Reklama

Siły zbrojne

Początek "Ferii z WOT"

Fot. WOT
Fot. WOT

Powołaniami do służby na terenie województw wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego rozpoczęły się pierwsze szkolenia ochotników w ramach projektu „Ferie z WOT”.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika prasowego Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk. Marka Pietrzaka, projekt „Ferie z WOT” jest skierowany do uczniów, studentów i nauczycieli, którzy wykorzystując przerwę w nauce mogą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej.

Przełom stycznia i lutego to okres międzysemestralnej przerwy od nauki. W tym roku Wojska Obrony Terytorialnej, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi, postanowiły zorganizować, w wybranych brygadach obrony terytorialnej, specjalne edycje dedykowanych dla nich szkoleń podstawowych.

Pierwsze z tych szkoleń rozpoczęły się w piątek, 11 stycznia. W szeregi 12. Wielkopolskiej Brygady OT wstąpiło blisko 250 ochotników, a szkolenie w ramach 8. Kujawsko–Pomorskiej Brygady OT rozpoczęło 50 ochotników. Kolejne szkolenia w ramach projektu „Ferie z WOT” odbędą się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego, od 19 stycznia do 3 lutego. Od 26 stycznia do 9 lutego do projektu dołączy brygada OT z Mazowsza, a na terenie Lubelszczyzny i Podkarpacia projekt zostanie zorganizowany w dniach 9-24 lutego 2019 r.

image
Fot. WOT

Pomysł zainteresowania ofertą szkoleniową WOT uczniów oraz studentów podczas przerwy zimowej narodził się po tym jak dowództwo WOT zaobserwowało zwiększoną aplikację tych dwóch grup ochotników podczas wakacji. 

Istotą zarządzania służbą żołnierzy OT w formacji jest jak najlepsze zbalansowanie służby wojskowej z życiem osobistym i zawodowym. Ta zasada dotyczy również uczniów i studentów. Naszym celem jest rozwijanie zdobywanych w szkołach i uczelniach kompetencji. Wzrost liczby żołnierzy i kandydatów do służby będących uczniami szkół średnich, a także studentów jest faktem, którego nie zamierzamy ignorować.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych najczęściej w dni wolne od pracy w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej w warunkach poligonowych.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, od kilku dni wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już ponad 17 200 żołnierzy, w tym, 14,3 tys. żołnierzy OT oraz 2,9 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy. W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Porucznik

  Krwewki sierżancina - Są właśnie w wojsku i w przeciwieństwie do Ciebie zasługują na szacunek

 2. Krewki sierżancina

  Co tego jeszcze nie rozwiązali? Po co to pospolite ruszenie, chcą się w armię bawić niech do wojska idą.

 3. Marick

  36 X 500 zł 18000 zł + sort mundurowy ok. 2000 zł , razem 20000 zł. Teraz, jaki jest koszt przeszkolenia operatora BSP, Grom/Piorun, Spike ? Proszę w przybliżeniu, czy w tej kwocie zmieścimy się z szkoleniem na w/w etaty. Pozdrawiam

 4. Patcolo

  Nanana a znasz te koszty że takie bzdety pieszesz bo ja znam i wychodzi mi niecałe 250 milionów kosztów osobowych i zakupu sprzętu za rok 2018 co jest kroplą przy budżecie MON.

 5. Nanana

  Kolejny kosztowny i głópi pomysł

 6. marian

  @Olo Ale co ma zrobienie magistra do służby wojskowej? Nie każdy po studiach musi być oficerem. Poza tym oficerem rezerwy można być bez magistra, po studiach I stopnia. Do tego na oficera ja bardziej widziałbym inżyniera po dobrym kierunku, niż magistra po filozofii itp.

 7. Olo

  cvb: na studia to teraz biorą każdego, może poza nielicznymi kierunkami na nielicznych uczelniach. A jak już pójdą, to kończą na licencjacie lub inżynierze, mało kto robi magistra.

 8. cvb

  Potrzebne jest rozwiązanie systemowe młody człowiek po maturze powinien dostać od państwa ofertę x tygodni(np 6+6 z przerwą) ciekawego szkolenia za x tys zł i x dodatkowych punktów przy rekrutacji na studia(pierwszy rok akademicki może się spokojnie zaczynać w listopadzie) a po szkoleniu propozycję kilkuletniego kontraktu lub służby zawodowej do emerytury.

Reklama