Reklama

Polityka obronna

Białoruskie prowokacje przy granicy z Polską

Fot. Straż Graniczna/Twitter
Fot. Straż Graniczna/Twitter

Służby białoruskie prowadziły na granicy z Polską działania dywersyjne. W okolicach Michałowa wielokrotnie niszczyły zaporę techniczną znajdująca się w pasie granicznym – poinformowała w sobotę w rozmowie z PAP rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Na odcinku ochranianym przez funkcjonariuszy SG z placówki w Michałowie, w piątek, od godziny 17 służby białoruskie podchodziły i cięły koncentrinę. Kiedy polscy pogranicznicy naprawiali zaporę, byli oślepiani przez Białorusinów laserami i światłami stroboskopowymi. Działania takie powtarzały się sześciokrotnie w ciągu kilku godzin.

"Nie zauważyliśmy migrantów, którzy mieli by przejść przez uszkodzoną zaporę na teren Polski. Były to działania dywersyjne ze strony białoruskiej" – powiedziała Michalska.

Natomiast na odcinku w okolicach Czeremchy ok. godz. 18 przeszło na polską stronę 40 cudzoziemców. Wcześniej została przecięta zapora techniczna z drutu żyletkowego. "Nielegalni migranci zostali jednak zatrzymani przez polskie służby i zawróceni do linii granicznej" – zapewniła rzecznik.

Minionej doby doszło łącznie do 62 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej.

Michalska przekazała, że zatrzymano 4 osoby za pomocnictwo: 2 obywateli Ukrainy, jednego obywatele Afganistanu oraz jednego obywatela Polski. "Polak, mieszkaniec województwa podlaskiego, przewoził czterech obywateli Syrii" - powiedziała.

W ręce polskich służb wpadli również obywatel Ukrainy i Afganistanu. Zostali zatrzymani w pobliżu granicy litewskiej, kiedy przewozili kilku cudzoziemców. Zatrzymany Afgańczyk, który brał udział w przerzucie migrantów, legalnie przebywał w Polsce.

O zatrzymaniu kolejnego obywatela Ukrainy za przemyt ludzi, rzecznik nie przekazała szczegółowych informacji.

Michalska poinformowała, że w sobotę kolejna grupa dziennikarzy wyjechała na granicę polsko-białoruską. Tym razem w okolice Szudziałowa pojechali dziennikarze "Gazety Wyborczej", Radia Z TVP Białystok, oraz "Gazety Współczesnej" z Białegostoku. W niedzielę w okolice Białowieży jedzie TVN, PAP, Radio Białystok i Polsat.

Reklama
Reklama

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku-17,5 tys., wrześniu-7,7 tys., sierpniu-3,5 tys.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

W środę na stronie Straży Granicznej opublikowano zasady obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią. Redakcje mailowo zgłaszają chęć uczestniczenia w wizycie, jak oficjalnie to się nazywa. Jednorazowo w takim wydarzeniu wziąć może udział dziennikarz, fotoreporter z danej redakcji, w przypadku ekip telewizyjnych wizytę mogą odbywać dziennikarz z operatorem.

Warunki do organizowania wizyty zapewnia Straż Graniczna. SG ustala termin trwania oraz szczegóły trasy, jaką przemieszczają się uczestnicy wyjazdu w pasie granicznym - biorąc pod uwagę sytuację na granicy i bezpieczeństwo uczestników.

Pierwsza wizyta przedstawicieli mediów w pasie przygranicznym w Kuźnicy odbyła się w piątek. Brali w niej udział dziennikarz i fotoreporter PAP.

Źródło:PAP

Komentarze (21)

 1. Eee tam

  Ponad sto lat temu tnących druty w okopach I wojny obrzucano granatami teraz się filmuje smartfonami. Jest postęp.

 2. T,Z

  Dlaczego Nasz Kraj jest w defensywie. Co robią nasze tajne służby i jednostki specjalne

  1. Ddpp

   Niestety wątpię abyśmy takowe mieli, a jeżeli już są to mało prawdopodobne aby były zdolne do jakichkolwiek działań. Mówię oczywiście o "tajnych służbach" jak to nazwałeś, bo akurat jednostki specjalne mają się dobrze, jednak to nie ich zadanie.

  2. Carell

   Tajne sluzby sa pelne lobbystow i kombinatorow. Zaczelo sie wraz z updakiem sluzb za Kiszczaka i wdrozenia nowotworu w sluzbach wewnetrznych

  3. Ja

   Cóż, nie wiadomo...

 3. Gee

  To zaczęło się od Turowa i zablokowania środków z UE. To specjalne działania mające nas zmusić do pokory...

  1. Alek

   Nie trzeba było wracać się w sprawy Bialoruskie.

  2. Ja

   Trzeba było wtrącać się jeszcze dużo bardziej ale po cichu i innymi metodami a nie tylko ryja strzępić na forum

 4. Terytorials

  Należałoby paru "położyć " z GROTOW, na tych drutach, tych co je fizycznie cieli... Ruscy sa bezczelni bo widza nasz lęk przed konfrontacja z nimi. I bedzie tylko gorzej.

