Ukraina: Cztery wieże do modernizacji BMP-1[ANALIZA]

23 lipca 2020, 14:30
BMP-1
Fot. Dowództwa Operacyjne „Wschód”
Reklama

Na poligonie w Czernichowie trwają testy poligonowe czterech bezzałogowych systemów wieżowych produkcji ukraińskiej przeznaczonych do modernizacji wozów bojowych piechoty BMP-1. Do walki o kontrakt mogący obejmować kilkaset pojazdów znajdujących się na uzbrojeniu Sił Zbrojnych Ukrainy stanęły dwie wieże państwowego koncernu Ukroboronprom oraz dwa moduły prywatnej firmy Techimpex zajmującej się produkcją, modernizacją i eksportem sprzętu wojskowego.

Informacja o testach poligonowych nowego uzbrojenia dla BMP-1 pojawiła się na stronie Dowództwa Operacyjnego „Wschód” w związku z wizytą w Czernichowie głównodowodzącego Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Rusłana Chomczaka. Zaprezentowano mu cztery bojowe wozy piechoty BMP-1 wyposażone w bezzałogowe moduły uzbrojenia Parus, Szkwał, Sztylet i Spisa. Dla wszystkich uzbrojenie podstawowe to 30 mm armata automatyczna ZTM-1 (licencyjny wariant rosyjskiej armaty 2A72), sprzężony karabin maszynowy 7,62 mm oraz przeciwpancerne pociski kierowane Barier.

Testy poligonowe stanowią część programu planowanej modernizacji BMP-1, których uzbrojenie w postaci armaty niskociśnieniowej 2A28 Grom i pocisków kierowanych 9M14 Malutka jest całkowicie archaiczne. Ukraina wycofała wozy tego typu w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku, gdy zastąpiły je nowocześniejsze BMP-2, uzbrojone w armatę automatyczną 2A42 kalibru 30 mm i pociski kierowane Fagot oraz Konkurs.

Duże zakupy, potrzeba modernizacji

W wyniku utraty ponad 300 BMP-2 podczas intensywnych walk z separatystami i wspierającymi ich rosyjskimi jednostkami w latach 2014-2015 Siły Zbrojne Ukrainy sukcesywnie przywracały do służby zmagazynowane BMP-1. W latach 2017-2018 zakupiono kolejne 200 BMP-1 za pośrednictwem firm z Czech i Polski a w latach 2019-2020 tą samą droga trafiło na Ukrainę już ponad 90 pojazdów. Trafiają one do nowo formowanych jednostek, ale też zastępują w wielu pododdziałach zmotoryzowanych transportery gąsienicowe MTLB. Ukraińskie media i część polityków krytykowali władze za zakupy przestarzałego sprzętu zamiast krajowych pojazdów, przede wszystkim kołowych wozów BTR-3 i BTR-4. Jednak możliwości produkcyjne krajowych zakładów wykorzystywano intensywnie do remontów, modernizacji i przywracania możliwości bojowych już posiadanego sprzętu. Import był też znacznie szybszą metodą pozyskania znanego i kompatybilnego uzbrojenia.

Jeden z projektów dość ambitnej modernizacji to BMP-1UMD z 2017 roku. Fot. VoidWanderer/Wikimedia Commons, CC BY 4.0
Jeden z projektów dość ambitnej modernizacji to BMP-1UMD z 2017 roku. Fot. VoidWanderer/Wikimedia Commons, CC BY 4.0

Ze względu na świadomość wad pojazdu, zarówno państwowe jak i prywatne zakłady przemysłu zbrojeniowego proponowały w ostatnich latach różne zakresy modernizacji pojazdów. Od prostej wymiany uzbrojenia i wzmocnienie opancerzenia, po kompleksowe projekty jak opracowane przez Żytomierskie Zakłady Pancerne BMP-1UM i jego rozwinięcie BMP-1UMD oraz najnowszy BMP-M1S.  Pierwsze posiadały nowy układ wnętrza z antywybuchowymi fotelami, dodatkowe opancerzenie i wieżę bezzałogową Sztylet oraz cyfrowe systemy łączności, pozycjonowania i kierowania ogniem. Rosyjski silnik zastąpiono niemiecką jednostką napędową. W BMP-1UMD zabudowano również tylną rampę zamiast podwójnych drzwi. W najnowszym wariancie BMP-M1S powrócono do podwójnych drzwi, ale podwyższono przedział desantowy, przekonstruować całą bryłę pojazdu. Taki pojazd zaprezentowano m. in. podczas zeszłorocznych targów Arms and Security 2019 w Kijowie.

