Płk Polakow: Bezzałogowiec to wysunięte ramię żołnierza [Defence24 TV]

7 października 2021, 09:38

W rozmowie z Defence24 TV szef Pionu Wsparcia — zastępca Szefa Sztabu ds. Wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych płk Mirosław Polakow podkreślił znaczenie dobrego przygotowania i wyszkolenia żołnierzy oraz wspierających ich cyfrowych i utajnionych środków łączności. Dodał też, że łączność musi występować na wszystkich szczeblach i pozwalać na wszechstronny kontakt.

"Przyszłość zdecydowanie należy do systemów bezzałogowych [...] Ze zwalczaniem środków bezpilotowych wszyscy mają problemy" - stwierdził płk Polakow. Zaznaczył, że do tematu walki z dronami trzeba podchodzić kompleksowo ze względu na ich zróżnicowaną specyfikę, a bezzałogowce będą elementem wspomagającym żołnierza, którego życie jest najcenniejsze.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Viktor
wtorek, 12 października 2021, 09:10

Hero 30 dla każdego i już będzie luzik

KrzysiekS
czwartek, 7 października 2021, 19:33

Sorry nasze służby to ja i google tłumacz........................................

KrzysiekS
czwartek, 7 października 2021, 19:31

Widzę kłótnię o WB chyba są jakieś raporty naszych służb jak drony WB się sprawdziły w konfliktach bo przecież uczestniczyły upps chyba że nasze służby to "wydmuszka" od brania kasy i nic więcej.

dim
czwartek, 7 października 2021, 16:55

Turcja już od kilku lat kontroluje bezzałogowcami wszystkie działania Greków, na granicy lądowej. Ujęcie po greckiej stronie migranta czy grupki migrantów, natychmiastowo (od razu przez ręczną radiostację operatora drona) raportowane jest prosto do dyżurnej grupy tureckiej, niedaleko od danego miejsca. A ta natychmiastowo przybywają na miejsce, aby nie dopuszczać do "dzikiej readmisji". Łukaszka tego jeszcze nie robi ? Nauczy się i on. Ciekawostka, że Turcy do synchronizacji tej akcji używają nie jakichś małych droników, a TB-2. Przy okazji śledzącego po greckiej stronie znacznie więcej. Z kolei po stronie tureckiej też trudno jest coś ukryć, gdyż o ile Grecy obsadzili teren lasami i zagajnikami, a zaraz dalej zaczyna się prawdziwy, wieeeeeeelki las (po kilkadziesiąt km i niemal brak dróg w każdą stronę, oj lubię ten las :) , po stronie tureckiej jest łyso. Ale to łyso, same łąki i pola, a teren łagodnie wznoszący się, od strony rzeki, z dokładnie widocznymi, bo prostopadłymi do rzeki, także płytkimi dolinkami. Spajki NLOS będą zachwycone :)

tut
czwartek, 7 października 2021, 14:15

Morzenie żołnierz przez ich morele. Tylko że powinniśmy porównywać się do morale przeciwnika. Wiemy jakie ono jest? Przecież nie mamy wywiadu. Skąd wiem? A jakiś czas temu zostały ujawnione dokumenty kto wybierał szefa tej służy. I to nie były władze polskie.

Aaallleee o sso chozi?
czwartek, 7 października 2021, 16:43

"Morzenie żołnierz przez ich morele."

Sternik
czwartek, 7 października 2021, 11:49

Przypomnę słowa jednego z najważniejszych polskich generałow: zabawki to niech sobie żołnierze sami kupują. To był rok 2015. Chwilę później Antoni zrobił mu psikusa i zamówił 1000 Warmatów obcięte przez obecnego geniusza od zakupów w USA do 100 szt.

sprawdź w Wikipedii
czwartek, 7 października 2021, 14:14

Kupiono 1000. Zrezygnowano z opcji na kolejne 900.

