Reklama

Polityka obronna

BBN: awanse generalskie i admiralskie 1 marca

Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl
Fot. Marta Rachwalska/Defence24.pl

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego potwierdziło w środę, że uroczystość wręczenia awansów generalskich i admiralskich odbędzie się 1 marca. Z komunikatu wynika, że kandydatury zostały zaakceptowane, aczkolwiek formalna procedura mianowania nie została jeszcze zakończona.

W środę rano szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że zawnioskował do prezydenta Andrzeja Dudy o nominacje generalskie, ale termin ich wręczenia zależy od głowy państwa. Kilka godzin później BBN potwierdziło trwające od miesiąca spekulacje, że uroczystość mianowania generałów i admirałów odbędzie się 1 marca, w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

Zgodnie z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, 1 marca br. zostaną wręczone awanse na stopnie generalskie oraz admiralskie w Siłach Zbrojnych RP.

komunikat BBN

Biuro zaznaczyło, że zgłoszone przez MON kandydatury zostały już zaakceptowane przez prezydenta, zwierzchnika sił zbrojnych. Poprzedziły to konsultacje między MON a BBN. – Nazwiska awansowanych oficerów zostaną przekazane opinii publicznej po zakończeniu formalnej procedury mianowania – zastrzegło Biuro w komunikacie.

Nieoficjalne informacje Defence24.pl potwierdzają, że na przedstawionej przez MON liście oficerów są szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Leszek Surawski, jeden z jego zastępców gen. bryg. Adam Joks, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski (jako pierwszy te nazwiska podał "Dziennik Gazeta Prawna").

Nasze informacje wskazują, że MON ponadto zwróciło się o awanse dla kilku dowódców brygad i flotylli, a także oficerów służących aktualnie w Sztabie Generalnym WP, Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie oraz poza granicami państwa. Nazwisk jest w sumie kilkanaście.

Ostatni jak do tej pory awans generalski (do stopnia generała dywizji) otrzymał dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych Sławomir Wojciechowski. Odebrał go wraz z wyznaczeniem na stanowisko w styczniu 2017 r. Ostatnia uroczystość, podczas której nominacje generalskie odebrała większa grupa oficerów, odbyła się w Dniu Podchorążego, 29 listopada 2016 r.

Przez ponad rok nominacje generalskie i admiralskie były wstrzymane z powodu sporu, jaki był między prezydentem Dudą a byłym już ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Dopiero jego dymisja otworzyła drogę do awansów.

Oficjalnym powodem wstrzymania nominacji generalskich były niedokończone prace nad nowym systemem kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, gdzie ścierały się odmienne koncepcje MON i BBN. Wiele jednak wskazuje, że duży wpływ na brak awansów miała sprawa najwyższego rangą wojskowego doradcy prezydenta gen. bryg. Jarosława Kraszewskiego. W czerwcu podległa Macierewiczowi Służba Kontrwywiadu Wojskowego zawiesiła (a później odebrała) generałowi dostęp do informacji niejawnych. Stało się to niedługo po spotkaniu z przedstawicielami MON, na którym Kraszewski miał zakwestionować niektórych kandydatów do nominacji generalskich i zwrócić uwagę na brak innych nazwisk, według BBN zasługujących na awans.

Kraszewski odwołał się od decyzji o odebraniu certyfikatu uprawniającego do dostępu do informacji niejawnych. Sprawę rozpatruje minister-koordynator służb specjalnych. Rozstrzygnięcie jest spodziewane lada dzień.

Reklama

Komentarze (23)

 1. hasteras

  tego nam bylo potrzeba - kolejnych zastepow generalow i admiralow ktorzy za chwile tez odejda do rezerwy! - tymczasem w jednostkach liniowych coraz wiecej kadry rzuca kwitami do cywila bo maja juz dosyc tego wojskowego cyrku , braku jakichkolwiek perspektyw plus coraz smieszniejszych zalosnych wrecz pensji - bravo!!!

  1. Gts

   Dzis paproch bez szkoly zarobi wiecej w transporcie, jako sprzedawca czy tynkarz. Nie obrazajac zadnego z tych ludzi ktorzy pracuja w tych czy innych zawodach z zaangazowaniem i poswieceniem. Nie mowie ze w wojsku sa same orly bo jest sporo leserow, tyle ze wlasnie dla orlow nic nie ma. Nie ma czym ich nagrodzic za prace, tkwia wiec na takich samych lub zblizonych warunkach placowych jak obiboki. Jak maja pracowac na rzecz obronosci Polski? Ktos powie zeby sie zwolnili, no ale wlasnie moze zalezy im na podnoszeniu obronnosci mimo takie traktowania, tyle ze kazdemu w koncu koncza sie poklady cierpliowosci i szacunku do samego siebie. Na gorze ta sama kasta kolesi od lat z dziada na pradziada dziedziczaca stanowiska, wiec jak ma byc lepiej.

