Reklama

Polityka obronna

Bundeswehra wylądowała w Wilnie

Niemiecki A400M.
Niemiecki A400M.
Autor. Lithuanian MOD/X

Litewskie ministerstwo obrony poinformowało, że pierwsze jednostki Bundeswehry dotarły już do Wilna. To początek formowania brygady „Litwa”.

W połowie grudnia ubiegłego roku ministrowie obrony Litwy i Niemiec podpisali wspólnie dokument, który zakładał rozmieszczenie w państwie litewskim brygady Bundeswehry składającej się z około 5 tys. ludzi.

„Historyczny dzień dla bezpieczeństwa Litwy – rozpoczęło się rozmieszczenie niemieckiej brygady w naszym kraju! Dziś do Wilna przybyły pierwsze oddziały niemieckiej brygady „Litwa”. Ten początkowy element zapewni brygadzie osiągnięcie pełnej zdolności operacyjnej do 2027 roku” - czytamy w komunikacie litewskiego MON.

Inicjatywa ta budziła jednak kilka wątpliwości od samego początku. Głównie ze względu na aktualny stan samej armii niemieckiej. Taki sygnał jest jednak potwierdzeniem wypełniania zakładanych zobowiązań, które mają działać odstraszająco względem agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (6)

 1. LMed

  Dobrze że nie w Warszawie , hehe.

  1. Krzysztof33

   Raczej szkoda, bo to nasze odwody pancerne w razie wojny z Rosją.

 2. rukmavimana

  To jest całkowita porażka Polski, oddajemy coś, co powinno być naszą "sferą wpływów" (duży cudzysłów).

  1. LMed

   Tak, to kolejna weryfikacja naszej rzeczywistej pozycji. Widocznie opowieści o najsilniejszej armii Europy, najlepszej obronie przeciwlotniczej, grzmienie o "zamawianiu" tysięcy szaf żelaznych oraz nasza sprawność dyplomatyczna Litwinóŵ nie przekonała. Woleli postawić na kraj z podobno upadającą gospodarką i armią w rozsypce jak słyszałem. Samo życie.

  2. Pegaz

   Litwini za nami nie przepadają a do Niemców mają sentyment, to tak samo jak ukraincy

  3. Krzysztof33

   Zauważ, że wszyscy partnerzy w NATO wnoszą coś wspólnych możliwości obronnych, my zapewniamy m.in. air policing, nasze wojsko rotacyjnie pełni służbę na Litwie. Proszę o więcej rozwagi. Jeśli chodzi o "strefy wpływów, to trochę musimy najpierw dyplomację reanimować.

 3. Griaule

  Jednostki to chyba w znaczeniu pojedynczy żołnierze ;)

 4. Bloody Trident

  Jeden samolot, tak jak jedna jaskółka wiosny nie czyni. Mają jeszcze 3 lata na przerzucenie 5 tyś🤣 A amunicję chociaż zabrali ze sobą, czy tylko zeszyty i długopisy? Bo nie dawno na pusto przyjechali i płakali, że zostali narażeni na niebezpieczeństwo jak wschodni politycy krytykowali Putina i tym samym mogli go sprowokować do ataku na państwa nadbałtyckie

 5. logan

  Cała?

 6. Franek Dolas

  Wysłali jeden samolot z kilkoma ludzimi a tytuł Bundeswehra wylądowała na Litwie. Litości ta germańska propaganda poraża zakłamaniem i butą.

Reklama