytyjski generał Sir James Everard, szefem sztabu – niemiecki generał Markus Kneip, wszyscy wymienieni oficerowie mają najwyższy stopień generalski.

Objęcie przez gen. Błazeusza stanowiska jednego z zastępców szefa sztabu SHAPE to istotne wzmocnienie obecności polskich oficerów w strukturach sojuszniczych. Uzyskanie przez polskiego oficera tak wysokiego stanowiska jest efektem wielomiesięcznych rozmów prowadzonych na różnych poziomach. O planie wyznaczenia gen. Błazeusza na stanowisko zastępcy szefa sztabu SHAPE informował jeszcze pod koniec czerwca br. szef BBN Paweł Soloch. – Stanowisko to jest szczególnie ważne w punktu widzenia bezpieczeństwa wschodniej flanki. Gen. Błazeusz będzie m.in. odpowiedzialny za planowanie operacji obronnych w naszym regionie – mówił szef BBN.

W tym samym miesiącu generał, jeszcze jako szef sztabu Dowództwa Generalnego RSZ, otrzymał od przezydenta Andrzeja Dudy generała dywizji. Obecnie gen. Błazeusz objął stanowisko zastępcy szefa sztabu w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) ds. strategicznego rozwoju i przygotowań, co potwierdził resort obrony narodowej. Jest to najwyższe, pod względem funkcji, stanowisko w strukturze dowodzenia NATO (NATO Command Structure - NCS), sprawowane przez polskiego oficera. 

Generał Błazeusz będzie odpowiadał m.in. za planowanie strategicznego użycia sił w operacjach NATO i UE, opracowywanie wojskowej, strategicznej polityki, dyrektyw i procedur dotyczących sojuszniczych operacji, przygotowanie struktur dowodzenia NATO i sił zadeklarowanych przez poszczególne państwa do obecnych i przyszłych operacji prowadzonych przez Sojusz. Oprócz tego będzie również odpowiedzialny za planowanie i realizację szkoleń oraz ćwiczeń, będzie też uczestniczył w rozwoju zdolności w ramach planowania obronnego NATO.

image
Fot. MON.

Od lutego 2017 do marca 2019 roku, gen. Błazeusz pełnił funkcję szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych P5. Natomiast w latach 2013-2017 gen. Błazeusz był szefem pionu operacyjnego ds. – zastępcą Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy Komitetach Wojskowych NATO i UE w Brukseli.

Do 2013 roku gen. Błazeusz służył w Wojskach Lądowych. Od sierpnia 2009 roku dowodził 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną, w tym samym miesiącu otrzymał stopień generała brygady. Od października 2011 do kwietnia 2012 roku dowodził X zmianą Polskiego Kontyngnentu Wojskowego w Iraku, którego trzonem była 15 GBZ.

Wcześniej był m.in. szefem Centrum Dowodzenia Dowództwa Operacyjnego SZ RP oraz szefem szkolenia 1 Dywizji Zmechanizowanej. Był także zastępcą attache obrony w Waszyngtonie, pełnił również funkcje w Zarządzie Planowania Strategicznego P-5 Sztabu Generalnego WP i w MON, m.in. jako specjalista do spraw NATO.

Gen. Błazeusz jest absolwentem Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Sił Powietrznych USA, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Podyplomowych Studiów Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej. Uzyskał stopień naukowy doktora nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce.

Służbę wojskową rozpoczął w 1990 roku w WAT, a pierwszy stopień oficerski otrzymał w 1994 roku. Pierwsze stanowisko to dowódca plutonu szturmowego, które objął w 1996 r. w 10 batalionie desantowo–szturmowym 6 Brygady Desantowo–Szturmowej.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. Mrozik

    Był dowódcą mojego plutonu w 10bdsz

    1. 6BPD

      I to było ostatnie stanowisko dowódcze. Generał. Szkoda słów. T.

  2. Rękawek

    Brawo. No to teraz w SHAPE nie pochodzą w podwiniętych rękawach.

    1. Yyss

      W punkt