Reklama

Polityka obronna

Błaszczak zapowiada bezprecedensowe wzmocnienie artylerii

HOMAR
Amerykańska wyrzutnia rakietowa M142 HIMARS
Autor. Departament Obrony USA

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował za pośrednictwem Twittera o wysłaniu do Stanów Zjednoczonych zapytania ofertowego (LOR) w sprawie pozyskania przez Polskę „ponad 80” baterii ciężkich systemów rakietowych M142 HIMARS wraz z 500 wyrzutniami w ramach programu Homar.

Reklama

Zakup taki musiałby wiązać się z wieloletnią umową i być niezwykle kosztowny. 500 wyrzutni HIMARS stworzyłby z Polski jedną z największych potęg militarnych w regionie. Pytaniem zasadniczym jest czy Polskę, która w ramach programu Homar planowała docelowo 160 wyrzutni, a dotąd zakupiła 1 dywizjon HIMARS z 20 wyrzutniami i sprzętem towarzyszącym (19 wozów transportowo-załadowczych M1084A1P2 RSC, 18 przyczep M1095 MTV, 3 wozy ewakuacyjne M1089A1P2, 27 wozów dowodzenia i warsztatowych M1151A1 z 270 pociskami GMLRS i 30 balistycznymi ATACMS) stać na aż tak wielki zakup.

Reklama
Reklama

Odpowiedzią ma być, zgodnie z twittem ministra głęboka polonizacja tych systemów, które mają powstać przy dużym współudziale polskiego przemysłu. To duża różnica w porównaniu z pierwszym zakupem, w ramach którego Polska zakupiła w pełni amerykańskie systemy.

Czytaj też

Prawdopodobnie wspomniane pozyskanie systemów HIMARS będzie oparte o wieloletnie zakupy i produkcję, a 500 wyrzutni powstanie w perspektywie nawet kilkunastu lat. Niewykluczone, że Polska otrzyma na zakup preferencyjne warunki ze strony USA, a być może nawet wsparcie w ramach ustawy Lend-Lease.

O skali potencjalnego polskiego zamówienia, o ile zdecydują się na sprzedaż aż tak wielu systemów Amerykanie, świadczy fakt, ze w latach 2008-2020 wyprodukowano jedynie 414 wyrzutni HIMARS. W 2014 roku koszt pojedynczej wyrzutni wraz z jednostką ognia był szacowany 5,1 mln USD.

Czytaj też

Trwająca wojna na Ukrainie pokazała, że nowoczesna artyleria ma kluczowe znaczenie w prowadzeniu działań wojennych pod warunkiem, że uda się zapewnić im należytą obroną przeciwlotniczą i rozpoznanie.

Reklama

Komentarze (90)

 1. LookSkyWalker

  Mój Boże jakim świetnym ministrem byłby Błaszczak,gdyby zakupy Himarsów, Narwi czy Galdiusa i FlyEye sygnował choćby 3-4 lata temu.... Teraz tylko gonimy czas i oby tylko nie skończyło się: ..."Kupiliśmy To, Kupiliśmy Tamto a żołnierze WP do walki przystąpią z siekierami i widłami.......

 2. HARY69

  Świetna wiadomość, tzn, że Polska będzie za kilka lat jednym z najbogatszych państw w okolicy, będzie nas stać na setki jeśli nie tysiące nowych etatów w wojsku, młodych emerytów, wielkie magazyny z amunicją, paliwem itp., za kilkanaście lat wymienimy te przestarzałe już wtedy wyrzutnie na nowe,, ach widzę że planiści w MON wiedzą dobrze jaką będziemy prężną gospodarkę (do tej pory nie wiedzieli stąd te niekończące się dialogi techniczne) Już czuję w kieszeni tą wielką emeryturę jaką dostaję co miesiąc - jako emeryt bogatego przecież kraju Ps. pisanie, że jak nie będziemy mieli silnej armii nie będzie żadnych emerytur mile widziane

  1. Chyżwar

   Widziałeś Irpień? Widziałeś Buczę? Widziałeś Hostomel? Tam ludzie nie myślą już o emeryturach. A wiesz czemu? Bo nie żyją.