  2. marian

   Jak ktoś chce zarabiać to go chyba bundeswehra chętnie przyjmie. A w razie W to zawsze może wrócić bronić ojczyzny, a co go niemcy wyszkolą to nasze ;) Widziałem kiedyś książeczkę wojskową człowieka, który wrócił po II WŚ do Polski z zachodu. W PRLowskiej książeczce miał wpisane wszystkie funkcje jakie pełnił od przedwojennego WP przez wermacht po Polskie Siły Zbrojne na zachodzie. Z tego wynika, że nawet PRL nie obraził się że ktoś inny im szkolił żołnierza.

 2. woit

  Taniej wyjdzie zatrudnić konserwatorów do zabytków w MON, niż zapewniać apanaże dla kolejnych admirałów oglądających morze przez okno w biurze lub generałów rozgrywających gry wojenne z użyciem T 72,BWP 1,BRDM przy wsparciu Mi 2,pod parasolem Iskier osłanianych przez 8 Masterów.

 3. Chemik

  Możecie marudzić, ale takiego syfu jak za PO już nie ma. Nie jest idealnie, ale sytuacja się poprawia. Kto służy, wie.

  1. hasteras

   do Chemik________sytuacja sie poprawia? a jakiej dziedzinie bo tez sluze i jakos tego nie zauwazylem - dzis np kolejni moi koledzy rzucili papierem do cywila - mowiac dosyc tej tragifarsy pt Armia!

  2. Gts

   Chetnie poslucham, w ktorej dziedzinie... slyszalem ze gdzies ruzcili stowke czy dwie, tyle ze w tym samym czasie pensje w cywilu poszly w gore o 800-1000zl netto.

  3. SPD

   Odejścia to normalny proces. Nie pojawiły się dzisiaj. Uświadomię kolegę: co roku odchodzi ponad 4 tysiące żołnierzy do rezerwy. Dużo? Mało? Normalnie.

 4. Box

  Mieliśmy mieć patrioty w 2019 będą jak dobrze pójdzie w 2022, w lutym miała być decyzja o ciężkiej dywizji i stałych bazach, które na lata zmieniły by nasza sytuacje i cisza, podobnie jak o orce, Narwi i homarze. Dowództwa nato tez prawdopodobnie nie będzie w Polsce ale za to mamy awanse gerelaskie. Inaczej mówiąc od usunięcia Macierewicza jest to jeden wielki ciąg katastrof i straconych szans. Ale wszyscy krytycy Macierewicza na czele z duda mogą być zadowoleni. Najważniejszy problem polskiego wojska jakim był Macierewicz został rozwiązany. Teraz juz nie będzie problemu ze kupimy jakieś nikomu nie potrzebne drony uderzeniowe czy imperialistycznego homara albo orke albo że ktoś wymyśli i odważy się zrealizować przedsięwzięcie typu ot i będzie robił zamieszanie. Przecież wiadomo ze lepsze jest wrogiem dobrego. Nasze wojsko pod opieką swoich generałów (o co napewno zadba prezydent i ekipa z BBN) i kolegów z WSI bedzie znowu tak samo sprawne i nowocześne jak przez poprzednie 28lat zanim nastały \"ciemne\" rządy Macierewicza...

 5. SAS

  Jakieś bitwy i wojny wygraliśmy ostatnio? Za co te awanse?

  1. marian

   Te awanse to chyba zawdzięczamy naszym towarzyszom z NATO, bo jak jakiś nasz ma za mało na pagonach to oni nie chcą z nim gadać.

 6. Ktos

  Nominuja sie i na to mon pieniadze ma ale na mundury i cale zaopatrzenie dla zolnierzy zawodowych pieniedzy nie ma zenada

  1. iras

   Jestem tylko rezerwistą, ale jak byłem na kilkutygodniwym szkoleniu rezerwy, to sobie kupiłem z własnej kasy zapasowy mundur, buty, bieliznę, taśmy maskujące, farby, plecak itp. Mimo że na następne ćwiczenia mogą mnie powołać za pięć lat, albo wcale. Jakby państwo pozwoliło to kupiłbym sobie i Kałacha, albo Beryla. Socjalizm chyba już się skończył.

  2. Telamon

   Ke? Co ma wspólnego socjalizm z armią!? W cywilizowanych krajach to państwo wyposaża swoich żołnierzy, w tym i rezerwistów. Nie zdobywają sobie tego sami jak milicje w jakimś bantustanie. :D Co dalej? Zrzuta na czołgi wśród rezerwistów-pancerniaków? :D

  3. iras

   Masz 100% racji, ale jeżeli państwo nie zapewni, (a ten sprzęt właściwie nie kosztuje wielu tysięcy złotych, a może dać mi komfort albo uratować życie), to mam biadolić czy wziąć sprawy we własne ręce. Poza tym, (wiem, że to trochę inna sytuacja) w samym bogatym i nowoczesnym USA policjanci sami kupują sobie broń i mundury.

 7. wqq

  Modernizacja armii w obecnym wydaniu polega na hurtowym nadawaniu stopni generalskich a reszta zarasta perzem .Tak trzymać , Rumunia powoli zaczyna mieć lepszy sprzęt niż MY tylko ONI nie dywagują ile gwiazdek ma mieć porucznik na pagonie i jaki krój patki od kieszeni będzie odpowiedniejszy na mundurze wyjściowym . To się nazywają osiągnięcia .

