Reklama

Polityka obronna

Czwartkowy przegląd mediów z Defence24.pl; Bachmut i potem nic; Cywilni pracownicy wojska przeciwko Błaszczakowi

Autor. Dpsu.gov.ua

Codzienny przegląd mediów z Defence24.pl

Reklama

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Czechy coraz bliżej F-35": Amerykański Departament Stanu wyraził w ubiegłym tygodniu zgodę na sprzedaż w ramach procedury FMS do Czech 24 myśliwców wielozadaniowych F-35 oraz pakietu amunicji. „Ministerstwo Obrony Izraela podjęło decyzję o zakupie dodatkowych 25 myśliwców wielozadaniowych F-35. Szacowany koszt wynoszący około 3 mld dol. zostanie pokryty ze specjalnego programu pomocy wojskowej dla Izraela. Niedawno zaś Departament Stanu USA dał zielone światło na sprzedaż do Czech 24 myśliwców, pakietu uzbrojenia oraz wsparcia za 5,62 mld dol. Pierwsze polskie F-35 zostaną zaś dostarczone do Sił Powietrznych już w następnym roku."

Reklama

Tomasz Teluk, Gazeta Polska Codziennie, „Wagnerowska faza wojny hybrydowej": Polskę czeka nowy konflikt hybrydowy na granicy? „Przerzucenie na Białoruś bandytów z Grupy Wagnera przed zbliżającym się szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego na Litwie wygląda na operację nieprzypadkową i dobrze zaplanowaną. 0 zagrożeniach związanych z pojawieniem się najemników informowali minister obrony Mariusz Błaszczak oraz wicepremier Jarosław Kaczyński, Po posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych szef Prawa i Sprawiedliwości powiedział, ze może to otwierać nową fazę konfliktu hybrydowego na wschodniej granicy."

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Wuwuzelą w Błaszczaka": Powstają lotne brygady pracowników cywilnych wojska, które z trąbkami, a może i głośniejszymi wuwuzelami, będą uczestniczyć na piknikach i w jednostkach wojskowych w czasie jego podróży po Polsce. „Czarne chmury nad ministrem obrony. Opozycja chce jego odwołania, a pracownicy cywilni uprzykrzyć jego wizyty w jednostkach wojskowych. \[...\] Zjednoczona Prawica będzie musiała zewrzeć szeregi, aby obronić Blaszczaka, bo za jego odwołaniem są wszystkie opozycyjne ugrupowania. Nawet jeżeli się to uda, do końca kampanii wyborczej Błaszczakowi będą towarzyszyły jednak lotne brygady z wuwuzelami, jeśli nie zdecyduje się rozmawiać z opozycją wewnątrz wojska."

Reklama

Rzeczpospolita, „Niezależny rosyjski portal: Od zdobycia Bachmutu Rosja nie zajęła żadnej osady": Rosyjskie siły zbrojne bezradne wobec ukraińskiej ofensywy. „Od 20 maja, kiedy ogłoszono zdobycie Bachmutu, rosyjskie Ministerstwo Obrony nie informowało o zajęciu innych miejscowości czy osiedli - pisze niezależny rosyjski portal Wiorstka, na podstawie analizy raportów resortu obrony. \[...\] Z drugiej strony, pisze Wiorstka, ukraińskie wojsko było w stanie odbić kilka osad i poczynić niewielkie postępy w niektórych obszarach. \[...\] Siły Zbrojne Ukrainy szczególnie starają się rozwinąć kontrofensywę w kierunku Zaporoża. Według mapy projektu DeepState od początku czerwca udało im się odbić osady Łobkowoje i Piatikatki w obwodzie orechowskim. Około 90 km na wschód wyzwoliły także wsie Błagodatnoje, Nieskuchnoje, Storożewoje, Makarowka, Równopol i Nowodarowka."