 3. Ramno2039

  Do tych 500 wyrzutni obowiązkowym dodatkiem musi być kupno 230 rakiet AGM-158B JASSM-ER których zasięg sięga do 1000 kilometrów. Trzeba już teraz te rakiety zamówić ponieważ kilka lat trwa ich dostawa z usa. Będzie to świetne narzędzie pod nowe F35 które Polska za kilka lat otrzyma. Wojsko kupiło już 70 rakiet tego typu potrzeba jeszcze z 200 tych rakiet abyśmy posiadali z 300 sztuk to skutecznie odstraszy Wołodie i Baćkę

 4. stary Polak

  że to kosztuje? moje mieszkanie też mnie dużo kosztowało. więc chętnie akceptuję przeznaczenie części PKB na ochronę tego mieszkania. I ochronę mojej rodziny. zniszczenie instalacji przemysłowych też kosztuje. zwłaszcza gdy się pomyśli o takich jak Orlen, czy gazoport. ikosztuje nawet ten kibel który chętnie by mi ukradli, bo dbam o jego czystość. więc koszty uzbrojenia to pewnego rodzaju oszczędność w czasach gdy Rosja jeszcze istnieje, a Niemcy nadal śnią o Rzeszy.

 5. KrzysiekS

  Na początku bytem sceptyczny jak większość ale po spokojnej analizie może to mieć sens. KRAB to 4 plus 1 członów załogi HIMARS to 3 posiadamy (i to się szybko nie zmieni) notoryczny brak wyszkolonego żołnierza. Do tego dochodzi zasięg i siła jednej salwy. To może mieć sens zwiększenie altylerii rakietowej nawet kosztem tradycyjnej. Tak wiem gdzieś tam jest KRYL ( mógłby mieć też automat ładowania i 3 członów załogi). Do tego dochodzi koszt utrzymania trakcji kołowej i zwiększony zasięg przy precyzyjniejszej amunicji.

 6. Ein

  - brygada naczelnego dowództwa, jednostka o wymiarze strategicznym, wykorzystywana elastycznie do przełamywania na kierunku (potęgowania wysiłku ogniowego wspomnianych dywizjonów) oraz (i to jest ten game change) uderzeń w strategiczne zaplecze wroga bez oglądania się na to, co sobie na kremlu powiedzą. Atomem straszą od zawsze, atom mają, atom ma NATO i są państwa, które tego atomu nie zawahają się użyć, w razie konieczności. Nie ma mowy o deeskalacji przez eskalację. A obrazki z Sarmatem lecącym w Londyn równie dobrze można zamienić obrazkiem Tridenta lecącego w Moskwę i Sankt-Petersburg (.ru znika z mapy) Decyzja US o rozwoju pocisków operacyjno-strategicznych (dla nas, podkreślam, strategicznych) tj. PrSM Ind. 4 o zasięgu 1000km pozwala na zmianę jw reguł gry. USA TERAZ BĘDĄ ZAINTERESOWANE ZBUDOWANIEM TRWAŁEGO SYSTEMU UNIEMOŻLIWIAJĄCEGO KACAPII COKOLWIEK W EUROPIE.

  1. bc

   Brygada arty szczebla Korpuśnego na wspólnym pocisku produkowanym z Ukrainą z mocniejszą głowicą.

