Reklama

Polityka obronna

Brygada Bundeswehry będzie stacjonować na Litwie

Autor. Arvydas Anušauskas/X

Szefowie MON Litwy i Niemiec, Arvydas Anuszauskas i Boris Pistorius, podpisali w poniedziałek w Wilnie plan rozmieszczenia na Litwie brygady Bundeswehry składającej się z około 5 tys. ludzi.

Reklama

„Cieszę się, że mogę gościć mojego kolegę Ministra Obrony Borisa Pistoriusa i podpisać plan działania przedstawiający zamiary obu krajów dotyczące rozmieszczenia brygady niemieckiej na Litwie i kolejnych etapów jej pełnego rozmieszczenia” - czytamy w komunikacie podanym przez litewskiego szefa MON.

Reklama

Rozmieszczenie brygady rozpocznie się w 2024 r., a zakończy się w 2027 roku.

„Jest to przełomowy projekt. Sygnał dla tych, którzy zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu w Europie” – oświadczył podczas konferencji prasowej w Wilnie minister Pistorius. Dodał, że „Niemcy zrozumieli realia nowej polityki bezpieczeństwa”, oraz zaznaczył, że „będziemy bronili terytorium NATO i zapewnimy skuteczne odstraszanie”.

Reklama

Czytaj też

Plan rozmieszczenia na Litwie brygady Bundeswehry został przygotowany przez wspólną grupę roboczą resortów obrony obu krajów. Brygada będzie się składała z pięciu batalionów, w tym batalionów czołgów i artylerii. W sumie Niemcy zamierzają rozmieścić na Litwie 4,8 tys. żołnierzy i około 200 osób cywilnych, w tym rodziny żołnierzy - ze względu na długi okres rotacji.

„Bundeswehra nigdy dotąd nie miała za granicą na stałe tak dużo żołnierzy” – wskazał Pistorius.

Niemieccy żołnierze będą stacjonować w Rudnikach i Rukli, obok Wilna i Kowna. Niektórzy z nich będą mieszkać w tych dwóch największych miastach kraju. Dodatkowe punkty logistyczne zostaną utworzone również w innych miejscach.

Czytaj też

Kwestie rozmieszczenia brygady Bundeswehry na Litwie były omawiane od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W czerwcu tego roku Niemcy przedstawiły konkretne zobowiązania.

Jak podkreśla litewski resort obrony, rozmieszczenie niemieckiej brygady w kraju jest częścią szerszych działań podejmowanych w odpowiedzi na sytuację na Ukrainie oraz w celu wzmocnienia bezpieczeństwa regionu bałtyckiego. Niemcy odgrywają tu istotną rolę, gdyż od 2017 roku dowodzą międzynarodowym batalionem sojuszniczym NATO rozmieszczonym na Litwie.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (8)

 1. xdx

  Sami specjaliści w komentarzach lol nie jest oczywiscie zbytnim problemem sprawdzić ogólnie dostępne informacje o tym iż niemiecka brygada JUŻ stacjonuje na Litwie w Rukli ( o dziwo z czołgami w tym najnowszymi ) tyle że to stacjonowanie ROTACYJNE- w umowie tej nowej chodzi o STACJONOWANIE STALE i to wiąże się z dodatkowymi inwestycjami i wyposażeniem zarówno w sprzęt jak i żołnierzy i to o tyle tylko chodzi i o nic więcej i to nazywa się formowaniem. Jak komuś się chce to znajdzie nawet na YT migawki z ćwiczeń przy samej granicy z Białoruś.

 2. andys

  Zapomniałem , a co na to Putin, w końcu Litwa graniczy również z Rosją?

  1. Pegaz

   Putin się śmieje, bo wyda rozkaz i Niemcy wrócą do siebie.

 3. tagore

  Brygada nie zostala jeszcze sformowana ,moze za 5 lat? Teraz ma tam byc batalion pancerny ,tylko nie ma sprzetu.

 4. ZawPi

  Prestiżowa porażka polskiej dyplomacji. Szkoda, że pod Wilnem nie stacjonuje polska brygada - mamy tam sporą polską mniejszość. Niestety stosunki z Litwinami leżą od lat 90. Wojna na Ukrainie nie wiele zmieniła.

 5. andys

  I co Łukaszenka ma powiedzieć na to ?

 6. rwd

  Gdyby chodziło o symboliczną obronę, to Niemców będzie za dużo ale dla realnej obrony zbyt mało. Po roku, dwóch znudzi się im i wyjadą a wtedy Litwa kaputt.

 7. Hoze

  To umowa ramowa, a gdzie umowa wykonawcza 🤣

 8. pzoladek6

  Podobno niemieccy zołnierze będą stacjonować na Litwie ale bez czołgów, chyba po to żeby Niemcy mogli ich szybko ewakuować w razie zagrożenia.

Reklama