Reklama

Siły zbrojne

Pierwsze Abramsy już w Polsce [WIDEO]

 • S-70i Black Hawk sił powietrznych Filipin
  S-70i Black Hawk sił powietrznych Filipin
  Autor. MInisterstwo Obrony Filipin
 • zniszczone zabudowania w stefie Gazy, grudzień 2012, zdjęcie ilustracyjne. Fot: desde Palestina/wikipedia.com/CC BY-SA 3.0
  zniszczone zabudowania w stefie Gazy, grudzień 2012, zdjęcie ilustracyjne. Fot: desde Palestina/wikipedia.com/CC BY-SA 3.0

Jak informuje 16th Sustainment Brigade US Army, rozpoczął się rozładunek pierwszych dostarczonych do Polski czołgów M1A2 Abrams należących do 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej, mającej stacjonować w naszym kraju. 

Film i zdjęcia z operacji rozładunku czołgów w Polsce zamieściła na swojej stronie internetowej 16th Sustainment Brigade US Army. Jest to jednostka odpowiedzialna za podtrzymanie gotowości operacyjnej sił amerykańskich w tej części Europy. Jej personel zajmuje się zabezpieczeniem i organizacją transportu sprzętu należącego do 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Rozładunek platform kolejowych z najcięższymi pojazdami gąsienicowymi realizowany jest na wojskowych bocznicach kolejowych w Żaganiu i Drawsku Pomorskim.

Czytaj więcej: US Army ujawnia szczegóły wsparcia dla Europy. "1,3 tys. pojazdów, 650 kontenerów" [AKTUALIZACJA]

Łącznie w najbliższych dniach do Polski dotrze ponad 1400 pojazdów różnego typu, w tym 446 platformy gąsienicowe, wśród których znajdzie się 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 haubic samobieżnych M109A6 Paladin i 144 wozy bojowe Bradley w wersji rozpoznawczej i bojowego wozu piechoty.

Reklama

Komentarze (34)

 1. tak tylko...

  Jeśli chodzi o mnie, to czołgi mogą być pomalowane nawet jaskrawą farbą fluorescencyjną, one i tak są nietykalne dla Rosjan...

  1. tylko tak...

   Masz jakiekolwiek pojęcie na temat wojskowości, w tym zasad kamuflażu? Natomiast Amerykanom nie się nie wydaje, że będą nietykalni dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, jeżeli naruszą porządek prawny RP.

  2. jerzy

   Te czolgi beda przemalowane, mysle. One sa pomalowane tak bo ta brygada byla elitarna w Iraku. Stala w calej gotowosci. To znaczy ,ze nie jest to zlom ,ale top of the line equipment ! Oni bezposrednio przetransportowali elitarna brygade z USA i to nalezy docenic. !

 2. tankcom

  czasy krzaczora na pancerzu...w Lutym (1945) niejaki Czujkow podaje o Dobrze zamaskowanym przeciwniku. LUTY. Niemcy z drugiej strony - o walce 6 Tigern II przeciw 20 Ivanom. trafili 11, sami dostali w 2

 3. osa

  Nareszcie. Choć nie jest to rozwiązanie idealne /np. wolałbym żebyśmy sami we własnym zakresie byli mocarstwem/ to jest to obecnie najlepsza opcja. Bowiem wolę stracić z amerykanami niż wygrać z ruskimi. Welcome, and have a good staing. No i prosimy o więcej, najlepiej tak z 15 tys żołnierzy na stałe.

  1. Paweł

   Haha mocarstwem my ? Jakim cudem ? Na jakiej bazie chcesz zbudować tę mocarstwowość ? Jedyny kierunek to dostatni kraj i tylko tyle lub aż tyle.

  2. Marek

   jesteśmy mocarstwem. wszystkie opcje polityczne od dawna to powtarzają . dobrze , że żonież polski sobie radzi zawsze i wszędzie , podkreślam a nie OT.....

 4. Emeryt z Intelligence

  @Alojzy Turski >>>>>>Do emeryta z inteligence - to już nie obowiązuje doktryna,niechęć, wręcz wrogość do obcych Tym bardziej obcych wojsk >>>>>Już nie obowiązuje, bo nie ma okupanta a jest sojusznik. o którego obecność zabiegaliśmy na drodze politycznej i którego zaprosiliśmy do kraju. >>>>Przekonanie że nas zaatakują i tylko amerykanie nas zabezpieczą przed tym atakiem, dlatego muszą powstać ich bazy na naszym terytorium, jest równie nośne co ogłupiające >>>> Tak samo w sposób ogłupiający myśleli i myślą NIEMCY , mający bazy amerykańskie u siebie, a nie mają hiszpańskich, portugalskich, greckich i in. Sąsiadujemy z państwem prowadzącym politykę agresji, który zaatakował terytorium innego państwa, zabrał mu część terytorium i prowadzi "zakamuflowaną wojnę", państwo prowokujące swoich sąsiadów Skandynawów, państwo strącające cywilne samoloty, więc mamy podstawy prosić o pomoc swoich sojuszników. A co do Pearl Harbour? Czasy się trochę zmieniły, są radary i satelity. Skrytość przygotowań jest FIKCJĄ.

 5. Robert

  Polskie leopardy lepsze.

  1. Marek

   Chyba w twoim śnie.

  2. Podbipięta

   Abramsy to najlepiej opancerzone czołgi na świecie.

 6. Sumienny

  "Łącznie w najbliższych dniach do Polski dotrze ponad 1400 pojazdów różnego typu, w tym 446 platformy gąsienicowe, wśród których znajdzie się 87 czołgów M1A2 Abrams, 18 haubic samobieżnych M109A6 Paladin i 144 wozy bojowe Bradley w wersji rozpoznawczej i bojowego wozu piechoty." A czy ten sprzęt nie miał być czasem podzielony pomiędzy Polskę, Litwę, Łotwę i Estonię?

