Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: chcemy przeszkolić jak najwięcej osób

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Chcemy przeszkolić jak najwięcej osób w zakresie podstawowych umiejętności - obsługi broni, pomocy medycznej, by właściwie odnaleźć się w sytuacji kryzysowej - mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak podczas inauguracji drugiej edycji projektu „Trenuj z wojskiem w ferie”.

Reklama

Podczas poniedziałkowej konferencji w MON Błaszczak poinformował, że pierwsza edycja programu "Trenuj z wojskiem" spotkała się z dużym zainteresowaniem - chętnych było więcej niż miejsc. Dodał, że liczba miejsc w drugiej edycji została zwiększona o 100% - z 4 tys. do 8. "Jesteśmy przygotowani na to, aby w takich treningach wzięło udział ponad osiem tysięcy chętnych w 31 garnizonach w całej Polsce" - zapewnił.

Reklama

Szef MON przekazał, że zajęcia trwają osiem godzin i będą zorganizowane w soboty, począwszy od połowy stycznia aż do końca lutego - wtedy, gdy w poszczególnych województwach trwać będą ferie zimowe. Szkolenia będą bezpłatne; w trakcie ćwiczeń przewidziano także wyżywienie. Podczas zajęć wojskowi instruktorzy nauczą m.in., jak posługiwać się bronią, pokażą jak zakładać maskę, czy przekażą podstawy przetrwania i udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Czytaj też

"Naszym celem jest przeszkolenie jak największej liczby osób z podstawowych umiejętności" - powiedział minister. "To wszystkie te umiejętności, które służą odpowiedniemu odnalezieniu się w sytuacji kryzysowej, ekstremalnej. Oczywiście, zależy nam, żeby do takich sytuacji nie dochodziło" - dodał. Jak poinformował Błaszczak, w szkoleniach będą mogli wziąć udział także uczniowie, zaproszone są wszystkie osoby w wieku od 15 do 65 lat; w przypadku osób nieletnich konieczna jest zgoda rodziców lub opiekunów.

Reklama

Zgłaszać można się poprzez media społecznościowe i stronę internetową Ministerstwa Obrony Narodowej, ale także poprzez strony poszczególnych jednostek wojskowych. "Zapraszamy do tego, żeby wspólnie z żołnierzami Wojska Polskiego przejść podstawowe ćwiczenia" - powiedział wicepremier. "Nie ukrywamy, że chcielibyśmy zachęcić tych wszystkich, którzy jeszcze nie zdecydowali, co chcą robić w przyszłości, żeby poprzez tego rodzaju ćwiczenia, jednodniowe ćwiczenia, do służby w Wojsku Polskim" - mówił szef MON. Jak dodał, po pierwszej edycji programu przeprowadzono ankietę, w której 98% respondentów oceniło, że ćwiczenia spełniły ich oczekiwania.

Czytaj też

Przypomniał, że podstawową formą służby jest służba zawodowa. "Zachęcam do tego, żeby przystępować do zawodowej służb  wojskowej, służy temu dobrowolna zasadnicza służba wojskowa - jako ten kurs podstawowy - ale również jest możliwość łączenia aktywności zawodowej z służbą w Wojsku Polskim, to terytorialna służba wojskowa. (...) Ustawa o obronie Ojczyzny stworzyła również rezerwę aktywną, a więc kolejną formę służby wojskowej. Jesteśmy elastyczni i gotowi do tego, żeby sprostać oczekiwaniom wszystkich chętnych, a naszym celem jest przeszkolenie jak największej liczby osób" - mówił Błaszczak.