Gustav
czwartek, 7 października 2021, 16:45

Kupiono 100. Zrezygnowano z opcji na kolejne 900.

wert
czwartek, 7 października 2021, 13:43

Warmate to przestarzały i mało efektywny sprzęt, zdejmie go byle śrutówka czy zatrzyma byle ekran. Dla wojsk operacyjnych NIE nadaje się!!! Z tym zasięgiem i możliwościami nadaje się jedynie do skrytego punktowego uderzenia najlepiej za liniami wroga

M
piątek, 8 października 2021, 09:02

Bredzisz. Oprogramowanie jest cały czas rozwijane i uaktualniane, dodawane są nowe algorytmy ataku. Wymieniona jest praktycznie cała elektronika, jest nowy silnik. Nawet sam płatowiec jest przekonstruowany. "Stara" jest praktycznie tylko głowica bojowa, ale są też i jej nowe wersje. Oczywiście o tym nie wiesz i szczekasz na polskie drony, ale to jeden z najlepszych na świecie systemów uderzeniowych bliskiego zasięgu. Jedynym problemem jest jego mała ilość w służbie i blokowanie zamówień przez obce, głównie ruskie i niemieckie agentury. Ale o tym ostatnim chyba coś wiesz. M

Gnom
piątek, 8 października 2021, 08:18

Nie jestem fanem Warmate, ale czy takie same zagrożenia nie dotyczą wszelkiej broni tej klasy?, dotyczą i dlatego twój argument jest chybiony!

RafR
czwartek, 7 października 2021, 16:52

A jak leci takich 10 na jeden cel, to co wtedy?

wert
czwartek, 7 października 2021, 17:19

musi je prowadzić 10 operatorów. Rozumiesz konsekwencje braku SI

Dempsey
piątek, 8 października 2021, 10:13

Bzdury. Tak mają Izraelczycy. Dlatego Warmate jest takim hitem, bo każda stacja kontroli, każdy system UGATE może przejąć kontrolę nawet nad tuzinem Warmate. Niech się kolega douczy i nie wypisuje fake newsów.

wert
piątek, 8 października 2021, 14:23

no coś takiego. Rewelacja, tylko dlaczego nieuki nie wiedzą co to jest operator a co to jest stacja kontroli?

Dempsey
piątek, 8 października 2021, 15:19

Kolega nadal fake newsy. Warmate jest kontrolowany nie tylko przez GCS (jedną lub więcej), ale też urządzenia jak UGATE. Autonomia pozwala na samodzielną separację w przestrzeni (wyjaśniać co to jest "separacja"?), nie trzeba tutaj, jak izraelskich i ukraińskich wynalazków ręcznie kontrolować po jednym. A kolega w te rzeczy tak wierzy. I tak ciągle i ciągle powtarza bzdurki.

Gnom
piątek, 8 października 2021, 08:16

A kto dziś dysponuje (i to powszechnie w służbie liniowej) SI w zakresie wykorzystania dronów i to w rojach? Wskaż wiarygodne dane choć o jednej armii!

wert
piątek, 8 października 2021, 14:24

CB-3 jankesów, chinczycy swobodnie, nawet ukraincy szlifują LUACC

Dempsey
piątek, 8 października 2021, 15:20

Nikt poza Polską. Chińczycy nie mają żadnych możliwości pracy w roju w środowisku wojskowym. Ukraińcy szlifują, szlifują i szlifują tego cudownego LUACC kolegi, ale kupują w Polsce Warmate. Tak się to szlifowanie kończy. Bo kupuje się nowoczesne i sprawdzone systemy wojskowe. A nie wynalazki, które podobają się fanom.

RafR
czwartek, 7 października 2021, 18:54

Jaki brak SI jak WB już opracowało system sterowania małymi rojami, którego możliwości będą tylko rosły. Cel to maksymalnie skuteczny system przy jak najtańszym efektorze, więc Warmate nie musi być najlepszą amunicją krążącą na świecie by spełniał swoje zadanie - byleby było ich od groma, kluczem jest to by system dorósł do poziomu, by można było wykorzystywać efektory w zmasowanych atakach.

wert
piątek, 8 października 2021, 14:27

kolega douczy się co to jest rój a co to kilka dronów sterowanych każdy przez swojego operatora. Jak nazwę guano czekoladą to będzie nią?

Dempsey
piątek, 8 października 2021, 15:22

Kolega niech się douczy, co to jest rój Warmate, które autonomicznie się separują w przestrzeni. Operator tylko wybiera cel, ilość do ataku i profil ataku. Niech kolega już przestanie z tymi fake newsami. Guaną to może nazwać kolega systemy, które z Warmate przegrywają, jak izraelskie. Bo tam jeden operator kontroluje tylko jeden system. W Polsce tuzin z kawałkiem. Oczywiście kolegi wyśniony LUACC to pewnie kilka setek?

Tweets Defence24