Jak wynika z ostatnich doniesień, Ministerstwo Obrony Ukrainy wdrożyło działania mające na celu modernizację co najmniej znacznej części z używanych BMP-1. Wcześniej prowadzono doraźne zmiany, takie jak zastępowanie rakiety Malutka wyrzutniami ppk 9K113 Konkurs. Nie udało się natomiast zainstalować na wieży BMP-1 ukraińskich pocisków Barier ze względu na zbyt duże wibracje, które wpływały na pracę układu naprowadzania.

image
BMP-1T firmy Techimpex z wieżą Spisa, która bierze udział w testach. Fot. J.Sabak

 Dokładny zakres planowanej modernizacji nie jest znany. Istotnym elementem jest z pewnością wymiana uzbrojenia, nie tylko na krajowe, ale też zgodne ze standardem Sił Zbrojnych Ukrainy. Zarówno BMP-2 jak też kołowe wozy bojowe BTR-3 i BTR-4 są uzbrojone w armaty automatyczne na amunicję 30x165 mm. Stosowane są rosyjskie armaty 2A42 lub ich ukraińskie, licencyjne modyfikacje ZTM-1 lub ZTM-2. Armata 2A28, abstrahując od jej niewielkiej przydatności, wymaga nietypowej amunicji co stanowi problem szczególnie podczas intensywnych działań wojskowych. Stąd decyzja o wymianie uzbrojenia w ramach programu modernizacji. Testy poligonowe czterech zakwalifikowanych wież bezzałogowych prowadzone są przez Siły Zbrojne Ukrainy we współpracy z Państwowym Instytutem Naukowo-Badawczym i Certyfikacji Uzbrojenia oraz Techniki Wojskowej w Czernichowie.

Cztery opcje, czyli od Żagla do Spisy

Jak wynika z informacji udzielnych przez Dowództwo Operacyjne „Wschód” Sił Zbrojnych Ukrainy oraz portal Defense-Express, do testów poligonowych trafiły dwie wieże bezzałogowe oferowane przez państwowy koncern Ukroboronprom i dwa produkty prywatnego przedsiębiorstwa produkcyjno-eksportowego Techimpex. Oba te podmioty mają w ofercie kompleksowe modernizacje BMP-1, jednak w Czernichowie jak się wydaje wykorzystano standardowe podwozia o czym świadczą widoczne na zdjęciu reflektory podczerwieni.

Wieża BM-7 Parus na pojeździe BTR-4. Fot. J.Sabak
Wieża BM-7 Parus na pojeździe BTR-4. Fot. J.Sabak

Na wstępie wśród badanych konstrukcji należy wymienić bezzałogową wieżę BM-7 Parus (ukr. Żagiel), która znajduje się już na wyposażeniu ukraińskiej armii, gdyż jest stosowana na kołowych pojazdach opancerzonych BTR-4. Jej uzbrojenie składa się z 30 mm armaty automatycznej ZTM-1, 7,62 mm km KT-7.62 (PKT), 30 mm granatnika automatycznego KBA-117 oraz podwójnej wyrzutni ppk Barier. Armata ZTM-1 o szybkostrzelności teoretycznej 300 strz/min, posiada dwustronny system zasilania z 300 nabojami (gotowymi do natychmiastowego użycia) i może prowadzić skuteczny ogień na odległość do 4000 m wobec celów lądowych i 2000 m do celów powietrznych. 7,62 mm kaem umożliwia prowadzenie ognia na odległość 2000 m (zapas amunicji 500 sztuk do natychmiastowego użycia) a granatnik 1700 m (zapas amunicji 145 sztuk). Za pomocą ppk można zwalczać cele opancerzone na dystansie od 500 do 5500 m. Uzbrojenie stabilizowane jest w dwóch płaszczyznach i posiada dzienno-nocne przyrządy obserwacyjne. Wraz z amunicją waży 1650 kg. Producentem wieży Parus jest Charkowskie Biuro Konstrukcyjnym im. Morozowa należące do koncernu Ukroboronprom.

Wieża Szturm jest stosowana na pojazdach BTR-3U. Fot. J.Sabak
Wieża Szkwał jest stosowana na pojazdach BTR-3U. Fot. J.Sabak

Wieża bezzałogowa BM KBA-105 Szkwał opracowane przez Centrum Naukowo-Techniczne Artylerii i Broni Strzeleckiej i produkowana przez Żytomierskie Zakłady Pancerne trafiła na uzbrojenie BTR-3U oraz na wspominaną wcześniej modernizację BMP-1UM prezentowanej w Kijowie. Natomiast jej wariant oznaczony BM-1 i uzbrojony w ppk 9M113 Fagot oraz armatę 2A42 został zastosowany w zmodernizowanym dla sił zbrojnych Bułgarii pojeździe BMP-1, z nieznanych przyczyn noszącym mylące oznaczenie BMP-2+. Jest to wspólny bułgarsko-ukraiński projekt. Podobnie jak Parus, moduł Szkwał uzbrojony jest w armatę automatyczną ZTM-1 z zapasem 350 naboi kalibru 30 mm, 7,62 mm km KT-7.62 (2500 sztuk amunicji), 30 mm granatnika automatycznego KBA-117 z zapasem 116 sztuk amunicji. Podwójna wyrzutnia pocisków kierowanych Barier jest umieszczona z prawej strony wieży. Całkowita masa systemu wraz z amunicją to 1300 kg.

Dwie kolejne propozycję zostały zaproponowane przez firmę Techimpex, która specjalizuje się w modernizacji i eksporcie posowieckiego sprzętu. W ostatnim czasie stawia jednak na coraz ambitniejszej projekty, a zaprezentowany w ubiegłym roku w Kijowie kołowy transporter opancerzony Waran ma duże szanse trafić na uzbrojenie ukraińskiej Piechoty Morskiej. Jego uzbrojenie, podobnie jak proponowanej przez Techimpex modernizacji BMP-1T to moduł bezzałogowy Spisa. Jest to sztandarowy produkt firmy, stosowany na wielu platformach. Uzbrojenie to ponownie armata ZTM-1 z zapasem 300 naboi, granatnik KBA-117 (AGS-17) ze 125 granatami, 7,62-mm karabin maszynowy KT-7 z 2000 sztuk amunicji i dwie wyrzutnie pocisków kierowanych Barier, umieszczone symetrycznie z obu stron wieży. Masa całkowita systemu z amunicją to 1500 kg.

