Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów z Defence24.pl;Polska broń dla Ukrainy; Łotwa przywraca pobór

Autor. 12 BZ

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Transportery rosomak, moździerze Rak i amunicja dla Ukrainy": Ogromne zakupy uzbrojenia dla Ukrainy. Polski sprzęt będzie walczył z Rosjanami.  „Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował prezydentowi Ukrainy polskie transportery opancerzone rosomak, które jak powiedział – wkrótce pojadą bronić Ukrainy tak jak walczą już nad Dnieprem polskie haubice Krab i wysyłane właśnie moździerze Rak. \[...\] Obecny kontrakt na superdziała wyposażone w najnowocześniejsze cyfrowe systemy kierowania ogniem Topaz to jednak w pełni biznesowe przedsięwzięcie. Wyposażone w specjalną amunicję Kraby, mogą ostrzeliwać cele oddalone o ponad 30 km. Nowoczesne systemy kierowania ogniem wykorzystują dane przekazywane załogom on line m.in. przez rozpoznawcze bezpilotowce. Pociski superdziała są w stanie trafiać zatem z wielką precyzją. \[...\]"

Reklama

Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Rosomaki dla Ukrainy cieszą, ale marnujemy swój potencjał": Czy Polska wykorzysta dzięki Ukrainie swój potencjał zbrojeniowy? „Przypadek przekazania Ukrainie rosomaków jest modelowy, ale iloma przykładami takiego modelowego działania jest w stanie pochwalić się polski przemysł zbrojeniowy? Nie jest tego dużo, na pewno zbyt mało w stosunku do potencjału Polski. \[...\] Mszczą się błędy popełniane przez wiele lat – przede wszystkim brak konsekwencji w odniesieniu do przemysłu zbrojeniowego i programów modernizacyjnych, przewlekłość w podejmowaniu decyzji, karuzela koncepcji przeradzających się w chaos oraz przemożny wpływ polityki. Gdyby nie to, bylibyśmy w innym miejscu – bylibyśmy poważnym zapleczem zbrojeniowym dla Europy. Ze znacznie większą korzyścią dla Ukrainy i polskiej gospodarki."

Bartosz Lewicki, Dziennik Gazeta Prawna, „Minister Błaszczak nie kryje zadowolenia: To są filary naszego bezpieczeństwa": Relacja z ceremonii otwarcia w Poznaniu garnizonu armii USA. „Budowa tej bazy to ważny argument odstraszający agresora i pokazujący solidarność w ramach NATO - powiedział wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak w Powidzu w woj wielkopolskim, gdzie uczestniczył w otwarciu amerykańskiego kompleksu składowania oraz napraw sprzętu i uzbrojenia. \[...\] Szef MON wskazał, że instalacja w Powidzu jest wzorowana na bazach USA, które funkcjonują w zachodniej Europie."

Reklama

Karina Strzelińska, Wirtualna Polska, „Co dalej z NATO? Nadchodzą nieubłagane zmiany": Kto ma szanse na zostanie nowym sekretarzem Sojuszu Północnoatlantyckiego? „Wśród potencjalnych następców Jensa Stoltenberga wymieniana jest m.in. szefowa Unii Europejskiej Ursula von der Leyen. 'Ma dobre stosunki z Waszyngtonem. Jest byłą minister obrony. Jako przewodnicząca Komisji Europejskiej ma doświadczenie w pracy z większością szefów rządów NATO. Dodatkowo, gdyby została wybrana, stałaby się pierwszą w historii kobietą na czele Sojuszu' - podkreśla Politico. \[...\] Na liście potencjalnych kandydatów znajduje się też premier Estonii Kaja Kallas, premier Hiszpanii Pedro Sánchez, brytyjski minister obrony Ben Wallace, wicepremier Kanady Chrystia Freeland, prezydent Rumunii Klaus Iohannis i prezydent Słowacji Zuzana Čaputová."