  1. Podbipięta

   Częśc pojedzie do Bałtów,Rumunii i Bułgarii.Ale mają być jeszcze śmiglaki.

 7. GMO

  Co do komentarzy o maskowaniu. Na oficjalnym profilu tt US ARMY Europe jest info, że pomalują je w woodland do wiosny. Widocznie woleli to zrobić tutaj na miejscu. Z tego co pamiętam transport nieco przyśpieszył, bo pierwotnie miał być u nas za 2 miesiące.

 8. oko

  Nie jestem wybitnym ekspertem ale to są chyba Abramsy w najstarszej wersji i do tego już lekko pordzewiałe...

  1. pm

   M1A2 najstarsze mogą pochodzić z roku produkcji 1992, jest tylko jedna nowsza wersja M1A2SEP

 9. takcom

  na te 87 sztuk (to i tak lepiej jak 5 z Francji!!) to Potencjalny npl tak szykuje 3-5 przewagi liczebnej swoich. Kto da 10? Jak przeciw Finlandiiw w Wojnie Zimowej. Albo przeciw Powstaniu Styczniowemu. Ate newsy o kupieniu bardziej "adekwatnego" maskowania-przed przemalowaniem-od naszego producenta(wolnego od zw.zawodowych).

 10. Alojzy Turski

  Za chwilę może się okazać, że to jedyna siła zdolna do walki. Co do kamuflażu Nasi "artyści" nie takie obiekty osprejowali Do emeryta z inteligence - to już nie obowiązuje doktryna,niechęć, wręcz wrogość do obcych Tym bardziej obcych wojsk Przekonanie że nas zaatakują i tylko amerykanie nas zabezpieczą przed tym atakiem, dlatego muszą powstać ich bazy na naszym terytorium, jest równie nośne co ogłupiające Czy atak 7 grudnia 1941 na ich siły Pacyfiku, a potem niespotykane dotąd walki, ich ogrom, na tym Pacyfiku, to już tylko historia. Już nigdy nie znajdzie się desperat, który ponownie zaatakuje zadufanych w sobie amerykanów Przy okazji nas przemielą, jak mielili obiekty na tymże Pacyfiku i bogu ducha "miejscowych" o których do dzisiaj nikt się nie zająknie Chłopcy się bawią a z "suwerena" się kasę wyciska

 11. sp7

  Dlaczego te czołgi mają maskowanie pustynne?

  1. Lambert

   Żeby było je widać - nie przyjechały na wojnę.

 12. Emeryt z Intelligence

  Widzę ,że "patrioci" martwią się przede wszystkim kolorem czołgów. Te czołgi przyjechały tu nie walczyć ale być obecne i widoczne z daleka, np. przez radców handlowych ambasady FR. I lepiej jak będą w Żaganiu niż na pustyni w Kolorado.

 13. pasjonat

  piaskowe malowanie trochę nie pasuje do naszego krajobrazu. reszta mi się podoba ;-)

  1. dropik

   one wszak będą rotacyjnie , pojawiają sie pogłoski, że abramsy długo nie pobędą i zostaną same bradleye

  2. Marek

   Mnie by się podobało ze 300 takich na stanie naszej armii. Na dzień dobry mogłyby być nawet w tym kamuflażu.

 14. T-1973

  Tylko ten kamuflaż czołgów jakby trochę pustynny. W Polskich warunkach to raczej dekamuflaż.

  1. a

   Mają stacjonować na wydmach w Łebie

 15. Gall Anonim

  Wywiad z amerykańskim żołnierzem (reporter z TV - R, żołnierz US ARMY sierżant Smith - Ż). R - "Sierżancie Smith dlaczego przyjechaliście do Polski żółtymi czołgami?" Ż - "Bo śnieg." R - "Ale śnieg jest biały." Ż - "Ale może być żółty."

 16. arona

  Skończcie już z tym kamuflażem. Czołg zawsze można przemalować. Tym co zapomnieli lub nie wiedzą pragnę jedynie przypomnieć, że od 1943 r. podstawowym kolorem bazowym niemieckiej techniki na europejskim teatrze działań był ni mniej ni więcej jak Panzer Dunkelgelb. Oczywiście uzupełniano go o dodatkowe barwy kamuflażu ale duże ilości czołgów i innych pojazdów występowało do końca wojny właśnie w takim malowaniu co potwierdzają liczne zdjęcia i filmy.

 17. Aaa

  W samą porę

 18. zen

  Nie bać nic, Trump zabierze zabawki za ocean

 19. Atom

  Bardzo dobrze,ale to tylko kropla w morzu potrzeb.Najwazniejsza modernizacja własnej armi i rozwój technologi.

 20. ccc

  We Wrocławiu im za zimno ... świetny "kamuflaż" na pojazdach właściwy dla naszej szerokości geograficznej, że nie wspomnę o symbolicznej ilości wszystkiego co ze sobą przytargali. Ja już się nie boję !

 21. Matt

  Nareszcie! może teraz trochę się w kraju uspokoi. Bo już są i nie dało się tego storpedować.

 22. maly

  super

 23. Evazan

  Tylko czemu w maskowaniu pustynnym?

 24. tak tylko...

  Kościuszko i Pułaski byli by zdumieni, widząc amerykańską armię rozlokowującą się w Polsce by bronić nas przed agresywnymi zachowaniami Rosji. Niemożliwe staje się rzeczywistością, tak samo patrzę na przyszły rozpad Rosji...

 25. łuki

  Nice ;)

Reklama