Wieża Sztylet pojawiła się m. ni. na BMP-M1S. Fot. J.Sabak
Wieża Sztylet pojawiła się m. ni. na BMP-M1S. Fot. J.Sabak

Ostatnia propozycja to wieża bezzałogowa Sztylet, zastosowana m.in. na BMP-1UMD oraz najnowszy BMP-M1S, co ciekawe, opracowanych przez należące do UKroboronprom przedsiębiorstwo Żytomierskie Zakłady Pancerne. Prawdopodobnie po testach porównawczych z 2017 roku zdecydowano się na zastąpienie wieżą Sztylet modułu Szkwał. Wieża Techimpeksu jest lżejsza i nieco lepiej opancerzona mimo zbliżonej masy. Przy tym posiada dzienno-nocny system celowniczy ze stabilizacją i w pełni cyfrowy, zaawansowany system kierowania ogniem (nazwa własna „Myśliwy”) o automatycznym procesie wykrywania i śledzenia celów w skład którego wchodzą elementy modułu sterowania proponowanego siłom zbrojnym rodziny robotów bojowych Fantom. Również ten system uzbrojony jest w armatę ZTM-1, karabin maszynowy 7,62 mm, granatnik automatyczny 30 mm typu KBA-117 i dwa pociski kierowane Barier. W wieży znajduje się 225 sztuk amunicji do armaty - gotowych do natychmiastowego użycia, 2500 naboi kalibru 7,62 mm i 29 granatów kalibru 30 mm.

Jak widać z powyższego zestawienia, ukraińskie siły zbrojne mają duży wybór rozwiązań, które przez lata były optymalizowane pod kątem ich oczekiwań i wymagań taktyczno-technicznych. W tej sytuacji decydujące będą prawdopodobnie wyniki testów poligonowych, które wskażą nie tylko skuteczniejszy czy lżejszy ale też bardziej niezawodny i łatwiejszy w eksploatacji system uzbrojenia. Producenci mają o co walczyć, gdyż program obejmie co najmniej 200-300 pojazdów BMP-1 jakie w ostatnich latach trafiły do służby. Ukraina, która nie produkowała tego typu pojazdów gąsienicowych a raczej specjalizowała się w transporterach kołowych, będzie potrzebować co najmniej 10-20 lat aby móc myśleć o następcy BMP-1 a docelowo również BMP-2. Już od kilku lat pojawiają się projekty i analizy dotyczące bojowego wozu piechoty całkiem nowego typu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 95
Reklama
rezerwa 77r.
wtorek, 20 października 2020, 12:22

uważam że należy wykorzystać takie możliwości , skoro w POLSCE pieniądze przechodzą w ,, dobre ręce " a modernizacja leży ,lub prowadzone są ,, prace analityczno- koncepcyjne " od bardzo wielu lat ,rodzi się pytanie > KORNIKI , czy inne robactwo " ????????

klawiatura
piątek, 31 lipca 2020, 10:39

a która wieża atakuje widłami względnie siekierą ?

środa, 5 sierpnia 2020, 12:23

Ruska.

żebrowski
czwartek, 30 lipca 2020, 14:32

Zastanawia mnie dlaczego ten portal promuje różne "newsy" rodem z Ukrainy? Później okazuje się że duża część tego jeśli nie wszystko było patykiem na wodzie pisane...Gdzie te nowe transportery, czołgi T-84, nowy lekki mysliwieć, modernizacja floty itp?

spoko
czwartek, 30 lipca 2020, 19:58

Zastanawia mnie dlaczego ten portal promuje różne "newsy" rodem z Ukrainy Robi to zeby podkrecac prokremloska opcje na tym forum:))

Kangal
sobota, 1 sierpnia 2020, 13:32

i po co ten sarkazm skoro prawdę napisał co?

Kot
sobota, 1 sierpnia 2020, 16:45

Promuje bo musi codziennie mieć parę nowych artykułów. Żeby pisali tylko o ważnych polskich sprawach nie daliby rady nawet jednego artykułu dziennie opublikować.

Kangal
poniedziałek, 3 sierpnia 2020, 16:37

Ok. Cofam pytanie;)

środa, 5 sierpnia 2020, 12:25

Nie ma to jak dwa ruskie trole dodające sobie otuchy;)

kustosz
piątek, 24 lipca 2020, 14:57

ale najpierw potrzebna zgoda od konserwatora zabytków - a wiem, że to czasem trudna i czasochłonna rzecz!