Marta Stępień, Interia, „Łotwa przywraca obowiązkową służbę wojskową": Łotwa przywróciła obowiązek, który zniesiono 16 lat temu. Wezwania będą wysyłane od stycznia 2024 roku. Czy Polska też powinna rozważyć powrót obowiązkowej służby wojskowej? „Obywatele Łotwy będą zobowiązani do odbycia służby w armii. Taką decyzję podjął łotewski parlament powołując Państwową Służbę Obrony (VAD). \[...\] Mężczyźni w wieku 18-27 lat będą mogli wypełnić obowiązek w ramach państwowej służby obrony w jednej z czterech form (do wyboru). Pierwsza to roczna służba wojskowa (w tym miesiąc urlopu) w Łotewskich Siłach Zbrojnych. Druga forma służby przewiduje podpisanie pięcioletniego kontraktu z Gwardią Narodową, trzecia - alternatywną służbę cywilną koordynowaną przez wybrane ministerstwa, np. spraw wewnętrznych czy zdrowia, natomiast czwarta - udział w specjalistycznych szkoleniach dla studentów szkół wyższych - czytamy w analizie OSW."

Wiktor Piech, Interia, „Białoruscy żołnierze będą szkoleni w posługiwaniu się amunicją jądrową?": Białoruskie Ministerstwo Obrony 1 lutego ogłosiło, że ich wojska rozpoczęły eksploatację systemów Iskander-M oraz Iskander-K. „Jak donosi ukraiński portal Mil.in.ua białoruscy żołnierze mają odbyć specjalne szkolenie w Rosji w zakresie systemów rakiet balistycznych Iskander-M, które wykorzystują rakiety zdolne do przenoszenia głowic jądrowych. Białorusini rozpoczęli szkolenia w Rosji z zakresu obsługi systemów Iskander-M \[...\] Według dostępnych informacji nacisk zostanie położony na: 'doskonalenie praktycznych umiejętności w zakresie przygotowania systemu rakietowego do użycia, szkolenia w zakresie jego rozmieszczenia oraz prowadzenia szkoleń i startów bojowych'."

Bankier.pl, „Niemiecka zbrojeniówka zyskała dzięki Putinowi. Nagły zwrot": Agencja Bloomberga zauważa, że zwrot o 180 stopni we wcześniejszym, raczej pacyfistycznym nastawieniu Niemców, nastąpił niemal zaraz po inwazji Rosji na Ukrainę. „Niemiecki przemysł zbrojeniowy rozkwita dzięki Putinowi – zauważa agencja Bloomberga. Gdy wszyscy w Europie zaczęli się zbroić po inwazji Rosji na Ukrainę, tamtejsza zbrojeniówka zyskała nie tylko nowe kontrakty, ale też dawno utracone poparcie społeczne. \[...\] Jak wynika z danych Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań Pokojowych (SIPRI) w 2022 r. Niemcy były szóstym co do wielkości eksporterem broni na świecie. \[...\] Największy kontrakt w 2022 r. zgarnął Thyssenkrupp Marine Systems, który wyprodukuje trzy okręty podwodne dla Izraela za kwotę ok. 1 miliarda euro."

Katarzyna Rochowicz, Gazeta Wyborcza, „Najnowszy sondaż. Większość Niemców przeciwna przekazywaniu myśliwców dla Ukrainy": Kanclerz Olaf Scholz pod koniec marca na konferencji prasowej w Rotterdamie przekazał, że nie chce angażować się w debatę o samolotach dla Ukrainy. „Zdaniem 64 proc. ankietowanych NATO nie powinno przekazywać Ukrainie samolotów wojskowych, tak wynika z sondażu Instytutu Forsa, przeprowadzonego dla niemieckiej telewizji RTL. Przeciwnego zdania było 28 proc. ankietowanych. Pozostała część respondentów nie miała zdania w tej sprawie. \[...\] Ankietowani zostali także zapytani o zwiększenie dostaw broni na Ukrainę. W tej kwestii byli niemalże równo podzieleni, ponieważ 49 proc. respondentów było temu przeciwnych, a 47 proc. wyraziło poparcie w tej sprawie. Ponad dwie trzecie badanych (72 proc.) we wschodnich landach było przeciwko wzmacnianiu wsparcia militarnego dla Ukrainy."