Dziennik Gazeta Prawna, „MON Rosji stara się robić to, co robił Prigożyn. Tam szukają zastępstwa na front": Na okupowanych terytoriach południowej Ukrainy żołnierzy po prostu brakuje. Kolejni kryminaliści z rosyjskich więzień dołączy do rosyjskiej armii na Ukrainie? „Rosja przygotowuje się do wysłania na Ukrainę czeczeńskich bojowników i skazańców. Chodzi zastąpienie wycofanych z pola bitwy najemników Grupy Wagnera - informuje portal Suspilne. \[...\] W wywiadzie dla rosyjskich mediów Prigożyn powiedział, że przez kilka miesięcy walk o Bachmut stracił tam ok. 20 tysięcy żołnierzy, w tym około połowę rekrutowanych z więzień. Ukraiński wywiad nie spodziewa się, że odejście Grupy Wagnera zmieni przebieg wojny, zauważa jednak, że Putin jest zdeterminowany, by uniknąć ogłoszenia pełnej mobilizacji do armii. A to oznacza, że w nadchodzących tygodniach Rosja prawdopodobnie wyśle więcej Czeczenów i więcej skazańców na linię frontu."

Reklama

Komentarze (7)

 1. szczebelek

  Cywilni pracownicy wojska mają różne poglądy polityczne... To nie będzie pierwszy raz gdy opozycja przedmiotowo traktuje swoich wyborców, a ci tego nie zauważają, bo w tych grupach nie będzie będzie przecież elektoratu zjednoczonej prawicy. Wybrany sposób sprzeciwu świadczy o tym, że strajk cywilnych pracowników wojska miałby znikomą frekwencję we Warszawie.

  1. vil

   a co opozycja ma do tego ? to nie są postulaty polityczne ale ekonomiczne, poczytaj sobie o zamrożeniu kwoty bazowej - podpowiem 13 lat , urzędnicy są a po nowym roku będą na pensji minimalnej , opozycja tu nie ma nic do tego, po prostu nie wolno podnosić tylko pensji minimalnej zapominając o pensjach sztywno regulowanych w ustawie budżetowej tak zwanymi kwotami bazowymi, które są 13 lat zamrożone, czytałeś ich postulaty ? nie są polityczne, są ekonomiczne, oni zarabiają np. 3500 brutto a minimalna jest 3600, jakie kwalifikacje ma logistyk w wojsku a jakie sprzątaczka ? to czemu sprzątaczka ma 100 złotych więcej od logistyka ?

  2. vil

   a o opozycji szkoda gadać, to PO zamroziło kwotę bazową na 10 lat (2008-2018) a konfa najchętniej by w ogóle cywilnych pracowników administracji polowe zwolniła i obniżyła pensje , wg ludzi urzędnik to najbardziej znienawidzona grupa i pokutują mity o rzekomych astronomicznych wydatkach, podczas gdy w Polsce na administrację wydaje się 2,8% PKB a na zachodzie 4,0% PKB, Polska jest krajem jedynym i unikalnym w skali EU chyba , gdzie osoba wykształcona wykonująca odpowiedzialne zadania wg państwa ma płacone mniej niż osoba sprzątająca liście która jest imigrantem. , po prostu tu jest potrzebny ruch - każdemu urzędnikowi 1000 złotych netto natychmiast , kwotowo nie procentowo , nie chodzi o to by dyrektor dostał 2000 a pracownik 200, więc kwotowo każdemu urzędnikowi (w policji, w wojsku, w strażach, w urzędach) oraz nauczycielom 1000 netto podwyżki do pensji - to by załatwiło chyba większość problemów kadrowych (w urzędach niektórych 50% załogi stanowią ludzie 60+)

  3. rukmavimana

   @vil nauczycielom??? człowieku, nauczyciele to mają w Polsce jak pączki w maśle! 2 miesiące wakacji, chorobowe, wysokie zarobki za etat w sytuacji gdy przepracowują tak naprawdę po max 4h dziennie! do tego możliwość dorabiania w postaci korepetycji od których większość nie odprowadza podatku. co ty bredzisz w ogóle? nauczyciele w Polsce to maja jak pączki w maśle! tę hucpę to trzeba rozgonić!