rtttgtgt
piątek, 24 lipca 2020, 10:41

a u nas jest oryginalny BWP-1 w specyfikacji muzealnej, powinniśmy być dumni :)

mobilny
piątek, 24 lipca 2020, 09:25

....robią wszystko to co mogą....mają tego trochę, dokupią resztę i jakoś na teraz /trwa tam wojna/ musi wystarczyć....bo lepsze to niż paka Kamaza....Wracając do nas to modyfikacja pewnej liczby BWP1 jest konieczna bo Borsuki powoli zaczną wchodzić do służby dopiero za 2-3 lata i tak jak w ich przypadku BWP1 lepszy niż paka Stara.... Jesteśmy skazani na Borsuka z HSW bo inne będą droższe a po drugie ich zakup opóźni wdrożenie nowego BWP o dalsze pare lat....30 lat zaniedbań nie da się naprawić w rok czy dwa.... Podziękowania kierujcie do wszystkich poprzednich ministrów MON

rezerwa 77r.
wtorek, 20 października 2020, 12:25

raczej ,,KORNIKI " ,, wszak jak do tej pory , zawsze jakoweś prace analityczno - koncepcyjne trwające wiele lat odsuwały wszelkie plany modernizacji i remontów sprzętu wojskowego

piotr
czwartek, 30 lipca 2020, 15:30

ci poprzedni ministrowie pewnie też tak mówili, że to poprzednicy itd., ale widać że obrońca zawsze się znajdzie

plusik
piątek, 31 lipca 2020, 10:12

Swój swojego kryje

Abc zdrowie
piątek, 24 lipca 2020, 09:16

Polska nie powinna uzbrajac ukrainy,Ukraina jest lepiej uzbrojona od Polski,malo tego i tak ma aspiracje do naszych ziem wschodnich,tak tj w kraju w ktorym zamiast polacy byc politykami jest az 17 politykow w sejmie i senacie z obywatelstwem ukrainskim.

mmmm
piątek, 31 lipca 2020, 16:44

Jak chcą to niech wezmą podkarpacie tylko jak oni im wypłącą 500 + . A na poważnie to idiotyczne podejście Panie abc

Mrt
piątek, 24 lipca 2020, 18:15

Nie bredz

wert
piątek, 24 lipca 2020, 14:02

Banderowcy póki co to margines. Myślący Ukraincy wiedzą że dwa wilki mogą wytarmosić i sowieckiego niedzwiedzia i teutońskiego byka. Nie mówiąc o tym że wilki tworzą watahę, z misiem i byczkiem nie da się

plusik
czwartek, 30 lipca 2020, 16:48

O ktorych rozkminia sie w parlamencie w Kijowie i stawia pomniki. Eh ty jo

Seb
piątek, 24 lipca 2020, 16:48

Ale jak na razie pomniki bandery i szuchewycza tam stoją

Adam S.
piątek, 24 lipca 2020, 13:56

Czy ktoś w ogóle czyta te komentarze przed publikacją? Dlaczego moskiewska trolownia ma wolny dostęp do komentarzy? Znowu czekacie, aż użytkownicy za Was wykonają pracę? Czy redakcja nie wie, że w Polsce kandydowanie na posła i senatora wymaga polskiego obywatelstwa? Nie da się zarejestrować kandydata z innym obywatelstwem.

Seb
piątek, 24 lipca 2020, 16:44

Jak ktoś uważa, że Polska nie powinna wspierać Ukrainy to jest rosyjskim trolem? Jeżeli wymagasz od administracji, żeby takich komentarzy ni publikowała to znaczy, że chcesz ograniczać wolność słowa i poglądów oraz chcesz cenzury.

luki
czwartek, 30 lipca 2020, 12:25

zdecydowanie jest rosyjskim trolem

Adam S.
sobota, 25 lipca 2020, 01:58

Czy Ty potrafisz zrozumieć proste zdanie po polsku? Żeby zostać posłem lub senatorem w Polsce, trzeba mieć polskie obywatelstwo. Więc jeśli jakiś trol pisze, że 17 posłów i senatorów w Polsce ma ukraińskie obywatelstwo, to TAK, powinno się taką wypowiedź zablokować, bo to jest po prostu kłamstwo, i to całkowicie bzdurne.

Seb
sobota, 25 lipca 2020, 10:38

Ale można mieć podwójne obywatelstwo i kandydować do Sejmu.

Adam S.
sobota, 25 lipca 2020, 13:34

Ale Ukraina nie dopuszcza podwójnego obywatelstwa. Więc jeśli ktoś ma ukraińskie obywatelstwo, to NA PEWNO nie ma polskiego i nie może być posłem ani senatorem w Polsce.

pl 68 !
środa, 29 lipca 2020, 20:18

Ale moze maja po prostu upadlinskie pochodzenie i juz pilnuja "swoich" interesow .

Seb
sobota, 25 lipca 2020, 17:00

Sławomir Nowak ponoć miał ukraińskie i polskie obywatelstwo, ponadto do polskiego sejmu kandydowała Myroslava Keryk, która jak twierdziła też miała podwójne obywatelstwo - także pewnie kandydowanie z podwójnym obywatelstwem w Polsce jest pewnie dozwolone.

Davien
poniedziałek, 27 lipca 2020, 08:04

Nowak ma ukrainskei obywatelstwo dopiero od 2016r wiec pierwsza wpadka panei Seb.