Piotr Andrusieczko, Gazeta Wyborcza, „Były szef ukraińskiego MON dla 'Wyborczej': Rosja zadaje ciosy, ale praktycznie nie zdobywa terytorium": Były minister obrony Ukrainy Andrij Zahorodniuk wypowiedział się o działaniach ukraińskiej armii i spodziewanej kontrofensywie. „Realnie o kontrofensywie będzie można mówić dopiero wtedy, kiedy przekroczona zostanie masa krytyczna dostaw ciężkiej broni. A to jeszcze nie jest ten moment - mówi były minister obrony Ukrainy Andrij Zahorodniuk \[...\] Kontrofensywa może zmienić przebieg wojny, ale z jednym zastrzeżeniem. Nie należy oczekiwać od niej pełnej klęski rosyjskich wojsk - że oni wszyscy uciekną i oddadzą całe terytorium. To może być seria lokalnych akcji. To mogą być działania jak w Chersoniu, kiedy systematycznie niszczono możliwości utrzymywania pozycji obronnych przez Rosjan, i oni w końcu zostali zmuszeni do odejścia, bo zrozumieli, że ich klęska tam to tylko kwestia czasu. To mogą być nieoczekiwane działania, jak w obwodzie charkowskim w ubiegłym roku. To może być kombinacja tego wszystkiego."

Reklama

Komentarze (4)

  1. Adam S.

    Najgorsza dla putina wersja Sekretarza Generalnego NATO to Chrystia Freeland, Była wicepremier i minister Spraw Zagranicznych Kanady. Nie obciążona europejskimi lękami, obywatelka/poddana Brytyjskiej Wspólnoty Narodów i etniczna Ukrainka. Putin dostałby wylewu, a rosja pogrążyłaby się w chaosie. I to niskim nakładem kosztów :) A na następną kadencję już szykować etniczną Tajwankę.

    1. Bóg drogi

      Przeceniasz możliwości sekretarza

    2. Chyżwar

      Niestety obawiam się, że wybiorą Niemrę.

  2. Spinoza

    Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zachęca do służby wojskowej tylko osoby biedne i słabo wykształcone. Jeśli polska armia ma być silna, obecny system rekrutacji musi zostać poprawiony.

    1. Chyżwar

      A ty se myślisz, że do wojska w USA kto idzie?

  3. DRB

    NIe przesadzajmy z tymi ich ogromnymi zakupami. To nie umowy a a deklaracje, że kupią. Raki już im oddaliśmy za darmo jak się okazuje, więc nie ma się co cieszyć, że kupią jeszcze - wyjdzie najwyżej na to, że za cenę 1 dostaną 2. Tak się robi biznes i rozbraja własną armię -dyletanctwo na całego a długi na pokolenia.

  4. MiP

    A może by i tak w Polsce przywrócić pobór do wojska bo rezerwy to mamy żadne.Zlikwidować 500+ i będą pieniądze na szkolenie poborowych 🙂

    1. CzarnyRycerz

      Zapewnij ludziom możliwości rozwoju i dobrego, godnego życia (nie socjal), to będziesz miał przyrost naturalny, a ludzie sami będą zainteresowani pracą w wojsku. Pobór to jest ślepa uliczka.

    2. szczebelek

      Jakich poborowych? Obecna młodzież głosująca na opozycję to obywatele świata widzący tylko prawa w konstytucji, bo obowiązki jak obrona państwa i tożsamości to problem i nie pamiętający wspaniałych rządów Tuska. 1300 na miesiąc dla czteroosobowej rodziny z rodzinnym 40 złotych za czasów PO-PSL nie było uznawane jako próg ubóstwa gdzie teraz 5000 (teraz zazwyczaj oboje rodziców pracuje, bo mamy mniejsze bezrobocie) dla trzyosobowej rodziny plus 500 na każde dziecko to jak opozycja stwierdza jest ubóstwem 🤣🤣🤣

    3. MiP

      Panie CzarnyRycerz do tego piję że 500+ jak już wszyscy wiemy nie wpłynął na przyrost naturalny tylko to jest łapówka w zamian za głosy przy urnach.Może zamiast płacić za głosy to te kilkadziesiąt miliardów rocznie przeznaczyliby na podwyżki dla żołnierzy bo przy obecnym uposażeniu wojska to oni armii 300-tu tysięcznej nigdy nie stworzą

Reklama