Reklama

Dania będzie monitorować podmorską infrastrukturę

Dania zapowiada inwestycje w zwiększenie obronności Grenlandii
Autor. Ministerstwo Obrony Królestwa Danii/X

Rząd Danii zapowiedział w niedzielę „natychmiastowy” zakup sprzętu do monitorowania podmorskiej infrastruktury krytycznej, a dzień wcześniej - nabycie kilkuset min morskich. Wiceprezydent USA J.D. Vance niedawno oskarżył rząd duński o zaniedbywanie inwestycji obronnych na położonej strategicznie Grenlandii.

Jak poinformowało ministerstwo obrony w Kopenhadze, zdecydowano również o rozpoczęciu programu rozwijania technologii dronów. W tym tygodniu szef resortu Troels Lund Poulsen na lotnisku w Odense na wyspie Fionia zainaugurował działalność wojskowego centrum obiektów bezzałogowych.

    Reklama

    Port lotniczy w Odense powstał z myślą o uruchomieniu połączeń cywilnych. Gdy okazało się to nieopłacalne, stał się jednym z największych w Europie terenów do testowania różnego rodzaju dronów i urządzeń kosmicznych.

    Ponadto resort obrony Danii planuje zakup 21 okrętów patrolowych dla marynarki wojennej oraz cztery specjalistyczne statki służące do ochrony środowiska. Decyzja o budowie nowych fregat ma zostać ogłoszona po zatwierdzeniu przez państwa NATO nowego planu obronnego. Jest to spodziewane na czerwcowym szczycie Sojuszu w Hadze.

    Dania, której wody terytorialne obejmują cieśniny łączące Morze Bałtyckie z Morzem Północnym, ma strategiczne położenie. Nowoczesne miny morskie są bezpieczne dla żeglugi, aktywuje się je w przypadku wpłynięcia okrętu wroga. Rząd w Kopenhadze odpowiada również za bezpieczeństwo na Oceanie Atlantyckim i w części Arktyki ze względu na duńskie terytoria zależne: Wyspy Owcze i Grenlandia.

      W piątek wizytę w amerykańskiej bazie sił kosmicznych Pituffik na Grenlandii złożył wiceprezydent USA J.D. Vance. Współpracownik Donalda Trumpa skrytykował władze Danii za rzekome zaniedbywanie inwestycji obronnych na wyspie, a także zaproponował objęcie jej parasolem ochronnym w miejsce Danii. Duńska premier Mette Frederiksen uznała te oskarżenia za niesprawiedliwe, przypominając, że Dania jest wiernym sojusznikiem USA w NATO. W połowie lutego rząd Danii poinformował o przeznaczeniu dodatkowych 50 mld koron (6,7 mld euro) w latach 2025-26 na przyspieszenie inwestycji w obronność. Oznacza to, że Kopenhaga będzie wydawać na cele wojskowe więcej niż 3 proc. PKB.

      Reklama
      Źródło:PAP
      WIDEO: Większa skuteczność. Nowa amerykańska broń w Polsce
      Reklama

      Komentarze (4)

      1. Franek Dolas

        Polityka Trampa przynosi efekty. Dania zamierzała osiągnąć wydatki na obronność w wysokości 3% PKB do 2030r. A tu proszę okazało się że można to osiągnąć od ręki. Czy Tramp to cudotwórca czy europejscy przywódcy to .....

        1. Davien3

          Franek Trump to drugi Putin więc żaden z niego cudotwórca zwykły bandzior.

        2. Przyszłość

          prpsil o to od 5 lat . w koncu

      2. Franek Dolas

        Dlaczego w artykule jest napisane że Dania "rzekomo zaniedbuje" inwestycje obronne na Grenlandii. Te zaniedbania były na całej lini jako efekt wydatkowania na obronność 1,2% PKB. Innym przykładem "zaniedbań" Dani była rezygnacja z posiadania okrętów podwodnych czego podobno teraz żałują.

      3. Monkey

        Dania powinna także zainwestować w okręty podwodne. Dawno temu posiadała całkiem silną flotę.

      4. user_1050711

        Wydaje mi się, że bardzo mocno celowe byloby zrobienie tego razem z Danią. Obniżka kosztów przy wspólnym działaniu, przyleganie do siebie naszych akwenów morza bałtyckiego i ich infrastruktury, zupełny brak zagrożeń geopolitycznych, brak jakichkolwiek złych doświadczeń historycznych itd.

      Reklama