 7. Ein

  Sumując. Ta decyzja zmienia WSZYSTKO. Zrozumcie, to jest coś więcej niż modernizacja wojska polskiego, plany rozbudowy sił zbrojnych, bo sytuacja jest niestabilna. NIE. To jest właśnie ten element, który REALNIE ZMIENIA WSZYSTKO. Orki tego się najbardziej obawiają! Obawiają się odpowiedzi KOLEKTYWNEGO ZACHODU UNIEMOŻLIWIAJĄCEJ WBIJANIE KLINA, ROZBIJANIE ZACHODNICH STRUKTUR, SZANTAŻU SKUTECZNEGO I OSTATECZNIE BEZKARNEGO NISZCZENIA BEZ SZYBKIEJ REAKCJI ZACHODU. TA REAKCJA BĘDZIE. 500 TELów wraz z IBCS-em, integracją Topaz-a (o której wspominałem wczoraj), warstwową obroną nieba, ultranowoczesnym lotnictwem (nie musi być wielkie, bo NATO, ale musi być w pełni zintegrowane z powyższym!!!) oraz MW potęgującą efekt ZMIENA WSZYSTKO.

 8. Ein

  500 HIMARS i pozostałe plany skokowego rozbudowania całego potencjały SZ RP są wg. mnie odpowiedzią na to, co powyżej. JEDYNĄ MOŻLIWĄ I PO PROSTU ADEKWATNĄ DO SYTUACJI ODPOWIEDZIĄ. Patrząc zaś na potencjał, który miałyby zostać wprowadzony (i skonsumowany, przy rozbudowie liczebnej wojsk operacyjnych): - wszystkie 5 dywizji (bo kwestia 5 jest przesądzona moim zdaniem, taka jednostka operacyjna powstanie) z potężnym wsparciem organicznych dywizjonów artylerii rakietowej dalekiego zasięgu ze strefą rażenia do 500km (przy czym głównie =160km każdy rzut operacyjny orków orany bez litości)

 9. Ein

  Przesunięcie (oczywiste i przesądzone) strategicznych aktywów NATO na wschodnią flankę, z jej poważnym wzmocnieniem, przejęcie przez Polskę roli huba militarnego od Niemiec, bliska kooperacja i sojusz gospodarczo-militarny z Ukrainą. To prawie 90 milionów obywateli, mam nadzieję, że za parę lat Wspólnoty (dlatego dzisiaj we Francji czy Niemczech pojawiają się głosy o tym, że UA sobie poczeka - oni to doskonale widzą, doskonale odczytują, to jest zmiana fundamentalna na poziomie UE w perspektywie długoterminowej), a to dla USA jest argumentem kluczowym i nie do podważenia. POLSKA dzięki głębi strategicznej jaką daje wejście Finów, Szwedów oraz oczywiste zintegrowanie Ukrainy z Zachodem STAJE PRZED DZIEJOWĄ SZANSĄ. TO JEST WARTE PONIESIENIA KOSZTÓW, NAWET TAKICH JAK WSPOMNIANE 50MLD (plus efektory dalekiego zasięgu).

 10. Ein

  Bardzo dobra decyzja, dająca Polsce argument REALNEJ SIŁY. 500 TEL z efektorami PrSM Ind.4 to koniec bezkarności orków, ostateczne i nieodwracalne odwrócenie SKANDALICZNEJ sytuacji, gdy państwo agresor, państwo napastnicze, zbójeckie, dysponuje arsenałem zdolnym do niszczenia demokracji, podczas gdy ta demokracja może tylko się temu bezradnie przyglądać. Tak, chodzi o STRATEGICZNY zakup, wypełniający REALNIE tzw. POLSKIE KŁY treścią, a nie mało istotną, bo czytelną dla wroga propagandą. o jest game changer w Europie, możliwość zajęcia przez nasz kraj pozycji do tej pory trudnej do wyobrażenia.

