Przegląd tygodnia - bezpieczeństwo i obronność (12.12-18.12)

18 grudnia 2020, 14:20
Zrzut ekranu 2020-12-18 o 14.55.11
Fot. Leszek Chemperek/ via Twitter MON, MON, Japan Ministry of Defense, Jorchr (CC BY-SA 3.0)
Defence24
Defence24

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia ostatniego tygodnia w obszarze bezpieczeństwa i obronności.

Pierwsze Fordy Rangery dostarczone. Na terenie 2. Regionalnej Bazie Logistycznej w Warszawie, szef MON przekazał 15 grudnia pierwszą partię nowych samochodów ciężarowo-osobowych Ford Ranger XLT. Przekazano 100 wozów z łącznie 214, które zostaną przekazane do końca tego roku samochody zastąpią sędziwe Honkery.

Fordy Rangery przekazane. Początek końca Honkerów


Jest umowa na mosty składane. Inspektorat Uzbrojenia podpisał 18 grudnia umowę na dwa mobilne mosty składane MLC 70/110 (MS-40) do pokonywania średnich przeszkód wodnych i terenowych. Kontrakt otrzymało konsorcjum H. Cegielski-Poznań S.A. (lider) oraz WB Electronics S.A.

Wojsko kupiło mosty składane kupione


Budżet MON przeszedł w Sejmie. Sejm uchwalił 17 grudnia ustawę budżetową na 2021 r. z deficytem na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł. Wprowadzono kilkanaście poprawek zgłoszonych przez posłów PiS, jednak żadna z nich nie dotyczyła zmian środków przeznaczonych dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Pozostanie więc on na poziomie 2,2 proc. PKB

Sejm uchwalił budżet na 2021 r. Utrzymano 2,2 proc. PKB dla MON


Dwa okręty wodowane. W czwartek, 17 grudnia, na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zwodowano ostatnie jednostki z serii niszczycieli min oraz holowników budowanych dla Marynarki Wojennej. Były to ORP Mewa i ORP Przemko.

Chrzest i wodowanie ORP Mewa i H-13 Przemko


Most pontonowy w Warszawie rozmontowany. Dowództwo Generalne RSZ poinformowało 17 grudnia o zdemontowaniu mostu pontonowego na Wiśle oraz zakończeniu działań prowadzonych przez żołnierzy 2. Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów. Tymczasową instalacją odprowadzającą warszawskie ścieki zastąpiła docelowa.

Operacja „Czajka” zakończona


HSW z nowym zamówieniem na Kraby. Jak poinformowała 16 grudnia Polska Grupa Zbrojeniowa, Huta Stalowa Wola (HSW) zawarła kolejny kontrakt z Inspektoratem Uzbrojenia MON na dwie armatohaubice samobieżne Krab i towarzyszące wozy specjalne. Maszyny te zakupiono za 100 mln PLN uwolnionych dzięki przeprowadzonemu w Hucie audytowi.

Dodatkowe Kraby zamówione


Rosjanie dobijają syryjski dżihad. Jak poinformowało 16 grudnia Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, komponent sił powietrznych i specjalnych wchodzących w skład rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii prowadzi wielką operację na pustyni w środkowej Syrii wymierzoną w niedobitki dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS lub Daisz).

Syria: rosyjskie lotnictwo i specnaz likwidują dżihadystów


Szwedzi chcą do NATO! Parlament Szwecji opowiedział się 15 grudnia za możliwością wstąpienia Szwecji do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rząd w Sztokholmie zobowiązany został do wpisania do strategii bezpieczeństwa tzw. opcji NATO.

Szwedzki parlament za wejściem do NATO


Amerykanie partnerem w budowie japońskiego myśliwca przyszłości. Lockheed Martin został wytypowany na głównego partnera Mitsubishi Heavy Industries w programie japońskiego myśliwca nowej reakcji F-X - poinformował 12 grudnia serwis Nikkei.com. Nie będzie to jednak jedyny zagraniczny kontraktor, który dostarczy potrzebnych technologii.

Japonia wybrała partnerów do programu myśliwca przyszłości

 


Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 1
Reklama
driver25
sobota, 19 grudnia 2020, 10:50

Dzięki za ciekawe zestawienie wydarzeń!

Tweets Defence24