Reklama

Siły zbrojne

Dodatkowy Blackjack dla polskich specjalsów

Fot. U.S. Marine Corps, Pfc. Nicholas P. Baird/Domena Publiczna
Fot. U.S. Marine Corps, Pfc. Nicholas P. Baird/Domena Publiczna

Departament Obrony USA podpisał z firmą Insitu Inc. kontrakt obejmujący produkcję systemów bezzałogowych RQ-21A Blackjack. Maszyna trafi m.in. do polskich specjalsów. 

Opiewający na kwotę prawie 54 mln USD kontrakt zakłada m.in. produkcję czterech systemów bezzałogowych RQ-21A Blackjack oraz ośmiu dodatkowych dronów. Jak informują Amerykanie, odbiorcą jednego z bezzałogowców będą polskie Wojska Specjalne. Reszta zestawów i dodatkowych maszyn trafi do US Marines. 

Wszystkie prace realizowane będą w USA. Ich zakończenie planuje się na czerwiec 2019 roku. Większość ze środków przeznaczonych na realizację zlecenia dotyczy zamówienia na rzecz amerykańskich Marines. Koszt pozyskania jednej maszyny RQ-21A dla Polski stanowi 2 proc. ceny, czyli 1,2 mln USD. 

Poprzedni kontrakt na zakup jednego zestawu RQ-21A Blackjack dla Wojska Polskiego podpisany został 30 marca. Jego wartość wynosiła prawie 39 mln PLN (w ramach FMS Case PL-P-LAX), a dostawy zrealizowane miały zostać do końca lipca 2018 roku. Umowa obejmowała oprócz bezzałogowca, także naziemne stacje sterowania maszyną, wyposażenia wspomagające start i lądowanie oraz systemy inżynieryjne i zarządzanie programem. Zamówione drony miały być dodatkowo wyposażone w odbiornik GPS z modułem kryptograficznym SAASM i uzupełnić te używane w Siłach Zbrojnych RP, przede wszystkim przez Wojska Specjalne aparaty Scan Eagle. 

RQ-21A Blackjack to wojskowa wersja maszyny Boeing Insitu Integrator, przeznaczonej do użycia w warunkach morskich. Dron jest standardowo wyposażony w kamerę dzienną i nocną, dalmierz laserowy, znacznik celów działający w podczerwieni, system łączności oraz odbiornik automatycznego systemu identyfikacji statków AIS. Bezzałogowiec ma masę startową 61 kg, z czego ładunek użyteczny stanowi do 18 kg. Dron może latać ponad 16 godzin na pułapie do 5900 m. Prędkość przelotowa samolotu wynosi 101 km/h.

Standardowo jeden zestaw RQ-21A składa się z pięciu samolotów i dwóch naziemnych stacji kierowania. Warszawa będzie trzecim zagranicznym użytkownikiem tych maszyn po Kanadzie i Holandii. W USA Blackjacki latają w barwach US Marine Corps (32 zestawy, planowanych 100) i US Navy (25 zestawów).

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (6)

  1. gtbgt

    ciekawe co z kodami, jak znam życie USA beda mogli je wylaczyc..

  2. Zoolog

    @Fedynand K Wierw zestaw, teraz samolot.

  3. barea

    @ Morgul ORP Kononowicz musi kosztować - to taki \'miś\' za grubą fakturę na protokół zniszczenia.

  4. Ferdynand K.

    nie zrozumiałem - kupiono jeden samolot a nie jeden zestaw (2 stacje + 5 samolotów), tak?

  5. Pajoss

    No proszę. Kupujemy zagraniczne zamiast krajowej produkcji drony, a mamy produkty naprawdę dobre. WB sprzedaje przecież do wielu europejskich krajów. A co najciekawsze mi słyszałem noc o żadnym przetargu, czy dialogu technicznym. Ciekawe ile z tych 40 mln za cały zestaw kupiony w tym roku trafi do czyjejś kieszeni w MON.

  6. Morgul

    no i to jest efektywny patrolowiec na Bałtyk. Do tego śmiglaki w pogotowiu i jakieś małe szybkie łodzie. a nie ORP Ślązak klasy \"KONONOWICZ\" za 1,5 miliarda, który kleimy 20 lat

Reklama