 11. wert

  potwierdza się opinia wyrażona w ostatnim wywiadzie przez gen Gromadzinskiego. "Żelazna" przestaje być wdrożeniową a staje się wzorcową. Kupujemy cały system. Jankeski od A do Zet. W skrócie będzie to wyglądać tak: rozpoznanie F-35, przeciwdziałanie F-35- Himars-do pozmiatania resztek- Abramsy. Wszystko spięte zapewne IBCS-em, działanie bez opóźnień wg schematów to co daje miażdżącą przewagę. To by świadczyło że kisinger i jemu POdobni w Eurokołchozie są wybrykiem bez znaczenia i wpływu. Ogłoszenia Lend Lease dla Polski potwierdzi to i pozwoli na udźwignięcie tego ogromu. Oby

 12. Xzibit

  Już to widzę jak Blaszak kupuje 500 wyrzutni 😂

  1. Małopolska

   Dopiero by było, Wisła etap I, 24 Bayraktar, 250 Abramsów, 32 F-35, 3 Fregaty Miecznik, Narew, Wisła etap II, a teraz jeszcze to. Ruskie trolle nie ogarną, świat się im zwalił na głowę

  2. Chyżwar

   Musisz być bardzo sfrustrowany. Zobaczyłeś F-35, zobaczyłeś Abramsy, zobaczyłeś Narew, zobaczyłeś Gladiusa, a teraz zobaczysz i to. Co więcej żadna z wymienionych tu rzeczy nie jest przeznaczona na defiladę.

  3. CdM

   @Chyżwar - no tak po prawdzie, to na razie nie zobaczyłem nic z tego wszystkiego.

 13. mc.

  Wszystko wskazuje na to że ilość Himarsów oznacza że powstanie 5 dywizja (19 Dywizja) obejmująca obręb lubelskiego i podkarpackiego. Decyzja słuszna ale już teraz należy tworzyć jej podstawy materialne (koszary, magazyny, warsztaty, garaże i POLIGONY). I nie mniej ważna sprawa: KADRA i żołnierze. Ostatnie Himarsy przyjadą do nas za 9-10 lat, więc nie można zmarnować tego czasu

 14. Esteban

  Wszyscy dookoła mówią, ( internetowi fachowcy) że się nie da ( Wisła, Narew, F-35 Abrams, Birsuk, Krab..etc) ale przychodzi taki, który nie wie że się nie da ( Błaszczak) i to robi... A tak po za tym, po ile dziś dolar w rosji?

 15. Tomasz

  Pamiętam narzekania na defence24 w komentarzach, że wszystkiego mamy ilości defiladowe. Teraz chcą kupić dużo i spolonizować to znowu dla "ekspertów" wszystko źle i niedobrze. Bo za dużo, bo budżet nie udźwignie, bo kto to będzie obsługiwał, bo trzeba Kraby kupować, bo...., bo...., bo.... Każdy eksperta tu zgrywa, a tak naprawdę jak obecny rząd to wszystko zrealizuje to będziemy regionalną potęgą i chyba narzekacze martwią się, że stracą swoje hobby!

  1. Weneda 1977

   Popieram

  2. Sky

   Bedziemy potęga, super. tylko jedno pytanie: skąd wezmiesz ludzi dla nowych 27 dywizjionów DAR skoro juz sa powazne problemy kadrowe w WP. Możemy kupic i 1000 trzeba tylko mieć kim obsadzić. I nie zapominaj,ze nie mówimy tu tylko oo bsłudze wyrzutni ale i sprzecie towarzyszącym.

  3. Riker

   Dobrze to ująłeś.

 16. Edmund

  Do tych co jeszcze nie wiedzą. Zdaniem ekspertów z całego świata wojna USA-Chiny wybuchnie do 2027. Będziemy mogli korzystać z rozpoznania wywiadowczego i satelitarnego USA (jeśli nie zostanie zniszczone), wsparcia NATO - ale w wielkim zakresie będziemy musieli polegać wyłącznie na sobie, aż USA nie pokona Chin. Dlatego jak najszybciej musimy mieć DRASTYCZNIE potężną siłę uderzeniową i ochronę antyrakietową i przeciwlotniczą, aby przynajmniej zneutralizować Kaliningrad i Białoruś. Na Niemcy i Francję nie powinniśmy liczyć w ogóle.