Szef MON został zapytany także o przypadający na wtorek 300 dzień wojny na Ukrainie. Zapowiedział, że tego dnia odbędzie się spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. "Będzie też okazja, żeby tych sprawach mówić. Oczywiście wojna na Ukrainie jest wyzwaniem dla wolnego świata; chcę bardzo mocno podkreślić naszą solidarność z Ukraińcami i wsparcie, którego udzielamy" - zaznaczył. "Chce też bardzo mocno zaznaczyć, że moje środowisko polityczne, środowisko PiS przestrzegało przed próbami odtworzenia imperium rosyjskiego; wówczas byliśmy nazywani rusofobami. (..) Jeszcze jeden wniosek - od 2015 roku konsekwentnie wzmacniamy Wojsko Polskie, wyposażamy je w nowoczesną broń" - dodał wicepremier.

Czytaj też

"Trenuj z wojskiem" to jednodniowe bezpłatne szkolenia, których uczestnicy uczą się podstawowych umiejętności posługiwania się bronią, walki wręcz, przetrwania w terenie, udzielania pierwszej pomocy, zakładania maski przeciwgazowej, zachowania się podczas alarmu oraz topografii wojskowej. Początkowo szkolenia były planowane tylko na październik i listopad; w październiku, wobec zainteresowania programem, Błaszczak zapowiedział jego przedłużenie. W pierwszej edycji programu "Trenuj z wojskiem:, uruchomionego na początku października, żołnierze przeszkolili blisko 4 tys. osób w 17 jednostkach – informował minister pod koniec listopada.

Aby wziąć udział w programie, wystarczy zgłoszenie do jednostki wojskowej. Imię i nazwisko można podać emailem, przez telefon, komunikator, media społecznościowe lub zgłosić się osobiście. Nabór trwa do godz. 13.00 dnia poprzedzającego szkolenie. Warunki uczestnictwa to wyłącznie polskie obywatelstwo, wiek od 18 do 65 lat i odpowiedni ubiór. Wojsko zapewnia wyżywienie i ubezpieczenie.

Źródło:PAP

Komentarze (5)

 1. Wojciech65

  Zacznijmy od początku : Proszę już nigdy nie mówić o poważnych ludziach w formie bezosobowej. Nie ma kogoś takiego jak "Błaszczak", jest natomiast pan Mariusz Błaszczak lub Minister Błaszczak. Niezależnie od osobistych relacji redaktora do pana Mariusza Błaszczaka wypada zwracać się z minimum szacunku do konkretnych osób. Tego wymagam ja i cała reszta dobrze wychowanego polskiego społeczeństwa !

  1. Allah|1435

   Dokładnie: nie ważne czy kogoś lubimy, czy nie - umiejętność okazania kultury i szacunku innym, poza tym, że szacunek należy się każdemu człowiekowi, świadczy także o nas.

 2. KPS1

  Potrzebny jest pobór a nie jakieś szkolenie w weekend.

  1. Wojciech Krolopp

   Na zachodzie już kilkadziesiąt lat temu zrozumieli, że z niewolnika nie ma ochotnika. Te wszystkie Stary, KRAZy, UAZy i inny sprzęt, który w latach 90 był w stanie agonalnym - to nie jest wynik jakichś wyjątkowo ciężkich warunków służby tylko tego, że obsługiwali je nastolatkowie, którym w głowie wino, dziewczyny i śpiew, a których banda wąsów siłą zamknęła za murami jednostki i szykowała do zginięcia w cieniu grzyba atomowego gdzieś w Danii. Ogromnym wysiłkiem, głównie partii lewicowo-liberalnych (sic!) udało się doprowadzić Wojsko Polskie do stanu, w którym jesteśmy dla NATO partnerem a nie przeszkodą. Teraz banda narodowych socjalistów wiedzona przez incela niepotrafiącego zrobić zakupów w spożywczaku próbuje to wszystko rozwalić i wrócić do "starych dobrych czasów" SZ PRL.

 3. Marcyk

  Mam nadzieję, że przeszkolenie rezerwy będzie po specjalizacji !!

 4. Zenek2

  Rozumiem, że Błaszczak da przykład i przeszkoli się jako jeden z pierwszych.

 5. Filemon 21

  Kadry partyjne już przeszkolone Nawet Zbyszek w to nie wierzył