Reklama

Polityka obronna

113 pistoletów maszynowych dla Policji

MP5SD6. Fot J.Sabak
MP5SD6. Fot J.Sabak

Komendant Główny Policji ogłosił ponownie przetarg na dostawę 113 pistoletów maszynowych typu MP5 kalibru 9 mm w dwóch wariantach. Termin składania ofert mija 16 września, natomiast dostawy mają być zrealizowane do połowy grudnia 2015 roku. 

Jest to już druga w krótkim czasie próba KGP pozyskania pistoletów maszynowych MP5. W przetargu, którego termin składania ofert upłynął 7 lipca, Policja miała pozyskać łącznie 218 sztuk broni w wersjach MP5A5, MP5K-PDW oraz MP5SD6.

Nowy przetarg dotyczy dostaw 110 kompletów pistoletów maszynowych MP5A5 (wariant ze składaną kolbą) oraz 3 sztuk broni w wariancie MP5SD6 (wersja ze zintegrowanym tłumikiem dźwięku i składaną kolbą) wraz z wyposażeniem. Oba warianty wykorzystują amunicję 9x19 mmm Parabellum.

Co ciekawe, liczba zamawianej broni w tych wariantach jest identyczna jak w poprzednim przetargu, podobnie jak termin dostaw, który w tym wypadku rozpoczyna się cztery dni po otwarciu ofert, 20 września. Całość zamówienia ma zostać zrealizowana do 15 grudnia. W ocenie złożonych ofert 80% stanowi cena, 10% okres gwarancji na broń i magazynki, a 10% to kompatybilność z posiadanymi już na wyposażeniu egzemplarzami. 

Reklama

Komentarze (17)

 1. Sejsmo

  Dlaczego jakiś muł w komentarzach pisze coś o MSBS, jeśli z niego nie strzelał? Z modeli testowych przeszło kilkadziesiąt tysięcy szt. amunicji w pierwszych testach i nie było żadnych zacięć. Poprawia się jedynie w ramach testów szczegóły elementów wewnątrz, siły nacisku manipulatorów, kąty, itp. Teraz trwają prace wdrożeniowe produkcji seryjnej. Proszę nie słuchać trolla!! Kaliber 5,56 jest za silny w mieście a jednocześnie nie cechuje się większą siłą oddziaływania na cel nieopancerzony, niż 9mm para. Dlatego policje na świecie stosują przede wszystkim PM-y.

 2. Gumiś

  Nie rozumiem dlaczego Policja kupuje dla jednostek antyterrorystycznych pistolety maszynowe strzelające słabym nabojem 9 mm Parabellum i w dodatku produkowane za granicą. Łucznik Radom może zaoferować karabiny MSBS 5,56 mm NATO w wersji bull-pup, które są niewiele większe i cięższe niż MP-5 a zasięg ognia i celność mają o wiele większą. Czy doświadczenia ze słynnego szturmu na willę w Magdalence nie skłoniły Policję do rezygnacji z pistoletów maszynowych? Przestępcy coraz częściej uzbrojeni są w karabiny AK-47 i Policja nie może mieć słabszej broni. W dodatku Straż Graniczna zamówiła już MSBS i Policja powinna pójść jej śladem. Gdyby polskie instytucje siłowe zaczęły wreszcie zamawiać MSBS to może w końcu ruszyłaby seryjna produkcja tego świetnego karabinu.

  1. HL_0

   Ja bym jeszcze 'dziewiątki' na śmietnik historii nie odstawiał, a co do reszty zgoda, sub-karabinek jest bardziej uniwersalny, weź jednak poprawkę, że dogmatyków i tak nie przekonasz, znowu będą powtarzać, że 5.56mm przeleci przez przestępcę i kilka ścian za nim (policji konwencja haska nie obowiązuje, mogą używać hollow point-ów a w sieci znajdziesz filmy pokazujące jak 9mm pokonują od kilku do kilkunastu warstw płyt gips-karton).

  2. Qba

   Dlatego że MP5 jest niezawodny. Jak MSBS przestanie się zacinać i przejdzie testy państwowe to dopiero wtedy będzie wart zakupu.

 3. Mieczysław Kowalik

  Mam pytanie: co takiego ma Mp 5 czego nie ma Glauberyt w najnowszej wersji PM-06 (http://www.fabrykabroni.pl/?d=127) ? Ewentualnie jeśli marzy się 1sza liga to może karabinek MSBS-5,56?

  1. edward

   koperty pod stołem.