Hans
czwartek, 30 lipca 2020, 14:26

Jaka wpadka? :) Użytkownik "Seb" słusznie zauważył, że POMIMO tego, że na Ukrainie istnieje zakaz obejmowania urzędów państwowych osobom z podwójnym obywatelstwem, to NIKT z tych zakazów sobie nic nie robi. przykładem jest min Pan Nowak, ale też ex-Prezydent Poroszenko. Podwójne obywatelstwo ma min Saakaszwili. W Polsce NIE MA zakazu kandydowania do Sejmu osoby mającej więcej niż jeden paszport :)

BANDEROWSKICH MORDERCÓW PAMIĘTAMY
piątek, 24 lipca 2020, 13:54

Sporo w tym racji co napisałeś

Ja bym brał
piątek, 24 lipca 2020, 09:10

Niech nam zrobią modyfikację Sztyletu "pod Bushmastera" i bierzmy od razu tak ze 300 szt.

dropik
piątek, 24 lipca 2020, 08:44

Długo to trwało i szału nie ma. Brak niezależnego przyrządu obserwacyjnego dowódcy to największa ich wada. Nasz ZSSW-30 to zupełnie inna klasa uzbrojenia.

Z lekkim przekąsem
piątek, 24 lipca 2020, 13:30

Zgadza się w 100%. One wszystkie są w klasie: gotowe, przestrzelane, sprawdzone, niektóre nawet seryjnie produkowane. Nasza jest jedyną w swej klasie: "jednorożec"!! Ale jak już powstanie, tak za dwa lata, jak już ją zamówią za kolejne 2 lata, jak za kolejne 2 lata zaczną seryjnie produkować, to wtedy ho, ho, klękajcie narody. Nikt nam w wieżach nie podskoczy, bo nasza to pewnie będzie do tego wszystkiego... kopać podwodne tunele.

Z lekkim pte
piątek, 24 lipca 2020, 13:25

100% racji. One są w klasie :gotowe, sprawdzone, przestrzelane, i już nawet zastosowane. Nasza jest w specjalnej klasie tj. "jednorożec"!! Za to jak już... będzie..... To klękajcie narody!! Bo nasza wieża to będzie ho, ho, nawet... kopać tunele podwodne.

Zawisza_Zielony
piątek, 24 lipca 2020, 07:59

Ludzie u nas ten sprzęt jest po prostu wyeksplatowany. Archaiczność wyposażenia i uzbrojenia to drugi dopiero problem. ONLY BORSUK. W ramach platformy przejściowej to można conajwyżej Rosomaki dokupić. Będzie drożej ale efektywniej niż modernizacja tych zabytków.

Borsuk to skok JAKOŚCIOWY DLA POLSKIEJ ARMI ---- PRAC DLA POLAKÓW
czwartek, 23 lipca 2020, 23:57

Na starym tarpanie ukraińcy beda nowa wieze montować :)

Adam S.
piątek, 24 lipca 2020, 16:08

Przecież to jest sprzęt dla oddziałów rezerwy i Gwardii Narodowej. Lepsze to niż Tarpany albo Toyoty z karabinami na pace. Dla brygad pancernych i zmechanizowanych produkują czołgi i BTR4, a tu chodzi o zagospodarowanie sprzętu, który marnuje się w magazynach, bo nie wiadomo co z nim zrobić.

pomz
czwartek, 23 lipca 2020, 23:00

No dobrze...A co z dialogami, przetargami? Czy ci Ukraincy sa niepoważni? Przecież bez dialogu nid da sie...

Vald
piątek, 24 lipca 2020, 09:54

No właśnie. Mnie też zadziwia szybkość z jaką Ukraińcy proponują kolejne modernizacje czegoś tam. Gdyby jeszcze mieli pieniądze na kupowanie własnych pomysłów... Może to kwestia motywacji? Oni już mają wojnę.

123
piątek, 24 lipca 2020, 09:01

A czy u nas są dialogi na uzbrojenie krajowej produkcji? Czy robimy dialog na np. PPZR Grom? Albo na haubice 155mm?

Klika uwag
piątek, 24 lipca 2020, 13:49

Racja, np. taki Baobab. B e z dialogu MON go opracowuje raptem od.. 2003 roku. Bez dialogu.. i bez skutku. Albo taki Grot, czyli lekki granatnik ppanc. Wymagania szczegółowe MON opracowuje raptem od 2004 roku. Albo taka haubica Kryl. Był co prawda malutki dialog, ale MON pracuje nad Krylem raptem od 2011, i "już" mają.. jeden prototyp. Jeszcze z 10 lat, i może będzie.. drugi? Jeszcze w 2017 MON zapowiedział zakup bezprzetargowy w Belmie nowiutkch min kierunkowych Tulipan (takie lekkie, chytre że można je wieszać nawet na drzewach żeby atakowały pojazdy z odległości do 50m, ale od.. góry) oraz produkcję głowic ppanc do dronów uderzeniowych Dragonfly. Ale Tulipanów ani tych dronów nie kupiono. No bo jak, bez dialogu? Zamówiono za to "aż" 75 ciężkich min przeciwburtowych Juka (też chytre, bo potrafią śledzić ruchomy cel!) i bodaj 300 szt. przeciwdesantowych. Dobre i to, ale te 75 szt Juki to bardzo słaby żart.

dropik
piątek, 24 lipca 2020, 08:48

przecież te wieże istnieją od lat i jakoś nie mogą dokonać wyboru. Do tego są dość słaby. Bida z nędzą rzekłbym.

