Reklama

Siły zbrojne

Piętnasty okręt podwodny typu Virginia zasila US Navy

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Koncern General Dynamics przekazał amerykańskiej marynarce wojennej piętnasty, uderzeniowy okręt podwodny o napędzie atomowym typu Virginia USS „Colorado” (SSN 788).

Przekazanie okrętu nie oznacza jeszcze jego wprowadzenia do linii. Aktywna służba okrętu USS „Colorado” ma się bowiem rozpocząć dopiero wiosną przyszłego roku, po zakończeniu serii prób zdawczo-odbiorczych. Amerykanie będą mieli wtedy do wykorzystania piątą już jednostkę typu Virginia Block III, której głównym uzbrojeniem jest dwanaście rakiet manewrujących dalekiego zasięgu Tomahawk, odpalanych z dwóch sześcioprowadnicowych modułów VPM (Virginia Payload Module) umieszczonych w przedniej części kadłuba.

Wprowadzenie USS „Colorado” jeszcze bardziej zwiększa przewagę Amerykanów nad flotą podwodną Rosji. Rosjanie nie są bowiem nadal w stanie planowo realizować procesu wymiany swoich atomowych okrętów podwodnych, mając opóźnienie zarówno w programie Boriej (nosiciele z rakietami balistycznymi), jak i Jasień (nosiciele rakiet manewrujących – rosyjskie odpowiedniki Virginii).

Rosja próbuje tą lukę łatać, wprowadzając okręty podwodne z napędem diesel-elektrycznym wyposażone w rakiety manewrujące 3M14 systemu Kalibr, jednak możliwości tych jednostek w porównaniu do amerykańskich Virginii są wielokrotnie mniejsze.

Reklama

Komentarze (1)

 1. Na Sybir

  Warszawianki kilkukrotnie przewyższają Virginię w podstawowych parametrach jakie powinien mieć op ...!

  1. kubuskow

   Oczywiście, np autonomiczność - czas przebywania w zanurzeniu.

  2. Niedobry_Samarytanin

   Poza przenoszeniem pocisków balistycznych.

  3. dawo

   Rosyjski sprzęt jak zawsze przewyższa amerykańskie odpowiedniki... Tylko jak przychodzi co do czego, to zaczyna się użalanie"bo obsługa nie wyszkolona jak należy", bo to, bo tamto...

Reklama