Reklama

Polityka obronna

Projekt "Trenuj z wojskiem" odpowiedzią na zainteresowanie szkoleniami

Fot. MON via Twitter

Projekt „Trenuj z wojskiem” jest odpowiedzią na zainteresowanie cywili szkoleniami m.in. z udzielania pierwszej pomocy medycznej, obsługi broni i umiejętności przetrwania w terenie - wskazał w sobotę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Minister obrony narodowej wizytował w Morągu (powiat ostródzki) szkolenie wojskowe w ramach projektu "Trenuj z wojskiem". To druga edycja tego projektu, tydzień temu odbyła się pierwsza. "Dziś takie zajęcia odbywają się w Warszawie, Toruniu w Hrubieszowie i właśnie tu w Morągu" - powiedział.

"Mamy bardzo wiele zgłoszeń, z czego się bardzo cieszę i bardzo za to dziękuję. W sumie w ciągu dwóch sobót, a więc w ubiegłym tygodniu i dziś, tysiąc osób będzie miało możliwość zapoznania się z zagadnieniami związanymi z obronnością i bezpieczeństwem. To są bardzo podstawowe zasady" - wskazał wicepremier.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Chcemy, żeby ci wszyscy, którzy się zgłaszają, mieli sposobność zapoznania się z obsługą broni, żeby mogli nauczyć się podstawowych zasad związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, żeby mogli także poznać te umiejętności, które stanowią o przetrwaniu w terenie, a więc na przykład uzdatnianie wody, czy rozpalanie ogniska" - wyjaśniał.

Szef MON przypominał, że przy naszej granicy toczy się wojna. "Obyśmy nie musieli w Polsce wykorzystywać tych umiejętności w praktyce, ale zawsze lepiej takie umiejętności posiadać" - wskazał.

Reklama

Minister przekazał, że projekt ma być kontynuowany. "Sądzę, że tak duże zainteresowanie jest wyrazem tego, że nasza odpowiedź na zapotrzebowanie jest właściwa. Będziemy w kolejnych jednostkach organizować tego rodzaju szkolenia. Tak, żeby w każdym garnizonie wojskowym tego rodzaju trening był zorganizowany" - zapowiedział.

Czytaj też

Około 80 osób przejdzie w sobotę szkolenie w morąskiej jednostce. Wyposażeni w hełmy chętni w kilkuosobowych grupach przemieszczają się do kolejnych stanowisk, gdzie mogą m.in. ćwiczyć strzelanie, rzucanie granatem, udzielanie pierwszej pomocy medycznej. Na koniec szkolenia otrzymają ciepły posiłek. Pogoda ćwiczącym w Morągu dopisuje, bo jest ciepło i słonecznie.

Reklama

Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.

W 17 jednostkach wojskowych na terenie Polski, można nauczyć się podstaw posługiwania bronią, strzelania, walki wręcz, dowiedzieć się co zrobić, gdy zawiedzie GPS, jak przetrwać w terenie i udzielić pierwszej pomocy. „Gwarantujemy profesjonalne szkolenie, wyżywienie oraz dobrze wykorzystany czas. Spędź z nami sobotę, a my nauczymy Cię jak się bronić i być bezpiecznym" – podkreślają instruktorzy Wojska Polskiego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Źródło:PAP

Reklama

Komentarze (4)

 1. Darek S.

  Gościom już całkiem odwaliło. Trudzą się jak mogą, żeby poszło na marne zainteresowanie ludzi przeszkoleniem wojskowym. Program Trenuj z Wojskiem zmniejsza zainteresowanie bronią i przejściem przeszkolenia wojskowego u osób które go przeszły. Wystarczy elementarne badania w tym celu przeprowadzić. Mieliśmy taką szansę na szybkie zwiększenie ilości populacji przeszkolonej, a decydenci to wszystko niweczą. Wystarczyło wydać pozwolenia na broń dla osób które przejdą 2- miesięczne intensywne przeszkolenie wojskowe. Takie to proste. Przecież nie wszyscy muszą takie przeszkolenie przejść. Jak będą mieli problem kolejne 3 miesiące gwarantowałyby to pozwolenie, nawet jakby się okazywali tumanami.

 2. Extern.

  Mija 8 miesiąc wojny w którą bezpośrednio zaangażowany jest nasz sąsiad, a my pośrednio jako jego zaplecze logistyczne. Sytuacja cały czas eskaluje w kierunku rozszerzenia się tego konfliktu, kto wie, może również i na nas. A nasz rząd i parlament przez 8 miesięcy nie zdążyli zmienić ustawy o broni i amunicji tak aby ułatwić praworządnym Polakom dostęp choć do sportowej broni palnej. Rozumiem że czekają z tym, aż będzie za późno, i to nam w potrzebie zabraknie obeznanych z bronią rezerw?

  1. Pucin:)

   @EXTERN - bo władza boi się ludzi!!!!! :)

 3. MikiMik

  Fajnie jakby na przyszłość to jakoś rozpromowali, z chęcią wziołbym udział gdybbym wiedział wcześiej

  1. podajnik

   Na tvp trąbią o tym od tygodni. A na niemieckim onecie ani słowa.

 4. afa

  szkoda że w okolicach Krakowa nie ma takiego szkolenia :(

Reklama