ryba
piątek, 24 lipca 2020, 07:08

ukraina jest w stanie wojny z Rosja wiec ma inne tryby działania ,Polska musi prócz wybrnia najlepszej oferty brac inne czynniki pod uwagę

mc.
czwartek, 23 lipca 2020, 19:34

Poznań w ubiegłym roku zaproponował PROSTĄ modernizację BWP - podwyższenie kabiny "pasażerskiej" + montaż zdalnie kierowanego karabinu 12,7 mm zamiast wieży. Te wozy nie mogą już służyć jako "towarzyszące czołgom", ale jako środek transportu (nawet dla WOT) są OK. Nie możemy ich tak po prostu zutylizować, bo nie mamy tyle pieniędzy by wymieniać je "jeden za jeden" z Borsukiem. A z kolei pozostawienie w obecnym stanie zagraża żołnierzom. W zależności od ilości kasy dobrze by było wymienić gąsienice i silnik (będą cichsze, mniej będą kopcić).

wert
piątek, 24 lipca 2020, 14:05

Ze zdalnym sterowaniem ok. Bez tego żołnierza na pewną śmierć wysłasz

asf
piątek, 24 lipca 2020, 12:07

WZM proponowały nawet wieżę Kongsberga z działem 30 mm (takim samym jak w AH-64). BWP-1 będą w Wojsku Polskim służyły jeszcze 20 lat, więc trzeba część z nich zmodernizować, zanim oddziały będą nasycone Borsukiem w odpowiedniej ilości.

mc.
piątek, 24 lipca 2020, 15:40

Zgadza się, ale twierdzili że mogą zrobić wersję z 12,7mm za to z dodatkowym pancerzem. Wersja z "Konsbergiem" - sama wieża 600 kg.

kaplan
piątek, 24 lipca 2020, 09:25

I to jest słuszna koncepcja

Tylko po co?
piątek, 24 lipca 2020, 09:16

"Prosta", praktycznie bezbronna wersja. Świetny pomysł. "Nie mogą towarzyszyć czolgom" ale b ę d ą, i to co najmniej 10-15 lat!! Czego nie rozumiesz proponując taką "prostą" modernizację, która de facto niczego nie poprawi? I po co cokolwiek w ogóle wtedy modernizowac? Nawet dla WOT przewidzialbym coś z istotną siłą ognia. A nie 12,7mm! Po co to komu, do czego??

Piotr ze Szwecji
piątek, 24 lipca 2020, 08:44

Nie, dla WOT nie są ok. Tutaj się mylisz. Inna sprawa Ford Ranger. Z tłumu cywilnych aut nie wystaje jak ta świecąca choinka BWP1.

Stefan 1
piątek, 24 lipca 2020, 02:24

Dla WOT się nie nadają.

asf
piątek, 24 lipca 2020, 12:07

A to niby czemu?

Murzynek Bambo
czwartek, 23 lipca 2020, 18:53

Oddam 700 bwp za darmo

Truck
czwartek, 23 lipca 2020, 21:38

Jedyne co możesz oddać to mocz

asf
piątek, 24 lipca 2020, 12:07

... albo Niderlandy...

wacek
czwartek, 23 lipca 2020, 17:52

Czy może przedstawiciele PGZ biorą udział w tym przedsięwzięci jako uczniowie i obserwatorzy zarazem? Czy są geniuszami i sami coś za 10 lat z IU wymyślą?

Extern
czwartek, 23 lipca 2020, 20:58

Akurat w modernizacjach BWP 1 które to nie zostały wdrożone, mamy spore własne doświadczenia pochodzące jeszcze z lat 90tych (np. BWP-95) . A i niedawno bo w 2019tym też była jakaś propozycja z Poznania takiej dosyć głębokiej modernizacji. Jest też gotowy pakiet płytkiej modernizacji jaką zastosowano w wozach rozpoznawczych, Wszystko jest więc gotowe od dawna w dowolnym wariancie, wystarczy że MON by chciał.

ryba
piątek, 24 lipca 2020, 07:12

skoro jest przygotowany pakiet to po co sie spieszyć ? teraz fakt analiza potrzeb ile tych wozów nam jest potrzebnych i tyle .Moderka obejmie moze z 200 lub 300 BWP tak na najpilniejsze potrzeby reszta może sobie spoczywac przygotowana do moernizacji.

BUBA
czwartek, 23 lipca 2020, 20:14

W PGZ i Partii zastanawiają się czy w ciągu trzech lat do wyborów "Cała rodzina i wszyscy znajomi Królika" zdążą wykonać plan: "zatrudnienie - trochę udawanej pracy - odejście plus wysoka odprawa" .......................................................................................................................................................................... A nie tam jakieś BWP i zarządzanie PGZ. Jak na razie nasz eksport uzbrojenia z PGZ umarł............... ...........................................................................................................................................................................

kibic
czwartek, 23 lipca 2020, 17:37

Polska powinna przyspieszyć swoje prace nad Bursukiem i wieżą ZSSW-30. Skoro Ukraińcy, którzy musieli pogodzić się z utratą najcenniejszych rejonów przemysłowych (Donbas) mają do wyboru cztery wieże (przynajmniej w teorii), to Ruscy z pewnością są dużo dalej. Pytanie tylko jak, skoro na opracowanie Borsuka przeznaczono dofinansowanie 75mln zł. Bardzo skromnie. Mam nadzieję, że HSW swoich środków ma więcej na ten cel. Z tego co podawano do tej pory, to zbudowano jeden "udawacz" Borsuka do różnych badań i pokazów i budują jeden docelowy prototyp. Jak im się ten prototyp nieszczęśliwie rozbije albo spali, to nastąpi przynajmniej rok opóźnienia.