 2. DRB

  Akurat Błaszczak to chyba najlepszy minister on w ostatnich latach. Nie ma w ogóle co porównywać z targowiczanami choć Macierewicz to było dno jak Klich

  1. vil

   dla mundurowych i sprzętu tak - ale nie dla cywili, inżynier, magister prawa czy laborant czy logistyk czy księgowa mają żyć za minimalną krajową ? w policji cywile mają minimalną krajową, to efekt zamrożeń od wielu lat, minimalna rosła i w końcu dogoniła pensje urzędników a przegoniła pensje nauczycieli, w 2008 roku nauczyciel miał 250% pensji minimalnej obecnie nauczyciel młody stażem ma dodatek wyrównawczy do pensji minimalnej, to znaczy sprzątaczka w szkole ma więcej podstawy, w przypadku urzędów to samo, znam mnóstwo urzędników paru inspekcji - 3800 brutto, pensja minimalna ma być 4300 w 2024 a urzędnik co robi kontrole i i inspekcje ma mieć 500 mniej od sprzątaczki , w przypadku krajów zachodnich pensja minimalna wynosi np. 1500 euro a taki urzędnik ma 4000 euro

  2. vil

   po za tym co to jest że mówi się np 58 letniej ledwo chodzącej kobiecie że jak chce zarabiać więcej to ma przejść egzaminy z biegania na 3 kilometry, albo naukowcowi w laboratorium , a potem robi mu się wg prasy "rozmowę dyscyplinującą", u mnie w Warszawie Lidl płaci 5000 brutto na początek, a inżynier potrzebny do jakiejś pracy w jednostce wojskowej czy policji czy terenowej administracji rządowej ma oferowane 3800 brutto

  3. vil

   proszę porównać pensje nauczyciela, urzędnika, laboranta w policji, logistyka w wojsku , pani od płac z policji wojska, z pensją minimalną w następujących krajach - USA, Kanada, Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, proszę podać tylko proporcje, i proszę zestawić z Polską w 2024 roku , proszę porównać pensje oferowaną inżynierowi w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Polsce i proszę to zestawić z analogiczną inspekcją z Kanady (nie mówię o sumach bezwzględnych, mówię o procencie pensji minimalnej)

 3. xdx

  A w Niemczech aresztowano 7 terrorystów z bronią automatyczną. Pochodzą z Tadżykistanu, a przyjechali z Ukrainy w zeszłym roku. Podobno już mieli cele i robili zwiad.

 4. vil

  kilka liczb: pensja minimalna w 2002 roku 760złote , kwota bazowa 1604 złote pensja minimalna w roku 2008 to 1126 złotych, kwota bazowa w służbie cywilnej 1874 zł, rok 2019 pensja minimalna 2250, kwota bazowa 1874 złote, rok 2024, pensja minimalna 4300, kwota bazowa 2190 złotych, przez wiele lat kwota bazowa była 200% pensji minimalnej, w 2024 roku kwota bazowa będzie 51%, czterokrotnie spadły dochody względem pensji minimalnej, to jest odpowiedź, nie może inżynier czy prawnik czy logistyk zarabiać w wojsku, policji, urzędzie mniej od sprzataczki a po nowym roku tak będzie, już w wielu miejscach cywilny pracownik ma pensję minimalną, bo kwota bazowa 13 lat zamrożona

 5. vil

  skomentuję to jako cywilny pracownik państwa - w służbie cywilnej 13 lat nie zwaloryzowano kwoty bazowej, inflacja duża, pensja minimalna urośnie za kadencji obecnej ekipy o 130%, za kadencji poprzedniej ekipy o 50%, a kwota bazowa w ciągu 15 lat urosła o 16%, a minister cywilom proponuje założenie munduru... a co z osobami niepełnosprawnymi, osobami chorymi, osobami 50+ a one stanowią trzon urzędników i administracji, oraz kobiety , często słabe fizycznie, pensje cywilów czy to w policji, w wojsku, w urzędach (ogólnie w służbie cywilnej) są tak niskie, że na wielu stanowiskach urzędniczych już jest to pensja minimalna a w przyszłym roku pensja minimalna może pokryć i 50% etatów, kilkanaście lat temu zarabiałem 3 krotność pensji minimalnej, a obecnie główny specjalista osiągnie w przyszłym roku 1,6 pensji minimalnej, cywilnie szuka się np. inżynierów do działów technicznych i oferuje się im 4000 brutto, a sprzątaczka po nowym roku ma mieć 4300

 6. Ma_XX

  patrząc na tereny zajęte i tempo ofensywy to wyzwolenie całości terenów sprzed 2014 zajmie z 10 lat

 7. Rusmongol

  Podobno USA ma przekazać bomby kasetowe ukrainie. Była by to dobra wiadomość. Powinni im wypchnąć wszystko co mają na granicy resursow. W samym bachmucie Rosja ma ok 50 tys f@szystowskich zoldakow. A f@szyzm trzeba zwalczać.

Reklama