  1. flash

   szczera prawda

  2. emeryt

   Tylko że Rumunia kupuje ten sprzęt na kredyt, bo aktualny budżet na to im nie pozwala. Kredyty natomiast trzeba będzie kiedyś spłacić, tylko z czego skoro aktualne zakupy nie idą w parze z rozwojem wlasnego przemysłu.

  3. Gts

   No i co z tego, takie sa dzis instrumenty finansowe. My tymczasem nie kupujemy nic a pieniadze sa przewalane. Kto jest madrzejszy? Ten kot kupuje dom na kredyt i go splaca 30 lat czy ten co przepuszcza kazda zlotowke na hulanki? Mam dosc takiej polemiki z idiotami ktorzy uwazaja ze kredyt jest zly, a dziadowanie i przewalanie kasy na obibokow zwiazkowcow i prezesow w panstowym jest ok i to mimo braku jakichkolwiek postepow w dziedzinie obronnosci.

 8. As

  Ale jazda! Niedługo na każdym holowniku będzie dowodził admirał

 9. Saracen

  Ostatnio na TVPinfo jakiś \"ekspert\" autorytatywnie orzekł że prawdziwe polskie wojsko w czasie II WŚ to były Siły Zbrojne na Zachodzie oraz ... NSZ. Pal licho berlingowców, ale Armia Krajowa już się nie liczy? Dziwne czasy...

 10. stary

  No cóż wszystko napisane.

 11. Jastrząb

  Ale wstyd. Po prostu wstyd, że akurat w dzień tak kontrowersyjny dla Polaków.

  1. Zbys

   Kazdy dzien jest rownie dobry, zeby wydac extra 1 miliard zl !!

 12. Z

  No WIELKIE BRAWA !!! NAPRAWDE OGROMNE !!! Jedyne co Polska Marynarka potrzebuje to WIECEJ ADMIRALOW !!!!!!! Peczek generalow do kolekcji tez !!! I moze tak delikatnie ze trzech MARSZALKOW ...

 13. nie wojskowy

  nie ma okrętów, śmigłowców, czołgów, opl, butów i namiotów ale generałów i admirałów najwięcej w NATO. \"Myślałem już nieraz, że umierając przeklnę Polskę. Dziś wiem, że tego nie zrobię. Lecz gdy po śmierci stanę przed Bogiem, będę go prosił, aby nie przysyłał Polsce wielkich ludzi\" Józef Piłsudski

 14. Feldmarszałek

  Nie rozumiem co wam się nie podoba. W wojsku następuje przecież dobra zmiana. Jest może i ubogo, ale znacznie bardziej patriotycznie.

 15. ryszard56

  Powołaać Generałów ,którzy odeszli ,i jak najszybciej modernizować Armię

  1. rED

   Tak, to by się Władymir Władymirowicz ucieszył.

 16. Jam

  Jako podatnik nie mogę sie doczekać. Uważam, że podniesie to poziom realnego bezpieczeństwa jak program homar czy orka :))

 17. br

  sztrasznnnnnnnnnnnnnne ale jezeli zasluzyli to awanse sie naleza ale dlaczego nam 4 belkowcom plutonowym dawano nowe stopnie 5 bel starszy plutonowy zamiast sierzanta ...bo trzeba odmlodzic ..kadre tak jakis general w TV mowil a jak odsluzylem drabinke 4 lata to ..zrobili ..etatyzacje nawet chorazowie i sierzancji byli ..na etatach ..kaprali !!!

 18. Harry 2

  Oficerowie WP zawsze byli zainteresowani tylko i wyłącznie: awansami, gażami, apanażami, socjalem, a nie obronnością kraju i posiadaniem nowoczesnego uzbrojenia. To widać, słychać i czuć.

 19. Kóma

  A co to, awanse nie mogą poczekać do 15 sierpnia ? Muszą być 1 marca, kiedy wypada historycznie wątpliwy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ? Gdyby ta nowa generalicja miała twarde i prawidłowe morale, to odmówiłaby przyjęcia awansów w takim dniu...

 20. Luke

  a moze by tak awanse sprzetu, moze lepiej cos kupic dla wojsk jak rakiety, okrenty, samoloty,czolgi a nie dbac o generaluw jak o princesy!

 21. Kafka

  Taniej byłoby zrobić ministrem pana Kononowicza. Jego koncepcja istnienia MON byłaby i tak bardzie spójna niż Błaszczaka.

  1. Marek1

   Kafka - MB NIE ma żadnej koncepcji, bo jak sam stwierdził będzie tylko kontynuował chore fobie poprzednika. I to by było na tyle w kwestii zakupów sprzętu i modernizacji już posiadanego. SKANSEN pt. WP trwa w najlepsze i trwać ma. _Podobno MB&Co. chce tylko zwiększyć liczbę zatrudnionych w skansenie pracowników ...

 22. karuzela

  więcej admirałów niż okrętów

 23. swejk

  Karuzela stanowisk co dwa lata, chętnych do orderów i nominacji coraz więcej tylko modernizacja armii leży. \"Taki mamy klimat\" ...

Reklama