  2. Qba

   Glauberyt i MSBS to trzecia liga, bo się zacinają

 4. korek

  sky... prosze nie majaczyć tylko wziąć do reki ustawe o o broni i amunicji, bron czarnoprochowa jest ogolnie dostepna, karabinem sharpsa polowano na bizony z 400m, wystarczy wzbudzic zaufanie sprzedawcy a nabędzie ja psychopata i 10 krotny zabojca, ale jakos nie slyszalem by Wisla plynela krwia

  1. HL_0

   Minęło już jakieś dziesięć lat i pomimo dostępności, żadnych incydentów z czarno-prochowcami - jak widać nie dość aby wyleczyć co poniektórych z lęków. Jeśli policjant i żołnierz może używać broni samoczynnej (i tłumików dźwięku) to cywil będący pracodawcą jego (i jego przełożonych), tym który na całe to przedsięwzięcie łoży, tym bardziej.

 5. Masza

  A po co policji broń maszynowa?

 6. Tornado

  A dlaczego MP-5 skoro istnieje jego tańszy następca UMP ?

  1. nie zawsze nie

   A dlaczego nie? Może dla jednolitości wyposażenia, może dlatego ze to sprawdzona konstrukcja, może dlatego że komendant to lubi. Jesteś ciekawy to sprawdź komunikat w ogłaszającego przetarg.

  2. praktyk

   Chlopie strzelales z ump? czesto zdarzają sie dublety... i to ma byc pewna bron na "robote"? Mp5 jest rewelacyjne.

 7. Franz

  Nie bardzo rozumien co to ma byc za przetarg jezeli wiadomo o jaki przedmiot chodzi? Jezeli jest to bardzo dokladnie okreslona marka itp. to chyba chodzi tylko cene rozna u roznych dostawcow? bardziej tu pasuje slowo - kupno. Przetarg to jest zupelnie co innego. HiK oferuje ta bron po takiej samej cenie dla wszystkich. Jedynie mozna sie klocic o rabat za ilosc. Ciekawe ze nie jestesmy w stanie wyprodukowac swojej broni o podobnych parametrach.

  1. nie zawsze nie

   Przetarg na dostawę konkretnego przedmiotu. Czego tu nie rozumiesz?

 8. spektrum

  jak mozna robic przetarg na MP5 skoro produkuje go tylko H&k, rozumiem przetarg na 9x19; pistolet maszynowy; celowniki itp , ale tu sprawa jest jasna.

  1. taki_tam_sobie_internetowy_"ekspert"

   MP5 są też produkowane na licencji w innych zakładach na świecie. Poza tym113 sztuk to dość niewielka partia i newet jeśli Policja brała MP5 produkcji H&K, H&K raczej nie realizuje takicg dostaw osobiście a poprzez swoich dystrybutorów. A dystrybutorów H&K w Europie jest wielu.

 9. leon zawodowiec

  jestem w szoku liczba pistoletow powalila mnie na glebe........polska specjalnosc w kupowaniu broni,,po pare sztuk ,i co pare lat .....porazające

  1. przywrócić normalność

   I dobrze! W Norwegii policja użyła broni 14 razy w 2014. W Niemczech mniej niż 40. Nie chcę by w Polsce robiono "dziki zachód" i strzelano do kierowców łamiących przepisy drogowe. W Anglii zwykły policjant nie ma broni i jest dużo większa praworządność niż w Polsce.

 10. nieżyt

  to że Polska nie jest w stanie wyprodukować nowoczesnego czołgu czy samolotu, to można zrozumieć. Ale żeby kupować pistolety maszynowe za granicą to jest skandal, bo w warunkach konspiracyjnych, przy deficycie materiałów i narzędzi, 70 lat temu Powstańcy potrafili steny robić.

  1. say69mat

   To nie jest pistolet maszynowy!!! To jest MP5!!! Jest to standard uzbrojenia jednostek specjalnych i policyjnych na całym świecie. Na ten przykład policja brytyjska, miast klepanych w garażach STEN-ów, wykorzystuje tandem MP5/L129, czyli brytyjską wersję AR15.

 11. korek

  problem jest o tyle ciekawy ze to panstwo dla panstwowych struktur z jakich wzgledow kupuje bron niemiecka, a panstwowy zmodernizowany radom nadal nic nie potrafi albo gdzies jest jakis hamulcowy. Poza tym po co policji bron skoro obywatele nie maja dostepu do broni?