X
piątek, 24 lipca 2020, 09:54

Pryspieszyyyyyć ???!!! - jeszcze baaardziej !!!

dim
czwartek, 23 lipca 2020, 22:06

Polska też najwyraźniej czeka dopiero na szok. Zauważ, że bardzo małe Księstwo Warszawskie samo wystawiło 100 tysięcy porządnego wojska. Gdy o dwa dziesięciolecia wcześniej Rzeczpospolita "nie mogła" wystawić z tego ani połowy. Ze skutkiem znanym.

Blaszak
czwartek, 23 lipca 2020, 17:28

Mają swój dobry przemysł zbrojeniowy to i modernizują a Polska może co najwyżej odmalować trupa no i ewentualnie wstawić nowe radio :)

kaplan
piątek, 24 lipca 2020, 09:28

Z tymże mamy gotowe nie gorsze modernizację BWp1 a Polska ma na ukończeniu Borsuka, wieże bezzałogową ZsSw30 zintegrowana z ppk. To tyle nt ich przemysłu zbrojeniowego. U nas brakuje tylko decyzyjności ale pamiętaj że oni mają wojnę. Aha a pamiętasz rok 2014? Zaoponowała ci? Napisz czym

Troll z Polszy
piątek, 24 lipca 2020, 05:20

Ukraińcy też mogą wstawić radio z Turcji

Extern
czwartek, 23 lipca 2020, 20:46

Tyle że w BWPach to akurat Polska ma do wyboru dwa (Anders, Borsuk) już w sumie gotowe podwozia i gotową dobrze opancerzoną i uzbrojoną wieżę, a jedyne co obecnie mogą w tej dziedzinie Ukraińcy to właśnie odmalowywanie "trupa" :-P, Tak więc po co ten wpis?

Pablo
piątek, 24 lipca 2020, 10:30

Anders to był demonstrator technologii. Nic więcej. Borsuk po nastu latach nadal nie jest na etapie prototypu. BWP będzie w linii jeszcze lekko licząc 20lat. Czyli prawie 100lat od daty wejścia do produkcji. Ma nadal u nas jeździć w oryginalnej wersji?

Anders? Borsuk? A co to ma do BWP-1?
piątek, 24 lipca 2020, 08:52

Udajesz, czy faktycznie niczego, kompletnie nie rozumiesz? Polska "ma do wyboru"??? Ma tez pond 1100 starych "zajechanych" BWP-1. Czego nie rozumiesz pisząc np. o Andersie? Nie rozmawiamy o p r z y s z ł y m BWP. Rozmawiamy o znanej w MON już od 1995 roku (pierwsze opracowanie analityczne MON w tym zakresie) konieczności modernizacji BWP-1. Minęło 25 LAT, MON nic nie zrobił, i nasz zmech n a d a l jezdzi nietknietymi starymi "blaszankami"! A ty piszesz... BORSUK?? Cóż za biegła umiejętność pisania z kompletnym pominięciem tematu.

Extern
niedziela, 2 sierpnia 2020, 22:36

Mój wpis dotyczył wpisu "Blaszaka" o wywyższania możliwości Ukraińców w zakresie ich przemysłowych zdolności w BWP a zaniżaniu naszych możliwości w tej dziedzinie. Nawet przecież słowem nie wspomniałem że nie warto naszych BWP1 zmodernizować. Więc to raczej chyba ty nie rozumiesz co się komentuje.

Szkoła czołgowa Kama
czwartek, 23 lipca 2020, 17:12

wczoraj (22.07.2020) w radiu "Echo Moskwy" znany ukraiński dziennikarz Dmitry Gordon powiedział, że Kreml zamierzał zestrzelić w 2014 nad Donbasem rosyjski samolot pasażerski co miało być pretekstem do pełnego wtargnięcia rosyjskich wojsk na Ukrainę. doszło do pomyłki i zamiast niego zestrzelili MH17. są też ponoć jakieś nagrania rozmów Dienisa Puszylina w związku z tym. Dzisiaj czytam, że jest jakieś przełomowe porozumienie Ukraina-Rosja o zawieszeniu broni. można to jakoś łączyć? co o tym myślicie?

Adam S.
piątek, 24 lipca 2020, 16:15

Ciekawa wersja, ale mało wiarygodna. Zaraz po zestrzeleniu MH17 rosyjska telewizja podała informację o zestrzeleniu ukraińskiego samolotu transportowego. I chyba taka była intencja Rosjan. Poza tym, w 2014 roku Rosjanie nie potrzebowali pretekstu do wtargnięcia na Ukrainę, bo właśnie takim wtargnięciem było zajęcie Krymu. Mogli zrobić, co chcieli, mieli nawet oficjalną zgodę Rady Federacji. Dlaczego nie poszli dalej? Może się kiedyś dowiemy po otwarciu archiwów.

spoko
czwartek, 30 lipca 2020, 00:34

Girkin tez nie chwalil bysie ze rabneli Ukrainski samolot Ale gdyby przez pomylke zestrzelili Rosyjski samolot to Ukraina byla by przegrana Rosjanie by wtargneli na Ukraine i sami by prowadzili dochodzenie ktore bylo by zakonczone po tygodniu

kaplan
piątek, 24 lipca 2020, 09:29

Tonący brzytwy się chwyci

klawiatura
piątek, 24 lipca 2020, 08:46

Latają w kosmos, mają własny system glonas, ale nie wiedzą jaki samolot leci akurat nad nimi. Ukraiński dziennikarz tak powiedział...

fifi
czwartek, 23 lipca 2020, 20:38

Nic.

