Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: minister obrony Niemiec zadeklarowała, że przedstawi w ramach rządu kwestię rozlokowania Patriotów na Ukrainie

Patriot Niemcy JSabak
NIemiecka wyrzutnia systemu Patriot.
Autor. J. Sabak

Podczas dzisiejszej rozmowy z niemiecką minister obrony Christine Lambrecht ponownie przekonywałem do rozstawienia wyrzutni Patriot na Ukrainie. Minister Lambrecht zadeklarowała, że przedstawi tę kwestię w ramach rządu; liczę na poparcie - poinformował wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

O swej środowej rozmowie z minister obrony Niemiec poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. „Podczas dzisiejszej rozmowy ponownie przekonywałem niemieckie MON, że rozstawienie Patriot na Ukrainie zwiększy bezpieczeństwo Polski i Ukrainy. Ch. Lambrecht zadeklarowała, że przedstawi tę propozycję w ramach rządu" – poinformował.

„Liczę na akceptację. Zapowiedziałem wsparcie podczas ewentualnych rozmów na forum NATO" – oświadczył we wpisie szef MON.

Reklama

Czytaj też

15 listopada, gdy siły rosyjskie prowadziły zakrojony na szeroką skalę atak rakietowy na Ukrainę, we wsi Przewodów (woj. lubelskie) blisko granicy polsko-ukraińskiej spadła rakieta i doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło dwóch Polaków. Jak później informowały polskie władze, była to najprawdopodobniej rakieta ukraińskiej obrony powietrznej; podkreślono, że wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta była wynikiem nieszczęśliwego wypadku.

Kilka dni później minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie dla Polski obejmujące systemy obrony przeciwlotniczej Patriot i myśliwce Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. Dzień później szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział wówczas, że podczas rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponuje, by system stacjonował przy granicy z Ukrainą.

W ubiegłą środę Błaszczak poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie Patriot zostały przekazane Ukrainie. Według niego, "to pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy".

Dzień później niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce "patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO". Dodała, że jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.

Czytaj też

Autor. Bundeswehr/Tom Twardy
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. DDR

  Niech rząd PiS rozmieści swoje na Ukrainie co je kupuje od USA w końcu tam podobnież są bardziej potrzebne

 2. Z lewej strony

  Czyli jeżeli Patrioty miałyby chronić Polskę z Ukrainy wymagałoby to od Ukrainy rozstawienia ich niedaleko granicy z Polską (gdzie nie ma nic wartego obrony dla Ukraińców - nawet Lwów jest za daleko), oddelegowania na kilka miesięcy kilkuset tak potrzebnych specjalistów do szkolenia, a następnie obsługi tych rakiet? Wilczy prezent dla Ukraińców. No chyba, że będą mogli sobie robić z nimi co chcą i rozstawić je koło Kijowa. Dla mnie super, ale dzięki PIS nic nie będzie chronić Polski przed zabłąkanymi rakietami lub dronami. No ale w TVP propagandyści będą wmawiali, że to spod Kijowa najlepiej Polskę chronić, a twardy elektorat będzie to łykał (lub wierzył w winę Niemiec). Tylko jakiś "genialny" strateg mógł to wymyślić.

  1. Starszy Pan 2

   Nic dodać nic ująć, Ukraincy nie mają żadnego interesuje żeby bronić polskiej granicy kosztem swoich miast to absurdalne.

  2. Falcon

   Pod granica to szerokie stwierdzenie, nie ma co sie czepiac slo.w. Nikt nie mysli, wlacznie z partia rzadzaca, ze Ukraincy przyjma Patrioty i tak je ustawia zeby chronily wylacznie polskie niebo.

  3. P9

   Z lewej półkuli, jeśli niedaleko granicy z Polską, po stronie Ukraińskiej nie ma nic do obrony to co tam robią rosyjskie rakiety? A ciekawe jak ze Starszy Pan 2 rozwiązujecie problem transportu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zgaduje że tam działają sektorowo terminale teleportacyjne i 3 sekundy wszystko śmiga pod Kijów. Muszę przestać wierzyć DIE WELT, bo to są małe pikusie, przy takich большой strategach jak wy ;-0

 3. Starszy Pan 2

  Kawa najlepiej postawić te patrioty pod Moskwa wtedy to żaden kalibr by się nie przedarł. Wy naprawdę wierzycie w te pisowskie bzdury apstrachujac od tego że zestrzeliwujac rakiety nad Ukraina to resztki rakiet są zagrożeniem dla samych Ukraincow. Po wtóre patriot jest systemem sektorowym i właśnie najlepiej się sprawdza jako ochrona rubieży a nie jakiegoś punktowego celu.. Ponadto jaki interes mają Ukraincy żeby bronić polskiej granicy a nie ukraińskich miast

 4. wert

  po co to powielanie niemieckich kłamstw o broni NATO? Stoltenberg dawno je obnażył

  1. OKM

   Pomyśl co piszesz, amerykańskie patrioty pod Rzeszowem to ok. Czemu PiS Amerykanom nie kazał na Ukrainę wysłać ich Patriotów. Przecież z Ukrainy lepiej będą chronić Wschód Polski

  2. P9

   OKM, z tych samych powodów dla których np. samoloty z zaopatrzeniem dla Ukrainy z GB, omijają Niemcy lecąc do Rzeszowa. Wersja dla ciebie: bo pis im zabronił ;-)

 5. szczebelek

  Mnie ciekawi jak zareagują wszyscy narzekający jeśli te niemieckie Patrioty będą rozstawione na Ukrainie i czy znowu włączy się efekt amnezji oraz usłyszymy, że opozycja w Polsce od początku chciała by ten sprzęt został usrawiony za naszą wschodnią granicą.

 6. Starszy Pan 2

  Co by tu zrobić żeby nie przyjąć od Niemiec broni a jednocześnie oskarżyć ich o sprzyjanie Rosji, bezpieczeństwo Polski nie istotne ważny pisowski przekaz

  1. Kawa

   Szkoda ze tak podchodzisz do kwestii bezpieczeństwa, gdybyś choć trochę znał się to byś wiedział że lepiej ustawić obronę przed granicą niż za.Dziekuje za po przekaz. Pozdrawiam

  2. Laky

   Bez przesady,nikt tego nie powiedział że Polska nie weźmie Patriotów dla nas😉👍

 7. Cyber Will

  Niemcy wykonują cała serię POZOROWANYCH działań dla podreperowania PR-u. Tyle że jest to już po prostu groteskowe. Niemcy byli (o czym swiadczy historia) i są sojusznikiem Moskwy. Tylko teraz stało się to "bardzo niemodne" no to kombinują . A skoro są sojusznikiem Moskwy to jest to niedopuszczalne by niemiecka osługa baterii decydowała o bezpieczeństwie Polaków w Polsce.

Reklama