 17. Adzio

  Ludzie, słuchajcie. Koniec tych gadek szmatek, tego puszenia się i pieprzenia w kółko, ale, jednak, przecież, wydaje mi się.......Zakasać rękawy i do roboty!!!!!!!!!!!! Podnosić produkt krajowy i płacić podatki. Mamy jakieś piętnaście lat, żeby się uzbroić. Już! Do roboty!!!!!!!!!

  1. Sky

   ludzie to zrobią, oby tylko w ciagu 4-6 lat ,zaciskaąc pasa udało sie zdławic inflację i niewyobrazalne zadłuzenie kraju.

 18. Sky

  Skad min blaszczak zamierza pozyskac element ludzki nie tylko do HIMARsów ale i 4 ( a może i do 5 dywizji)? O fiansowanie nie pytam bo tym zajmą sie nastepcy. w mojaj skromnej ocenie, bez niezaleznego od polityków, polskiej zbrojeniówki i MON audytu mozliwości,zdolność i ocenny zamierzeń produkcyjnych, pozyskiwania i implementacji nowych technologii, dyslokacji i rozbudowy przemysłu zbrojeniowego niebawem będziemy mieli b powżne problemy.

 19. Buczacza

  Dyskusja rozgorzała na całego. To dobrze. Pozwolę sobie też coś od siebie dodać. Liczba robi wrażenie. Jeśli jeszcze do tego doszły by pociski rakietowe o zasięgu 500 km. Te prawdopodobnie będą w produkcji od przyszłego roku. A także może te projektowane o zasięgu 1000km. To bajecznie... Bez dwóch zdań. Mam wrażenie że to efekt wojny za naszą wschodnią granicą. I zarazem wniosków z niej płynących. Martwi mnie tylko jedna kwestia. A mianowicie liczba ludzi do tego systemu.

  1. Valdore

   @Buczacza, dolicz też kilka tysięcy pojazdó towarzyszących, kilkadziesiąt tysiecy ludzi by to obsługiwać, dziesiatki nowych baz itd. Aha zapomniałem o rozbudowie reszty armii by tego bronić , bo takei nagromadzenei pojazdó w razie wojny to idealny cel dla lotnictwa.

  2. Buczacza

   @Valdore to właśnie mam na myśli. Cały system Himars to tysiące ludzi. Nie wiem czy procentowo w stosunku do całej armii to się zepnie. Na spokojnie pewnie wszystko jest policzone . W sensie obsługi. Na koniec sam pomysł oceniam bardzo pozytywnie. Oprócz broni defensywnej musimy mieć też broń ofensywną. Tym bardziej, że widzimy tą wschodnią dzicz i robactwo.

  3. Valdore

   @Buczacza, zakup nowych HIMARS jak najbardziej, ale nie w takiej absurdalnej ilosci. Choc jeżeli chcą w Wisle uzywać CAMM/CAMM-ER to juz nic mnie nie zdziwi.

 20. Extern.

  No coś takiego, a dziś właśnie przeczytałem że na Białorusi mają być na licencji produkowane Iskandery i się lekko załamałem wiedząc że u nas jest tylko śrut 122mm. A skoro poszedł już LOR to musi znaczyć że prawdopodobnie nasi z Amerykanami już są po słowie. Taki kontrakt diametralnie zmienił by układ sił w Europie środkowo-wschodniej. Na długo grzebiąc ewentualne plany Rosjan wobec naszego regionu. Mocno się zdziwiłem bo zwykle USA na takie akcje się nie godzą, za bardzo wiąże im to politycznie ręce. Dla takiego kraju jak nasz to byłoby przecież jak broń atomowa.! No chyba że znowu MB nie zadbał o produkcję u nas amunicji do tej broni, wiec o żadnej autonomii w jej strategicznym użyciu z racji aptecznych ilości amunicji w naszych rękach mowy nie będzie.

  1. Chyżwar

   Biden swego czasu wyraźnie powiedział, że uczyni tak, coby rosja nie mogła już wjeżdżać sąsiadom na chatę. Myślę, że dlatego właśnie mowa jest o takiej ilości Hilmarsów. Co do amunicji przypuszczam, że jednak będzie tu produkowana. Choć na pewno nie tą o największym zasięgu.