  1. Franz

   No wlasnie. Wbrew pozorom wyprodukowanie takiej broni o podobnych parametrach nie jest proste. Niemniej jest to mozliwe. Sten byl tak skonstruowany by mozna go bylo wyprodukowac metoda "chalupnicza". Upieram sie jednak przy rodzimej produkcji. Ilosc posiadaczy broni palnej w Polsce jest chyba najmniejsza w calej europie i chyba na swiecie. Dlatego chos HiK jest niewatpliwie najlepszym mp tego kalibru to jednak nie musimy za wszelka cene pompowac pieniadze w niemieckiego producenta. Pomijam juz fakt ze ta bron jest bardziej potrzebny jednostkom specjalnym wojska jak policji.

 12. qwerty

  Jak rozumiem glauberyta już nie produkuja ?? Jest "zły" czy pan komendant twierdzi że mp5 jest ładniejszy :)

  1. rabarbarus

   MP5 jest po prostu dla policji lepszy. I przy okazji jest standardem od wielu lat na całym świecie.

 13. JKL

  Ja się dziwie dlaczego nie był przetarg przeprowadzony od razu na większą ilość tego rodzaju broni. Przy większej ilości można by wynegocjować lepszą cenę. Mogli by również w przyszłości rozważyć zastąpienie PM-ów nową konstrukcją znacznie celniejszą podczas prowadzenia ognia ciągłego. W końcu krok po kroku wycofują AK-MS z użycia.

 14. Shadow

  Po co policji PM ze zintegrowanym tłumikiem dźwięku? To raczej broń wojskowych spec jednostek, a nie policji. Do dzisiaj nie wypracowali jasnych zasad użycia broni snajperskiej i wyborowej, a kupują PM w wersji służącej do cichego likwidowania przeciwnika. Dziwne to jest.

  1. ruger

   nie każdą akcje robi na "pałę", trochę subtelności czasem też jest wymagane.

  2. brooms

   Tłumika używa się po godz. 22:00 ;)

  3. kulawy_laik

   Shadow, a jak dziala tłumik dzwięku z normalną aminicja 9 Para...? - ścisza odgłos wystrzału do jakichś 120 -150 DB (to siła dźwięku młota pneumatycznego mniej więcej....chcesz ciszej = amunicja specjalna) Ale w pomieszczeniu daje to bardzo dużo - osobom postronnym/swiadkom/ofiarom nie pękną bębenki i nie stracą przytomności gdy padną strzały (bo w przeciwieństwie do wchodzącej grupy AT nie mają ochronników słuchu). W polsce grupy AT są w policji, nie w wojsku...

 15. Kolt

  Sami pozwoleń nie wydają obywatelom, a sobie kupują bez problemów. Państwo w państwie..

  1. Viktor

   Witki mi opadły.

  2. Extern

   Hi hi no właśnie gdzie tu sprawiedliwość jak każdy to każdy, podanie do WPA a wcześniej pół roku stażu kandydackiego na strzelnicy :-).

 16. taki_tam_sobie_internetowy_"ekspert"

  Nie bardzo rozumiem po co kupują pistolety maszynowe MP5A5, skoro karabinki (subkarabinki wg nowej nomenklatury) zapewniaj podobny komfort prowadzenia ognia w pomieszczeniach (niewiele większa masa i długość broni), za to oferują o niebo lepszą moc obalającą. To w ogóle ma sens?

  1. wolf

   To kupuje policja, a nie wojsko.W pomieszczeniu zamkniętym masz zastrzelić bandytę, a nie przestrzelić 2 osoby stojące w szeregu lub przedziurawić 3 sciany....energia pocisku pośredniego od naboju pistoletowego jest znacznie większa.

  2. Przemo

   1.MP5 jest celniejszy na krótki dystans, niż karabinek szturmowy ze skróconą lufą (słabsza amunicja=mniejszy odrzut=większa precyzja). 2.Karabinki szturmowe mają większą penetrację, istnieje ryzyko przebicia ciała terrorysty lub przestępcy przez pocisk a następnie trafienia postronnej osoby.

  3. Smutek

   Jak rozumiem własnie ograniczona penetracja amunicji pistoletowej jest tutaj jakoby atutem. Załozenie wykozystania tej broini glownie do walki w pomieszczeniach pozwala uniknac ryzyka nadmiernej penetracji ( sciany, sasiednie pomieszczenia itp) oraz uniknac przypadkowych ofiar czy zniszczen

 17. ZUHzMALTY

  szykuja sie do rozpedzenia majdanu?? czy moze do zaprowadzania pozadkow w odzyskanym Lwowie?

  1. dd

   raczej w Warszawie

Reklama