  1. Rakietki

   Twoja ocena jest błędna

  2. przewaga moralna

   My jesteśmy tą stroną poprawną a oni są tą stroną która nie zna reguł i kłamie. Jak dzikie sałdaty Czyngis Hana.

  3. Ja

   Nie mam pewności ale to mogłobybyć to na co oni liczą, że ktoś pęknie i strzeli. Puki co bardzo podziwiam nasze siły że nie dają się sprowokować.

 5. BadaczNetu

  Każdy obcokrajowiec który zostanie złapany na przestępstwie, powinien natychmiast zostać deportowany do kraju pochodzenia z zakazem ponownego wjazdu do UE.

  1. sos

   To jeszcze zbadaj, jak łatwo ustalić kraj pochodzenia i uzyskać zgodę tego kraju na deportację.

  2. Olo

   Zgodę na pobyt powinno się wydawać dopiero PO ustaleniu i POTWIERDZENIU wszystkich danych delikwenta. Można też zażądać z kraju pochodzenia warunkowej zgody na deportację np. na rok odnawianą co roku. Brak odnowienia natychmiastowa deportacja jeszcze w czasie trwania ostatniej zgody.

  3. Radyjko

   Przy wydaniu obywatelstwa polskiego podal kraj z ktorego przybyl!

 6. fic

  tego Afgańczyka wydalić do Afganistanu skoro nie potrafi uszanować prawa. Talibowie z miłą chęcią go przyjmą

  1. radyjko

   Dokladnie tak. W normalnym kraju zabieraja obywatelstwo i wydalaja do kraku z ktorego przyjechal.

 7. pomz

  Laserem po oczach, oslepianie stroboskopem... do tych tortur brakuje jeszcze okrutnych łaskotek! Tna zasieki w obecnosci naszych zolnierzy? Nic dziwnego ze sa coraz bardziej bezczelni. Politycy i generalicja nie maja jajec...

 8. Srututupęczekdrutu

  Media szukają tylko taniej sensacji. Mącą, szczują, kręcą, kłamią. Byle tylko mieć chodliwego newsa na sprzedaż. I żadnych bajeczek o walce o prawdę, wolność słowa, o trosce o prawo obywateli do informacji proszę nam tu nie wciskać.

  1. Iko

   10:10

  2. 11 batalion

   Co będzie o tej godzinie?

  3. Anonim

   Pociąg do Berlina.

 9. Ech

  Wszyscy sa zatrzmwani a Niemcy mowia ze ponad 12 tys dotarlo do Branderbrgii_ Nei zawsze tzreba wierzyc we wsztsko co sie czyta

  1. ciekawy

   Dzięki temu nie ma zalewu ruskich pomyj które możesz zobaczyć na Interii gdzie komentarze ukazują się od razu i praktycznie bez cenzury.

  2. sos

   Bez cenzury , dowcipniś.

  3. Anonim

   A kto mówi że wszyscy ? Zatrzymują wieksze grupy, natomiast pojedynczo czy po dwu. trzech czasami przechodzą, jest też jeszcze Litwa i Łotwa u których przemyt zaczął sie wcześniej niż w Polsce. Wiec do Niemiec dotarli przez Polske, tylko czy przez naszą granice z Białorusią ?

 10. bc

  Elektryzatory od pastuchów elektrycznych, szperacze LED i UV, granaty z gazem, LRAD.

  1. Herr Wolf

   I ostrzał z krabów

  2. Anonim

   W naszym morzu niema krabów, co najwyżej raki w rzekach, ale szkoda nimi strzelać.

 11. dim

  A czy nie można zaskarżyć Białorusi o rozmyślnie wywoływane szkody ? Następnie żądając regresu na białoruskim mieniu państwowym za granicą ?

  1. Herr Wolf

   Można tylko trzeba zacząć od siebie!

  2. dim

   @Herr jakikolwiek. Nie pisałem o śmiesznie niepoważnych sądach unijnych.

  3. pomz

   Zaskarżyć? Białoruś, Rosje? Ile ma Pan lat? Przypominam ze Rosja zestrzelila samolot nad Donbasem, i nic się nie dzieje w tej sprawie, juz lata cale trzymaja wrak naszego samolotu w którym zginal prezydent RP Lech Kaczyński ze świtą, truli ludzi opozycjonistów na świecie i nikt im nic nie zrobil. Tym nicnierobieniem tylko ich rozzuchwalamy. Oni nie szanuja słabych narodów. Trzeba zaczac uzywac broni palnej. Polozyc tam paru na tych zasiekach! Przeciez te zasieki sa calkowicie na naszej ziemi!

 12. Tylko

  LARD do walki z tłumami

  1. Realista

   Jeszcze nie ten etap. I na pewno bialorusini tez mogą jakis ruski klon larda ustawić i ogluszac naszych.

  2. Chyżwar

   Już świecą laserami po oczach, więc jak nie ten etap?