  2. Valdore

   @Chyżwar, Biden nei ma tu nic do rzeczy, to po prostu kolejna megalomańska zagrywka MON-u. Ale jak widac dalej nei rozumiesz że te 500 wyrzutni ładnei wyglada na papierze,,w realu jest nierealne.

 21. fryz5

  Ja widzę, że większość komentujących zachowuje się jak wójt z "Rancza" po otrzymaniu kilkunastu milionów euro środków UE - "... i co my teraz z tym wszystkim zrobimy ? " :)

  1. tobirama

   Jak komendant 3 osobowego komisariatu w Cycowie postanawia kupić 5 radiowozów, to uzasadniona wydaje się wątpliwość, czy aby na pewno zostało to przemyślane....

  2. Valdore

   @fryz, to ci wyjasnię: Naszej armii nei dość ze nei stac na taki zakup, to jak sobie wyobrażasz utyrzymanie tego wszystkiego zwłaszcza że tak ponad połowę tej armii musiałbyś przydzielić do tych wyrzutni.

 22. OptySceptyk

  Mnie uczono, że ilość luf jest drugorzędna w stosunku do ilości amunicji wystrzelonej w przeciwnika, ale co ja tam wiem. 13 brygad, do każdej dywizjon HIMARS, do tego trzydywizjonowy pułk na każą dywizję i nadal nie wychodzi mi 500. Zapowiedź 500 sztuk HIMARSa brzmi dla mnie jak: będziemy mieli Kraba, ale sensownej amunicji do niego, już nie. Albo raczej: jutro są wybory i pokażemy ludziom, jak bardzo o nich dbamy.

 23. Grzyb

  Spokojnie z krytyką, nie ma się co gorączkować. LOR w sprawie Abramsow dotyczyło 1000 czołgów. I co zrobili Jankesi? Kubeł zimnej wody i stanęło na 250. Czyli umowa będzie na 125 szt. To i tak kosmos!

  1. Z prawej flanki

   Nigdy nie wysyłaliśmy LOR z zapytaniem o 1000 czołgów. Skąd wziąłeś tą bzdurę?

  2. Chyżwar

   Nic z tych rzeczy. Pytaliśmy o 250 i dostaliśmy 250.

  3. Grzyb

   Poszukaj w necie, dopiero po perswazji Jankesów nasi zeszli do liczby 250 szt. Podobnie było z Apaczami. Nasi prowadzili rozmowy na temat kupna helikopterow wyłącznie z radarem pola walki. Amerykanie tłumaczyli naszym jak szmaciarz koniowi, że wystarczy żeby co trzeci miał radar. U naszych decydentów wystepuje przerost ego.

 24. Martinez

  Bardzo istotna kwestia jest w temacie zakupu 500 wyrzutni jest horyzont czasu w jakim mamy zamiar je kupić, moim zdaniem ww. 500 wyrzutni to jest perspektywa 15 - 20 lat. W komunikacie Pana Ministra nie ma informacji o przedziale czasowym. Moim zdaniem liczba 500 wyrzutni jest mocno na wyrost, jest to tak jakby wstęp do negocjacji, by osiągnąć jakiś procent polonizacji po prostu musieli podać jakąś abstrakcyjną ilość. Według mnie docelowa ilość wyrzutni to około 200 sztuk. Mam jeszcze jedna teorię odnośnie tych 500 wyrzutni ale to już bardziej science-fiction, do nowych nazwijmy je HIMARS/PL zostaną użyte podwozia z Jelcza w formacie 8x8 lub 10x10 i na tych że podwoziach będą umieszczone po dwie wyrzutnie, to daje 250 pojazdów.

 25. Tytan

  Pojazdy krajowej produkcji do systemu HIMARS powinny byc opanerzone

Reklama