Bosman
piątek, 24 lipca 2020, 03:31

I tu jest pies pogrzebany, że są tacy co nic nie myślą ,albo wolą nie myśleć.

Zastanawiający się
czwartek, 23 lipca 2020, 16:53

Nie wiem po co te kombinacje, przecież na MSPO 2019 była propozycja modernizacji BWP-1 z Poznania. Jeśli autor chce zrobić pożyteczną rzecz, to powinien zadzwonić do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. z Poznania i spytać ile kosztuje szacunkowo prezentowana modernizacja i zrobić analizę koszt/efekt, oraz czy to ma sens. Taki artykuł byłby ciekawy i bardziej realistyczny niż Ukraińskie propozycje.

Ernst Junger
czwartek, 23 lipca 2020, 21:44

Powerpack, wzmocnienie zawieszenia, podwyższenie stropu, fotele, elektryka, łączność, Kongsberg Protector RWS LW-30, bodajże dodatkowe opancerzenie. Ktoś się ośmieli to wycenić?

Zastanawiający się
piątek, 24 lipca 2020, 10:01

Na dzień dzisiejszy to jedyna sensowna Polska propozycja na stole, więc warto o niej rozmawiać również pod względem sensowności i również kosztów. Jeżeli już ktoś podejmie decyzję o modernizacji BWP-1 to i tak będzie ta modernizacja robiona w Poznaniu, więc autor artykułu powinien z nimi rozmawiać jeśli już promuje pomysł modernizacji BWP-1. Ciekawy jestem ile kosztuje ta Poznańska modernizacja, żeby ją odnieść np do kosztów zakupu nowego Rosomaka (wersja bazowa to podobno cena około 5 mln zł).

Kompresor
piątek, 24 lipca 2020, 08:56

Ile zostaje z oryginału? Za mało by to było opłacalne finansowo. A mniejsza modernizacja pozbawiona jest sensu ze względów praktycznych. I kółko się zamyka.

Ha ha ha
piątek, 24 lipca 2020, 08:55

Ktoś się ośmieli NIE proponować modernizacji BWP-1? Ktoś się ośmieli publicznie zaproponować utrzymanie przez kolejne 20 lat nie zmodernizowanego t r u p a?

rydwan
piątek, 24 lipca 2020, 07:17

a po co komu podwyższać strop skoro to tylko wariant przejściowy ?

Rain Harper
czwartek, 23 lipca 2020, 19:03

Ciekawe.

12345
czwartek, 23 lipca 2020, 16:52

Warto by kupić 600 takich wież, bądź wyprodukować na licencji u nas i zmodernizować w ten sposób połowę najmłodszych bwp-1. Następnie wyprodukować 600 borsuków i mamy dobre bwp-y.

kaplan
piątek, 24 lipca 2020, 09:29

Nie zamontujesz ZsSw30 na bwp1

vvv
czwartek, 23 lipca 2020, 23:02

nie oplaca sie bo po pierwsze to nie NATOWSKA 30mm oraz te wieze nie sa zbyt stabilne. ZSSW-30 to komsmos przy tym

H2O
piątek, 24 lipca 2020, 09:00

I znowu typowo kremlowskie hasło "nie opłaca się"? A co, bo opłaca się "po kremlowsku".. czekać? Opłaca się n i e dozbrajać posiadanych ponad 1000 bwp-ów? Komu się "opłaca" by Polska została z 30-o i 40-o letnimi niezmodernizowanymi bwp? Tylko Rosji!!

PRS
piątek, 24 lipca 2020, 08:08

To nie chodzi o to, że nie ,,NATOska" tylko, że nie jest że stajni LM. Mk44 by Rosomak zapas amunicji 150 szt (2x75), w Ukr Max 350 szt. O cenie nie ma co wspominać. Słowacy zostali przy ,,ruskiej" armatce.

opos
piątek, 24 lipca 2020, 07:01

ale ZSWW jest chyba za ciężka dla BWP

vvv
piątek, 24 lipca 2020, 11:50

nie tyle za ciezka co sie nie zmiesci w bwp-1. natomiast jakakolwiek modyfikacja bwp-1 powinna obejmowac wymiane silnika oraz montaz wiezy z bushmasterem II 30mm poniewaz w przypadku oddania bwp-1 na zyletki zawsze bedzie mozna wykorzystac armatkę. powinna to byc lekka wieza jak w pandurach 2 lub w rumuńskich MLI-84 ale z 30mm działkiem a nie 25mm.

Billabongpl
czwartek, 23 lipca 2020, 16:41

Tak bez ceregieli i powolania 10 administracji 5 zarzadow I co tam wiecej sie w polsce wymysla ? Leca z moderka jak rakieta za 10 lat bedziemy przy nich wygladaj jak uganada

Shu
czwartek, 23 lipca 2020, 19:44

Twoja ortografia wyglada jak Uganda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

plusik
czwartek, 30 lipca 2020, 16:50

Fakt ale w sumie racje ma

Tweets Defence24