  3. pomz

   No myślę, ze jak obie strony zaczną używać systemów LARD, to szybko zniknie problem uchodzcow. Zrobia wszystko zeby opuscic te arene cyrkowa...

 13. Żeton

  Nasz potężny kraj przerosło zwalczenie prostej dywersji i zapewnienie logistyki dla sił stacjonujących na granicy. Potężni stratedzy nie byli nawet w stanie przygotować odpowiednio zaplecza na taki właśnie wypadek po pierwszym wielkim kryzysie migracyjnym.

  1. Dt

   Jasnowidzący żeton wydalił z siebie opinię... Gdzie byłeś wcześniej geniuszu strategii i geopolityki??

  2. Iko

   Przecież prawdę napisał.

  3. jkkk

   wow.... a ty byś umiał??? dawajcie go na szefa.. to gjenjusz!

 14. Mir

  Dlaczego komentarze nie są wyświetlane przez wiele godzin po ich napisaniu? I co oznacza w praktyce że komentarz został przekazany do moderacji?

  1. Herr Wolf

   Tak mało rozumiesz?

  2. Iko

   To znaczy że czeka na skasowanie.

 15. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

  Płot i jeszcze raz płot zbudowany w konwencji jak mają Grecy , administracyjne zakazy i nakazy utrzymać w mocy do czasu zbudowania płotu i towarzyszącej infrastruktury ,zbudować ruchomy system anten i czujników unoszonych na aerostatach do zobrazowania sytuacji na granicy ,przenosić je tam gdzie sytuacja tego najpilniej wymaga z uwzględnieniem wszystkich sąsiadów

  1. Herr Wolf

   Sami sobie getto budujemy..

  2. easyrider

   No aby go sobie nie budować, musicie przestać próbować siłowo przerzucać do Polski, Litwy, Łotwy afrykańskich i azjatyckich migrantów.

  3. yy

   Przepraszam ale Ty i Ja to nie My.

 16. easyrider

  Powoli zaczyna być żenująca nasza bierność. Niszczone są nasze instalacje a my biernie łatamy dziury. Odpowiadajmy adekwatnie. Jeśli oni oślepiają, oślepiajmy i my. Jeśli tną nasze zapory używajmy granatników z granatami łzawiącymi. Nie ma, to kupić w trybie alarmowym. Jeśli po jakichś kładkach przechodzą intruzi, strzelać gumową amunicją. Nie cackać się. Jeśli oni użyją ostrej amunicji, odpowiedzieć tym samym. Nie możemy pozwalać by robili co chcą, bo to tylko rozzuchwala. I na bezczelną retorykę odpowiadać w prosty sposób. Najprostszym sposobem żeby nie marznąć w lesie, nie topić się w bagnach, jest po prostu przestrzegać polskiego prawa i nie próbować nielegalnie przekraczać naszej granicy.

  1. Herr Wolf

   A skąd wiesz co tam się dzieje?

  2. easyrider

   Czytam rosyjską i białoruską korespondencję dyplomatyczną.

  3. yy

   A o czym jest artykul?

 17. Polak

  Zrobic drugi pas ogrodzenia po naszej stronie wprowadzic mozliwosc strzelania z gumowych . po naszej stonie wtedy by byli wiec mozna walic

  1. Herr Wolf

   A czemu nie ostrą tylko gumową?!

  2. Karmelek

   Dokładnie. Pas ziemi niczyjej i niech włażą.

  3. easyrider

   Bardzo dobry pomysł. Szkoda kasy na półśrodki :D

 18. MIR

  Czy działania dywersyjne są atakiem na terytorium RP czyli na terytorium NATO? Jeśli tak to gdzie art 5 traktatu?

  1. Dt

   No i co dalej? Przecież nikt palcem nie kiwnie...

  2. paletyijabłka

   Nie są

 19. adi

  OGRODZENIE POD PRAD siła i się skończy CIECIE OGRODZENIA

  1. Herr Wolf

   A prąd wziąść z tej niedokończonej elwktrowni a może z tej nieistniejącej atomówki albo zamykane przez Czechy i hiszpankę?!

  2. ciekawy

   Jasne. Będą cięli w rękawicach i nożycami które nie przewodzą prądu.

  3. djoi

   serio nie wiesz, że istnieją izolowane narzędzia do przecinania?

 20. Gość

  To niestety pokazuje nieudolność naszego kierownictwa. Białoruskie służby już otwarcie dokonują dywersji i od kilku tygodni oślepiają naszych funkcjonariuszy laserami, co może spowodować u nich trwałe uszkodzenie wzroku. Jakiejkolwiek reakcji z naszej strony brak. Nasze służby nie odpowiadają na ataki, nie wiem, czy chociaż funkcjonariusze dostali okulary ochronne. Przejścia graniczne z Białorusią działają nadal. W takiej sytuacji budowa płotu na granicy to strata pieniędzy, bo białoruskie służby podziurawią go jak sito.

 21. Tomek5555566

  Kupić Tomahawk ustawić na Białoruś puścić im z 3 osrani będą już nie podejdą